Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оперативна стая

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Да, добра идея е да заемат позиции и да се укрепят, като разузнаят тактически обстановката и гърмят с артилерията. Така ще избегнем допълнителни загуби (Ситроен трябва да се обгради при всички положения). Лошото е, че така може и да изгубим контакт с противника (без натиск няма сковаване) и най-вече той да схване, че не на север се нанася основния удар. А в този случай може да оттегли своята ТД от гара Н. Разбира се, аз си мисля, че Уарлордвсе пак ще пробва да удари в стика между 1-ва и 2-ра армии, защото трябва да се е досетил къде минава.
    Другата опасност е да не реши да нанесе удар във фланг на южните позиции на 2-ра ПД. Или пък във фланг на 8-ма ПД, която е и по-слаба.
    Макар че, като се замисля, по-добре е ние да атакуваме механизираното му съединение, отколкото то да ни атакува.

    Comment


      #32
      Паскал, спри атаката и се укрепи, провеждайки тактическо разузнаване за доуточняване позициите на противника. Единствено най-горната дивизия да се опита да постави под артилерийски обстрел ЖП линията/гарата на Ситроен.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #33
        Само да добавя - правиш непрекъснат фронт, падат се май по 20 км на дивизия, това е добре. Засега не пращам подкрепления от резерва.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #34
          Нова порция предположения за развитието на ситуацията

          Ок, до момента сме установили местоположението и в някои случаи типа на 10 или 11 съединения на Миделпунт. Ако предположенията ми са близки до реалността на "Панцершлахт", не знаем къде и какви са още между 18 и 20 техни съединения. Мисля че в близките два дни ще имаме информация за повечето от тях. Най-вероятно поне 4 се намират срещу нас, западно от Гранична, но още не сме ги намерили (сигурно поне 2-3 около кота 6, скрити от авиационно наблюдение). От останалите поне още 5-6 трябва да са съсредоточени срещу Еесконин, което означава, че се губят около 6 до максимум 10.
          Ако и утре всичко при Еесконин е тихо, най-вероятно Деймос е решил първо да се разправи с нас (аз бих постъпил обратното, но това е друг въпрос, освен това не знам с какво разполага той и как е разпределено в началото), а после с Еесконин. Така че трябва да очакваме срещу себе си тези около 9 съединения (ще им трябват още два дни, за да ги прехвърлят срещу нас). В този случай ще трябва да се справяме с 13 до 18 съединения на противника, които ще пристигат поетапно. Ние разполагаме с 14, но нашите са превъзхождат тези на противника поне с 30% по численост (така се надявам, де). Това означава, че ще имаме паритет и най-много да успеят да ни забавят или спрат, но не би трябвало да могат да ни изхвърлят в морето (това ако действаме разумно, разбира се).
          До 03.12 всичко това трябва да е вече почти ясно.

          Comment


            #35
            Ден 2-ри

            2 - ра дивизия да прекрати дейсвията и да започне артилерийски обстрел по ЖП гарата/линията на град Ситроен. 3 - та, 7 - ма и 8 - ма дивизии да преминат в отбрана и да се укрепят с фронт от 20 км на дивизия. 3 - та дивизия да започне обсрел по гара О и/или гарнизона й и да се започне тактическо разознаване. Заповедите за ден 3 - ти за сега се преустановяват.

            Comment


              #36
              Паскале, само едно нещо - пускай заповедите си в тема "Заповеди" (връзка), а не тук.

              Comment


                #37
                Ами пускам ги тук, за да ги видите и да кажите дали стават, а относно вчера нямах възможност да вляза.

                Comment


                  #38
                  Ок, ясно, няма проблем .

                  Comment


                    #39
                    Пилоте, съмнявам се и днес авиацията ни да постигне нещо срещу моста при Ман. Прогнозата за времето е: "Щорм по крайбрежието на Миделпунт". Ако не се получи, може би трябва да пробваме удар по близка наземна цел директно (като танковата бригада или дивизия в Н, макар че се съмнявам, че още ще е там). Или пък да пробваме някои от вътрешните градове, там поне ветровете от морето не трябва да създават кой знае какви проблеми.
                    Между другото, може би не е лоша идея и друго - да подпомогнем някоя от пехотните дивизии като ударим целта й - вражеското пехотно съединение пред фронта й. Трябва да се допитаме до Даниц дали при подобна операция има опасност да пострадат и нашите сили или авиацията може да действа като тактическа въздушна подкрепа непосредствено над бойното поле (крилата артилерия). Ако не може, то удар по тиловете и най-вече артилерийските позиции със сигурност трябва да е възможен.

