Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тема за интересни или нови книги за ВСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    И аз не говоря за "ранга" (като ранг мисля че са близки - все пак, единия фелд-маршал, другия гросадмирал - общо взето, все най-високите рангове в съответния род въоръжени сили (макар че армията се радва на доста повече фелд-маршали, така че малко се обезценяват )), а именно за величината, мащаба. Ние не знаем какъв би бил Манщайн като стратег - никога не е имал възможност да ни покаже. Дьониц се изявява именно като стратег. Т.е. не само попрището и мащабите са различни, но и талантите им имат различно приложение.

    Comment


      #47
      Току що приключих четенето на "Ромел - вълшебникът на пустинята". Много ми се издигна в очите този генерал - с толкова малко налични войски, да направи такива поразии. Тва си е качеството на подвижната война Сега почвам да чета "Заговорът срещу Ромел Лисицата" на Стивън Пресфийлд. Хвърлих и едно око, мисля че е по-скоро художествена.
      Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	118.9 КБ
ID:	537569
      За мое съжаление (или не) "Диверсант" на Ото Скорцени я нямаха в наличност в Стор.бг.

      Comment


        #48
        http://militera.lib.ru/research/shir...b23/index.html -" Атлантическят вал на Хитлер".Доста интересно четиво,написано с големи подробности.

        Comment


          #49
          Хиро Онода "Не се предадох. Моята тридесетгодишна война"

          В продължение на 30 год. след края на ВСВ лейтенант Онода води своята война в джунглите на о-в Лубанг.


          Click image for larger version

Name:	Onoda.jpg
Views:	1
Size:	159.3 КБ
ID:	545319

          Comment


            #50
            "България - военният трофей на Сталин" е една доста нашумяла книга на Георги Боздуганов.

            Comment


              #51
              Здравейте.Преди 1-2 години прочетох книгите на Паул Хаусер "СС войските в бой" /две части са/.Интересни са , но това което ме впечатли е друго.В книгите бяха поместени откъси от един фронтови дневник /самото издателство ги беше добавило , поне така пишеше/ , поразрових се малко , но намерих този фронтови дневник само на руски :Фронтовой дневник эсэсовца. «Мертвая голова» в бою.Ако някой знае има ли на български тази книга , моля нека да сподели.Името на войника е Херберт Крафт.

              Comment


                #52
                Не е книга, а разсекретено послание от германския генерал Валтер фон Зайдлиц, в съветски плен, за бърз край на войната и следвоенното развитие.

                Comment


                  #53
                  Здравейте,
                  Да попитам нещо което ме интересува. Можете ли да ми кажете мемоарни книги на българи участвали във войната. Наскоро четох “Един от първа дивизия” и останах очарован. Може би книгите зс всв няма да са от същия ранг но ви моля за съдействие.

                  Comment


                    #54
                    paco112 написа Виж мнение
                    Здравейте,
                    Да попитам нещо което ме интересува. Можете ли да ми кажете мемоарни книги на българи участвали във войната. Наскоро четох “Един от първа дивизия” и останах очарован. Може би книгите зс всв няма да са от същия ранг но ви моля за съдействие.
                    Пробвай тази например:
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      #55
                      Click image for larger version

Name:	1581.max.jpg
Views:	1
Size:	344.5 КБ
ID:	554779
                      Si vis pacem, Рarabellum

                      Comment


                        #56
                        Etre soldat de Hitler - Да бъдеш войник на Хитлер

                        Click image for larger version

Name:	9782262075965ORI.jpg
Views:	1
Size:	70.5 КБ
ID:	555123

                        автор: Беноа Рондо (Benoit Rondeau), Париж, 2019, изд. Перин


                        Аз изобщо съм голям скептик за френските изследвания за Втората световна война, рядко, освен спомените им, се среща нещо с добавена стойност. Не знам, историческата им наука ли е в застой, политическите и общестевените им нагласи ли са такива, почти не мога да ви посоча добра книга за епохата, от френски автор, за това и не съм ви занимавал. И това не е субективна преценка, и по света рядко ги цитират, с изключение, на ранния Роберт Арон, да не се бърка с Раймонд Аарон, с Историята на Виши.

                        Click image for larger version

Name:	sci.jpg
Views:	1
Size:	98.9 КБ
ID:	555124 Click image for larger version

Name:	9782262065409ORI.jpg
Views:	1
Size:	59.8 КБ
ID:	555125 Click image for larger version

Name:	41QvnPaQQNL._SX339_BO1,204,203,200_.jpg
Views:	1
Size:	25.9 КБ
ID:	555126

                        И последните книги, до които имах достъп - тази година излязоха Войната на учените, на Жан-Шарл Фурсие, дори не е много научна, Войната в пустинята на триото експерти - Никола Лабанка, Дейвид Рейнолдс и Оливие Вивьорка и Катедрала от пясък, Бир Хакейм 26 май-7 юни 1942, не са собствено военни истории, а широки историкокултурни пана, в които бойни действия или някакви любопитни детайли, отсъстват. Това са модерни книги, занимаващи се с борба с митове, (особено любим им е Митът Ромел и рицарската война в Пустинята), литературни уточнения и страданията на войниците и цивилното население. Имат своето място, но не и сред любителите на Osprey и Militera.


                        За това, през уикенда, със страх посегнах към книгата на Рандо, първо помислих, че е нещо за френските доброволци. Но за мое удоволствие констатирах още от съдържанието, че това е специален труд, пълна справка за дрехите, навиците, храната, обичаите и традициите във вермахта, включително и в луфтвафе и кригсмарине. Има чудесни податки за какво са яли, как са уредени казармите им, уставните положения, как се излиза в отпуск, как се пътува в обществения транспорт, какви издания са чели, какво е било на мода като музика. Не отсъстват и технически детйли, как са сглобявали танкове от практически всичко, какъв е бил живота на Източния фронт, с какво са работили сапьорите им, и дори, о чудо, за дните на служба в рейдерите и подводниците ... смело мога да кажа, бижу. Ако на някой му е нужно някаква справка от всекидневието на лошите , книгата е у мен един месец. По-нататък, пак мога да я взема.
                        Last edited by von Danitz; 25-07-2019, 14:09.

                        Comment


                          #57
                          Click image for larger version

Name:	images.jpg
Views:	1
Size:	95.5 КБ
ID:	555177

                          За първи път чета нещо от Гилс Милтън. Гледам, че е сочен за майстор на разказваческата история - разкази от първо лице. Не е е само техниката на писане, майстор си е, занаятчия. По стар британски начин. Събира неиздавани писма, дневници, интервюта почти не прави, то и вече е късно. Той е и 66-и набор. Темите са му сериозни, да се чуди човек как пък стават бестселъри веднага.

                          Comment


                            #58
                            Изключително искрени и приятни за четене мемоари. Не са някакъв голям свързан текст, а по-скоро поредица от ярки спомени от войната. Ленинградски студент, евреин става доброволец в ДНО. Воюва първо като артилерист, после като свързочник. Воюва на ленинградския фронт. Има много ярки и неочаквани моменти включително за окупацията в Германия, за взаимоотношенията с местното население, за трофеите, за германките, за бита на фронта, за жените на фронта, за яденето и спането на фронта, за алкохола (случай на пиене на 800 грама самогон на екс)



                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #59
                              Идти в артучилище мне кажется трусостью. А Костелянец сказал, что воевать надо уметь, и ушел в училище.


                              Добре започва. Автора има интересен стил. И е математик, което вдъхва надежди.

                              Comment


                                #60
                                Благодаря, ще го чета. Тъкмо отдавна не бях влизал на либ.ру .
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X