Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оперативна стая

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Забравих да пиша, Даниц смята към другиден игровото време да започне да тече.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #17
      Няколко общи съображения

      Пиша този пост предимно за теб, Паскале, но и за да го имаме предвид всички. Нещата се базират на ВСВ-реалност, която Даниц използва за основа, та следва да ги имаме предвид при писането на заповедите.

      1. НАСТЪПЛЕНИЕ
      Нормалният фронт на който можем да очакваме една ПД да настъпва успешно е не повече от 5 км. Ако използваме условностите на играта и приемем, че от 18 000 и нещо души в дивизия всичко е "пехота" (в реалността са около 60%), то това ти дава настъпление в два или три ешелона (в реалността един или два пехотни полка в първи ешелон и един във втори) 3600 души на километър фронт, което е много добре за настъпление и 12 оръдия, което също не е зле (само че огънят на дивизионната артилерия може да се съсредоточава, т.е. реално може всичките 60 да бият пред основния пункт на атаката или по тиловете).
      Може да се настъпва и на 10 км фронт, но вече е опасно и е по-скоро за напредване, когато обстановката е неясна, с уточнението, че преди атака следва да се премине на 5 км или дори на 2 км, за да се използват концентрирано силите.
      Същото важи и за ТД.
      Срещното сражение е такова, при което и двете страни влизат като при настъпление или от марш, т.е. вариант на горното.
      Дори да имаш на разположение само една дивизия в пункта на атаката, евентуално можеш да сформираш бойна група в състав около 30-50% (без артилерията или само с мобилната), която да предприеме обход по фланга, ако противникът е по-малоброен.
      Съответно, за корпус фронтът на настъпление може да е от 10 километра до 15-20 километра, при положение че между дивизиите има разстояние от не повече от 10 километра, което се прострелва ефективно от артилерията на двете дивизии. Благодарение на същото те могат да контролират по фланговете си ивица от поне 5 километра.
      Добре е преди атака да се даде време за разузнаване на огневата система на противника, т.е. разузнаване с бой. Ако дивизията вече е преминала от походен в боен ред, няма да е проблем и да бъде въвлечена в пълномащабно сражение в резултат на разузнаването с бой. Такъв тип разузнаване е нещо като "пробна" атака - с малки загуби да се подготвят нещата така, за да се минимализират загубите при основната атака.

      2. ОТБРАНА
      Нормалният фронт за отбрана на ПД трябва да е между 10 и 20 километра. Това дава ((при нашата численост на съединенията) 900 (20 км) - 1 800 (10 км) души и 3 (20 км) - 6 (10 км) оръдия на километър фронт. Като се има предвид, че стандартно в отбрана коефициентът на силите е 3 (в настъпление е 1), те са еквивалентни на 2 700 души и 9 оръдия (20 км) и 5 400 души и 18 оръдия (10 км). Т.е. 10 км за отбрана са идеални, защото една пехотна дивизия без проблем спира друга. При 20 км също има добра възможност за защита. Максимумът трябва да се приеме за 30 километра (евентуално с три отделни групи по около 33% от силите), но по възможност всичките да са в обсег от не повече от 15 километра (радиус).
      Последното е свързано с обсега на артилерията от 12 км. При подобна отбрана може да се съсредоточава огънят на артилерията.
      Танковите дивизии в отбрана трябва да се използват като резерв за контраатака, така е най-ефективно. С големия им обсег ще са много ефективни и за прикриване на фланговете и за удари.
      Отбраната в град е отделен случай, като тя ще е кръгова по определение. В град войските контролират много по-малка територия, отколкото на полето. Същото донякъде важи и при сражение в закрита местност (гори, хълмове, алпийска).

      3. АРТИЛЕРИЯ
      Трябва да указваме как да се използва изрично, ако искаме с нея нещо да се руши. Може да се указва и какви цели да се задават при планиране на атака. Например, обстрел на тиловете, обстрел на щабовете и комуникациите, т.е. пътищата, контра-батарейна борба (поразяване на чуждата артилерия с цел да се неутрализира), неутрализиране на огневите точки и общата огнева система на отбраната на противника, разполагане на позиция за директен обстрел.
      Път, вероятно, можем да затворим за няколко часа с нормален артилерийски обстрел. За по-кратко време с интензивен обстрел можем да подготвим атака или щурм. С безпокоящ огън, т.е. рядък с малък разход на боеприпасите, може да се оказва психологически ефект върху противника.

