Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оперативна стая

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Пилоте, за едно нещо се чудя (за в бъдеще, де, сега заповедите вече са дадени). Може би не трябва да даваме на авиацията да подкрепя наши съединения, които се бият и бойният им ред е омешан с този на противника, за да избегнем възможността да се стигне до "приятелски огън". Знаеш, че винаги има такава опасност, а не знам доколко нашата авиация е (примерно като немската) ориентирана по-скоро към непосредствена поддръжка на наземните сили пред предния край или по-скоро е самостоятелна. В последният случай (а и ми се струва, че това е нашия) авиацията ни ще е по-скоро добра, когато действа самостоятелно по дадена цел, където е сигурно, че своите линии са ясно обозначени.

    Comment


      #62
      Това е чак запасна цел номер 2 в конкретния случай, но и горе-долу навсякъде е имало близка поддръжка на фронта пре ВСВ - американците и англичаните са поддържали с П-47, Темпести и Тайфуни, А-26, А-20 и т.н. доста от близо своите. Даже има случай, където авиационен корпус прикрива фланговете на Патън когато той атакува (тоест фланговите контраатаки на немците са спрени в повечето случаи от съвсем малко наземни танкови войски във взаимодействие с орди авиация). Немците преди да разглобят Луфтвафе имат непосредствена поддръжка с Щуки на предните сили, руснаците и Ил-2 не мисля че има да се коментира. През ВСВ близко взаимодействие на авиация и сухопътни сили има навсякъде и си е част от доктрината, май само японците не са много развити в тази насока. Но ние не сме японци де, а и те са си частен случай.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #63
        Новините не са от най-хубавите възможни, но нека видим какво може да се прави в настоящата обстановка.

        Танковете са напуснали позициите си около гара О, като заедно с това за ешелоните значи, че едната от противниковите пехотни дивизии в района се изтегля и срещу 2,3 и 7 ПД има само две вражески съединения, чудя се дали не е време да отрежем Ситроен от Миделпунт или да почакаме още ден.

        8 дивизия ще трябва да се държи на всяка цена, като ще пратя 9 дивизия да подпомогне 1 дивизия и да се укрепи по ЖП линията с фронт към гара Н. Танковата ни бригада ще се придвижи в тила на 8 дивизия и ще направи контраатака във фланг на евентуална вражеска атака към Пежо.

        Самото Пежо вече е обградено отвсякъде, мисля че е време за един щурм, все пак превъзхождаме противника горе-долу 3 към 1 и водим контрабатарейна борба от доста време.

        6 дивизия явно е изпуснала противника за съжаление

        Танковете понесоха въздушен удар ВЪПРЕКИ че изрично беше казано изтребителите да ги пазят тях и съм бесен, жалко че не сме Еестконин за да разстрелям някой и друг генерал от ВВС.

        Фолксваген е свободен, но явно към утре сутрин ще се изсипят подкрепления там. Мисля, че все пак може да ги изпреварим (мостът е на покрайнините на града) и да стоварим парашутистите около моста и да се опитат да влезат поне в покрайнините на града. 2 ТД е на 30км югозападно от Бугати, значи за 1 ден марш ще успее да стигне. Според мен си струва да опитаме.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #64
          Да, донесението не е много ясно (не съм много сигурен кое къде е при мен - изглежда по-скоро 4-та ПД е затворила кръга около Пежо, а къде са вражеските дивизии съвсем не ясно - всичките ли са в гората или, което е по-вероятно) втората група си е укрепена в полето и тя е правила засади и е причинила загубите на механизирания корпус и май част от заповедите ми не са достигнали до войските. Нищо, случва се, особено ако постоянно се дават дълги и оплетени заповеди, което си е моя грешка. Възможно е и да са постигнали нещо срещу втората група и тя да е отстъпила към Бугати.
          Да обобщим какво имаме към момента:

          1. Криза в периметъра на 8-ма дивизия. Положението е сериозно - над 200 танка означава, според мен, или че лошо съм преценил числеността на техните ТД или че там има две танкови съединения (може би две бригади или дивизия и бригада). Като се има предвид, че най-вероятно техните съединения са по-ефективни от нашите (всичко до момента говори за поне 25% превъзходство в ефективността на пехотата им, не смея да си мисля танковите им съединения колко по-силни са), то положението може бързо да стане много сериозно. Ако танковите съединения атакуват, вероятно ще попилеят 8-ма ПД и във фронта може да се отвори много голяма дупка.
          Смятам, може и да е по-добре 9-та ПД да помогне а 8-ма, а не на 1-ва ПД. От друга страна, моеж и да нямат намерение да настъпват там (лошото е, че авангардният бой може да доведе до това).

