Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    картаген написа Виж мнение
    http://www.promacedonia.org/hm/index.htm

    Някой може ли да каже нещо повече за билката "афион"? Според Македонски, тя вероятно е причина за неадекватното поведение на повечето четници в последното сражение под Бузлуджа...
    Опиум извличан от мак
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #47
      boilad написа Виж мнение
      Опиум извличан от мак
      Интересно.... В такъв случай, възниква въпросът, чисто технологично, доколко е било възможно османската държава, в лицето на репресивния си апарат в Казанлъшко, да осигури достатъчно количество опиум, за да упои няколко десетки бунтовници.
      Македонски настоява, че във фаталната нощ преди сражението при Бузлуджа в мандрата, където за последен път попълва припасите си четата, е имало преоблечени овчари-помаци. Поне след Освобождението това са твърдели местните българи. Чисто медицински не е възможно от съчетание на брашно и прясно мляко да се получи интоксикация със симптоми на замаяност и сънливост; От друга страна, количество опиум за няколко десетки мъже - да се осигури за кратко време и да се постави тайно в кашата, ми се струва технологично трудно изпълнимо....

      Comment


        #48
        На мен цялата тая история с упойването ми се вижда безсмислена.Най-вероятно изтощението си е казало думата.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #49
          Е, умората е най-логичното за нас обяснение. Но забележи, в текста на Македонски, там, където става въпрос за умора и изтощение, тий си назовава нещата с истинските имена, не е имал интерес да преиначава и "митологизира". А точно за часовете преди сражението на Бузлуджа, обясненията му са от съвсем различно естество... Но както и да е. Може да са били натровени. Повечето четници, които опитват въпросната каша от мляко и брашно, впоследствие са изпитвали силно неразположение, забавени нервно-психични реакции, нарушени дедуктивни способности и слабост в мускулите.

          Comment


            #50
            картаген написа Виж мнение
            изпитвали силно неразположение, забавени нервно-психични реакции, нарушени дедуктивни способности и слабост в мускулите.
            Симптоми на преумората.Все пак ще си погледна Македонски.
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              #51
              картаген написа Виж мнение
              Интересно.... В такъв случай, възниква въпросът, чисто технологично, доколко е било възможно османската държава, в лицето на репресивния си апарат в Казанлъшко, да осигури достатъчно количество опиум, за да упои няколко десетки бунтовници.
              Ако хипотетично приемем твърдението на Македонски за вярно, мисля, че не би било проблем да се набави нужното количество опиум. В онази епоха това е доста разпространено обезболяващо, чието производно е морфина.Все пак остават въпросите колко количество е било необходимо, откъде са знаели, че четата ще спре точно в тази мандра, ако не са знаели кога са намерили време да го пренесат и смесят с храната и накрая, но първо по важност, ако по някакъв начин променя цвета, вкуса и мириса на храната, то очевидно няма начин да са използвали точно този вид опиат, макар да остава възможността някакъв опиат по принцип да е използван.
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                #52
                При битката на Бузлуджа оцеляват само четирима: Христо Македонски, по-малкия брат на Хаджията който е люто ранен и в последствие умира от раните си, един Илия малко глуповат, но верен и още един, който много бързо ги напуска. Остават Христо Македонски и Илия със който бягат до Петричко-Разложкия край и там се разделят. Христо Македонски има записани спомени от един адвокат след Освобождението.

                Comment


                  #53
                  Здравейте, имам въпрос и се извинявам ако не му е тук мястото.
                  Интересува ме дали някой може да определи местоположението канарата на която четата е прекарала деня след сражението при Канлъ дере.(главата НА ВИСОКАТА КАНАРА от ЗАПИСКИ НА ХРИСТО Н. МАКЕДОНСКИ (1852-1877))

                  Comment


                    #54
                    Бел. 120. Канарата е западно от с. Кална кория, Габровски окръг.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      #55
                      Да но това е много общо трябва ми нещо по конкретно, някой да е ходил там?

                      Comment


                        #56
                        Някой срещал ли е името на Димитър Стоянов Братоев от с.Церова кория, в.Търновско, четник в четата на Хаджи Димитър? Някои непотвърдени сведения сочат, че е загинал на Бузлуджа.

                        Comment


                          #57
                          Това са спомените на Х.Македонски


                          Някой може ли да укаже къде се е намирало село Кечидере, където отделилата се група от 14 или 15 участника е открита и част от тях са заловени.
                          Last edited by vichev; 20-12-2017, 16:41.

                          Comment


                            #58
                            vichev написа Виж мнение
                            Някой срещал ли е името на Димитър Стоянов Братоев от с.Церова кория, в.Търновско, четник в четата на Хаджи Димитър? Някои непотвърдени сведения сочат, че е загинал на Бузлуджа.
                            В последствие открих следната публикация: Роза Павлова, "Неизвестни данни за Димитър Стоянов ....." ,сп."Векове"
                            кн.5/1988 г.стр.44-47

                            Comment


                              #59
                              vichev

                              Това са спомените на Х.Македонски


                              Някой може ли да укаже къде се е намирало село Кечидере, където отделилата се група от 14 или 15 участника е открита и част от тях са заловени.



                              Би трябвало да не е далеч от прохода Демир Капия, това е прохода Вратник в Еленския балкан.

                              Comment


                                #60
                                Има ли някъде подробна информация за въоръжението /хладно и огнестрелно оръжие/ на двете чети?! Бяха обещали някаква статия в дискусията, но така и не се появи?! Според мен причините да бъдат разбити, независимо от добрата военна подготовка са същите и като при четата на Христо Ботев - липса на стратегия, опорни пунктове и предварително подготвени убежища и скривалища, както и ятаци. Прекалено много са разчитали на спонтано вдигане на населението на бунт, което не е станало по най-различни причини. Маршрутите за движение и изтегляне при преследване не са били добре обмислени и явно работата с карти и разузнаването е липсвало или не е било дооценено. На практика никакво допълнително снабдяване с храна и боеприпаси не е имало, което е меко казано обречена кауза при такива случаи. Това са първоначалните ми впечатления. Четата е била и прекалено голяма за партизанска война. Факт е, че преди това десетилетия наред такива хайдушки чети са действали из територията на цялата страна, но те обикновено са наброявали не повече от 15-20 души и са били много добре обезпечени с ятаци, оръжие, храна, боеприпаси и скривалища; знаели са и за движението на бошибозука и потеряджийте предварително, а и са познавали всеки камък и особености на терена в областта където са действали, просто са били неуловими.......
                                "Бедните имат голям телевизор; богатите имат голяма библиотека"!.....

                                Comment

                                Working...
                                X