Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Цивилизация V" и "Цивилизация VI"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Аз да си призная, понеже обикновено нямам време за предълги игри, съм редактирал леко файловете, така че продукцията, храната и парите да идват в една идея по-големи количества. Т.е. мината дава малко повече продукцията, пазарът дава малко повече пари и фермите са с малко по-голяма реколта. Редактира се съвсем лесно в xml файловете.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #32
      Не знам,обаче много рядко съм правил много добра икономика и да имам много щастие.Не знам какво бъркам в тая пуста икономика,ама като ме нападнат ботовете още на класическата епоха(играя на последна трудност),икономиката ми издъхва само малко да литнат нещата в полза на врага.Пък ако ми вземат и град(а аз съм с един или два града общо),става доста,доста тежко да се съвзема.
      Интересното е,че един познат почти никога не държи армия,а понеже си развива икономиката и щастието,купува набързо много юнити и отива да воюва и въпреки това пак остава с голям доход.Аз пък винаги държа здрава постоянна армия и ако играта стигне след Средновековието,държа силите си по границата на широк фронт да посрещам още там нападателите.
      Иначе тя дипломацията може да не е много на ниво,ама тук-таме се получават уникални игри с много завързани отношения между държавите.Търговията с другите държави е пак понякога плачевна,понякога е доста интересна.Една игра ми се случи да продавам мед на почти целия свят и да си прибирам паричките и луксозните ресурси.

      Comment


        #33
        messire Woland написа Виж мнение
        съм редактирал леко файловете,.
        To това не е ли същото като да играеш на по-ниска трудност? обикновено (когато ми е било интересно и съм разглеждал файловете) самов това се изразява трудноста в ходовите стратегии+ малко повече агресивност.

        Днеска ще взема да си я продължа играта, някакъв африканец ме нападна подло и дори ми взе Лондон...ама аз после така го наритах че дори ми го върна доброволно, според мен дипломацията е доста по-добра от предните, там колкото и да го риташ не ти даваха доброволно градове, отделно много ми харесва опцията да можеш да се застъпиш за някой и да настояваш да скючат мир с него.

        Comment


          #34
          Да, дипломацията определено е пипната и подобрена в сравнение с всички предишни версии. Аз (понеже се пускам случайно) се паднах с османците. На същия континент бяха още англичаните и персийците. Англичаните поначало го раздаваха много враждебно към мен и придърпаха към себе си единствената малка държавица (която беше зад тях и беше с военна насоченост). Персийците пък бяха дружелюбни. Вървеше така без особена интрига, докато англичаните изведнъж без никаква причина си смениха отношението на приятелско, но едно бързо разузнаване показа, че прехвърлят цялата армия към мен. Вече очаквайки какво ще стане и аз сложих каквото имах на тяхната граница и дръпнах към средновековието, прехвърлих всичките си 4 града да произвеждат армия и бях почти подготвен за нападението. Обаче ИИ беше си подготвил добре нещата - англичаните обърнаха на своя страна и персийците, които също се включиха с малко закъснение с един немалък експедиционен корпус.
          За разлика от предишните цивилизации обаче, тук теренът, липсата на пътища навсякъде и по-добрата бойна система не позволяват безразборното трупане на голяма армия само в една точка и войната е много по-интересна. По-голямата част от бойното поле бяха непроходими планини (целият север) и там и англичаните не се пъхаха, централната част бяха гори, а южната част беше единствената подходяща - равнини, но там персийците оперираха внимателно, тъй като на брега беше целият ми флот и който минаваше от там си плащаше сериозно
          Всяка загуба на единица тук се усеща и след няколко хода войната се обърна в моя полза - след края на армията останалото беше въпрос на няколко последователни обсади. Интересното е, че малкият град-държава, съюзник на Англия, така и си остана във война с мен след като англичаните и персийците приеха мирното ми предложение.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #35
            според мен дипломацията е доста по-добра от предните
            Прав си, но дипломацията винаги е била слаба страна на цялата серия. Подобрили са я, но пак не е много добре, от време на време е трудно да направиш смислен договор, а нямаш и кой знае какви инструменти за това. Но с двата експанжъна в сравнение с базовата игра е доста по-добре. Т.е. има повече опции, а и (за разлика от нещата в началото) все пак има нещо като "персоналност" в отделните лидери на цивилизации, макар и не докрай.
            За "сделките" с други играчи - липсва достатъчно яснота защо не се получават нещата. Да речем, в други игри имаш директен достъп до това как ИИ-то оценява това, което ти дава спрямо онова, което ти му даваш. Т.е. можеш да прецениш по-лесно какво да направиш, за да се получи сделката (или дали е осъществима). Разбира се, с "лигата на нациите" нещата стават по-интересни и има много за какво да е договаряте.

