Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кога е роден Васил Левски (Аргументи срещу 1846)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    nikd2 написа Виж мнение
    Определено имаш хубави доводи,ама явно това е обречено да остане загадка както "Кой уби Ботев и къде беше прострелян той"
    Те доводите, че са хубави, хубави са. Аз също ги одобрих, но като професионално изкривен, не можеше да не проверя и намерих места за усъмняване. Аз ТурТур го критикувам най-добронамерено и приятелски дори, защото го виждам, че има данни да задълбае много повече. Имам нужното методологическо и общонаучно натрупване, за да го преценя. Неслучайно и, да си призная, бях твърде разочарован като видях книжката му за Левски, дори само и единствено заради обема. Апостола заслужава да се разследва всяка минута от живота му, която е засвидетелствана, да се направят всякакви възможни анализи, даже и почеркът му може да се прати на анализ, по него също може да се разберат много работи за личността, например, а ТурТур 26-27, та 26-27. Хора, Левски не случайно е загадка, енигма. Сума ти негови съвременници дават противоречиви сведения за него и ние се чудим как да ги интерпретираме и на всяка цена да ги свържем, а просто той е бил к о н с п и р а т о р. Смехотворни са например твърденията на бай ти Захари, че Левски не е знаел турски. Точно той, който се е преобличал като турчин, който е родом от Карлово, бъкащо от турци, и чиято майка е знаела турски перфектно. Има над какво да се замислим...

    Comment


      #77
      d-r V. написа Виж мнение
      ...Апостола заслужава да се разследва всяка минута от живота му, която е засвидетелствана, да се направят всякакви възможни анализи, даже и почеркът му може да се прати на анализ, по него също може да се разберат много работи за личността...
      Одобрявам напълно, но това е непосилен труд, особено за сам човек. А и цял нарочен екип да е, пак имам съмнения - кой ще го подбере, как, на какъв принцип, какви да са индивидуалните способности на хората и т. н. Ето защо и никой не го прави - виж библиографията по темата "Левски" на първо време да се събере е уж по-лесно... и неангажиращо. Що се отнася до почерка - има вече такива опити. Виж тук: http://www.kriminalist.info/7s5.html
      Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

      Comment


        #78
        TypTyp написа Виж мнение
        Одобрявам напълно, но това е непосилен труд, особено за сам човек. А и цял нарочен екип да е, пак имам съмнения - кой ще го подбере, как, на какъв принцип, какви да са индивидуалните способности на хората и т. н. Ето защо и никой не го прави - виж библиографията по темата "Левски" на първо време да се събере е уж по-лесно... и неангажиращо. Що се отнася до почерка - има вече такива опити. Виж тук: http://www.kriminalist.info/7s5.html
        Това много интересно за графологията,но дали е вярно?Веднага в любопитната ми душа изниква въпроса:Къде мога да си направя .За да проверя достоверността.
        Historia vitae magistra

        Comment


          #79
          По въпроса за рождената дата на Левски явно ранните му биографи Захари Стоянов и Стоян Заимов са объркани,защото макар на някои места категорично да сочат 1837 и 1838,то от други места в текстовете им излиза,че Дякона е по-млад,но в никакъв случай не може да е роден след 1843г.
          Най-достоверно е твърдението на Панайот Хитов,че през 1867г. Левски е на 28 години.Никой биограф не го познава така добре както знаменития воевода,а и те черпят сведения от втора ръка,които често са противоречиви (това личи и от текстовете им).Неясно на какво основание се отхвърля сведението на Хитов,той изрично твърди,че през пролетта на 1867г. Левски е на 28,а не че е на толкова към момента на диктуване на спомените,които са издадени през 1872г.Дори и да е така,то пак излиза,че Левски не може да е роден след 1843г.,защото в противен случай през 1858г. не би могъл,поради непълнолетието му според църковния канон,да стане монах.
          Last edited by boilad; 01-10-2011, 18:50.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #80
            boilad написа Виж мнение
            ...пак излиза,че Левски не може да е роден след 1843г.,защото в противен случай през 1858г. не би могъл,поради непълнолетието му според църковния канон,да стане монах.
            Може, може! Всичко може! Дори и да е непълнолетен 12-13 годишен, могат да му "припишат" 2-3 годинки и готово - замонашват го (нали и без това е бил една "твърде рано развита личност" и се е отличавал с "особена развитост").
            А защо не именно поради гореказаното произвеждането му в дякон да е минало "...не без протестите на благовъзпитаните карловски чорбаджии..." както пише Ив. Клинчаров в книгата си "Васил Левски - Дяконът" (С., 1924 г., стр. 24).
            И още нещо - ето за "разведряване" още една любопитна снимка от същата книга на Клинчаров:
            Attached Files
            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