                    Между другото, Паскале, добре е в следващата заповед да уточниш артилерията на 2-ра и 3-та дивизии да водят контрабатарейна борба или поне да се опитат да неутрализират артилерията на противника. Макар и атмосферните условия да са лоши, все пак и те и противникът им се намират на открита местност и подобен подход би трябвало да даде резултат (най-вероятно това е правил и противника, за да понесеш загуби в артилерия, макар да е възможно и те да са защото артилерията е била използвана като щурмова).

                    Аз се надявам в рамките на днешния и утрешния дни 1-ва, 5-та и 4-та ПД да обградят вражеската дивизия в района на Пежо и да я притеснят сериозно, като ако няма изненади може до 4-ти или 5-ти да са я разгромили и да са овладели Пежо. Също така, най-късно утре трябва да е започнало (вероятно срещно) сражение за гара М и може би и нея ще се удаде да я завладеем, след което ако двете ТД не са ангажирани в продължаващо сражение с пристигащите резерви на Миделпунтската армия и са си възвърнали оперативната свобода (след сражението около гара М), те да започнат рейдовата операция и да се опитат да прережат комуникациите на северната група на противника. Алтернативата е да опитаме операцията срещу Фолкваген, заедно с парашутната бригада, след което рейдът да протече на източния бряг в северна посока.
                    Този вариант е малко по-добър, защото дава по-дълбок обхват, но и рискът е доста по-голям. При това, ще трябва 2-ри ПК да се разгърне и да прикрие линията Пежо - гара М - Фолксваген, която ще е комуникационна за МК.

                    Comment


                      #40
                      Сред запасните цели за днешния ден е бронираното съединение около гара Н, да видим дали Даниц ще ни позволи да го атакуваме.

                      Иначе преди да решим следващите стъпки чакаме доклада за деня. Иначе за обхвата от изток на река Гранична си е доста рисковано, особено ако противникът е успял да презапаси повечето си части с муниции. Трябва да видим как ще се движим във времето, ако поддържаме бой, то противникът няма да има много муниции и спирането на линията при Ман ще го постави в много неизгодно положение. Но този план приема, че ние сме добре снабдени, което може и да не е така.
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        #41
                        Добре, донесението е тук, нещата започват да се очертават достатъчно ясно. Силите на противника не са никак малки, оперативен простор едва ли ще се намери за МК, така че ще трябва да се придържаме към един по-ограничен план, като основната ни цел ще е да обкръжим северната група на противника (ако се получи) и да унищожим съединенията му. Очевидно ще използват гората около кота 6, за да се прегрупират скрито и да ни нанесат изненадващи удари.
                        Като намеря време (че сага изникна малко работа за вършене) ще ъпдейтна файла с обстановката с оглед на новите установени съединения на противника и оперативната ситуация (Пилоте, ако успееш да се свържеш с Верешчагин, ще се радвам да видя и тяхното донесение, за да имам пълни данни за анализ). След като основният удар ще е при нас, добре ще е те да се поразмърдат, може би имат шанс за 2-3 седмици да достигнат Мерцедес, докато ние се мъчим със ситуацията тук.
                        Трябва добре да обмислим действията си за следващия ден, има време за писане на заповеди. Мисля си, че времето за включване на резервите е дошло и предлагам (както вече се случва) 9-та ПД и 1-ва ТБр да действат като резерв на 1-ва армия (особено 1-ва ТБр за контраатака).

                        Между другото, вражеското танково съединение, набутващо се в горите, не би трябвало да е никак мобилно, т.е. а дму трябват поне 2-3 дена, за да прекоси цялата гора, след като няма да се движи по път.. Но да видим, може и да се окаже, че е не е така. Идеалният вариант е да набутаме повечето противник в гората и да го обкръжим - там няма как да се снабдяват. Но малко се съмнявам, че имаме силата да го сторим или сме в положението да го извършим.

                        Comment


                          #42
                          Минавам да потвърдя, че следващият ход е за понеделник, тъй че имаме време. Довечера-утре ще обсъдим и продължаваме.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #43
                            Оперативната обстановка към края на 02.12

                            Прикачам както обикновено два файла. Единият е екселски с положението и заповедите на нашите войски и установените и предполагаеми съединения на противника. И втори файл с нанесена на картата оперативна обстановка, който да се използва при издаване на заповедите за следващият ден.

