Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Монголската империя

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Монголската империя

    Нека си поговорим малко за тази велика империя-държава,която се разпростряла от Румъния до Корея,от Сирия до Китай.Държавата която е заемала 20 милионна кв.километра,но е изчезнала сравнително бързо и често забравяна.

    #2
    И какво точно те интересува? Какво смяташ да се дискутира? Монголска империя... общо понятие... вместо да поговорим малко, по-добре е отначало да почетем малко

    Comment


      #3
      Ами всъщност всичко.За устройството и',за това как от няколко малки орди,тя е станала най-голямата империя в световната история,за нейните владетели и неизбежният и' разпад.

      Comment


        #4
        nikd2 написа Виж мнение
        Ами всъщност всичко.За устройството и\',за това как от няколко малки орди,тя е станала най-голямата империя в световната история,за нейните владетели и неизбежният и\' разпад.
        Аз ще се спра само на неизбежния разпад. Цялата работа е в това, че всеки, който се сдобива с малко власт започва да му се иска да няма началник над главата и да си прави частна фирма ... Ето защо не само Монголската империя се разпада, но и едно от подразделенията й - Златната орда също започва да се цепи.
        Това отчепничеството си е свойствено за почти всяка държава. В България редовно е имало също неуспешни и успешни опити за отделяне от централната власт или за окупиране на властта. Монголец, татарин, българин, циганин - все човек и все му се иска или да се обособи отделно или да развие нещо по-ново, видоизменено. Ето една по-далечна аналогия - с разклоняването в дадена \"школа\" - Исус Христос си прави нова религия на базата на старата. Юнг също се отделя от Фройд. Брус Ли се отделя от Ип Ман...
        Дори в на пръв поглед монолитни образувания като Съветската Компартия винаги има в различна степен вътршнопартийни противоречия, течения, фракции....
        Омнилогия.

        Comment


          #5
          Гесер Курултаев написа Виж мнение
          Аз ще се спра само на неизбежния разпад. Цялата работа е в това, че всеки, който се сдобива с малко власт започва да му се иска да няма началник над главата и да си прави частна фирма ... Ето защо не само Монголската империя се разпада, но и едно от подразделенията й - Златната орда също започва да се цепи.
          Това отчепничеството си е свойствено за почти всяка държава. В България редовно е имало също неуспешни и успешни опити за отделяне от централната власт или за окупиране на властта. Монголец, татарин, българин, циганин - все човек и все му се иска или да се обособи отделно или да развие нещо по-ново, видоизменено. Ето една по-далечна аналогия - с разклоняването в дадена \"школа\" - Исус Христос си прави нова религия на базата на старата. Юнг също се отделя от Фройд. Брус Ли се отделя от Ип Ман...
          Дори в на пръв поглед монолитни образувания като Съветската Компартия винаги има в различна степен вътршнопартийни противоречия, течения, фракции....
          Май прекалихте със сравненията колега, чак до Ип Ман, Юнг и синът на Йосиф не бих стигнал разсъждавайки за стремежа към разпад на една система.
          "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

          Comment


            #6
            Мисля, че ако се отваря тема следва, да се започне от създаването на Монголската империя, кой кога къде, после да се направи сравнение с нея и други подобни държавни и /или/ племенни образувания. После да се отдели специфичното и общото между Монголската и другите империи, после да се каже колко е просъществувала и т.н. За мен лично най-интересно е сравнението на Монголската империя с други подобни, Например Хуни, Алани, Парти и май забравям някой, ама още не съм си изпил кафето.
            Навремето четох една книжка "феноменът на османският бейлик", вътре надълго и нашироко се обясняваше защо точно османският бейлик е създал силна и трайна империя, а не някой от многото други бейлици по същото врме. Подобна книга имаше и за учението на Христос, защо точно той, а не някой от "ордата", пророци, постници и мъдреци по това време създава световна религия, та май и за Монголите имаше подобно, книжле, но ще си преровя библиотеката, довечера или пък скелрозата ме е погнала.
            "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

            Comment


              #7
              ahileas написа Виж мнение
              Май прекалихте със сравненията колега, чак до Ип Ман, Юнг и синът на Йосиф не бих стигнал разсъждавайки за стремежа към разпад на една система.
              Точно това е, че са все системи. Както една психологическа, философска, религиозна и пр. школа, така и държавата е система. И понеже е по-голяма, по-сложна при разпадането й (влиянието върху центробежните сили) имат влияние доста повече фактори. Но за мен много основен и важен си остава човешкият фактор, вътре в самата система. По принцип, ако действат външни сили системата/империята може не просто да се разпадне както Рим или Тюркютския хаганат на две или повече части, а въобще да спре да съществува, т.е. да се превземе (окупира). Тогава пък може да се случи консолидация и разпадналите се да се съюзят срещу общия враг. Примерно Османската империя има един консолидиращ ефект за превзетите българи и други народности. Обаче, ЗАБЕЛЕЖЕТЕ, че в национално-освободителните им движения пак си има вътрешни борби, несъгласия...това сякаш е неизбежно. Ето защо не мисля, че примерно в борбата между два хана в Златната орда действат по-различни психологически механизми от тези между Димитър Общи и някой си друг българин. Така в политическите движения възникват фракциите (или \"люспите\" в партиите), така в школите възникват различни клонове, така се разпадат държави (сепаратизъм)...

