Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оперативна стая

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Към ден 4-5 ако всичко върви по план може да опитаме да обградим Ситроен с танковата бригада, но смятам че е твърде рано за това.

    Малко ме притеснява, че откъм Фолксваген 4 и 6 пехотни са доста оголени, поне един полк на 6-та трябва да се окопае около М, малко ми е притеснително да няма мобилни съединения на вразите западно между Бугати и Фолксваген, макар че ако имаше нещо на открито, авиацията щеше да каже.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #47
      Също така на ден 4 имаме възможност да направим парашутен десант. Разбира се е твърде рано за каквито и да било решения, но при благоприятно развитие на обстановката и ако нашите ТД излезат между Бугати и Ман се чудя дали да не опитаме нещо леко рисковано - десант на изток от устието на река Гранична с цел заемане на едната страна на моста и спиране на понтонния мост на противника, докато танковете ни правят понтонен мост по-нагоре по реката и една ТД не пресече за да помогне на парашутистите. Макар че това лесно може да се превърне в твърде голяма хапка за нас
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #48
        Какви са възможностите за действие?

        Аз виждам малко по-различно ситуацията, главно като акценти и идеи за действие, иначе отличията ни не са толкова големи.

        Първо, все пак смятам за най-основано първоначалното ми мнение, че Деймос ще нанася основният удар срещу Еесконин. Вероятно се бавят за да разместят силите си подходящо. Не мисля, че при каквито и да е обстоятелства ще изоставят два града без бой - Трабант и Лада. Да не забравяме, че правилата са така съставени, че да ги принудят да защитават всички градове или поне да отстъпват град само ако това ще доведе до значително предимство - всяка загуба на град ще намалява резервите им на следващите два етапа и те го отчитат.
        Затова и не вярвам където и да е да отстъпят, по-скоро пехотата им ще защитава до последно градовете. Щурмовете са неизбежни.

        Второ, ключов момент за нас е снабдяването и това Деймос и Уарлорд добре го осъзнават. Това означава, че те знаят какви са приоритетните ни цели и горе долу в какъв ред смятаме да ги реализираме. Виж схема 1 към този пост за графично представяне.
        Подозирам, че снабдяването ще става както е в реалността - затова Даниц е въвел съответните понятия. ЗА да можем да снабдим съединенията си, трябва да можем да проследим път от мястото за снабядване до нашия тил. Засега нашият тил е Рено.
        Това означава, че 1-ва армия може да се снабдява по два пътя. Единият е изцяло в нейната сфера на отговорност - от Рено до Ситроен, след това през гара О. Това означава, че щем - не щем, трябва да овладеем и Рено и гара О, за да можем да снабдим дивизите от 1-ва армия. Алтернативата ще е да ги върнем обратно към Рено, т.е. да отстъпим. Така че до края на 7-мия ден трябва да са превзети Ситроен и евентуално гара О. Последната е задължителна, за да може 1-ва армия да продължи настъплението си в територията на Миделпунт.
        Вторият възможен път е през сектора на 2-ра армия, т.е. през Пежо, след това през гара Н, като снабдяването може да е директно от нея или и от гара О, след като последната бъде превзета. В този случай зависим от превземането на Пежо (което така или иначе е задължително, за да може дас е снабдява 2-ра армия).
        Много важен фактор е възможността да се разруши ЖП-линия. Дано миделпунтците не осъзнават това до край. През разрушената жп-линия не може да има снабдяване, а за да се възстанови трябват 3 дена. Т.е. за да ни забавят средно с 4-6 дена е достатъчно да срутят всички мостове през Гранична и да разрушат жп-линията зад тях. Ако го направят на две места, то забавянето вече ще приближи седмица и повече.
        За радост, не мисля че засега ще прибягнат до тази тактика, защото обстоятелствата ги притискат да не заменят територия, за да печелят време.
        За да се снабдява 2-р армия задължително трябва да вземе Пежо. Гара М вече е превзета, но без Пежо не върши особена работа.
        Тези неща те са ги преценили, затова и съсредоточават силите си за отбрана на пунктовете, които ние сме принудени при всички случаи да завземем, а може би освобождават някои, към които знаят, че най-вероятно няма да се устремим, защото без задължителните те нямат стойност.
        Следователно, при всички случаи в близките 3 дена трябва да овладеем Пежо и Ситроен или гара Н (но в този случай трети корпус остава без снабдителни линия). Общо взето, нямаме голям избор.
        Лошото е, че гората "засенчва" и двата снабдителни пътя, тръгващи от Пежо. Един отряд на противника, действащ в нея, може да ги прекъсва последователно.