      ЗА ДЕСАНТИТЕ НА ПРОТИВНИКА
      Не бива да се опасяваме много от тях. Могат да прехвърлят само 5 000 души или 100 танка или 100 оръдия. Т.е. за да успеят да "направят" една бригада, ще им трябват два-три дена прехвърляне. За това време с нашата бронирана бригада можем да достигнем всяка точка на крайбрежието и да локализираме удара им. Да не говорим, ако използваме и парашутната бригада. Разбира се, така ще отвлекат от ресурсите ни и аз може би бих рискувал 5 000 души за тази цел.

      МИННИТЕ ПОЛЕТА
      Ако е като в реалността, те не са чак толкова ефективни. Повече средство за забавяне на настъпление, отколкото друго. Не би трябвало да нанасят особено големи загуби, някъде в рамките на 1-2% от числеността.

      Ще преправя картата, така че да е ясно докъде е обсега на авиацията ни и ще я подновявам всеки "ход". Ще я закача към следващ пост.

      Comment


        #18
        Още малко предположения за действията на противника и допълнения към план А

        Още някое предположение за действията на противника
        Както вече говорихме, като се има предвид общата ситуация, за Миделпунт най-добре ще е да се съсредоточат срещу Еесконин, където ще действа и авиацията им. А през това време при нас да водят задържащи действия, евентуално жертвайки някое и друго трето или четвърто-линейно съединение. Подозирам, че е много възможно по-ефективните съединения да започнат веднага поетапно да се прехвърлят на изток по ЖП линиите. Това ако са избрали този вариант.
        Това означава да взривят всички мостове на река Гранична веднага, щом изтеглят по ефективните си съединения и да оставят само гарнизони в градовете (трето или четвърто-линейни съединения - бригади), да поставят минни полета по пътищата с малки отряди и да разположат 1-3 малко по-ефективни съединения около кота 6.
        Така ще постигнат няколко неща. Първо, ще ни забавят. Ние внимателно ще обхождаме градовете и още по-внимателно ще ги щурмуваме. Това означава загуба на време, вероятно поне седмица. След това, поне още ден за възстановяване на мостовете и още толкова за пресичане на реката. И това без да включваме превземането на градовете, които ще са слабо отбранявани, но все пак, отбранявани (частите 1 и 2 категория стават за това - тях ги наричам четвърто и третолинейни).
        Минните полета ще ни забавят още повече. А най-много ще ни забавят техните съединения в гората, защото в гората се напредва бавно, не можем да я разузнаем от въздуха и това ще ни принуди да използваме внимателно комуникациите, които минават около нея (на практика всички централни и южни пътища), както и да задържим съединения, за да блокират тези в гората.
        Т.е. става нещо като ситуацията около Припятските блата през 1941 г.
        След като се разправят с Еесконин, те могат да съсредоточат силите си по линията гара Л - гара И. Или източно от нея. Това ще стане някъде в края на втората седмица. Тогава те могат да разчитат директно да вкарат в боя резервите си, получавани около Мерцедес, докато на нашите ще им предстоят два дена по ЖП линиите, докато влязат в боя. Много е възможно и фронтовите ни съединения някъде тогава да се попълват.

        За съжаление, нямаме почти никакъв ефективен метод да контрираме подобен подход към проблема.

        Единственото, което ми хрумва, е опит за дълбок пробив с бронетанков корпус. ЗА целта трябва най-късно на третия ден да имаме понтонен мост или дори два, през река Гранична. или, още по-добре, да сме хванали един нормален мост и да го контролираме напълно. Най-добър кандидат е Фолксваген. Първо, единият фланг е защитен от края на картата. Второ, там е възможно противникът да съсредоточи сили за контра-атака, което така ще бъде контрирана. Трето само един град и мост пред него, което е добре за овладяването му.
        На този етап корпусът ще се прехвърли от другата страна и ще започне енергични действия на източния бряг. Това, евентуално, може да принуди Миделпунт да отвлече част от силите си, които е съсредоточил срещу Еесконин.
        Рисковете при подобен сценарий са очевидни. Ако ние сме целта на офанзивата, а не Еесконин, корпусът може да попадне в лошо положение. Макар че това е малка опасност - две пълни танкови дивизии са много силни. По-лошото е, че може да се окаже, че ще е нужен другаде, докато той ще е блокиран в южната част на фронта.
        За да се осъществи успешно планът са ни необходими двете танкови дивизии долу, действащи заедно и изцяло на юг,ь избягвайки пътищата и забавяния като минни полета и противникови съединения, движещи се по тях и парашутно-десантната бригада, която да заеме моста над реката (без да влиза в град Фолксваген). Това е добре да се случи на 2-3 ден, за да не го взривят (съмнявам се, че ще го сторят на първия или втория ден, но не е изключено).
        Дори и да са го разрушили, дивизиите могат да направят понтонен мост северно от града извън обсега на артилерията му и да преминат по него, след което да го ударят от двете страни, с помощта на парашутистите.