                            Коментар
                            До момента сигурно сме идентифицирали 8 съединения на противника пред нашия фронт и 3 пред фронта на съюзниците ни. От тях 2 ТД и 9 ПД. Към тази сигурна информация се прибавят, с известни колебания, 2 ТБр, както и 9-11 неизяснени съединения, за които се предполага, че трябва да са на съответните места (от тях повечето пехотни и най-много две танкови). Идентификацията на две съединения е несигурна, защото най-вероятно имаме съвпадение на доклади от авиацията и от щаба на трета пехотна дивизия за едни и същи съединения, видени допълнително източно от Ситроен (пехотна дивизия) и западно от гара О - най-вероятно танковата дивизия, намирала се на вчера в гара Н. Но ако все пак става въпрос за различни съединения, то тогава в триъгълника Ситроен, гара О, гара Н, противникът разполага с още едно пехотно съединение и една танкова дивизия, която се движи от гара Н за гара О. Но по-вероятно е първото тълкуване.
                            Т.е. имаме някакви данни за 22 до 25 съединения на противника, което оставя неясно положението на още не повече от 8, по-вероятно около 5.
                            Това означава, че най-вероятно повечето съединения към 1-ви декември са се намирали на западния или източния фронт и само четири до шест съединения в резерв около Мерцедес, четири от които със сигурност бяха прехвърлени в рамките на деня (вероятно 1 танкова дивизия на изток и 3 пехотни дивизии на запад). Затова през днешният ден не е забелязано ново движение, освен, вероятно, разтоварването на още една ТД на изток.

                            До момента сме понесли загуби в размер на 2521 души и 3 оръдия, т.е. 1,28% от силите ни. Противникът е понесъл загуби в размер на 5 536 души (може би 6 036, ако 500 пленници не са били включени като загуби). Това са може би близо 2,5% от общите им сили и поне 3-4% от силите им на нашия фронт. Трябва да сме унищожили и някакви оръдия от артилерията на трите дивизии, които се съсредоточаваха около гарата, превзета от ²-ви ТК.
                            Не знаем колко от тези загуби са понесени на нашия фронт, защото нямаме никаква информация за загубите на Еесконин. Но ще е неразумно да предполагаме, че всичко е тихо на техния фронт, така че смятам за разумно да допусна, че поне 20% от Миделпунтските загуби са понесени на източния фронт. Това оставя над 4 000 души да са загубени на нашия фронт.
                            Това е добре, като се има предвид, че засега ние настъпваме, а те се отбраняват. Подозирам, че основният дял се пада на сражението около гара М, което е било срещно между пехота ненапълно заела позиции и танкови дивизии разгърнати и готови за бой.

                            Досегашните данни говорят за две възможности:

                            Първа възможност
                            Командването на Миделпунт е решило да "задържи" нещата и на двата фронта, разчитайки на по-ниската активност на Еесконин, където са изпратени по-малко, но танкови съединения (там е възможно да са съсредоточени общо три или четири танкови съединения, докато при нас сме установили не повече от две). Вероятно ще се опитат да ни задържат максимално дълго на западния бряг на реката, нанасяйки ни големи загуби.
                            А през това време да се подготвят за нанасяне на по-решителен удар срещу Еесконин. Срещу този вариант говори изтеглянето на силите им на север към Лада. В негова полза говори съсредоточаването на бронирани съединения на фронта на Еесконин.
                            Считам, че тази алтернатива е малко вероятна, макар и да е привлекателно да се опиташ да не жертваш територия (защото нормалното е да жертваш територия и сила, като печелиш възможност за съсредоточаване на сила другаде), за да съсредоточиш всички сили срещу единия противник и да ги биеш по ред.

                            Втора възможност
                            Ние сме избрани като цел за основния удар. Срещу тази вероятност говори фактът, че през този ден нямаше движение по ЖП към нашия фронт. Но това може просто да означава, че резервите им съсредоточени около Мерцедес поначало са били малки и повечето съединения са били на източния бряг на реката и се придвижват на собствен ход. Възможно е да е оказало влияние и нападението над моста на Ман предния ден, както и въвличането на пристигащите две пехотни дивизии направо в сражение.
                            От друга страна, при нас се прехвърлят само пехотни дивизии, а присъстващите танкови съединения вероятно са били вече там. Това може да означава, че просто усилват отбраната, докато подготвят сериозно нападение над Еесконин, в полза на което говори разтоварването на танково съединение (може и да са две) на източния фронт.
                            Attached Files
                            Last edited by gollum; 12-03-2010, 21:40.