            ---
            kamos, причината е проста - играеш на много високо ниво на трудност. Колкото по-високо е нивото на трудност, толкова по-ниско е началното ти щастие, както и всички бонуси на щастието, а по-високи минусите.

            Comment


              #36
              говорейки за дипломация- още помня колко забавни бяха съобщенията в Цив 3 , неща от сорта "Ооо ние още помним как ти подло нападна руснаците когато ти дадоха право на преминаване"....това зулу ми го казва като у исках такова.
              Call to Power беше също интересна серия...с достадобри моменти...аз все още съм на мнение че армия във вид на стакове е по-доброто решение+ тактическа битка

              Comment


                #37
                Бе, като говорим за дипломация... аз винаги се сещам за Ганди . Не знам дали помните, но това беше най-агресивния и войнолюбив лидер в играта (особено в първата част), а любимото му нещо бяха масираните бомбардировки с атомни ракети. Въпреки че по идея трябваше да бъде миролюбив. Е, получил се бъг, затова и цялата работа.

                аз все още съм на мнение че армия във вид на стакове е по-доброто решение+ тактическа битка
                Аз също. И аз бих харесал идеята за тактически битки - обичам ги. Но ако трябва да сме честни, това би забавило твърде много играта, може би не е баш за подобна стратегическа игра. Но най-добре би било да има просто "армия" и "сила", плюс логистика (провизии), а не "единици". Би било по-реалистично, но подозирам, че си има основателна причина да предпочетат геймърския подход с типовете единици - по-привлекателно е. Но вариантът с всесилният стак от единици, който бе характерен за всички останали - не ми допада. Този е по-добре.

                Comment


                  #38
                  Кратичко превю на "Цивилизация VI" (ще излиза някъде през октомври). Накратко какви са пормените:

                  - нов енджин (което не е толкова изненадващо - предишните две също си имаха изцяло нов такъв);

                  - хексовете и военната система се запазват (това е добре);

                  - твърдят, че се запазват всичките основни системи, така както са разработени в Цив V с всичките й експанжъни (т.е. няма да се чака сума време за да има религия и прочее). Част от тях ще са преработени. Имало нов тип условие за победа;

                  - ще има някаква промяна по социалните "технологии", вероятно и по идеологиите, но не е ясно каква;

                  - големи промени по ИИ-то (уж, ще видим реално). Щели да се опитат да направят ИИ-то да играе конкретен лидер на цивилизация по-близо до историческия му еквивалент (опростено, разбира се). Т.е. ако съответния лидер си пада по строежа на чудеса, ще се разстрои, ако играчът стори много чудеса и ще му обяви война и прочее. Щяло да има и случайно "качество", което се променя всеки път.

                  - доста била преработена дипломацията, но не уточняват как точно. Освен че ще има повече информация.

                  - промяна в начина, по който се строят градовете. Вече няма да са на един хекс, а ще заемат повече хексове на картата. Има 12 различни типа "квартали" (т.е. научен, храмов, индустриален, военен и прочее), като всички сгради от съответния тип се сторят в съответния тип квартал. Ще има различни бонуси в зависимост от това върху какъв тип терен се стори съответния квартал и какви са съседните терени (да речем, научния квартал ще има бонуси, ако е до планина или джунгла, храмовите комплекси ще имат бонуси ако са до гора). Това означава, че има допълнително "ниво" на решение: населението на града ще ограничава колко квартала може да има, т.е. всеки път, когато се стори нов, ще е въпрос на това каква специализация се търси за съответния град. Евентуално теренът и картата би трябвало да имат повече значение.
                  Не е много ясно какво ще се случи в такъв случай с инфраструктурата извън градовете - дали ще се запази или ще се промени (защото сега ще има конкуренция за едно и също пространство). Това би трябвало да се отрази върху разузнаването и войната.