        Затова аз предлагам да организираме операциите както съм нахвърлял нещата на схема 2. Авиацията всеки ход да удря наземни цели, като започне от танковата дивизия източно от Ситроен или гара О. Между другото, както съм описал във файла, смятам, че това е ТД. Техните вероятно са с 150-180 танка и около 10 - 11 хиляди персонал. Другото танково съединение, което потъна в горите, вероятно е танкова бригада (сигурно 60 танка с 3 000 души) или пък отделил се отряд от ТД. Но по-скоро първото.
        Смисълът на този маньовър малко ми се губи - в гората би трябвало да се движат много бавно - не повече от 30 км дневно. Възможно е да очакват наш удар към гара Н и затова да са оттеглили танковите съединения от там - те не са добри за отбрана. А и подобно разположение ще им даде възможност да нанесат двустранен флангов удар на което наше съединение достигне гарата. Стига бригадата да остава наблизо, някъде южно от гарата.
        Възможно е и да са изпратили танковата бригада да подсили отбраната на Пежо. Вероятно загубата на Пежо или Ситроен ще им се отрази достатъчно сериозно на резервите.
        Моята идея е сравнително проста.
        ²-ви ТК и ²²-ри ПК изцяло да се включат в обграждане и унищожаване на каквото успеят от трите дивизии на противника, които отстъпиха от гара М. Не съм сигурен те точно къде са. За това ще трябва да проведем сверяване с Даниц. Но си мисля, че с около 60 000 души и 600 танка, би трябвало да съумея да разгромя три ПД, които едва ли наброяват повече от 40 000 души, при това понесли загуби и с разстроен боен ред. Във всеки случай, печалбата от подобно нещо ще е много голяма, ако се получи.
        След като тази задача бъде изпълнена, което трябва да заеме не повече от 2 дена, 4-та ПД се връща да помага срещу Пежо, а 6-та ПД ще пази гара М и пътищата към Бугати и Фолксваген.
        Танковият корпус поема строго на север, като подминава Бугати и се движи към Ман. Трябва да стигне за ден и половина. Подминава Ман и завива строго на запад, където трябва да удари в тил и да отреже групировката, намираща се пред 1-ва Армия. На практика, заедно с 1-ва армия ще може да обгради тези сили и, ако всичко е наред, да ги унищожи.
        Чак след това можем да го пратим (каквото е останало от него) на изток към реката.
        През това време ²-ви корпус ще блокира Пежо и може и да пробва да го завземе, макар че не ми се се вярва да се получи. Ще отделя една група от 1-ва ПД, която да контролира пътя и фланга на армията, останалите ще блокират Пежо. Дивизията на Варшанер едва ли ще отстъпи от Пежо.
        Междувременно първа армия може иб трябва да се защитава с ²V-ти корпус, докато ²²²-ти корпус да бъде подсилен с 9-та ПД и 1-ва ТБр и да пробва първо да раздели вражеската групировка на две, между Ситроен и гара О и след това да се опита бавно и методично да превземе Ситроен.
        Хубаво ще е авиацията през цялото това време да го подпомага. ако имаме късмет, един авиационен удар може да отнесе до 15 танка от ТД и поне хиляда души личен състав и няколко оръдия. Същото и ако удари пехота. Те едва ли ще използват авиацията си на нашия фронт. По-логично е да я ползват срещу съюзниците ни.