                            Comment


                              #44
                              Предлоежние за действията ни в рамките на 3-ти и 4-ти декември

                              Според мен, трябва да се откажем от опитите да постигнем по-големи цели. особено ако се окаже, че противникът нанася основния си удар на нашия фронт. Разбира се, изкушението да постигнем нещо блестящо - широкообхватен маньовър или лесно овладяване на мост през реката, е голямо, но е опасно. Много е възможно те да са изпратили срещу нас всичко, което имат на нашия фронт, като да не са оставили почти нищо в градовете по реката, залагайки на създаване на непрекъснат фронт, който да ангажира силите ни. И който ще е труден за пробиване, а така или иначе ако водят ариергардни боеве, ще могат да отстъпят бавно до градовете и дори на другия бряг на реката.
                              Ако това е така, един смел удар на ²-ви МК към Фолксваген или Бугати, съчетан с десант, може да постигне много. Но също така, може да постигне и разкъсване на силите ни и обграждане на корпуса, ако предположението ми се окаже невярно. Но те знаят за нашата парашутно-десантна бригада. Това ще ги принуди да държат поне по една бригада във всеки от четирите града.
                              Същевременно, можем да се съсредоточим върху "тлъстите" цели - трети пехотни дивизии около гара М и да използваме корпуса, за да ги обходим и ударим в тил, а заедно с това ²²-ри ПК да ги притисне. Така ще им нанесем загуби и ще ги вкараме в гората, където ²-ви и ²²-ри ПК могат да ги държат, докато запасите им се изчерпат. Най-добре е, разбира се, да се опитам да ги обградя с четирите дивизии и да ги разгромя. Загубата на три пехотни съединения няма как да не се отрази зле на възможността им да се отбраняват в южния сектор, а ако получа свобода там, с танковите дивизии мога да постигна много, било то на север (в опит да се обградят още съединения) или пък на юг да се опитам да взема плацдарм и непокътнат мост.
                              През това време ²-ви МК може да удари на север към Ман или пък към Бугати, съвместно с парашутистите.
                              Трябва да се има предвид, че най-вероятно ще опитат атака към Пежо, като част от силите им ще минат през гората. И почти сигурно ще пробват контраатака на север. Може би първоначално са очаквали там да нанесем основният си удар.
                              Затова 1-ва армия трябва да се укрепи и да постави минни полета, да разузнава и да разчита на резервите (1-ва ТБр и 9-та ПД).
                              Ако удържим и маневрите успеят, може към края на двете седмици да нямам сериозно предмостие, но пък да сме обградили и неутрализирали до 8 съединения на противника, което много ще ни улесни живота на следващия етап от операцията.

                              Други важни неща. Танковите дивизии ще понесат загуби (вече са понесли поне 1 200 - 1 500 души). Нищо чудно в края на сражението с трите дивизии да паднат до 80% от първоначалния състав. Това не е никак хубаво, но поне малко ще се компенсира, ако в резултат на това бъдат почти напълно унищожени и трите дивизии. Мисля си, че има условия за това.

                              Следващото важно нещо е, че Пежо трябва да се превземе на всяка цена до края на 5-ти или 6-ти декември. Иначе няма да имам снабдителна линия на юг. Същото важи и за северния дял - трябва да се овладее град, свързан с линия с Рено. Това е Ситроен. Иначе няма как да се попълват дивизиите на Паскал. Те знаят това и ще го отбраняват на всяка цена. Можехме да се опитаме да използваме това и да създадем чувал около града. Но май нямаме с какво, за съжаление - танковите дивизии са в южния сектор.
                              Ще трябва добре да обмислим всичко.
                              Предлагам да използваме авиацията засега само тактически за подкрепа на войските. Може би срещу вражеското танково съединение около гара О или Ситроен.

                              Между другото, имам основания да мисля, че нашите колеги на изток се справят добре (намеци) . Добре ще е да координираме някак стратегията си с тях. Аз лично нямам нищо против те да спечелят наградата - Мерцедес, макар че чисто игрово трябва да играем като западните съюзници, т.е. да предпочитаме ние да ме първи там, - все пак играта е изградена по мотиви от ситуацията на Германия в края на 1944 г. Ако ние отвличаме сили на противника тук, това ще ги улеснява и обратното. Но целта ни е обща
                              Last edited by gollum; 12-03-2010, 21:52.

                              Comment


                                #45
                                Нашите колеги на изток са напълно пасивни тези два хода, тъй че всички загуби на Миделпунт са срещу нас. Тоест 6000 на 2500, което според мен е една много хубава статистика, надявам се занапред да я продължим.