          2. Явно опитите ми за сериозни действия срещу трите дивизии са претърпели пълен или частичен неуспех (или въобще не са били предприети). Въпросът е какво да правим в рамките на този сектор. Според мен, да правим опит с танковите дивизии да пробием до Бугати е опасно, т.е. те със сигурност ще стигнат, въпросът е, че нищо не могат да направят там, а сигурно ще понесат още 10% (30 машини) загуби от вражеската авиация и поне още 10-20 танка от засади. Вероятно там има кой да ни посрещне (а танкове в град, при това срещу по-качествени сили... хъм).
          Второ, щом са попаднали под ударите на вражеската авиация, а и са попадали на засади и мини, най-вероятно пред Бугати има кой да ги посрещне и сигурно има подготвена обсада - нищо чудно, с мини. Освен ако този "някой" на са хората на Битбургер и Кромбахер.
          Трябва да сме готови за нови загуби дори само за да стигнем до Бугати, а самото стигане дотам няма никаква стойност, ако градът не може да бъде зает (а не виждам как танковете ще успеят да сторят това). След това, дори и да стигнат до там, това означава, че ще бъдат отрязани и в тила им има поне 1-2 ПД на противника, които прекъсват връзката с ²²-ри ПК. Такова положение едва ли е желателно.
          Така или иначе, не вярвам да има смисъл да давам нови заповеди на танковия корпус, защото явно има значително забавяне в получаването им и общо взето той изпълнява заповедите за ден Х през ден Х+1. Всяко даване на нови заповеди означава увеличаване на объркването и подозирам, че независимо какво заповядвам, като цяло корпусът ще се придържа към първоначалните ни планове, които (поне моите) се оказаха напълно неадекватни на съотношението на силите и възможностите на нашите съединения.

          3. Щурм на Пежо ще започна, защото така или иначе нямам особен избор. Поне Пежо трябва да вземем така ще имаме някакво снабдяване, на което да се опрем. Това за 2-ра армия. Положението на първа армия е по-лошо и не смятам, че тя ще успее до 7-8 ден да завладее Ситроен, в който да се снабди, а това означава, че ще се наложи да отстъпва някъде тогава, за да може да се снабди от Рено и Пежо (ако е в наши ръце). Така че овладяването на Ситроен трябва да ни бъде първостепенна задача.
          Лошото е, че щурмът означава голямо забавяне (боевете в града лесно могат да се проточат със седмица и повече) и ще бъде ангажиран не само ²-ви ПК, но вероятно и 4-та ПД от ²²-ри ПК (както изглежда, тя изпълнява такива заповеди). Да не говорим за загубите. В реалността една добре укрепена дивизия в град може да издържи на атаките на 3-4 чужди поне за седмица, да не говорим какви загуби ще понесат те. А ние друго нямаме, т.е. ако си изтощим силите, няма да имаме с какво да действаме.

          4. Това оставя цялата 2-ра армия в много уязвимо положение - както за атака от север (която е малко вероятно да тръгне точно в тази посока), така и (което за мен е по-голямата опасност) за трите ПД в гората и в района и вероятно поне още две съединения, едното от които ще пристигне във Фолксваген, а другото се намира или пристига в Бугати.
          Мобилният резерв е на практика блокиран и ангажиран в неясни събития.
          Боя се, че преценката ми, както и плановете ми, се оказаха изцяло погрешни - несъобразени с качеството на вражеските сили и с техните действия. Започвам да си мисля, че ще е желателно да преминем изцяло към отбрана и да се откажем от каквито и да е активни "далечни" цели. Трябва ни някакъв мобилен резерв зад 1-ва армия, за да отрази възможната атака (танковата бригада няма да се справи с атака на над 200 противникови танка).

