Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стефан Цанев - Български хроники

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Стефан Цанев - Български хроники

    Книгата на Стефан Цанев - Български хроники има за мен един много(ама много) култов и красив по някакъв начин пролог. Пише, че книгата е ХУДОЖЕСТВЕНО - документална, но все пак искам да постна тази част и да ми помогнете да отделя истина от лъжа.

    прочете това от страница 21 до 34 ако може и кажете, защото, ако това е истината, както каза една жена на около 70 години по новините преди около месец :
    - Не че сме толкоз бедни , Акъла ни е толкоз!
    Ако наистина е така, мен ме е срам ... от хората, които са допуснали това!

    #2
    Специално това за плочата на унгарският крал е вярно,защото моето село е с.Червена вода.Веднъж видях и Стефан Цанев,като идва на гости на свои роднини.Иначе наистина на входната врата на черквата има надгробна плоча.

    Comment


      #3
      [QUOTE=evstati_pav;274435]
      ...прочете това от страница 21 до 34 ако може и кажете, защото, ако това е истината...

      Бе честно да ти кажа, всичко не можах да изчета.Китайките циркаджийки на стената, Савската царица, громенето на фараонски войски от НАС ми идва малко в повече! Виж, ако смениш названията "българи" с "македонци" всичко си идва "У ред"
      Инак хубаво си се захванал с четене! "И най - дългия път..."
      И най дългия път има своята първа стъпка...

      Comment


        #4
        Стефан Цанев прави пари, гъделичкайки един от най-старите национални комплекси. Но го прави умно под шапката на художествената литература - така никой не може да го укорява нито за полуистините, нито за откровените измислици, нито за волните интерпретации.

        От история този човек разбира по-малко, отколкото аз - от интегрално смятане.

        Comment


          #5
          T.Jonchev написа Виж мнение
          Стефан Цанев прави пари, гъделичкайки един от най-старите национални комплекси. Но го прави умно под шапката на художествената литература - така никой не може да го укорява нито за полуистините, нито за откровените измислици, нито за волните интерпретации.

          От история този човек разбира по-малко, отколкото аз - от интегрално смятане.
          Лошото е, че много хора му вярват безпрекословно. Но от друга страна споменаването на "хан Тимоти" винаги ме е забавлявало безумно Ех, ще ми се появят бръчки от толкова смях
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            #6
            Аз пък се смях адски когато чух за първи път че Савската царица била българка! А и ситуацията беше абсурдна...близо 60 годишен спасител го обясняваше на една девойка, на плажа!
            В последствие, като чувам колко българи вярват на тази глупост вече не ми е смешно!
            Ама... панта рей.
            И най дългия път има своята първа стъпка...

            Comment


              #7
              Изпитвам фанатична неприязън към "Хрониките" на г-н Цанев. Мани другото, те са лоша литература.
              Луд на шарено се радва - цивилен блог

              Comment


                #8
                gregorianus написа Виж мнение
                Изпитвам фанатична неприязън към "Хрониките" на г-н Цанев. Мани другото, те са лоша литература.
                Не съм го чел, но го подозирах
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #9
                  [QUOTE=komita1966;274444]
                  evstati_pav написа Виж мнение
                  ...прочете това от страница 21 до 34 ако може и кажете, защото, ако това е истината...

                  Бе честно да ти кажа, всичко не можах да изчета.Китайките циркаджийки на стената, Савската царица, громенето на фараонски войски от НАС ми идва малко в повече! Виж, ако смениш названията "българи" с "македонци" всичко си идва "У ред"
                  Инак хубаво си се захванал с четене! "И най - дългия път..."
                  А тези дела са твърде дребни за великата македонска раса!Иначе книгата е хумористична,а не историческа.

                  Comment


                    #10
                    E, това че книгата е хумористична би трябвало да се подчертае някъде в началото и (дебело), че някои са профани, като мен
                    И най дългия път има своята първа стъпка...

                    Comment


                      #11
                      komita1966 написа Виж мнение
                      E, това че книгата е хумористична би трябвало да се подчертае някъде в началото и (дебело), че някои са профани, като мен
                      Аз казвам,че е хумористична в първа глава на първа част.Иначе колкото по се доближаваме до съвремието,толкова книгата става по-вярна.Ама не че няма такива моменти,като например:"Сюлейман минал през прохода Шипка,защото бил изпратил телеграма до султана в която пишело,че е минал през Шипка и за това е получил златна сабя.И извода на СЦ е,че сме се освободили благодарение на сабя.Друго:когато българските войници пленили 1ят си негър,го удавили в сапун и му търкали гърба с керемида,защото мислили,че той е боядисан с черна боя.

                      Comment


                        #12
                        "...Като разбрали измамата, българите изпопържали китайците, пришпорили конете си и препуснали на запад подир слънцето, да дирят края на стената.Те препускат - китайците градят, те препускат - китайците градят..."

                        Да добавим и една научно обоснована хипотеза тогава - щом българите са препускали на запад и китайците са градили успоредно с тях и със същото темпо защо да не приемем че Никулицелския вал е нещо като продължение на Великата китайска стена? Българите явно са надпрепускали китайците и са отишли надолу към Дунава, през това време ония толкова се увлекли, че си градили стената, без да забележат, че нашите са вече отсам.

                        Като се замисля - имаше и една хипотеза за българските стада мамути, които пасели по китайските ливади и им разваляли ландшафта с огромните си екскременти, та затова китайците се оградили. Докато препускали на запад, българите изяли мамутите (няма да си ядат конете я...) и като стигнали Онгъла се споразумели с китайците - вече нямало причина да се ограждат едни-други и стената свършила до тук. Китайците помогнали на шъпата българи да смачкат византийците, оставили тук-таме малко семе, та се понародили едни самодиви-славянки с дръпнати очи и си заминали на изток по живо по здраво.

                        А българите с ентусиазъм проължили делото им по облагородяване на местните аборигени...:next_banned: ... и така се НАродила България...
                        "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                        Comment


                          #13
                          Човекът пише за народа, а не за учената аудитория на този форум.
                          Според мен трудът му изисква известна доза уважение, защото под една лека и достъпна форма накара куп наши сънародници да си поприпомнят родната история.

                          Друг е въпросът, че формата ми е доста лека и достъпна, но честно казано я предпочитам пред чалгата или писанията на "ученият" директор на националния музей. Защото ако Стефан Цанев има право да пише по подобен начин и да прави доста грешки, то един човек, който се счита за учен - няма.

                          Иначе съм съгласен, че четвъртият том е най-интересен, най-малкото защото изглежда е изстрадан.
                          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                          Гюстав Льо Бон

                          Comment


                            #14
                            Имаш своята правота, Сула. Просто в темата evstati_pav търси Истината, и то в конкретни страници (...прочете това от страница 21 до 34 ако може и кажете, защото, ако това е истината...)
                            Е, ами за мен НЕ Е истина!
                            И най дългия път има своята първа стъпка...

                            Comment

                            Working...
                            X