Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Автоматизация на първата форумна игра

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Автоматизация на първата форумна игра

    Създавам тази тема за разбера напълно първата форумна игра и да се опитам да направя някаква автоматизация. Първо ще задавам въпроси за играта. После ще предложа web интерфейс за въвеждане на ходовете. Накрая (като му дойде времето) оставям изчисляването на икономиката и сраженията.

    #2
    На какво мислиш да правиш веба и въобще предвидена технология?
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #3
      При текущата система, ако правилно си я спомням, няма как сраженията да се изчисляват кой знае колко автоматично. Може би ще се наложи да се въведат някакви изменения. Може и да греша, де, Воланд е по-наясно с нея. Виж, за икономиката няма никакви проблеми.

      Comment


        #4
        За мен е лесно с java/jsp, но изглежда, че по лесно се намира сървър с php.

        Един въпрос - отначало ми изглеждаше, че играта е походова, но след като четох повече ми се струва, че има и реално-времеви елемент.
        - Всеки ход има продължителност 1 месец игрално време и три дни реално време. Между всеки два хода ще има един ден пауза,
        - обаче има т. 9 - Времеразпределение на хода. Тук се използват понятия по-ранно и по-късно изпращане на заповедите.
        Това съществено ли е или е само един по-малко съществен елемент?

        Друго нелесно за автоматизиране са допълнителните заповеди, които са в свободен текст. Има ли няколко шаблона, които може да останат за допълнителни заповеди?

        Comment


          #5
          Реалновремевият елемент се появява заради това, че играчите имат определено време, в рамките на което могат да изпратят совите заповеди на посредника. Има бонус за това заповедите да са изпратени по-рано или за това да са по-ясни, да няма промени с последващи писма или пък обърканост. Всичко това може да се игнорира, ако ще се прави автоматична система, особено такава, която да смята всичко автоматично, без човек-посредник.
          Но тогава ще трябва да се въведат промени в системата с цел опростяване, особено за военната система. Да има само стандартни заповеди и такива неща. Може да се направи и заедно с това да се въведат промени и във военната система. При тази твърде много неща са оставени на преценката на човек.
          При един онлайн вариант ще има само едно "изпращане на заповед" и може да няма никакво значение кога в рамките на 3-те дена за мислене е "изпратена" тя, ще може дори да се редактира тя, защото реалното "изпращане" ще се случва чак в края на 3-те дни.
          Впрочем, автоматизацията дава дори възможност малко да се усложни системата, което може да е от полза за играта. Например, да се въведат два икономически ресурса, вместо един - производство (ИК) и пари.

          Comment


            #6
            Не мога да разбера съвсем добре какви са точно заповедите - осигуряване на supply и сражения. Ако една част може да нападне два пъти как се снабдява - първоначално за 2 битки и ако няма условияза втората какво става със supply. Изобщо ми изглежда, че "почивка и попълване" не е така, както е написано - 1 ход. Конкретно в кампанията на Турция в Кавказ се вижда, че в първия ход има сражения в провинции 45 и 47, 46 е завладяна без битка, а някои части минават през 45 и завладяват 44 за същия ход. През втория ход завладяват още провинции без бой и без да се пропуска ход за снабдяване.

            Някакви заповеди ще е много добре, ако са запазени.

            Comment


              #7
              Заповедите не са запазени, за съжаление, има само някои откъслечни неща. Но в общи линии, при наличие на щаб, се позволяваха по-конкретни заповеди.
              Най-простите бяха в стил: "тия дивизии, от провинция А, да атакуват/се придвижат до провинция Б".
              По-сложните заповеди изискваха, за да бъдат изпълнени, наличие на щаб. Специално при случая с Турция в началото (и няколко подобни по-късно), заповедите бяха в стил:
              "Основните сили (танкове, пехота) атакуват съветските сили в провинции 45 и 47. Кавалерията избягва въвличане в сражение, преминава през провинция 45 и продължава към провинция 44. Другата турска кавалерия премина транзит през крайната персийска провинция и превзе съветската провинция 46.
              По принцип, ако съветските части не бяха само от тежки танкове, а имаше примерно и пехота, това по-трудно би могло да се случи. А ако имше щаб или мобилни части - съвсем. Но ситуацията беше специфична.