          5. Въобще не виждам как ще е възможно да изпълня това, което толкова смело (и глупаво) планирах предните дни - танковият корпус да настъпи на север покрай Бугати и да удари северната групировка в тил. Той с 2-3 пехотни дивизии хванати в крачка се справя трудно, представям си какво ще се случи, ако срещне там 2-3 вражески съединения, част от тях танкови, а пътят му назад бъде отрязан от пехотните дивизии на противника, с които не успяхме да се справим (че явно и не можахме да ги ангажираме, а те бързо се укрепиха в гората).

          Така че виждам следните варианти за действие:

          Първи вариант
          До продължим с досегашния план и да рискуваме танковия корпус, за да достигнем поне един мост за плацдарм на другия бряг (май да се правят понтонни мостове ще се окаже лоша идея - кой знае какви загуби ще ни нанесе авиацията на противника при пресичането). Вероятно, ако въобще успее в това, ТК ще понесе поне 30% загуби. И това може да стане само заедно с парашутистите, които сигурно ще изгубим почти изцяло.
          Дори и да постигнем това, връзката между гара М и Бугати ще е проблемна (заради пехотата в гората) и за да поддържаме пътищата чисти, ще трябва да държим поне 2 или 3 ПД, което обезсмисля цялата работа, защото няма да имаме с какво да настъпваме. Пространството е твърде голямо, а съединенията ни - малко.
          Рисковете са да изгубим изцяло ТК, който ще бъде обграден около Бугати, а заедно с него и парашутната бригада. 30 000 пехота и 600 танка загуби са сигурен път към загуба на кампанията.
          НА север пехотата ни да отреже Ситроен (или поне да се опита, защото нямам сигурност, че е в състояние да го направи), докато 8-ма и 9-та ПД сдържат танковете на противника, а 1-.ва ТБр се държи в резерв за контраатака.

          Втори вариант
          Все пак да пробваме удар в северно направление с танковия корпус, с крайна цел Ман, където да го подпомогнем с парашутен десант. Идеята е да се обкръжи противника.
          Това, обаче е много голям риск. Първо, само за да стигнем дотам ще ни трябва един ден. За да постигнем някаква отрязваща позиция - поне още един, а може и два дена. А за да разгромим противника (ако въобще е възможно, като се имат предвид нашите сили), ще трябват поне още няколко дни. Т.е. няма да ни стигнат логистичните възможности.

          Трети вариант
          ТК получават заповед максимално бързо да отстъпи (на юг и след това на запад), избягвайки всякакви контакти с вражеските сили. Трябва да отстъпи някъде под и зад гара М. Там го разформироваме и 2-ра ТД заминава на север, за резерв на 1-ва армия, а 1-ва ТД остава като резерв (да осигурява фланга) на 2-ра армия. Ако има възможност, на следващия ден е добре да се изтеглят до Рано за попълване на боекомплекта и горивото.
          отказваме се от всякакви смели механизирани действия (там дълбоки операции и обходи) - явно нито качеството на силите ни, нито пък обстановката (метеорологична и прочее) не благоприятства подобен подход.
          Да заложим на добрият стар пехотен подход към проблема. Той май е по-подходящ за зимата. Т.е. бавно и систематично да настъпваме с ПД, а танковете да стоят само като осигуровка, т.е. за спиране на контраатака на противника и осигуряване на фланговете. Така няма да обградим нищо (но не смятам, че имаме и потенциала да го сторим, поне досегашните събития показват това), но пък и имаме някакъв реален шанс до края на 3-тата седмица да се прехвърлим на другия бряг. Т.е. ПД се движат бавно и един по един обграждат, щурмуват и превземат вражеските пунктове, които създават снабдителната ни линия и се пристъпва напред само когато настоящата задача е постигната.
          Целта си в играта така със сигурност няма да постигнем (но аз поне не смятам и че имам способностите да го направя за четири седмици както и да действам), но имаме добри възможности поне да завземем нещо съществено за противника и да стигнем донякъде.
          Т.е. до края на 7-мия ден да се опитаме да превземе Пежо и поне в някаква степен да завземем Ситроен.
          През следващата седмица да се опитаме да достигнем до Ман и Бугати. През третата да се опитаме да ги превземем и да минем на другия бряг и евентуално през четвъртата ще постигнем някоя и друга цел на другия бряг, може даже да приближим на стотина км от Мерцедес .