        Ако този план успее, можем да разчитаме до 10-12 декември да сме разгромили 7-8 съединения на Миделпунт. Т.е. около 100 000 души, което трябва да е поне една трета от силите им. След това ще ни е много по-лесно да продължим на изток, а и така ще улесним съюзниците ни и ако имаме късмет, може те да са стигнали през това време до подстъпите към Мерцедес.
        При такъв сценарий най-вероятно противникът ще има възможност ад унищожи останалите два моста през Гранична и да унищожи и линиите зад тях. Но това е риск, който вероятно си струва да поемем, още повече, че така или иначе ще минаваме реката през понтонни мостове на ново място, а току виж и хванем непокътнат път.
        Най-важното за нас е да завладеем Ситроен и Пежо и да си запазим Рено (загубим ли го, все едно сме изхвърлени в морето).

        Възможно е докато трае сражението с трите дивизии една малка бойна група от 2-ра ТД да разузнае положението в Буагти. При всички положения трябва да се пазят тиловете на танковия корпус от нападение откъм Бугати или Фолксваген. Макар че се надявам и авиацията да засече подобно нещо, ако се случи. Така ще имаме време за реакция, защото и при този сценарий има определен риск за мобилния корпус.
        Attached Files

        Comment


          #49
          Зададох въпроси на Даниц, както се вижда в темата и общо взето става ясно това: на всяка цена трябва да хванем здрав мост през р. Гранична. Иначе ще трябва да гоним Беемве, което ни е доста далече. Лошото е, че вече ангажирах в сражение механизираните ни дивизии, така че няма кой да се опита да стори това, освен парашутистите, а сами не вярвам да имат особен успех. Макар че може и да си струва риска. Разбира се, не се обвинявам много, защото доброто решение на миделпунтовците да защитят южния път с трите дивизии доведе до това, а аз едва ли щях да пратя корпуса толкова на юг, че да ги избегне (макар че щеше да е добре - после можеше да ги удари в тил, ако се бяха опитали да изградят линия, което е малко вероятно).
          Въпросът е дали да рискуваме парашутистите или не? Все пак са ценен резерв, който обаче има неприятното свойство да се губи много бързо (5 000 души с 5 оръдия).

          Comment


            #50
            Като гледам новото положение с мостовете, едната ни ТД преди да удари в гръб вражата пехота ще е много добре да мине през Бугати, може и да извадим късмет (макар че се съмнявам много). Положението във Фолксваген е дълбоко неизвестно и ние нямаме нещо с което да ударим смислено натам. За това за сега ще се придържаме към унищожаването на пехотата около танковете ни. Само смятам, че няма причина една танкова дивизия да влиза в гората срещу останките на Битбургер, по-добре би било според мен да удари тези на открито заедно с пехотната дивизия до тях, докато другата ТД се опита да мине в тил.

            За отсичането на Ситроен ще видим какво ще стане в ден 3 и към ден 4 при успешна атака на авиацията ни над танковете ще пратим 2,3 ПД и 1 бронирана бригада да откъснат града, евентуално и с помощ от 9 дивизия (макар че бих я пазил ако се наложи решителен щурм над Пежо).