              Заповедта "почивка/попълнение" се използва единствено за възстанояване на частта. За снабдяването няма допълнителен ход. Тоест, частите си се попълват автоматично, докато има непрекъсната връзка с метрополията. При обкръжение има различни варианти за попълване, през морето и по въздуха.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Допълнение, относно заповедите, то Голъм е написал основното, но аз да си допълня. Играта с Водещ/Арбитър допуска по-разнообразни възможности отколкото чисто компютърната, най-вече в частта със заповедите. От една страна, по-комплексни заповеди, които аз допусках за изпълнение само ако бяха дадени навреме и изпълнението им беше осигурено с наличието на шаб. От друга страна, често, всъщност, най-често, много играчи пускаха заповеди в последния момент, или ги изменяха много често в течение на хода. Късно пуснатата заповед имаше понижен ефект, заради малкото време за подготовка на частите за действие. Честите промени имаха като краен ефект разпръскване на частите, вследствие на опити за изпълнение на всички заповеди по реда на пристигането им. Освен това, нерядко се случваше да пристигат тотално неясни и често неизпълними заповеди. Класически примери за това са всички заповеди, издадени от съветското и испанското командване, а имаше и френско включване. Пример: една запазена, заради уникалността си, заповед на Испания, за ход 4: "Като начало искам да натоваря танковете , които пратих в Франция и да ги метна в Италия в провинция, не знам коя се води , под Германия , но не тази до Албания ,до нея която е . Ще използвам съплая на Италия , с нея съм се договорил ."
                Или френската заповед, тя за съжаление не се е запазила, но ми я напомниха, тя беше някъде от ход 3 и беше в стил: "Танковете - към Берлин". Доколкото си спомням, играчът искаше неговите тежки танкове и пехота да прекосят за 1 ход три провинции и да превземат Берлин. Във всеки случай такава беше същността на тази уникална заповед, която за съжаление не съм запазил.

                Целта на тези различни възможности при даване на заповедите еше да се симулира реалната ситуация, когато се случват точно такива тотални обърквания. В този смисъл успехът беше пълен - съветският играч повтори в голяма степен, но с по-катастрофален резултат, хаоса от началото на Барбароса.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  И аз нищо не съм запазил, за съжаление, беше много отдавна.
                  Както и да е, струва ми се, че ако наистина си решил да осъществиш това начинание (т.е., да се пробваш), то вероятно си струва малко да се промени системата на тази игра, така че да "става" за чисто автоматично изпълнение, без да изисква намеса на човек-посредник (разбира се, възможно е, предполагам, да се реализира и с такава намеса за всеки ход, но сигурно ще е по-трудоемко). Най-вече трябва да се стандартизират всички заповеди и да се помисли как да се симулират, все пак, някои ефекти от лоша организация и прочее. А това не е невъзможна задача.
                  Също така, може да се помисли за лека промяна в икономическия модел.

                  Comment


                    #10
                    Абсолютно няма смисъл да се стандартизират заповедите и да се изолира Водещия - малоумни браузърски цъкни си има достатъчно из интернета. Уникалното на форумните игри е именно свободата на действия и преценки, разчитащи в основата си само на интуицията на Водещия в крайна сметка. Така че за мен една автоматизация би трябвало да е в посока само предоставяне на инструменти - общ интерфейс, известни "анализаторски" инструменти като да кажем възможност за смяна на различни "изгледи", един вид Водещият да може да поддържа различни "изгледи" към реалната ситуация за различните играчи, и донякъде автоматизация на елементарните сметки, икономика да кажем. И обезателно трябва да се запази възможността за намеса на Водещия във всяка една фаза.
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #11
                      За изчисляване на сраженията ще се постарая д обединя нещата и да ги постна тук. За съжаление тогава не правех коментари към решенията си и към файловете, така че може би системата ще трябва да се донаправи в някои отношения. Ето списък на модификаторите, като всички те са към ефективността на частите в сражение:
                      Разузнаване:
                      - разузнаване с бой: +25%
                      - детайлно разузнаване на провинцията с шпиони : +15%
                      Наличие на детайлни заповеди: от +10 до +33%
                      При доктрини:
                      Блицкриг, бонус към ефективността за дивизия / корпус / армия / група армии: +5% / +15% / +25% / +40%
                      Еластична отбрана, бонус към ефективността за дивизия / корпус / армия / група армии: +5% / +15% / +25% / +40%
                      Забележка: всички военни единици се считат за дивизии. корпуси, армии и групи армии се появяват само, когато има съществуващ щаб от съответния тип.
                      Ефективност при отделно действащи дивизии, корпуси и т.н., намиращи се в една провинция:


                      Ефектите от заповедите са описани в раздела им, но ще сложа информация за тях и тук, за по-ясно. Тук стойносите се променят с цели числа:
                      Заповед "атака" - стойността "атака" на частите се увеличава с 1, а отбраната им се намалява с 1.
                      Заповед "отбрана" - стойността "атака" на частите се намалява с 1, а отбраната им се увеличава с 2.
                      Заповед "поддръжка (подкрепа)" е със същия ефект върху характеристиките на частите, както заповедта "атака".
                      Заповед "движение" - стойностите "атака" и "отбрана" се намаляват с 1 единици.
                      Заповед "форсиран марш" - стойностите "атака" и "отбрана" се намаляват с 2 единици.
                      Заповед "жп прехвърляне". Стойността "атака" на частта става равна на 0. Стойността "отбрана" се намалява на "1", независимо колко е била преди това.
                      Заповед "почивка/попълнение". Стойностите "атака" и "отбрана" се намаляват на 50% от нормалните. Тази заповед се използва главно за попълнение на вече ударени в предишни сражения части. Евентуално би могла да се използва и за повдигане на бойния дух.
                      Заповед "пребазиране", важаща само за авиацията. Параметърът "атака" става равен на 0, а "отбрана" се намалява с 50%.
                      Ефектите върху придвижването на частите не съм ги отразил тук, тях ги има и в заповедите.
                      Освен това, бях сложил и възможни мисии за повечето типове единици, където също имаше варианти с промяна на характеристиките на частите.