          Аз малко се колебая, защото макар и по природа да съм предпазлив, все пак предпочитам риска, когато дава някаква възможност за победа, пред сигурността, при която минимизираме риска и загубите, но и нямаме шанс аз постигане на основната ни цел в играта. Но иначе бих посъветвал да пробваме третия вариант. Може би поначало трябваше да изберем фронталния сблъсък по северния маршрут - там пространството е малко, но за сметка на това е по мярка на относително малкия брой на съединенията ни.
          Започвам да си мисля, че подходът на Еесктонин към нещата се оказа много по-добър от нашия, както и преценката им. Трябваше първо да се укрепим и, второ, да действаме бавно и методично. А ние (май главно заради мен) подходихме твърде непредпазливо.

          Така, за авиацията. Вероятно ще е добре да не разчитаме, че имаме някакво особено превъзходство и да не й задаваме много цели (разни втори, трети и прочее), а да я използваме съсредоточено. Подозирам, че сме "наказани" точно за разсредоточеното й използване. След това, явно не бива да разчитаме, че сме "недосегаеми" за противниковата авиация, особено ако нашата е разкъсана да изпълнява какви ли не задачи.
          Предлагам да я използваме строго за нанасяне на наземни удари на север - по гара Н, да речем и прочее.

          Между другото, в Бугати очевидно има противник, защото разузнавателните ни самолети са свалени.

          ПП Единственото, за което наистина съжалявам е, че не изпратих едната ТД към Фолксваген, заедно с парашутния десант в рамките на втория и третия ден. Щяхме да хванем града празен. Изпуснах една добра възможност. Смятам, че докато която и да е от нашите ТД стигне до някои от трите града на реката, той вече ще е укрепен с пехота и танковете вече няма да имат работа. А и моментът за въздушен десант май го изпуснахме, трябваше да е в началото на операцията.
          Last edited by gollum; 15-03-2010, 23:19.

          Comment


            #65
            Засега мисля заповедите ми за 04.12 да са следните (но съм готов да направя всякакви корекции, според каквото прецениш, Пилот):

            I-ви ПК започва щурм на Пежо с всичките си сили.

            6-та ПД се укрепява в гара М

            4-та ПД (ако, както си мисля е близо до Пежо) подкрепя щурма на ²-ви ПК срещу Пежо. Ако е по-източно, то тогава заема защитна позиция по протежение на пътя от Пежо до гара М.

            ²-ви ТК има нова задача - ускорено да се придвижи до град Фолксваген (общо около 80-85 км има да измине) и да се опита да го заеме.
            1-ва ПДБр ще направи десант пред моста на град Фолксваген със задача да го заеме и отбранява. Когато ²-ви ТК достигне Фолкваген, съвместно с парашутистите да заеме града.

            Мисля че така ще е добре и се надявам да е изпълнимо.
            Last edited by gollum; 15-03-2010, 23:24.

            Comment


              #66
              Голъм, това си е чиста паника от твоя страна. Положението съвсем не е толкова сложно и тежко, колкото го представяш. Заповедите за 4 декември са чак за 17 март, имаме време да се органзираме. Няма смисъл да се плашим, според мен положението ни е много добро.

              Първо, танковият ни корпус е понесъл загуби от вражеската авиация основно, а не от пехотата. Той е бил в бой с поне 50 000 вражески войници и 500 бомбардировача, тези загуби са напълно възможни. Важното е, че хванахме пехотата на открито и тя ще бъде унищожена. Уви, само положението както Даниц го описва не е съвсем розово откъм маневри, тоест не можем да излезем към Фолксваген все още. Частите от 6 дивизия ако ги върнем към гара М и да поддържат връзката с ТК ще бъде наред. Засега целта на ТК е с една дивизия да е западно от Бугати, а с друга да прекъсне ЖП линията Бугати-Ман. Около Ман и на северния фронт има поне 7 пехотни дивизии на противника и 1-2 танкови. Всичко това може да се изтегля по понтонен мост дето те ще го имат чак на 4 декември, а ние на 5 ще го ударим. Тоест те са в този чувал още 4-5 дни и съвсем не са радостни от перспективата, вече са започнали да се изтеглят от северния фронт с една дивизия. Танковете им при Пежо съвсем не са толкова опасни, една тяхна атака ще ги вкара при 3 наши пехотни дивизии и танковата бригада във фланг, нека опитат и ще съм много радостен.

