Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Монголската империя

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Kramer написа Виж мнение
    Най-добрия от пълководците му всъщност е бил Джебе, а не някой от синовете му.
    Е то почти винаги е било така.Пример:Кой победил Наполеон-Суворов или Александър I.

    Comment


      #32
      Гесер Курултаев написа Виж мнение
      Удържа се с хора като Ленин, Сталин, Мао, а не с хора, които правят няколко деца и после им разделят владенията, примерно...
      И какво остана след Ленин и Сталин? (Ако не беше Дън и от това на Мао нямаше да остане нищо). Отиваш много напред и вляво. Защо забравяш Романовите - това са 300 години.

      Репликата ми бе относно това, че монголите не можаха да я удържат.

      Comment


        #33
        Какво значи не могат да удържат териториите? - владеят Китай около 150г. (целият) - макар че горе беше цитирано че губят във виетнам точно последните стават васали в този период (както и Бирма и Тибет и Корея и т.н.) - Освен това макар монголия да не съществува като държава в периода 17-20век то в Манджурски Китай това са територии със специален статут (китайци нямат право да се заселват там). Освен това в споменатият период ако не ме лъже паметта възниква и съществува Моголската империя (да кажем че даже е и в разцвет тогава). Освен това всички средноазиатски владетели имат някакво наследство от Чингис хан (даже мисля е било задължително да си му потомък за да можеш да претендираш за ханска титла) - разпадът започва с приемането на исляма (от западните) и тенденцията от там за разделяне на владенията между синовете (виж справка защо Отоманската империя успява да изгради стабилна държава) и респективно създава условия за гражданска война (можеш да видиш че всички ислямски халифати страдат точно от този синдром след силен владетел с много синове упадъкът е изключително бърз). Както и това че Кубилай хан приема китайското влияние (китайците са езичници по същество и конфронтацията е налице).

        Те и индийците не са успявали да отблъснат завоевателите и да запазят самостоятелност ма виж ги сега

        Comment


          #34
          KG125 написа Виж мнение
          И какво остана след Ленин и Сталин? (Ако не беше Дън и от това на Мао нямаше да остане нищо). Отиваш много напред и вляво. Защо забравяш Романовите - това са 300 години.

          Репликата ми бе относно това, че монголите не можаха да я удържат.
          1) Напред или назад, наляво или надясно, все става дума за Изтока, както и за хората. Няма много големи разлики, фундаментални, на ниво биология, инстинкти, психология. Разликите са светогледни, донякъде. В този смисъл, общо взето, се стига до сходни ситуации. Няма съществена разлика дали някой в България е вдигнал анти-османско въстание или някой в Китай е вдигнал анти-монголско. Приликите в човешката природа и история са повече от разликите, просто защото всичко е хора, а хората много мъничко се различават помежду си.

          2) Какво е щяло да стане е въпрос на друга тематика. Във форума има една тема за алтернативна история, където се строят хипотези. В историческата наука няма \"ако\". Станалото - станало. Иначе всички знаем \"Ако Ботев беше с каска, а Левски беше с ботуши, то...\" или \"Ако хан Аспарух се беше заселил в някой петролен район, то...\"
          Никой не знае какво е щяло да стане с Китай, ако не е бил Дън с неговите реформи, а ако някой пък си мисли, че всичко в Китай е станало много идеално много се лъже. Доста недостатъци има днешен Китай в сравнение с онзи, Маовисткия. Разбира се, има си и предимства, но не всичко е перфектно. Ако искате, отворете отделна тема за Китай и мога да ви осветля, защото се занимавам доста с Китай, а и живея там от близо 7 години.

          3) Ленин, Сталин...това НЕ Е монархия, а е Партокрация. При партокрацията не може току-така да се наследи властта от сина на някой. Стига да не е някоя партократично-монархична система като тази в Северна Корея.

          4) Продължавам да настоявам, че Руската империя (Русия днес) е много по-добре удържана, отколкото Монголия и даже отколкото Китай. Една от причините за това е, че по-лесно се удържат Полярни и Далекоизточни райони, отколкото други, но е факт, че Русия си е удържала най-много територии и е най-голямата страна в Света, с една от водещите икономики, армия, наука и култура.
          Омнилогия.

          Comment


            #35
            han asd написа Виж мнение
            Какво значи не могат да удържат териториите? - владеят Китай около 150г. (целият) - макар че горе беше цитирано че губят във виетнам точно последните стават васали в този период (както и Бирма и Тибет и Корея и т.н.) - Освен това макар монголия да не съществува като държава в периода 17-20век то в Манджурски Китай това са територии със специален статут (китайци нямат право да се заселват там). Освен това в споменатият период ако не ме лъже паметта възниква и съществува Моголската империя (да кажем че даже е и в разцвет тогава). Освен това всички средноазиатски владетели имат някакво наследство от Чингис хан (даже мисля е било задължително да си му потомък за да можеш да претендираш за ханска титла) - разпадът започва с приемането на исляма (от западните) и тенденцията от там за разделяне на владенията между синовете (виж справка защо Отоманската империя успява да изгради стабилна държава) и респективно създава условия за гражданска война (можеш да видиш че всички ислямски халифати страдат точно от този синдром след силен владетел с много синове упадъкът е изключително бърз). Както и това че Кубилай хан приема китайското влияние (китайците са езичници по същество и конфронтацията е налице).