            Това със снабдяването отвъд гранична съвсем не ми харесва, но ще трябва да се нагодим някак. Даже мисля, че взимането на моста при Бугати ще стане основна цел, но не виждам как да го направим скришно и без да го минират - ще трябва да разчитаме на късмет
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #51
              А, не, танковете в гората еднозначно няма да се набутват, това ще го включа като изрична инструкция, макар че едва ли има смисъл да се напомня нещо подобно на офицер като Блекшийп . Просто така изглежда на схемата. Но не ми се иска да деля силите на корпуса - и така не знам дали ще стигнат за задачата, а тази пехота ще е заплаха за комуникацията ни, ако влезе в гората - гората надвисва над комуникациите на изток от Пежо, а и на север е твърде близо. Затова: бип предпочел най-много един малък отряд да разузнае, но не цялата дивизия. Ако има дори и половин бригада в Бугати, така или иначе и цялата дивизия няма да е достатъчна. Лошото на тази връзка е, че Бугати е само единият пункт, контролиращ моста, трябва да се превземе и Опел. Докато Фолксваген е само един град и пир това мостът е откъм нашата страна, а градът от другата. Парашутистите могат лесно да го овладеят, лошото е, че ако там има нещо повече от пехотна бригада, ще ги попилее за нула време.
              Въпросът, над който се чудя в момента е дали да използвам целия ²²-ри корпус за подкрепа на танковете или все пак да отделя 4-та ПД, за да обградя напълно Пежо и да го ударя от три страни. Още повече, че не знам откъде ще излезе онази танкова бригада, котяо се набута в гората. Възможно е да подпомогне трите пехотни дивизии или пък да се опита да деблокира Пежо. Май все пак ще заложа на неутрализирането на заплахата от трите дивизии, а след това ще пратя 4-та ПД към Пежо. И двата варианта на действие се изравняват, според мен, като положителни и отрицателни страни. Каквото и да решаваме, сражението се развива докато говорим и нямам практическа възможност да изкарам от него която и да е от танковите дивизии, докато не приключат нещата (успешно или не). Въпросът опира само до това дали и как да ги подкрепя. Святам, че трябва да и подкрепя с каквото мога.
              През това време ²-ви корпус ще тегне обръча около Пежо и ще го обстрелва с артилерията си (контрабатарейно най-вече, с помощ от авиацията, която нали разузнава, значи ще може и да насочва в някаква степен огъня на артилерията), докато разузнава възможностите за щурм и се подготвя. Можем да опитаме и преговори - предложение за достойна капитулация и прочее подобни работи, които те няма да приемат, разбира се.
              На север може би трябва засега само да се подготвят нещата за по-сериозни действия, докато позициите се укрепяват и основната работа се върши от оръдията.

              Когато приключат сраженията около Пежо и източно от гара М, тогава ще мислим как да използваме нататък танковия корпус. Може би Първо срещу Бугати или Фолксваген (Бугати е за предпочитане), после на север покрай Ман. Ако дотогава има достатъчна боеспособност. Много е възможно първо да се наложи а го попълним, а това ще трябва да изчака, докато Пежо падне. С две думи, сложна ситуация.

              Comment


                #52
                6 дивизия според мен трябва да остане около гара М, или поне части от нея да се укрепят около гарата. Не може да си позволим да загубим гарата. Срещу 4 дивизия има две сравнително дезорганзирани дивизии, а 4 дивизия е категория 4 и не е участвала почти в бой. Мисля, че няма да е проблем да ги изтика навътре в гората.

                Ако танковете минат северно и южно от Кромбахер и ударят във фланг мисля, че и Кромбахер, и Бибургер (1/3 от дивизията му ще бъде прегазена) ще престанат да съществуват като организирани съединения и ще сме постигнали целта си да неутрализираме вражеската пехота в района. През ден 3 ще бъде пълен хаос в района и задължително трябва да си пробваме късмета поне малко срещу Бугати - ако случайно градът е празен или вражеската пехота не може да се добере до него.

                След края на ден 3 (интересна ще ми бъде реакцията на противника при падането на моста при Ман и сражението около М) ще видим какво е положението на фронта. В зависимост от реакциите и вражеските сили може да дам 9 дивизия временно да помогне в щурма на Пежо.
                8 дивизия трябва да разузнае районът на гара Н, ако случайно е свободна може би е идейно да я превземем за да развържем изцяло ръцете на 1 дивизия.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #53
                  Пилот, ти си главнокомандващ, така че ти взимаш окончателните решения - каквото решиш, така ще бъде. Аз засега продължавам да излагам моите съображения относно продължаването на операцията. До вечерта или до утре сутринта, ако имаш възможност, напиши как смяташ да се постъпи, аз ще си направя съгласно с решението ти заповедите.