                                Говорих с Еестконин и те най-накрая ще започнат офанзива по източния бряг на река Източна с цел ЖП моста до Лада в началото на 3 декември. Уви, с оглед разузнавателните данни противникът вече се изтегля оттам, което може и да значи, че ще изостави Лада без бой (лично аз смятам, че ще изоставят Лада и ще опитат да заличат Татренския плацдарм за да изравнят фронта там).
                                Докато направят понтонния мост ще са пасивни, но Татренския плацдарм има 1 танкова дивизия (100 танка и 10 000 души) и 5 пехотни (общо 25 000 души), и една артилерийска бригада. След направата на понтонния мост ще влязат още 1 танкова дивизия поне. Надявам се, че това ще е твърде голяма хапка за Миделпунт ако реши да нападне, особено след като горепосочените части са укрепени и са си минирали позициите.

                                Сега нашият фронт поне според мен е една изключително интересна и даже приятна картина.
                                От север на юг срещу нас има като помислим върху данните следните сили:
                                (бележка - през мостовете е имало активност само 1 ден, значи са вкарани само 3 дивизии на нашия фронт, всички вече се отчетоха по гари О и М)
                                1 пехотна дивизия в Ситроен
                                1 пехотна дивизия между Ситроен и гара О
                                1 пехотна дивизия на гара О
                                1 танкова бригада/дивизия около О (100 танка, не зная за тях бригада ли е или дивизия, по наш стандарт - бригада)
                                1 моторизирано малко съединение около Н (макар че май самата гара е без отбрана в момента?)
                                1 пехотна дивизия в Пежо
                                1 пехотна дивизия северно от М
                                1 пехотна дивизия разкъсана на 2 северно и североизточно от М
                                1 пехотна дивизия източно от М

                                С оглед горните цифри смятам, че сме ангажирали в боеве поне 70% от вражеските сили в района, като някъде все още имат 2 механизирани съединения с максимум 300 танка и може би пехота във Фолксваген и Бугати.

                                В общи линии смятам да действаме по следния начин през 3 декември:
                                Север
                                2 дивизия се окопава и поддръжа обстрела срещу Ситроен
                                3 дивизия вече се е окопала на 2 декември, значи минира пред нея и задължително образува непрекъснат фронт с 2 дивизия и 7 дивизия.
                                7 дивизия си стои окопана с фронт на изток и минира пред себе си
                                8 дивизия - чудя се дали да не опитаме малка атака с нея или да си стои окопана (като най-южната й точка стига ЖП линията Н-Пежо)?

                                Зад 3 дивизия ще разположим 1 бронирана бригада в случай на чужда контраатака от онази танкова колона, като същевременно ще нанесем удар с авиацията по нея. Ако неутрализираме тези танкове ни се развързват ръцете да вършим всякакви поразии с танковата бригада, както и да включим в действие 9 дивизия.

                                Юг
                                Пежо трябва да падне към ден 4 и максимум ден 5 за да можем да снабдим танковете. Не ми се иска ден 3 да водим тежки улични боеве, но трябва да опитаме атака с 5 дивизия и части на 1 и може би 4, поне докато не стигнем до самия град. Вече миделпунтци са почти обкръжени, като и да се изтеглят ще е под нашия артилерийски огън. Да се надяваме, че ще се разкарат вместо да се опитват да правят геройства.
                                4 и 6 дивизия се чудя какво да ги правим, Йотингер и Битбургер би било добре да ги изтласкаме към гората, но 6 дивизия трябва и да пази М срещу евентуална атака откъм Фолксваген.

                                Танковият корпус ни е основната действаща сила в момента и тя решава изхода от цялата операция. Все още не е ясно дали ще съумеем да обкръжим противникът мащабно чак до Ман, но каквото и да правим, онази дивизия на изток трябва да я унищожим. За това смятам за най-добре едната ни танкова дивизия да прегази артилерията и малкото части на Битбургер (означени с 1/3) и да атакува пехотната дивизия във фланг от север, докато другата да я обходи южно и да атакува във фланг/тил, задължително преграждайки директният път за отстъпление към Бугати (и междувременно да прати разузнавачи до Бугати да види има ли нещо).

                                С тези действия се надявам да унищожим онази пехотна дивизия и тази на Битбургер, разчиствайки път за маньовър към Ман или за превземане на Бугати. С малко късмет в момента Бугати е без гарнизон, за това и се чудя дали да не опитаме с едната танкова да минем през него и едва след това да обърнем към тила на пехотата?

                                Цялостно погледнато не мисля, че противникът е с добри диспозиции или има силни карти срещу нас. Ако успеем да продължим с натиска на юг още 2-3 дни, всичко ще се пропука. Проблемът май ще ни бъде основно в запасите, за това и Пежо след ден 4 става задължителна цел (ако сме неутрализирали танковете може да отпусна и 9 дивизия за атаката).
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X