              За Османския бейлик мога да кажа, че основното да се разрастне толкова е, че се е появил в по-военно западнал, слаб и раздиран от сепаратизъм район. Просто не ми се мисли какъв бой щеше да яде Османският бейлик, ако беше се появил по-източно. То се и вижда при сблъска с Тимур какво остава от бейлиците.
              Омнилогия.

              Comment


                #8
                Moнголската империя се е разпаднала заради смърта на Чингиз Хан(Темуджин май му беше истинското име).Хората са нямали лидер,който да ги задържи обединени и се е случило както при империята на Александър.Само че без войни между различните части ,на които се е разпаднала.Гесер Курултаев,те някои определени хора са си имали власт,но е имало някой да ги държи в равновесие,а именно Темуджин.
                За устройството на империята съм чел малко и сега не мога да се сетя за нищо.
                Малко предположения.Може би не е била кой знае какво.Сега си мисля,че е била като държавата на Атила.Тоест те са превземали,превземали,превземали и са оставяли новите територии пропити с кръв и покрити с развалини.Благоустройвали само техните си земи или земите и градовете в тях,които са им харесали.След това е било екстремно лесно тези територии да бъдат превзети,обаче съседите сигурно ги е било шубе,само защото това са си монголи.След смърта на Чингиз хан империята се разделила на части и е било по-лесно да бъде защитавана.Но все пак това са само малки предположения.По-добре да спра да пиша каквото ми идва!!!

                Comment


                  #9
                  Kamos - империята не се разпда със смъртта на Чингис хан - напротив наследникът му Огигей продължава да разширява империята му в Европа и по-посока на Египет. Чак след смъртта му синовете му и братята му си поделят империята - макар че номинално титлата да преминава към Кубилай хан другите се признават за негови васали чисто формално (реално след неговата смърт даже фиктивното обединение вече не е в сила). По принцип е грешно да си представяш че им е липсвала организация и/или градове (в класическият смисъл на думата градове няма - има сборища от шатри т.е. централен лагер на местният хан). Освен това в състава на монголските орди в последствие влизат манджурите, уйгурите, корейците и т.н. народи които осигуряват доста от живата сила на армията му (да не говорим че при Кубилай хан 90% от армията му са китайци).
                  Реално държавата му взаимства много от китайските обичаи и държавни порядки (да не говорим че успява да създаде първата функционираща пощенска система на 2 континента след римско време) - приносът му в Кавалерийската тактика е доста голям.
                  Като последствие можем да кажем че ислямската цивилизация е върната с 200-300г. назад и затова Европа успява да "дръпне напред" - реално последствията са и турското нашествие по-посока на егейското крайбрежие, както унищожаването на Персия и спирането на шиитизма (един вид спира ислямският ренесанс).

                  Comment


                    #10
                    Пф...
                    всъщност не съм съгласен с теб,защото след смърта на Чингиз Хан,синовете му-Огодай(Угедей.Мисля,че си се объркал с името му),Джучи и Монгка си поделят империята.
                    За организацията на Монголската империя.Тук наистина си признавам грешката.Имало си е градове(завзети разбира се),при това много развити.При Тимур Самарканд бил превърнат в великолепен град.Той бил покровител на изкуствата,астрономията.
                    Но така или иначе,монголите са си оставяли кръв и пепелища след тях.

                    Comment


                      #11
                      Джочи умира година преди Чингис хан а Монгхе си е нaследник след Одигей (както и да е правилно на български или монголски )
                      Зависи от дефиницията ти за кръв и пепелища (те и унграците са оставяли това след себе си, но са си създали държава), далеч не само те го правят - а колкото до Китай то всъщност тогава северен кирай се управлява от джурчените(манджурци) и по същество това си е война между 2 степни народа (до пълно изтребление). В крайна сметка ако държавите са се признавали за васали те не са били закачани
                      Реално ако се замислиш всяко едно средновековно(че и антично) завоевание оставя кръв и пепелища след себе си (виж походите на арабите в мала азия, на персииците в Сирия, на Кръстоносците в ориента, на алморавидите/алмохадите и т.н. да не цитирам) - просто мащабите им са били други поради специфичните географски особенности.

                      Comment


                        #12
                        Разбира се,всяко завоевание тогава е оставяло след себе си кръв и пепелища.Но с монголите може би нарочно малко се прекалява,явно се иска да ги мислим за някакви дяволи от ада.Но просто не се гледа,че и в западна Европа е същото.То всичко западно Европейско е прехвалено,но това е друга тема.
                        Ей,това за Джучи не го знаех!Благодаря на теб,че го научих.

                        Comment


                          #13
                          А всъщност Монголската империя е достигнала най-голямото си разширение при Кубилай хан/кан- http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%...Empire_map.gif
                          Може да се види,че през 1279 империята е най-голяма.
                          А колкото до синовете на Чингис хан той е инал 4,като третият по-големина е станал новият император.

                          Comment


                            #14
                            Тази карта съм я виждал.Каква ОГРОМНА територия,като си представиш.Браво на тези пичове.

                            Comment


                              #15
                              kamos написа Виж мнение
                              Тази карта съм я виждал.Каква ОГРОМНА територия,като си представиш.Браво на тези пичове.
                              Наистина територията е чудовищна-чак получавам благородна завист(а си представете ние да бяхме владели толкова

                              Comment

                              Working...
                              X