                  - Не смятам че на този етап за гара М има опасност, пък и тя не представлява никаква ценност за нас, докато не сме превзели Пежо. Ако някакви допълнителни сили на противника пристигнат в района, първата им задача ще бъде да се опитат да облекчат положението на своята пехота и артилерия, т.е. да ударят по нашите сили, а не да взимат някакви пунктове.

                  - не мисля, че е разумно да се опитваме да набутаме вражеската пехота в гората. Така тя там може да се реорганизира и ще представлява постоянна заплаха над нашите комуникации на следващия етап от операцията. Да не забравяме, че цялата осигурителна линия на втора армия ще минава през гората. Това ще ни принуди да държим в нея съединение само за охрана (те даже не е нужно да нападат, за да го отвлекат от операциите).

                  - не бива да преоценяваме силите си. Вероятно нашите ПД с около 30% превъзхождат по численост (дай боже и по артилерия да е поне с 10-20%) тези на противника. Той в момента, вероятно, заема отбранителна позиция. За да се разчита на успех в атаката, трябва да имаш поне 3-кратно превъзходство (вярно, локално). Т.е. 4-та ПД срещу 1,75 ПД на противника едва ли ще има кой знае какъв успех (съвсем приблизително 1,00 : 1,75*70%, т.е. 1,00 : 1,20, ако включим и някакъв коефициент, за да отразим положението на защитаващ се, то противникът може да има и по-голямо превъзходство - ясно е, че нещата не се смятат по подобен начин и че подобни изчисления нямат друга стойност, освен прогностична, но все пак са ориентир. Противникът е решителен и вероятно е от високо качество ли поне така мисля). На мен ми се иска 4-та ПД да скове тези сили на противника, докато 6-та ПД ги удари от юг. През това време танковият корпус ще се опита да попилее оставащите 1,25 ПД на противника и след това да удари и тези 1,75 във фланг и да се опита да ги отреже поне частично от гората.

                  - докато трае хаосът едва ли можем да разчитаме, че някакво подразделение от ТК ще успее да се промъкне към Бугати. Да не забравяме, че в момента 1,25 ПД преграждат пътя на ТК в тази посока. Докато тази ситуация не се разреши в някаква посока, едва ли можем да разчитаме танковият корпус да действа свободно, поне според мен.

                  - мисля 1-ва ПД да остави блокираща част на пътя, котяо да продължи укрепяването и да постави мини, а с останалата си част да отреже Пежо от север и частично от изток (поне североизток), като ще образува два периметъра - външен, срещу гората и по пътя към гара М и вътрешен към града. На външния ще се поставят мини и ще се подготвят за отразяване на атака.

                  - мога да оставя малка част от 6-та ПД да пази гарата. Примерно 4 000 души, 50 офицера с 20 оръдия, със задача да се окопават и да поставят мини откъм Фолксваген.

                  - въпросът е дали да пратим парашутистите да се опитат да заемат моста между Бугати и Опел, което ще е много рисковано или пък този пред Фолкваген, което ще е по-малко рисковано, но пак ще е опасно. Така ги поставяме на карта, но създаваме допълнителен проблем за противника, който не знае точно с какви сили разполагаме и може да реши, че подготвяме удар там. Ще създадем за него опасност за много дълбок обход.

                  Това са мислите ми по въпроса. и решаваш точно какво да направим, но не вярвам през този ден да имаме успех, ако се опитаме да отделяме части от танковия корпус и да ги пренасочваме към други цели - той е ред вражеска пехота и артилерия.
                  Last edited by gollum; 14-03-2010, 11:10.

