Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Щяха ли Крум и Симеон да победят Йоан Цимисхи и Василий 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Щяха ли Крум и Симеон да победят Йоан Цимисхи и Василий 2

    Един интересен факт е че , все пак двамата най-велики владетели на България не са били по времето на тези императори какво ли би станало ако бяха .
    Last edited by mitakat; 21-01-2011, 10:47.

    #2

    Comment


      #3
      Всъщност не разбирам какво е направил Цимисхи,че да му казваш велик император.
      Всъщмост по времето на Цимисхи и по-късно(всъщност те са били един след друг) на Българоубиеца България е била изключително разделена.Особено по времето на Самуил аристократите са си избирали на коя страна да бъдат.Ту на византийска,ту на българска.Гледали са да си запазят власта,която имат.Не може да се сравни с централизираната власт по времето на Крум и Симеон е била много(много) по-централизирана.Можем единствено да гадаем какво би се случило за жалост.

      Comment


        #4
        Моля, кирилица.
        Инак работата не опира само до владетеля.
        Луд на шарено се радва - цивилен блог

        Comment


          #5
          Някой навит ли е да коментираме въпроса или ще съм само аз.
          А тази латиница ми омръзна вече,изнервям се като я чета.

          Comment


            #6
            Не виждам някаква сериозна тема за дискусия в случая.

            Comment


              #7
              Да, не е сериозно. Несравнима е България по времето на Симеон с тази на Самуил. Някакво поражение в битка може да има, мир при не съвсем изгодни условия (да допуснем), но крах на държавата - не мисля!
              Last edited by komita1966; 21-01-2011, 09:27.
              И най дългия път има своята първа стъпка...

              Comment


                #8
                Темата е в неподходящия раздел (нарушение на ФП 2.2) и е на латиница (ФП 2.7). Давам срок до утре по обяд да се поправи второто нарушение и да се придаде малко по-смислен вид поста, отварящ темата. Тогава ще реша дали темата ще си замине или ще остане (с разчистване на мненията).

                ПП Преместването на подходящото място ще го направя аз.

                Comment


                  #9
                  Въпросът наистина не е много сериозен, тъй като визира по-скоро качествата на владетелите, а не възможностите на държавите.

                  Смятам, че Византия, каквато е била във втората половина на Х век, би надвила България, дори последната да я разглеждаме и в периода на най-големия й разцвет.

                  Но по отношение на действителната ситуация, в която е България през последната трета от Х век, не мога да споделя мнението на Kamos, защото:
                  1.През по-голямата част от този период страната не е разделена (в смисъл на политики или политически позиции). Разцепление започва чак накрая.
                  2.Аристократите си били избирали на коя страна да застанат, защото "гледали са да си запазят властта". Щом това е причината (а друга в българската историография не се посочва, така е), значи им е било ясно, че ако не се подчинят на императора, губят всичко. Т.е. те самите са смятали вече България за обречена, за да минават на ромейска страна.

                  Comment


                    #10
                    Ами разделението и отслабването на царската власт започва след Петър.
                    Войските на Самуил(освен отряда с който той е разполагал) са били от аристократите.Не е била разделена на официални държави България,както след смъртта на цар Иван Александър.

                    Comment


                      #11
                      kamos написа Виж мнение
                      Войските на Самуил(освен отряда с който той е разполагал) са били от аристократите.
                      Kamos, това е измислица. Просто няма данни за подобно нещо. Не можем да си представяме "държавната" войска през Х век като механичен сбор от "царска войска" + "отряди на царските васали". Това е западноевропейски модел и на Балканите такъв не се практикува поне до втората половина на ΧΙΙΙ век (като изключим Латинската империя, естествено).

                      Comment


                        #12

                        Дайте да се разберем първо - Симеон с Василий ли ще се тепа, Крум ли ще дебне нейде из Балкана Йоана, или как...?
                        И Самуила намесихме, накрая ще стане като в песента: "Ето идва Аспаруух, прави немците на пуух, хали, о хали гали"
                        Да изчистим темата, па да чешем езици
                        (Стража по горе правилно отбеляза че не е само до владетеля)
                        И най дългия път има своята първа стъпка...

                        Comment


                          #13
                          komita1966 написа Виж мнение

                          Дайте да се разберем първо - Симеон с Василий ли ще се тепа, Крум ли ще дебне нейде из Балкана Йоана, или как...?
                          И Самуила намесихме, накрая ще стане като в песента: "Ето идва Аспаруух, прави немците на пуух, хали, о хали гали"
                          Да изчистим темата, па да чешем езици
                          (Стража по горе правилно отбеляза че не е само до владетеля)
                          Аз лично предпочитам Крум vs Василий и Симеон vs Йоан.Просто,защото когато Крум е властвал,е властвал и Никифор,а Геник си прилича донякъде с Василий,а Симеон ще ми е интересно какво ще направи с Йоан.

                          Comment


                            #14
                            nikd2 написа Виж мнение
                            а Симеон ще ми е интересно какво ще направи с Йоан.
                            Добре, но ще има ли първи рунд Симеон - Светослав Игоревич?
                            И най дългия път има своята първа стъпка...

                            Comment


                              #15
                              Има ли опция за мач с хандикап ?
                              Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                              Comment

                              Working...
                              X