Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тема за интересни или нови книги за ВСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    tynesider написа
    П.С. Виждам, че никой не е отговорил за дневника на Халдер, това означава ли, че няма български превод на книгата?
    Аз лично не съм срещал такъв превод.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #32
      Интересното за тази книга е, че английският превод е доста рядък и скъп, докато руският е нормално издание. Същото важи примерно за Типелскирх и някои други.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #33
        Imperial написа Виж мнение
        Интересното за тази книга е, че английският превод е доста рядък и скъп, докато руският е нормално издание. Същото важи примерно за Типелскирх и някои други.
        Imperial, имаш предвид за "Халдер" или за "Ромел"?
        Човек може да се бори само за онова, което обича. Може да обича само онова, което уважава, и да уважава само онова, което в крайна сметка познава.

        Comment


          #34
          Имам предвид дневника на Халдер.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #35
            Империал, нищо изненадващо няма в това. И в двата случая става въпрос за преводи от 50-те години. Разликата е, че у нас (страните от бившия социалистически лагер и особено в Русия) интересът към всичко това избухна с нова сила 90-те години и това доведе до множество преиздавания на цялата немска "генералска" мемоарна литература от 50-те години, най-често директно по-старите преводи, но с времето се появиха и нови. Докато на Запад всичко това е отдавна известно, т.е. няма откъде да се появи "внезапно" голям интерес и затова и няма кой знае каква финансова обосновка да се преиздават и превеждат. Да не говорим, че в случая с Халдер и Щатите вероятно действа още един момент: 42-ра той напуска ОКХ, те.. дневника му не покрива онази част от ВСВ, която най-често събужда интерес зад океана.
            На български не е превеждан, доколкото знам, но той е сухо четиво, различен е от мемоарите дори и на най-"нелитературните" генерали.

            Comment


              #36
              Някой тук чел ли е някоя от книгите, написани от Майнщайн или Дьониц за ВСВ? Предполагам ще са интересно четиво, но нямам идея дали имат БГ издания и какви са имената им. Доколкото съм чувал и двамата имат издадени по поне 2 книги - една историческа и една лично-мемоарна. Имате ли информация и заслужават ли си да се прочетат?

              Comment


                #37
                KOCMOHABT написа Виж мнение
                Някой тук чел ли е някоя от книгите, написани от Майнщайн или Дьониц за ВСВ? Предполагам ще са интересно четиво, но нямам идея дали имат БГ издания и какви са имената им. Доколкото съм чувал и двамата имат издадени по поне 2 книги - една историческа и една лично-мемоарна. Имате ли информация и заслужават ли си да се прочетат?
                Открий огромно разноoбразие от интересни книги в сектор "Книжарница" на store.bg Художествена литература, детски книжки, учебници и учебни помaгала.


                Открий огромно разноoбразие от интересни книги в сектор "Книжарница" на store.bg Художествена литература, детски книжки, учебници и учебни помaгала.

                Открий огромно разноoбразие от интересни книги в сектор "Книжарница" на store.bg Художествена литература, детски книжки, учебници и учебни помaгала.


                Чел съм ги и двете. Заслужават си. До известна степен.

                Comment


                  #38
                  Зависи какво търсиш. Т.е. ако се интересуваш от ВСВ безусловно си заслужава. Но ги възприемай като това, което са - спомени с цялата субективност, която това носи (но поне без външното идеологическо цензуриране, за съжаление характерно за много от спомените от съветска страна).
                  На български мисля че ги има преведени (аз съм ги чел на руски).

                  Comment


                    #39
                    На Манщайн е добра, в характерния аристократично-професионален стил на офицерите от Вермахта, на Дьониц е малко по-суховата.

                    Comment


                      #40
                      Благодаря за линковете!

