Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спец. части в бълг армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Във втория пост има малка неточност. След като се обединяват поделенията в Мусачево и Пловдив се формира парашутно-разузнавателен полк - под.32990 пряко подчинен на КСВ, а 68а бригата става по-късно, след промените. Служил съм в полка от 1986 до 1988. По това време има един парашутно-разузнавателен батальон в Горна Баня, един парашутно-разузнавателен батальон в Сливен, един парашутно-разузнавателен батальон в Пловдив (към съответните армии) и полкът в Пловдив, други парашутни поделения в армията няма, водолазите от Тихина също скачаха, но те бяха към флота (с тях не съм много запознат, срещали сме се веднъж, през 88а на летен лагер близо до Атия - част от програмата на всеки парашутист бяха и два скока във вода, та там се събираха всички парашутни поделения веднъж на 2 години)
    Ако ви интересува нещо свързано със структурата, въоръжението и задачите на полка - питайте.
    Last edited by sashooo; 02-02-2014, 02:05.

    Comment


      #62
      Мен ме интересува екипировката при парашутни скокове във вода на десантно подразделение. Какво включва, как се добирате до брега, как се чуства. Такива неща. Всичко е интересно. Без изключение.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #63
        Ами разликата със скокове на суша беше това, че под парашута (основен – УП-9, запасен – някакъв руски, не си спомням вече модела) се обличаше спасителна жилетка. Скачахме от Ми-8 по трима души на заход, като в морето ни чакаха три катера и всеки прибираше по един парашутист. Процедурата беше такава, че преди приводняването се разкопчаваха коланите на парашута и при контакта с водата парашутистът се отделяше от парашута. Парашутът потъва за няколко минути и ако не си се отделил от него ( и катерите закъснеят), може да те повлече надолу. След това идва „твоят” катер и те прибира, а след това прибира и парашута. Имахме 2-3 удавени парашута заради късното идване на катера. Скачахме без оръжие на тези скокове (слава богу).
        Last edited by sashooo; 02-02-2014, 11:45.

        Comment


          #64
          Някой знае ли какво е въоръжението на армейските командоси у нас сега?

          Сърбите, например, вече ползват HK416, май 417, някои варианти на М4, както и SCAR

          Comment


            #65
            Когато изкарах наборната си военна служба в 68-ма бригада служехме с АКМ(автомат калашников със сгъваем приклад). Това беше през 2003-та. Тогава вече никой от наборниците не скачаше. Командир на ротата беше ст. лейтенант Кушев. Изключително отдаден на армията човек. В часовете по физическо ни тренираше на карате и ни показваше хватки. На полигона Црънча, се учехме да правим разни капани, като във филмите на рамбо и горе долу се получаваше. Имахме и химн на Парашутиста, който си бяхме записали в прошнорованото служебно тефтерче, който помня и досега! Бяха хубави години....

            Небето е пусто и мрачно,
            моторите грозно реват,
            парашутистите пеят, ликуват,
            за скок те се готвят в нощта.

            Ликувайте, пейте другари,
            такава е нашта съдба,
            калени във битки сурови,
            дълбоко в тила на врага.

            Повярвай във нас капитане,
            повярвай във наште сърца,
            и сектор един да остане,
            кълнем се ще бием врага.

            Небето е пусто и мрачно,
            моторите грозно ревът,
            а нейде далеч там се чува,
            на клета девойка плачът.

            Плачи и проклинай девойко,
            плачи ти за твоя любим,
            че нейде далеч той остана,
            дълбоко във вражия тил.

            Comment


              #66
              Ами ОПР-то?

              sashooo написа Виж мнение
              Във втория пост има малка неточност. След като се обединяват поделенията в Мусачево и Пловдив се формира парашутно-разузнавателен полк - под.32990 пряко подчинен на КСВ, а 68а бригата става по-късно, след промените. Служил съм в полка от 1986 до 1988. По това време има един парашутно-разузнавателен батальон в Горна Баня, един парашутно-разузнавателен батальон в Сливен, един парашутно-разузнавателен батальон в Пловдив (към съответните армии) и полкът в Пловдив, други парашутни поделения в армията няма, водолазите от Тихина също скачаха, но те бяха към флота (с тях не съм много запознат, срещали сме се веднъж, през 88а на летен лагер близо до Атия - част от програмата на всеки парашутист бяха и два скока във вода, та там се събираха всички парашутни поделения веднъж на 2 години)
              Ако ви интересува нещо свързано със структурата, въоръжението и задачите на полка - питайте.
              И във вашия пост има малка неточност - пропусната е Отделна Парашутна Рота (ОПР) към 9-та ТБ в Горна Баня. Вярно, че в края на 80-те години е набутана в единия от кашишките батальони и става 3та ПМСР, но когато служих (1989-1991) все още се скачаше, макар и много малко. По това време ротата вече бе в напреднал, неизлечим стадий на кашизиране. Въпреки това се полагаше усилие традициите и подготовката да се поддържат на ниво. Не знам дали след 1990-та се е скачало до закриването на ротата (на 15.06.1990 по време на парашутния лагер в Кондофрей загина парашутист).