        Comment


          #19
          Новата карта

          Това е новата карта, съобразно новите реалности .

          Отбелязал съм:

          Обсег на резервите от Рено (бронетанковата бригада) като възможност да отразяват десанти, това е обсег придвижване за един ден по "птичи" полет. В Реалността може и да е по-малко.
          Също така, отбелязал съм 200 км обсег на парашутните десанти и 300 км обсег на бомбардировъчната авиация.
          Предполагам, че за да се променят тези неща, ще са нужни поне няколко дена и не смятам, че Даниц ще позволи "пребазиране" (не реално, разбира се) на авиацията, т.е. промяна на тези показатели по-рано от първата или дори втората седмица на играта. Затова засега е по-добре да ги приемем за даденост.

          Ще разработя и накратко операцията на бронетанковия корпус, съвместно с парашутната бригада, като останалите действия на ПК остават както са. Ще я пусна в следващ пост и ще сядам да пиша заповедите и плановете, че да са готови за утре. Ако има някакви корекции, ще ги въведа според каквото се разберем тук.
          Attached Files
          Last edited by gollum; 11-03-2010, 10:34.

          Comment


            #20
            Брех, добре че реших да прегледам по-старите съобщения в блога на играта. Тук има приблизителна информация за силите на противника пред фронта ни. Т.е., вероятно, по една дивизия, пазещи Ситроен и Пежо, а армията им е съсредоточена на северното направление. Ще трябва да се разузнае по-подробно, за да се определи какво ще правим с втората бронетанкова дивизия и бронетанковата бригада. Аз ще изхождам при планирането от презумпцията, че 2-ра ТД ще е част от моята армия (ще я нарека 2-ра армия) от 2-ри декември поне до 7-ми, но ако се окаже друго, то ще трябва да отиде в 1-ва армия ("Север").

            Comment


              #21
              Още нещо да се има предвид, като планираме. Най-добре ще е да не разчитаме на максималното движение на ден за съединенията, а да използваме три-четвърти от максимума. За ПД по-скоро 30 км на ден, за ТД 70-80 км.

              Comment


                #22
                Операция "Сатурн - С"


                ден 1-ви

                2 - ра дивизия настъпва и към град Ситроен и го обгражда. 3 - та, 7 - ма и 8 - ма дивизии настъпват с фронт от около 20 км на изток.

                ден 2-ри

                2 - ра дивизия продължава обсадата на град Ситроен, артилерията обстрелва вражеските съединения. 3 - та, 7 - ма и 8 - ма дивизии продължават настъпателните действия по същия начин, със същата дестинация.

                ден 3-ти

                2 - ра дивизия продължава обсадата на населеното място. 3 - та, 7 - ма и 8 - ма дивизии се очаква вече да са достигнали уреченото място - най - северната част да е на далечина от около 5 до 10 км от ЖП гара О и най - южната част да е на около 20 - 25 км от ЖП пътя. При достигане на посочената дестинация фронтът се разпада на три части - 7 - ма дивизия(в най - северната част) поема към гара О и при отсъствие на вражески подразделения превзема ЖП възела, а при наличие го обсажда и започва артелирийски обстрел. 3 - та дивизия (средната част) продължава на изток и заема позиция на около 5 км успоредно от ЖП пътя с фронт от около 10 км. А 8 - ма дивизия ( най - южната) настъпва към гара Н и при отсъствие на вражески части превзема пункта, а при наличие го обсажда и започва артилирийски обстрел.

                Добавих някоя друга команда и не можах да ви питам. Могат ли да се укопават частите.
                Last edited by paskal; 10-03-2010, 20:27.