                  Comment


                    #54
                    Гара М за нас е ценна дори и само защото един малък вражески отряд там може да прекъсне линията за 12 часа и после ще ни се наложи да я оправяме 3 дни. Тъй като 12 часа е по-малко време от 24-те часа за хода, трябва да оставиш поне някаква малка част от 6 дивизия да пази мястото, така че противникът дори и да се добере с нещо до там да не може просто да влезе в гарата и да я разруши. С останалите части на 6 дивизия може да атакуваш враговете на север, щом настояваш не ги изтиквай в гората а ги унищожавай.

                    Бронираният корпус просто да прати разузнавачи ако стигне до Бугати за да сме наясно какво има вътре, шансът да е празен е малък, но сме длъжни да погледнем. Основната цел за ден 3 ще бъде да разгроми Кромбахер и останките на Битбургер на изток като се опита да достигне до ЖП линията Ман-Бугати.

                    През ден 3 смятам че е твърде неясна обстановката, за да пращаме парашутисти. Имаме си тлъста цел за атакуване (100 танка), а разузнаването през деня ще определи по-нататъшните ни действия. Ако пуснем десант във Фолксваген, то няма да имаме възможност да го подкрепим до ден 5 сигурно (танковете ни са в контакт с противника в момента).

                    Колкото до вразите - сигурен съм, че през ден 1 и отчета за деня не са осъзнали нашите намерения и едва с хода за ден 3 ще се опитат да ни противодействат. Смятам, че сме ги притеснили доста с действията през последните 24 часа. Дивизиите около гара М на противника са значително дизорганизирани, загубили са немалко личен състав и са претърпели танков удар който ги е върнал 15 километра назад, вероятно и част от артилерията им е отишла. За това мисля, че няма да са твърде решителен противник.

                    За ден 3 за армия Север смятам да поддържаме натиска над Ситроен с контрабатарейна борба и ограничени атаки по позициите на Бекс с 2 дивизия, 3 дивизия минира пред нея си и се укрепва, 7 се укрепва, 8 праща един малък отряд от 2000 души, 25 офицери и 10 оръдия към гара Н за да разузнае обстановката. Важно е между тези 4 дивизии и 1 дивизия от Юг да има непрекъснат фронт, за да не могат вражеските танкове да минат безнаказано. 1 бронирана бригада ще е зад 3 дивизия за да се противопостави на вражеските танкове.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #55
                      сигурен съм, че през ден 1 и отчета за деня не са осъзнали нашите намерения и едва с хода за ден 3 ще се опитат да ни противодействат.
                      Да, подозирам, че поначало са смятали, че ще нанесем основният си удар по северното направление - от та е по-близко, както говорихме в началото. Но през вторият ден вече има реакция - танковата бригада, потънала в гората, най-вероятно идва на помощ на Пежо, поне така мисля.
                      мятам, че е възможно да изтеглят танковата дивизия от гара Н на изток и да я пратят на помощ на пехотата си пред Бугати. Възможно е да прехвърлят и други танкове от изток. Обаче каквото - такова. Доколкото схващам, на изток през тези два хода всичкое било спокойно. Странно. Дано колегите там да започнат настъпление през следващите два дена.

                      За бронираният корпус - не знам как може да прати такова разузнаване, между него и Бугати има дивизия и половина на противника, ако правилно съм разбрал диспозицията. Не е сигурно, че ще могат да минат, а ми се иска да избегнем засега напразните загуби.
                      За парашутистите, за съжаление, си прав. Ако ги пратим сега ще е изстрел в тъмното и е възможно да рискуваме много. Те трябва да са сложили във всеки от градовете по нещо - знаят, че имаме парашутисти и знаят какъв е е обсега им.
                      Вариантът е като нас да държат бронирана бригада в Бугати, която да може да удари и надолу и в Опел при нужда. Но вярвам, че по-скоро са разположили по една пехотна бригада второ или първа категория, т.е. която няма да има особена ценност другаде. За отбрана става, а и за парашутистите ни ще е достатъчно препятствие.