                  - промяна във военната част, но не е много голяма: ще могат да се правят групи от цивилна и военна единица за съвместно придвижване, поддържащите единици ще могат да се обединяват на един и същи хекс с основни (т.е. таран или артилерия с пехота: вероятно част от тях ще са маркирани като поддържащи и ще има смисъл от основни, с които могат да споделят един и същи хекс); по-нататък ще могат да се групират еднотипни единици в по-големи, които пак заемат един хекс. Около Наполеоново време ще могат да се правят "корпуси" (две еднакви единици заедно), като пише, че обединената единица ще има 140% от силата на единичната (т.е. две отделни са по-силни, но пък обединената заема само един хекс, т.е. концентрира силата на едно място), а по-късно ще могат да се правят "армии" от три еднотипни единици.

                  - промяна в научния модел. Тази промяна звучи като да е по-сериозна. Вече всяка технология ще има определен тип активност на картата, с която е свързана. Да речем, военните технологии са свързани с водене на военни действия, морските с производство на кораби и обикаляне с кораби по картата и прочее. Извършването на съответния тип активност се регистрира и "натрупва" докато стигне определен праг, което прави съответната технология много по-евтина за изучаване. Т.е. ще може да се "ориентира" пътя през технологиите според действията на играча на картата.
                  Ще е интересно да се види какво ще излезе от това .

                  - щяла да е още по-лесна за модване (не мисля, че това е било проблем и при предишните).

                  Comment


                    #39
                    gollum написа Виж мнение
                    - промяна в начина, по който се строят градовете. Вече няма да са на един хекс, а ще заемат повече хексове на картата. Има 12 различни типа "квартали" (т.е. научен, храмов, индустриален, военен и прочее), като всички сгради от съответния тип се сторят в съответния тип квартал. Ще има различни бонуси в зависимост от това върху какъв тип терен се стори съответния квартал и какви са съседните терени (да речем, научния квартал ще има бонуси, ако е до планина или джунгла, храмовите комплекси ще имат бонуси ако са до гора)
                    > Endless Legend
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #40
                      Не бих казал, не прилича кой знае колко (признавам си, че въпреки всеобщия възторг от "Безкрайните легенди", на мен играта не ми допадна особено, твърде ми е плоска като геймплей). Донякъде прилича на Warlock..., но пак не е същото (защото там беше една постройка на един хекс). Не мисля, че е "взимано" от някъде, по-скоро си е логично развитие на нещата (те отдавна започнаха да "изнасят" определени постройки извън градовете).
                      Ако нещо "прилича" да е взето от Endless Lеgends, това са по-скоро кеустовете (то това май си е основната "иновация" в "Легендите") - бяха пробвали да ги вмъкнат в Beyond earth. Не е много ясно дали ще пробват да ги домъкнат и тук.

                      На мен ми е интересно какво ще променят по социалните политики и идеологиите/религиите. Там има много мегдан за интересно развитие. Липсата на информация за някакви сериозни промени (само се споменава, че осъзнават, че има проблеми) ме кара да се съмнявам, че ще направят нещо сериозно.
                      Другия момент е, че не се и опитват да оправят главните проблеми на жанра. А те са достатъчно очевидни, особено с оглед на излизащите напоследък като на конвейер 4х игри (предимно в космически сетинг, но това е козметика).

                      Comment


                        #41
                        Постепенно излиза допълнителна информация за промените в шестата част на "Цивилизация".

                        - работници (единица) / съответно, инфраструктурни "подобрения", ще си има, но разликата е, че сега те ще се изграждат моментално, а работниците ще имат три използвания, преди да изчезнат, т.е. ще са "изразходваща" се единица (някои цивилизации или технологии могат да променят броя употреби, да речем, китайските работници ще имат четири използвания).
                        Тази промяна ми звучи добре.

                        - що се отнася до "инфраструктурните проекти", сега те ще се конкурират за място с разширяването на градовете. ЗА да се разшири даден град, трябва да заеме нов хекс на картата, което ще означава, че от този хекс повече няма да се получават бонусите (храна, производство и прочее). Т.е. ще има място за решение кое е по-важно. Интересно решение, което най-после въвежда нещо като разделението между селски и градски области, допада ми. Същото важи и за "чудесата" - всяко ще заема отделен хекс. Няма как да се построят всичките в един и същи град, няма да има място.

                        - премахнали са напълно отделния екран на градовете, сега цялата нужна информация се изобразява директно върху картата (не е чудно, с оглед на промяната на градовете (да се "разпростират" отвъд началния хекс на града)).