                Comment


                  #23
                  Да съединенията могат да се окопават, но това се случва само ако преминат в отбрана, т.е. не могат едновременно да настъпват и да започнат да се окопават или нещо подобно. Окопаването Даниц го е заложил като изграждане на отбранителна позиция, което трае един ден. Това, което нас ни интересува е, че трябва да дадеш изрична заповед за това, да посочиш отбранителен рубеж и да изчакаш един ден.
                  Ако се окаже, че противникът разполага с превъзходство спрямо твоите сили, ще трябва да се окопаеш, но ми се струва, че това няма да е така. едва ли разполагат с повече от твоите 70 000 и нещо хиляди души.
                  След това, при нужда имаш подкрепата на една 1-ва БТБр и 9-та ПД.
                  Така или иначе, ако се окаже, че главните им сили са пред фронта ти, твоята задача е да ги сковеш и притиснеш, така че да са ангажирани, докато 1-ви МК успее да пререже пътят им за отстъпление на изток при град Ман.
                  ако успеем в това, ще сме спечелили поне утешителна награда, а и вероятно ще ангажираме каквито резерви имат, докато се опитват да пробият обкръжението от вън.

                  Ако това са заповедите ти, постни ги в тема "Заповеди", за да ги получи Даниц. Така сме се разбрали с него.

                  Comment


                    #24
                    Паскал, заповедите са наред, не е необходимо да се окопаваш засега. Само добави посоките за ден 1 за да му е по-лесно на Даниц, примерно както го формулирах отдолу и пускай заповедите си.

                    ден 1-ви

                    2 - ра дивизия настъпва към град Ситроен и го обгражда, прекъсвайки ЖП линията до него поне с артилерийски огън. 3 - та, 7 - ма и 8 - ма дивизии настъпват с около 20 км на изток. Посока на 3 дивизия – гара О, 7-ма – средата на ЖП линията О-Н, 8-ма – гара Н.

                    ден 2-ри

                    2 - ра дивизия продължава обсадата на град Ситроен, артилерията обстрелва вражеските съединения. 3 - та, 7 - ма и 8 - ма дивизии продължават настъпателните действия по същия начин, със същата дестинация.

                    ден 3-ти

                    2 - ра дивизия продължава обсадата на населеното място. 3 - та, 7 - ма и 8 - ма дивизии се очаква вече да са достигнали уреченото място - най - северната част да е на далечина от около 5 до 10 км от ЖП гара О и най - южната част да е на около 20 - 25 км от ЖП пътя. При достигане на посочената дестинация фронтът се разпада на три части - 7 - ма дивизия(в най - северната част) поема към гара О и при отсъствие на вражески подразделения превзема ЖП възела, а при наличие го обсажда и започва артелирийски обстрел. 3 - та дивизия (средната част) продължава на изток и заема позиция на около 5 км успоредно от ЖП пътя с фронт от около 10 км. А 8 - ма дивизия ( най - южната) настъпва към гара Н и при отсъствие на вражески части превзема пункта, а при наличие го обсажда и започва артилирийски обстрел.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #25
                      Паскал, пускам твоята заповед както си е, за да има Даниц с какво да се забавлява утре сутрин.
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        #26
                        Оперативен анализ на ситуацията (предварителен)

                        Намерих малко време за да анализирам ситуацията с оглед на това какви сили може да има Миделпунт. Обобщил съм всичко в един екселски файл. Естествено, това са предположения, но ми се струва, че може и да има някои попадения. Закачам го в този пост. Пускам и карта с предположение къде може да са съединенията на Миделпунт.

                        Надявам се, че когато получим по-точна информация, ще можем да разполагаме с нещо повече и по-конкретно.
                        Attached Files
                        Last edited by gollum; 11-03-2010, 10:32.

                        Comment


                          #27
                          Коментар на предположението за величината и разпределението на силите на противника