            Comment


              #81
              Уважаеми,доколкото разбирам основните Ви аргументи за 1846г. са два:1.искането на Каравелов за паспорт за лице с описанието на Левски и 2.преписите от протоколите на разпитите му,където с думи е записано казаното от самия Дякон.Първият Ви аргумент е лесно оборим,защото Каравелов не посочва името на лицето за което иска паспорта.Вторият е малко по-сигурен,но и при него могат да се открият слаби места:1.Левски може умишлено да лъже за възрастта си,макар ние да не знаем мотивите му за това;2.Може преводача на думите му да е сбъркал;3.същото може да е направил и човека,който ги записва;4.също и преписвача може да е допуснал грешка и 5.може да е грешка и при превода (в последната вероятност силно се съмнявам,защото все някой досега щеше да забелажи това).
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                #82
                Тук нещо темата очевидно замря. Вярно е, че независимо от огромното количество научни и пр. изследвания върху живота и делото на Дякона, продължават да съществуват стряскащо много неизяснени моменти от жизнения му път. Пък и повечето автори пишат каквото им дойде... Например снимката, която провокативно пуснах по-горе, е приумица на Клинчаров, но тя всъщност е от едно театрално представление на трагедията "Стефан Караджа", играна в Лом през 1883 г. Искам да кажа, че маскарадът е пълен...
                Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                Comment


                  #83
                  Не съм съгласен. За Левски се знае достатъчно че и повече. Просто се набляга главно на залавянето му и дали го е предал попа или не. Защо си има обяснение.

                  Comment


                    #84
                    Тази тема незаслужено прашасва вече години... За да посъбудим малко заспалите умове повдигам следния въпрос: Как и защо може например Петър Берковски от Лом да участва "едва" 15-16 годишен във Втората легия на Раковски, а Васил Левски не може да е бил на същата възраст в Първата легия?
                    Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                    Comment


                      #85
                      Да не казвам голяма дума, но мисля, че на база османски извори я намерих датата - 1841 г. Трябва да проверя още няколко документа, за да е стабилна аргументацията и сядам и го пиша. Това ще реши и още редица въпроси около семейството на Левски, че е наистина срамота.

                      Comment


                        #86
                        TypTyp написа Виж мнение
                        Петър Берковски от Лом да участва "едва" 15-16 годишен във Втората легия на Раковски, а Васил Левски не може да е бил на същата възраст в Първата легия?
                        Ако може да видим някакви документални доказателства за участието на Берковски в легията, защото до момента аз не откривам нищо повече от голословни твърдения без посочвания на извори? Дали този момент от биографията му не е плод на грешка? Съименника му Петър Иванов от Стара Загора също е семинарист и също участва в легията. Дали участието на Заралията в легията не е преписано и на Берковчанина?
                        С интерес чакаме и аргументацията на Делията.
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          #87
                          Има развитие по темата. До края на годината би трябвало да излезе и научна публикация. https://www.monitor.bg/bg/a/view/ist...-godina-224414
                          Засега съобщението не буди съмнения и навежда на заключението, че все пак Панайот Хитов досега е бил най-достоверният източник за възрастта на Левски.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            #88
                            Научната публикация по темата за годината на раждане. Списание История, бр. 1 (2021), отворен достъп ето тук - https://azbuki.bg/wp-content/uploads...amen-Mitev.pdf
                            Годината, която излиза по османските извори е 1840 г. Като съм писал предния път по-горе (1841 г.) не съм мислил добре за конвертирането на годините по Хиджра в Григориански.
                            Даже в неделя Бтв се бяха засилили да го показват, но до вечерта биха отбой и го отрязаха . Забавно ще е.

                            Comment


                              #89
                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              Научната публикация по темата за годината на раждане. Списание История, бр. 1 (2021), отворен достъп ето тук - https://azbuki.bg/wp-content/uploads...amen-Mitev.pdf
                              Годината, която излиза по османските извори е 1840 г. Като съм писал предния път по-горе (1841 г.) не съм мислил добре за конвертирането на годините по Хиджра в Григориански.
                              Даже в неделя Бтв се бяха засилили да го показват, но до вечерта биха отбой и го отрязаха . Забавно ще е.
                              https://btvnovinite.bg/predavania/ta...3VRsu3QFRw0j-8
                              О, да, аз четох наскоро цялата статия, пък забравих да я коментирам във форума! Поздравления, смятам, че доказателствата в полза на 1840 год. са не просто убедителни, а необорими!
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #90
                                KIZIL DELI написа Виж мнение
                                Научната публикация по темата за годината на раждане. Списание История, бр. 1 (2021), отворен достъп ето тук - https://azbuki.bg/wp-content/uploads...amen-Mitev.pdf
                                Годината, която излиза по османските извори е 1840 г. Като съм писал предния път по-горе (1841 г.) не съм мислил добре за конвертирането на годините по Хиджра в Григориански.
                                Статията наистина е уникална. Благодарности! Още повече, че документални известия за ранните години на Левски досега на практика нямаше. Обаче не е отчетен един момент, ревизията на годината неизменно влече след себе си и ревизия на точната дата, защото тя се определя по спомени като първата неделя след петровските пости. При 1840 г. това ще рече 2 юли. Това вече се вписва в известието на Захари Стоянов, че Левски е роден "два-три деня преди или после Петровден".
                                Liberte, egalite, fraternite
                                Viva la revolution
                                Zalmoxis написа
                                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                                dibo написа
                                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                                Comment

                                Working...
                                X