                      Написаното от Манщайн определено ми е приоритет, въпреки че Дьониц е може би фигурата от същата величина, само че за флота. При мен проблема е, че искам да си ги заявя в БГ, но живея в Берлин и ще е лека гимнастика да си получа тези книги вкъщи в Германия. Затова реших да ви попитам какво мислите за тези четива и кое си заслужава повече. Май в крайна сметка ще ги поръчам всички

                      Някъде бях чел резюме или цитати от някакви мемоари на руски танкист. Не помня името му, но смътно си спомням, че този човек се е славел като невероятен късметлия, защото е успял да се спаси от няколко поразени и горящи свои танка като техен командир и да преживее войната, въпреки че се е сражавал в доста самоубийствени на пръв поглед мисии. Ще се радвам, ако някой от вас се сети за тази книга, защото цитатите бяха много интересни, а така и не разбрах името на книгата.

                      Comment


                        #41
                        Това - http://militera.lib.ru/memo/russian/loza_df/index.html ?

                        Comment


                          #42
                          КОСМОНАВТ написа
                          Написаното от Манщайн определено ми е приоритет, въпреки че Дьониц е може би фигурата от същата величина, само че за флота.
                          Ще си позволя коментар по това изречение, ако ми позволиш: не мисля, че е точно. Манщайн при целия си талант на практика никога не заема позиция, която да се доближава до значението на тази, която заема Дьониц. Бих казал, че и като влияние върху хода на войната Дьониц има много по-голяма и решаваща роля (да речем, вероятно най-значителната намеса на Манщайн (промяната на плановете за Френската кампания) на практика се реализира в негово отсъствие, когато (значително по-късно) все пак заема длъжности с малко по-голямо влияние, вече няма как да окаже решаващо въздействие повече от на оперативно ниво (т.е. със сравнително малки стратегически последици). За Дьониц това не може да се каже - решенията и позицията му влияят пряко върху хода на войната (и в крайна сметка загубата на войната в атлантика е един от (малкото) стълбове на немското поражение - по отношение на флота е основния).

                          Comment


                            #43
                            KOCMOHABT написа Виж мнение
                            Благодаря за линковете!

                            Написаното от Манщайн определено ми е приоритет, въпреки че Дьониц е може би фигурата от същата величина, само че за флота. При мен проблема е, че искам да си ги заявя в БГ, но живея в Берлин и ще е лека гимнастика да си получа тези книги вкъщи в Германия. Затова реших да ви попитам какво мислите за тези четива и кое си заслужава повече. Май в крайна сметка ще ги поръчам всички

                            Някъде бях чел резюме или цитати от някакви мемоари на руски танкист. Не помня името му, но смътно си спомням, че този човек се е славел като невероятен късметлия, защото е успял да се спаси от няколко поразени и горящи свои танка като техен командир и да преживее войната, въпреки че се е сражавал в доста самоубийствени на пръв поглед мисии. Ще се радвам, ако някой от вас се сети за тази книга, защото цитатите бяха много интересни, а така и не разбрах името на книгата.
                            Не ли книгата на Артьом Драбкин "Аз убивах с Т-34"?

                            Comment


                              #44
                              gollum написа Виж мнение
                              Ще си позволя коментар по това изречение, ако ми позволиш: не мисля, че е точно. Манщайн при целия си талант на практика никога не заема позиция, която да се доближава до значението на тази, която заема Дьониц. Бих казал, че и като влияние върху хода на войната Дьониц има много по-голяма и решаваща роля (да речем, вероятно най-значителната намеса на Манщайн (промяната на плановете за Френската кампания) на практика се реализира в негово отсъствие, когато (значително по-късно) все пак заема длъжности с малко по-голямо влияние, вече няма как да окаже решаващо въздействие повече от на оперативно ниво (т.е. със сравнително малки стратегически последици). За Дьониц това не може да се каже - решенията и позицията му влияят пряко върху хода на войната (и в крайна сметка загубата на войната в атлантика е един от (малкото) стълбове на немското поражение - по отношение на флота е основния).
                              Е то едва ли има място за сравнение между командващ ВМС и командващ армии или група армии

                              Comment


                                #45
                                Не съм имал предвид сравнение на ранга между двамата, а това, че и двамата имат размах и голям талант в мащаба.

                                Благодаря за линка!

                                Comment

                                Working...
                                X