            Те и индийците не са успявали да отблъснат завоевателите и да запазят самостоятелност ма виж ги сега

            Ами значи това, че Монголската империя се разпада много бързичко на Златна Орда, династия Юан (дето казваш, че държала Китай много години, но все пак това е малка част от баш-империята), Хулагуиди и т.н.
            И се сетига до там всичко накрая да бъде завзето от Китай, Русия, Иран, Османската империя. На 100 % ! И едва по-късно се създава зависимата от Русия и СССР, Монголия.
            Да бе, спор няма, че Виетнам (при Чан Ньон-тонг, който се признава за васал на Темюр-хаан) и разни околни като Тибет стават васали, но аз говорех, че военно Монголската империя е търпяла поражения, не е, както си мислят някой, че е помитала всичко на пътя си. И говорим за документирани загуби не за \"Овчата битка\" и други легенди.
            Е, ама това да имаш специален статут в рамките на ДРУГА държава има доста общо с бившето величие на СОБСТВЕНАТА ти империя, нали? Все едно някой да прави сравнение между едно-времешното Кримско ханство, което е било една от най-силните Източно-европейски държави и днешния статут на кримските татари в Република Крим.
            Да, то и днес често някой казва, че родът му е от Чингис-хан. Калмици, казахи, даже кримски татари съм чувал да се родеят с Чингис-хан. И какво от това? Къде е Монголската империя?
            Дали Ислямът е повлиял за разпадането на империята не е важно. Това да се разделят владения между синовете го има и при Шишмановата династия. Както казах и преди - центробежните сили винаги си ги е имало. Дали ще иска да се цепят САЩ от Англия или Добруджа от Царство България - все един и същи принцип действа (\"Защо да служа, вместо да не съм си сам началник?!\")
            Приели са китайско влияние юенците (династия Юан), но я отбелязват като една от най-малко съществувалите династии в историята на Китай.
            Така че, изводът е, че монголите бързо са завлядявали, но са и губели войни, а за удържане на завоюваното няма много с какво да ги похвалим.
            Омнилогия.

            Comment


              #36
              nikd2 написа Виж мнение
              Е то почти винаги е било така.Пример:Кой победил Наполеон-Суворов или Александър I.
              Упс, .....къде са се срещали Наполеон и Суворов??????, за Суворов не знам много, но поне битките на Императора си мисля, че знам, дали греша.
              "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

              Comment


                #37
                За въпросния проблем при който когато един владтел има бяколко сина и това е водело до разпадането на дадено царство или империя на няколко части е решен в Османската империя.Проблемътт е бил решен така Султанът имал много синове но като той умира ,най големия се възкача на трона а останалите биват убивани.Това се е правело за да не се повтори ситуацията когато след смърта на Баязид 1 османската империя се разпада на три части всяка от която управлявана от един от неговите синове.

                Comment


                  #38
                  ahileas написа Виж мнение
                  Упс, .....къде са се срещали Наполеон и Суворов??????, за Суворов не знам много, но поне битките на Императора си мисля, че знам, дали греша.
                  Оле съжелявам просто обърках Суворов с Кутузов,защото в същият момент разглеждах темата за Суворов.

                  Comment


                    #39
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #40


                      Да съживим малко темата. Фактически Монголската империя пази що годе някакво единство до втората половина на 14 в., но "реалното" е нарушено според мен именно от амбициите на Кайду и Берке, респективно Чагатайския и "Джучидския" хаганат спрямо "великия хан" (Юан) и "подчинения хан" (Илханата). Още Марко Поло го отбелязва, опитвайки се да вникне в real politik на тази огромна част от света, доминирана от наследниците на Темуджин. Но най-жестокият удар все пак е нанесен не от враждуващите монголски фракции, а от Мин(г), които отнемат основната "материална база" на цялата империя. Ако Тимур не беше загубил толкова време с...простотии...може би щеше да върне могъществото й, но по време на подготовката на похода си срещу китай, той вече е твърде стар. А дори и кален монголски джигит на тази възраст трудно издържа на толкова походи, рани и здраво поркане на (май не толкова слаби) алкохолни напитки...
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #41
                        Корените на кризата и разпада на Чагатайския улус до раждането и възхода на Тимур Ленг: https://en.wikipedia.org/wiki/Esen_B...yurbarwada_war
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #42
                          Направих един (за съжаление ограничен поради изисквания към обема) опит да обрисувам света по североизточните граници на Християнското "Икумене", върху който в първата половина на 13 век се стоварва унищожителния удар на мощта на Монголската империя. Надявам се да ви е приятно за четене: http://vladislavivanov.blogspot.bg/2016/04/xii.html

                          NB! Текстът (заедно с няколко чудесно подбрани илюстрации) може да откриете и в IX брой на списание "Времена", който може да свалите от тук: http://istorianasveta.eu/pages/nachalo/spisanie.php
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #43
                            От къде намира толкова хора и пари тоз Чингиз Хан че да нападне Китай, Руските княжества, че и към Персия и Полша да отиде?Това винаги съм се чудил.Трябва да е било пълна анархия в тези райони, че да ги превземе толкова бързо.

                            Comment


                              #44
                              Руските княжества и Полша въобще не е нападал, Персия тогава не е съществувала. И не са му трябвали пари.
                              Last edited by Thorn; 14-05-2016, 15:23.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                Наследниците му са я нападнали, моя е грешката.Говоря за Персия като регион.А сега ми кажи на кого не са му трябвали пари?

                                Comment

                                Working...
                                X