                          Ако горе-долу съм отгатнал силите и разположението им, то е много вероятно Хорхе да успее да се справи с Еесконин, губейки, примерно, 50 - 60 000 души (4-5 съединения). Ние трябва да пробваме да унищожим каквото можем от силите им на нашия фронт, т.е. с предимство да е обграждаща операция на силите им на север. Ако успеем, то току-виж сме неутрализирали 8 до 10 техни съединения, като загубим най-много еквивалента на 1,5-2 наши.
                          В подобна ситуация можем да разчитаме най-малкото да не бъдем размазани, ако Миделпунт се справи с Еесконин, а да задържим нещата на източния или в краен случай на западния бряг на р. Гранична.
                          Според предположенията ми, западната група на Миделпунт може да има до 105 000 души, 300 танка и 420 оръдия общо. Резервът им около 60 000 души, с около 200 танка и над 200 оръдия, а източната група - 110 000 души, с над 300 танка и около 450 оръдия.
                          Ако допуснем, че успеем да завършим успешно операция по обкръжение на част от западната групировка и предположенията ми са близки до реалната обстановка (твърде големи допускания, но ще си направя това удоволствие), то можем да обкръжим до 90 000 души, с поне 300 оръдия и около 300 танка. Ако те загубят поне 50 000 души и 100 танка, за да преодолеят изцяло силите на Еесконин, то на следващият етап ще имаме поне приблизителен паритет. Това, вероятно няма да ни позволи лесно да преминем отвъд реката, но пък и на тях няма да им позволим да ни изтласкат в морето.
                          Лошото е, че ако предвижданията ми се окажат достатъчно близки до реалността, 1-ва армия може да се окаже в доста тежко положение и току-виж спешно сме прехвърлили едната ТД към нея. Макар че се надявам, ако се изгради добра отбрана, това да не се наложи.
                          Разбира се, възможно е силите на Миделпунт да са по-малки, но не смятам, че ще грешката ще е повече от 15% в тази посока. Възможно е и да са малко по-големи, но не вярвам в тази посока да съм сгрешил с повече от 10%. Най-голяма може да е грешката в количеството и типа на единиците им. Много е възможно да имат малко повече, но по-малки като численост съединения - още 5-8 при общо намаление на всичките.

                          Comment


                            #28
                            оперативната обстановка на 1-ви декември, 1012 г.

                            Междувременно постъпиха първите донесения за обстановката. Нанесъл съм ги в екселския файл за нашата страна - ако искате, ползвайте го и вие при планирането. Както и на оперативната карта, прикрепям и двете към този пост. Предлагам да обсъдим какво да правим в следващи постове - този ще го оставя чисто информационен.
                            Attached Files
                            Last edited by gollum; 11-03-2010, 16:20.

                            Comment


                              #29
                              Обсъждане на обстановката

                              Изглежда, че не съм преценил кой знае колко точно диспозицията на противника, т.е. малко съм надценил силите, с които разполагат директно на форнта. Вероятно повече от съединенията им, които съм нанесъл като намиращи се западно от реката всъщност се намират източно. Най-вероятно точно те се прехвърлят по жп линиите към нас.
                              Смятам, че засега няма основания да смятаме, че Деймос е избрал да удари нас, а не Еесконин. Установен е контакт с четири съединения на противника, зад тях най-вероятно има още две или три (сигурно още едно механизирано), прехвърлят се в рамките на деня още три. Възможно е утре и вдругиден да дойдат още по три, т.е. общо шест.
                              Т.е. 3 (до 9) прехвърляне на резерв плюс 4 (до 6-8) на място. Или утре ще разполагат с 11-12 и вероятно до вдругиден с общо 18. Но това е само предположение, за сега по-добре да изхождаме от наличието на 12 съединения западно от реката, от които до три механизирани. Срещу тях разполагаме с около 12 наши, като вероятно по-численост на съединенията ги превъзхождаме с поне 30%.
                              Въпросът е дали да предам 2-ра ТД в резерв на 1-ва армия "Север" (за да посрещне контраатака от страна на механизираното съединение на противника в района на гара Н или пък самото то да го атакува) или да продължим по първоначалния план двете танкови дивизии самостоятелно да режат комуникациите?
                              Възможно е и да ги задържа, за да ги използвам за флангови удар към противника, окопал се около Пежо.

                              Comment


                                #30
                                При сегашната обстановка се чудя дали да не преустановим атаката на армия Север, може би оставяйки само опита да се обкръжи Ситроен в действие. Останалите части да се укрепят. Трябва да видим какво ще става с Пежо и дали ще падне лесно, но засега мисля двете бронирани дивизии да си продължават по план, както и пехотните дивизии към гара М. 1 ТД явно не среща непрекъснат фронт, което е отлично. Очаквам да чуем унищожили ли сме моста на Ман и тогава да решим, но двете ни ТД за момента не трябва да спират.

                                Армия Север й е рано да получава подкрепления, при конраатака на противника ще видим дали да пратим 1 бронирана бригада.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X