              Comment


                #67
                .338 LM е един от най-добрите боеприпаси за снайперско оръжие . Притежава много добра настилна траектория и реален обсег по човешка фигура от около 1800 м. , което е близо до .50 BMG , а същевременно оръжието е значително по-леко . Освен това пробива дори и най-тежкият клас бронежилетки подсилени с керамични плочи . По същество .50 BMG е нещо като топ , който е доста непригоден за влачене от лека пехотна част и аз поне не си спомням специална част , която влачи нещо подобно със себе си

                Comment


                  #68
                  предполагам че под "тесла" Sailor_Malan има предвид пушката Blaser , която нашите успяха да занесат дори до Афганистан . Принципно това е ловно оръжие пригодено за бойни цели , сравнително леко и късо , двуногата върши отлична работа тъй като на тактическата версия цевта е по-тежка и измества баланса напред . Пушката е много добре изработена ,цевта е изключително качественна изработена от молибденова сплав и осигурява невероятна точност , регулирането на спусъкът е отлично и като цяло пушката има доста заемки от спортните оръжия . Затворът захваща дъното на гилзата и държи патронът в точно определена позиция при изстрел което също помага за точността , както и отличната оптика на Цайс , която е балистически оразмерена за .338 и изобщо оръжието е практически безгрешно по гръдна фигура на дистанция 800 м. . Един много сериозен недостатък - пушката е практически невъзможно да бъде носена на ремък , освен ако не е на гърба , но пък тогава не може да се носи раница

                  Comment


                    #69
                    1951 написа Виж мнение
                    Ето една снимчица от преди бая години. Правена е в Ирак. Има интересни неща на нея
                    Момчетата ги познавам, още служат, инструктори са и са доста стабилни! За съжаление вече не пише много по форумите, само по "фейсбук" страници. По темата искам да кажа, че имаме малко спец-поделения, които са на доизживяване, нещата са доста зле в полицията и още повече в армията. Все паквсеоще служат сърцати хора ...
                    За Отечеството славата, за нас честта!

                    Comment


                      #70
                      Skydiver23213 написа Виж мнение
                      И във вашия пост има малка неточност - пропусната е Отделна Парашутна Рота (ОПР) към 9-та ТБ в Горна Баня. Вярно, че в края на 80-те години е набутана в единия от кашишките батальони и става 3та ПМСР, но когато служих (1989-1991) все още се скачаше, макар и много малко. По това време ротата вече бе в напреднал, неизлечим стадий на кашизиране. Въпреки това се полагаше усилие традициите и подготовката да се поддържат на ниво. Не знам дали след 1990-та се е скачало до закриването на ротата (на 15.06.1990 по време на парашутния лагер в Кондофрей загина парашутист).
                      Здравейте аз също служих в 3пмср през 1990-1992 под командването на ст.л-т Петров Ти трябва да си ми бил стар .Да наистина беше починал парашутист .наричахте го Круме Бог да го прости.И да скачахме на Кодуфрей но само през лятото на 1991 направихме по 4 скока от които единият беше Показен пред някакви Генерали,представихме се отлично ,ротния си навехна кракът а мене ме възпроизведоха мл. с-т.След 1992 март не знам нищо за Ротата.

                      Comment


                        #71
                        Привет!

                        gotipopi написа Виж мнение
                        Здравейте аз също служих в 3пмср през 1990-1992 под командването на ст.л-т Петров Ти трябва да си ми бил стар .Да наистина беше починал парашутист .наричахте го Круме Бог да го прости.И да скачахме на Кодуфрей но само през лятото на 1991 направихме по 4 скока от които единият беше Показен пред някакви Генерали,представихме се отлично ,ротния си навехна кракът а мене ме възпроизведоха мл. с-т.След 1992 март не знам нищо за Ротата.
                        Много се радвам, че си открил тази дискусия. Благодаря за информацията; много се радвам, че скоковете са продължили и след нас. Много бих се радвал да споделиш още информация, дори снимки - наскоро направих страница на Ротата във Фейса: Отделна Парашутна Рота/3-та ПМСР. Ще се радвам да се включиш!

                        Comment


                          #72
                          Skydiver23213 написа Виж мнение
                          Много се радвам, че си открил тази дискусия. Благодаря за информацията; много се радвам, че скоковете са продължили и след нас. Много бих се радвал да споделиш още информация, дори снимки - наскоро направих страница на Ротата във Фейса: Отделна Парашутна Рота/3-та ПМСР. Ще се радвам да се включиш!
                          През 1983-85 ОПР беше 2 ПМСР в кашишкия батальон на горнобанската танкова бригада. Служил съм там през посочените години. Къде мога да открия информацията във фейса за която говорите?
                          Северен вятър тихо повява
                          а на небето сокол се рей,
                          а над сокола АН 2 се носи,
                          от него скача парашутист.
                          Не духай ветре, не духай братко
                          и парашута недей люля,
                          все по-надолу, все към земята,
                          да падам леко като перце!
                          Last edited by Kont; 25-07-2016, 22:10.
                          За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                          Comment


                            #73
                            Отделна Парашутна Рота/3-та ПМСР

                            Comment

                            Working...
                            X