              Голъм, недей да се притесняваш толкова от противника, той е много по-уплашен от нас защото му унищожихме маршрута за евакуация, излезли сме му флангово с 550 танка и сме на път да си върнем столицата на Фрогландия. Танковите дивизии могат да издържат поне още 3-4 дни боеве с такъв интензитет, няма как да се извоюва победа без загуби. Това е и игра на нерви, когато се отварят форумите и се прочете какво са писали Миделпунтци в същия момент ще видиш, че са били също панирани. Още 2 дни боеве с този интензитет и ще започнат да се евакуират през реката.

              Смятам да се придържаме към горния ми план без атаката срещу Фолксваген, трябва първо танковете ни да си разчистят около тях. Нека ги подпомагат частите на 6 дивизия с изключение на блокиращия отряд около М. Целта е да се прекъсне ЖП връзката Бугати-Ман с една ТД, а друга да стои на ЖП пътя Бугати-М и Бугати-Фолксваген.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #67
                Утре около обяд ще се опитам да се намерим на скайп, трябва да обсъдим нещото. Не съм сигурен дали можем да скочим до Фолксваген, макар че 2 ТД ако я покрива 1 ТД може и да успее.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #68
                  Допълнение

                  Допълнение:
                  Пилот написа
                  Голъм, това си е чиста паника от твоя страна.
                  Да, прав си, напрежението сигурно ми дойде в повече . Оставям паниката и неврозността от последното донесение настрана - явно ми повлияха не малко в първата ми оценка от по-ранния пост. Впрочем, имаше полза от всичко това.
                  акво може би имаме до момента?
                  Може би сме успели да разпилеем резервите им (трите дивизии) и затова сега прехвърлят ускорено две дивизии от столицата (общия им резерв) или от изток, съответно в Бугати и Фолксваген. При това положение може да опитаме вместо предпазливост или нещо друго танков рейд. Т.е. 2-ра ТД се отправя към Фолксваген, заедно с десант на 1-ва ПДБр на моста, а 1-ва ТД удря към Бугати, със задача да разузнае на място. Или като вариант - удря на север покрай Бугати, за да създаде опасност за Ман, което ще принуди противника да реагира, докарвайки още някое съединение за защита.(
                  Постоянната заплаха ще разстройва плановете им. Мисля че така принудихме танковото съединение, което се бе отправило към Ситроен, да се върне обратно в гара Н (като с внезапен удар завладяхме гара М - те не знаят, дали нямаме още танкови дивизии на север), а и са усетили нашите съединения, като 8-ма дивизия, които са създавали заплаха за гарата.
                  Вероятно вместо да контра-атакуват, каквото намерение може и да е имал Уарлорд, той ще се опита да избегне обкръжението, като изпраща танкови и други части на изток, за всеки случай.
                  Авиацията (каквато им е останала), ще им докладва за опитите за атака към Фолкваген и на север към Ман, а това ще притесни Уарлорд допълнително и, да се надяваме, ще го накара да разсъсредоточи силите си, отговаряйки на различните заплахи (използването на авиацията на запад може да е било точно такова непредвидено събитие, защото си мисля,ч е са я пазили за действия на изток).
                  Т.е. ако продължаваме да сме много активни, това ще ги принуди да жертват резерви и сили на нашия фронт и със сигурност трябва да облекчи ситуацията на изток. Това на свой ред може да създаде възможност за действие пред Еесконинските ни съюзници, от която те умело ще се възползват.

                  Мисля си, че все пак има смисъл да ударим към Фолксаген. Вярно, разпиляваме силите си (но то цели за тях в полето не мисля че са останали много), но пък и създаваме множество заплахи, което трябва да се отрази по сходен начин върху Уарлорд.
                  Второ, мисля че не оценяваш съвсем вярно силите им на северното направление. Според мен имат четири или пет дивизии. Със сигурност знаем, че имат две пехотни и една танкова дивизия на север. Допускаме, че може да имат още едно съединение, с което нямаме контакт и, вероятно, една танкова бригада, която обаче е някъде в гората, т.е. вече не е на север. Едната от тези ПД вероятно вече е прехвърлена в Ман.
                  Май преценката ми, че са държали по едно съединение за охрана на градовете по реката също излезе невярна. Т.е. сега съм склонен да мисля, че общо са имали осем съединения на нашия фронт. 4 ПД на юг и 2 ПД + 1 ТД и 1 ТБр на север. Вероятно към това е имало и една ПД или ТД резерв в Опел. В рамките на този ход прехвърлят две съединения, вероятно ТД и ПД или две ПД, съответно във Фолксваген и Бугати. Т.е. общо ще имат 10 съединения на 4-ти декември, с които да действат.
                  Това означава, че може би сега е моментът да преминем в настъпление, да създадем допълнителен натиск и на север, и особено на юг, където това може да се направи по-евтино откъм разход на сила. Единственият реален и сериозен проблем е танковата дивизия в гара Н и то като потенциална заплаха.
                  Между другото, не смятам, че Уарлорд е започнал да мисли за изтегляне на силите си. По-скоро ги прегрупира, за да може да ни задържи по-дълго.