                        - променили са значително, в логична посока, според мен, начинът, по който ще работят социалните политики. Вместо отделни "дървета", в който се "влагат" социалните точки, ще има цялостно "дърво", подобно на технологичното, в рамките на което ще се "разкриват" социални "технологии". Всяка от тях ще дава нещо като "карта" с определен ефект / възможност. Всеки тип правителство (форма на управление) ще има някакви "вградени" бонуси, плюс определен брой "слотове" за поставяне на карти, като има четири типа "карти": дипломатически, военни, икономически и "специални" (в този слот ще могат да се слагат произволен тип карти, като ще има някакви специални карти с уникални ефекти, които също могат да се слагат само в тези слотове). Т.е. деспотизма, примерно, може да има място за една дипломатическа и две военни карти. Играчът решава какви от разкритите карти да сложи в съответните "слотове", като по този начин "настройва" своя форма на управление.
                        Примери за карти: военни, които дават +5 бонус срещу варварите или 50% ускоряване на производството на пехотни или стрелкови единици, допълнителна продукция в градовете, допълнителен доход от търговски пътища...
                        Смяната на "карта" от текущото правителство струва пари, ако се прави по желание на играча или може да се извършва безплатно в рамките на хода, когато е открита съответната нова карта.
                        Отдавна трябваше да преминат към такава система.

                        - интересна промяна има в начина, по който се строят пътища. Сега пътищата се прокарват от керваните (поне в началния етап на играта), т.е. автоматично от град до град, когато се установяват търговски пътища. Има логика. В средната част на играта ще могат да се откриват единици военни инженери, които ще могат да правят пътища по желание на играча. Не е ясно, дали ще искат пари за поддръжка.

                        - дипломатическата система е развита донякъде по подобие на отношенията с "малките" нации - има пет нива, като отношенията могат да се развиват от едно към следващото чрез различни дипломатически действия (пращане на мисии с дарове и прочее). Различните нива определят каква информация ще е достъпна за ИИ играча (от почти нищо до скритата им самоличност, към какъв тип победа се стремят...).

                        - ще има възможност (с появата на авиация и атомни оръжия) да се извършват стратегически бомбардировки (вероятно и с артилерия) върху специфични хексове, т.е. да се удрят вражески градове в определена част от техните "способности". Конкретно "чудо", индустриален или лабораторен комплекс, военен комплекс...

                        - променили са начина, по който работи "щастието". Връщат се към системата от преди "Цивилизация 5" - отчита се за всеки град отделно. Добра промяна.

                        - ИИ цивилизациите ще са направени така, че да се развиват с времето и към средната част на играта да променят "скритата си персоналност" (т.е. склонността си към определен тип действия).

                        - опростили са системата за взаимодействие с "малките" цивилизации (градове-държави). Преди беше въпрос на "купуване" на отношения (парични подаръци) и изпълнение на задачи, като с времето отношенията деградират, сега отношенията ще са постоянни и всеки град-държава ще може да бъде съюзник само с една цивилизация. Ще има три нива на "отношения", като "изкачването" по степените ще е въпрос на изпълнение на задача. всеки град-държава ще си има комбинация от три цели или задачи. Информацията за тях ще е видима.

                        Прави ми впечатление, че доста от промените по определен начин са инспирирани от механики на настолни игри. Едва ли има нещо за учудване, с оглед на това, че дизайнерът на играта е известен преди всичко като създател на настолни игри (Here I stand, Virgin Queen).

                        Comment


                          #42
                          Аз искам да оправят търговията с други цивилизации.Помня как колкото и ресурси да предлагаш, никога не приемаха предложението.
                          Иначе откъде черпиш информацията, защото аз като търсех , нищо не намирах за новата игра.

                          Comment


                            #43
                            В IGN от време на време пускат материали, започнаха да излизат интервюта (с ютюбъри, засякох едно с главния дизайнер), въобще, откак я обявиха започват да излизат все често материали. Не е останало кой знае колко време до излизането, така че е нормално да позасилят нещата.

                            За дипломацията съм съгласен, проблемът е, че не е достатъчно "прозрачна" - трябва да е ясно защо или колко "струва" дадено обект, който ще се разменя (може да се разменя). По идея трябва да "оправят" дипломацията, особено по отношение на информираността. Да видим. Засега нещата звучат добре, макар че на мен ми се иска да развият по-добре религията/идеологията. Отдавна заслужават това.

                            Comment


                              #44
                              Интервю с главния дизайнер на играта.

                              Comment


                                #45
                                Нещо като анализ на играта (известното до момента, плюс впечатления от представянето на Е3, доколкото разбирам).

                                Comment

                                Working...
                                X