                      За гара М ще оставя един отряд да пази, макар че не смятам, че има опасност. НА тях им трябват дванадесет часа да стоят на едно място, за да постигнат нещо. Не вярвам да направят подобно нещо - достатъчно ще им е да разрушат линията където и да е след това - пак ще ни забавят толкова. Така или иначе, гара М няма да бъде снабдителен пункт преди да падне Пежо, а това няма да се случи преди 6-ти декември, според мен. Т.е. и време има за оправяне, ако се наложи. Ще оставя 3 000 души с 20 оръдия и 40 офицера.

                      Comment


                        #56
                        Значи моите части минират, така ли. А пък 8 - ма дивизия праща отряд към гара Н. Опасявам се, че онова предполагаемо съединение може да е реално и да се е насочило към гара Н. И бих искал да питам дали 2 - ра дивизия е достатъчно далеко, за да минира безопастно. Също и да наредя контрабатарейна стрелба, значи.

                        Comment


                          #57
                          Изтока ще започне атака към моста на Лада с този ход, това са ми обещали.

                          Голъм, убеди ме, ползвай цялата 6 дивизия да ги гони (смятах колко време ще им трябва да отидат до гарата).

                          Паскал, мини няма да има за целия фронт, само 3 дивизия да минира. Ще помоля да разпишеш детайлно заповедите за твоята група и да ги пуснеш първо тук, важно е към ден 4 какво ще е положението, защото мога да ти дам тогава табковата бригада да отрежеш Ситроен.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #58
                            Значи както казахте ще бъде.

                            Артилерията на 2 - ра дивизия поддържа контрабатарейна стрелба. 3 - та дивизия минира около себе си и изгражда фланг с големина 5км(понеже си мисля, че в момента нямат фланг, а само общия фронт с другите дивизии) и продължават тактическите разознавания. 7 - ма дивизия остава на мястото си. 8 - ма дивизия изпраща малък отряд да разознае района около гара Н и при отсъстви на вражески съединения да я превземе(2000 души, 25 офицери и 10 оръдия).

                            Нужно ли е всеки ден на съединенията да се дава команда да се окопават или те си стоят укопани.

                            Comment


                              #59
                              Нужно ли е всеки ден на съединенията да се дава команда да се окопават или те си стоят укопани.
                              Не, не е нужно, веднъж заели отбрана, те си я държат и с всеки ден я подобряват. Въобще, нужно е да се дават заповеди само когато искаме някаква промяна на текущото положение.

                              Comment


                                #60
                                Артилерията на 2 - ра дивизия поддържа контрабатарейна стрелба. 3 - та дивизия минира около себе си и изгражда фланг с големина 5км(понеже си мисля, че в момента нямат фланг, а само общия фронт с другите дивизии) и продължават тактическите разознавания. 7 - ма дивизия остава на мястото си. 8 - ма дивизия изпраща малък отряд да разознае района около гара Н и при отсъстви на вражески съединения да я превземе(2000 души, 25 офицери и 10 оръдия).
                                Моля те в името на благосклонността на водещия все пак като пращаш заповедите да са с хубав правопис и органзираност (съществува разлика между ядосан и благосклонен водещ). Тоест нещо от сорта:
                                2 - ра дивизия: артилерията й поддържа контрабатарейна стрелба, провежда локални атаки за да ангажира противника.
                                3 - та дивизия минира около себе си, поддържа връзка на фронта си със съседните две дивизии и продължават тактическите разузнавания.
                                7 - ма дивизия остава на мястото си и продължава да се укрепва.
                                8 - ма дивизия изпраща малък отряд да разузнае района около гара Н и при отсъствие на вражески съединения да я превземе (2000 души, 25 офицери и 10 оръдия).
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X