                  Comment


                    #69
                    Добре, в общи линии нека опитаме следното - на север както го описах, ще ти дам 9 пехотна за резерв, нека заеме позиции към гара Н и скъси фронта на 8 дивизия и освободи 1 дивизия за настъпление към Пежо. 9 дивизия изрично да заеме укрепленията на предишните две дивизии, районът да се минира.

                    Всъщност, фактът че Пежо е голяма столица а вътре има само към 10 000 вражески войници може да се окаже хубав. Няма как да пазиш голям град с 10 000 войници, Сталинград дето дори не е и толкова огромен е имал две (!!!) съвестки армии в него и към 10 пъти повече отбраняващи. При това са го атакували само от едната страна, а не отвсякъде без възможност за подкрепления. Няма как 10 000 души да създадат непрекъсната отбрана в столица.

                    6 пехотна ще излезе от гората и ще стигне подпомогне 1 ТД към Бугати, оставяйки отряд да пази М. 1 ТД удря с цел прекъсване линията Ман-Бугати на десетина километра от Бугати, като самото прекъсване да не е с голяма част от дивизията (след прекъсването да взривят релсите). Основната задача на 1 ТД за деня обаче е да натисне максимално вражеската пехота в равнината за да осигури бързо и безаварийно отпътуване на 2 ТД към Фолксваген. Там ще спуснем десант до самия мост още рано сутринта, с малко късмет ще водим боеве след това в кварталите на Фолкваген няколко часа преди да дойдат танковете ни.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #70
                      Ок, планът мисля е добър. Само ми се иска да уточним нещо - нека не задаваме различни и много отделни задачи на едно съединение - мисля че води само до объркване. И, между другото, не смятам, че 6-та ПД е в гората.
                      Мисля си така:

                      I-ви ПК и 4-та ПД от II-ри ПК, както говорихме, щурмуват Пежо. Какво ще стане ще реши Даниц. Все пак, не вярвам да успеят да се справят за по-малко от два дена и то с големи загуби. Но каквито и да са, трябва да ги дадем, иначе няма снабдяване за по-нататъшни операции на 2-ра армия.

                      6-та ПД осигурява фланга на щурмуващите Пежо, т.е. се укрепява с лице към гората, за да блокира каквито сили на противника има там (дивизията на Йотингер и част от тази на Битбургер, възможно е и танковата бригада вече да е стигнала дотам).

                      1-ва ТД няма повече да се мотае в полето (не вярвам там да са останали ного от противниците), а прави рейд покрай Бугати до линията Бугати - Ман (да изглежда, че е поела на север с цел Ман). Да прекъсва линията не знам дали има смисъл - това действие само иска 12 часа стоене на едно място. Не ми се иска за толкова време да ги блокираме.

                      2-ра ТД поема директно към Фолкваген и там действа заедно с парашутистите. Лошото е, че докато танковете стигнат дотам вероятно там вече ще има една вражеска дивизия (не знаем каква). Доста сериозен риск за парашутистите, но те, надявам се за разлика от мен, не са толкова склонни към паника.

                      Впрочем, не знам коя дивизия реално е по-близо до Фолкваген - 1ва или 2-ра. Както и да е.

                      Ако нещата горе-долу се реалиират, то може да разчитаме към 6-ти декември да притежаваме Пежо и все още да държим гара М. Ако имаме късмет, ще сме заели и Фолкваген, макар че не го вярвам много.

                      Ако това е така, то ще трябва да оставим две дивизии (може би 5-та и 6-та) да пазят комуникациите на армията, а другите две - 4-та и 1-ва ще тръгнат към Бугати, където сигурно ще пристигнат някъде на 8-ми декември и ще могат да се опитат да го овладеят на 9-ти или 10-ти.
                      ако Фолкваген е зает, то тогава 2-ра ТД ще може да се опита да действа на източния бряг на р. Гранична, а 1-ва може да пробва по оригиналния план да създаде понтонен мост над Бугати. Ако двете заедно действат на източния бряг, това ще е много притеснително за Уарлорд.
                      От друга страна, все пак ще трябва да ги попълня и да осигуря комуникациите им на западния бряг, така че този рейд ще трябва или да изчака или да е само заплаха - т.е. за един ден едната се движи там (за да я видят) и после се връща да се попълва.

                      Comment


                        #71
                        Между другото, веднага щом се наближи Бугати би било добра идея да се обстреля гарата за да се попречи на разтоварването на вражески съединения, които със сигурност ще пристигнат. И в случай на контраатака след прекъсването и взривяването на линията Бугати-Ман, нека не се предприемат твърде агресивни действия и ако трябва леко да се отстъпи.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #72
                          Съгласен съм, 12 часа може да са много. Ако не може да се унищожи линията, то да се отсъпи с приоритет да се стреля по гарата и така да се спре ЖП трафика. През Бугати в момента минава единствената линия, по която може противникът на запад от реката да отстъпва. Артилерия по гарата и може и да успеем да я извадим от строя.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #73
                            Пилот, за прекъсването на линията имам сериозни съмнения - 12 часа трябва да стоим на място, т.е. поне още един ден дивизията да е неподвижна (на 4-ти да стигне дотам и на 5-ти да стои, за да прекъсне линията). Това означава 4-ти и 5-ти. А и какво ще постигнем така? Достатъчно е присътвието й там дори за един ден, за да се откаже Уарлорд от идеята да прехвърля по ЖП-линията сили между Буагти и Ман и първо да прати своите сили да разчистят пътя.

                            Същото важи иза опита да гърмим с оръдията пред Бугати. Това означава дивизията първо да заеме позиция (иначе няма как да разположи артилерията), след това да се пристрелва и прочее, т.е. поне няколко часа. И през това време най-вероятно ще води артилерийски дуел с противника, ако такъв се намира в града (а е много възможно да има).

                            Смятам, че е по-добре да заложим на рейд - нещото, в което танковите дивизии са силни. Т.е. движение и създаване на заплаха, без да се задържиш достатъчно дълго, за да я осъществиш. Както сториха и те със своята танкова дивизия на север.
                            Единственото, над което все пак се колебая най-много е дали да не пратим целият корпус към Фолксваген. Така няма да го делим и може да постигне по-сериозен резултат заедно с парашутистите.
                            От друга страна, две танкови дивизии, движещи се поотделно, създават повече заплаха за противника, ако той разбере за движенията им.

                            Comment


                              #74
                              Корпусът го делим, просто Бугати им е сънната артерия в момента, не могат да си позволят да го загубят. Фолксваген мисля да го вземем, тепърва ще разтоварват там. А ако пристигнат преди нас и имат време да взривят моста, и 20 танкови дивизии при взривен мост няма да ни помогнат

                              Добре, не взривявай линията, но има ли влакове по нея никаква милост към влаковете. Артилерията на ТД е САУ-та, тъй че време не се губи, а забавяне на развръщането на пратените СЪС СИГУРНОСТ резерви към Бугати имхо е нещо много много хубаво. И ако се появят вражески танкове които да контраатакуват, да не се стига до изпълнения ала Курск, да се отстъпва по малко при силен натиск, артилерия да стреля по линията е план-програма минимум. Тоест маневриране и пак маневриране, заплашване и при възможност прекъсване на сънната артерия.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                #75
                                Ако може за утре вечер по някое време (колко късно ми е все едно, аз съм по гринуич все пак, а и често вися да оправям задачи до среднощ за университета) да са готови заповедите, за да ги обсъдим още веднъж преди да ги пуснем сряда вечер. Иначе аз казвам да опитаме една атака със сили на 2 дивизия и цялата 3 дивизия да се опитаме да стигнем до ЖП линията Ситроен-Ман, ако вражеските танкове се разкарат може да включим и 7 дивизия в атаката.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X