                      Какво е оставено изцяло на преценката на Водещия: бойния дух (морала). Какво влияе върху него:
                      - заповедите - дали са объркани и неясни, или детайлни и точни;
                      - броя загубени/спечелени сражения;
                      - количеството на понесените загуби от частите;
                      - броят загубени провинции.

                      Как се изчислява резултатът от сражението, засега съвсем накратко:
                      Първо, разделя се на фази, ако при нападащата страна има единици, които имат повече от 1 атака за ход.
                      Второ, сумира се стойността "атака" за нападащия и "отбрана" за защитаващия се.
                      Трето, получените стойности се умножават по показателите, влияещи върху ефективността.
                      Четвърто, въз основа на получените стойности, се смята съотношение на загубите.
                      Пето, според полученото съотношение на загубите се изчислява кой колко губи. Според загубите се вижда, дали сражението ще продължи на следващия ход или имаме победител в текущия.
                      Освен това, "soft" и "hard" (срещу небронирани/бронирани цели) се смятат отделно. Ако има авиация, нейното влияние също се смята отделно.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #12
                        Мда, съгласен съм с Грей.
                        Какво обаче би могло да се автоматизира: най-вече, смятането на сражението. Тогава така и не си направих цялостна таблица в ексела, или, ако съм си направил, не се е запазила. Затова пък бях претрупал с възможни ефекти и стойности. Част от данните просто не са се запазили, затова ще трябва да се възстановява. То и това, дето се е запазило не е малко, предвид, че е оцеляло от няколко прехвърляние през разни сървъри, няколко компютъра, поне 1 път съм го спасявал (между другите неща) от излязъл от строя хард диск и т.н.
                        А и времето си казва тежката дума, от играта са минали 7 години ...
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #13
                          Е, тази степен на автоматизация, за която говори Грей, без проблем се постига дори чрез електронна таблица (примерно, в ексел). Нещото, което наистина може да се автоматизира и да помогне е графичната визуализация - т.е. автоматично създаване на "карта" с текущото състояние на силите за всеки играч и обща за посредника. Да си призная, ако имам време, мога да я направя, примерно чрез flash (това е единственото подобно нещо, което владея, затова), но вероятно има и доста по-лесни начини. Що се отнася до самата графика (дизайн/рисуване/създаване) - това ми е работата, така че лесно мога да направя каквото и да е.
                          Тогава web-интерфейсът може да служи само за да получават играчите достъп до визуализация (макар че това може и като прикачено файлче) и за да дават заповеди за нещата, които могат да се смятат автоматично (макар че е добре и посредника да гледа тези работи).
                          И моето мнение е, че форумните игри са уникални точно с този елемент, който не подлежи на автоматизация. Но една програмка би помогнала доста за смятане на разни други елементи, защото електронните таблици си имат определени ограничения (те май могат да се преодолеят отчасти с ползване на макроси, но не съм отивал чак дотам).

                          Comment


                            #14
                            В първата игра имаше карта, на флаш, правена от Деймос, която служеше за отразяване на текущото състоние, но за съжаление тя не е оцеляла.
                            А такава, която да служи на играчите за ориентировка е по-голямо техническо предизвикателство, най-вече заради лимитирането на достъпа до информация.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #15
                              А такава, която да служи на играчите за ориентировка е по-голямо техническо предизвикателство, най-вече заради лимитирането на достъпа до информация.
                              Мислил съм по този въпрос и за един от моите проекти мислех да го реализирам така: флаш-файлче, което "зарежда" текущото състояние (т.е. разположение на военните единици) от xml-файл. Така всеки играч ще получава в рамките на своя ход еднотипен флаш-файл, създаден веднъж в началото на играта, чието текущо състояние се управлява от данните в xml-файлчето. И за всеки ход трябва само да му се изпрати xml-файлче, създадено специално за него, така че да показва само неговите и видимите за него единици и текущото им положение и състояние. Така че ограничаването е сравнително лесно.
                              Мисля дори че може да се направи един основен флаш-файл, който да "създава" тези xml-файлчета с описания за всеки от играчите - просто като се слагат на съответните места единиците, които трябва да се виждат.
                              Разбира се, горе-долу същото лесно се прави и като се използва някой удобен графичен редактор (в моя случай това е фотошоп, но би могло дори във векторна дизайнерска програма да се направи). Бих казал, че след като е завършена основната част от работата, в рамките на всеки ход е доста лесно да се променя идентификацията на провинциите, да се слагат и движат военните единици и прочее. Дори и ма лесни начини да се правят "набори" с видимости отделни за всеки играч. Не смятам, че това би отнемало повече от 10-20 минути на играч при игра от типа на обсъжданата. Т.е. при средно количество от 15 играчи говорим за около 4 часа време за тази задача, което посредникът отделя всеки ход.
                              Плюсовете на решението с флаш ще бъде, че ще се разменя по-малък по-размер файл за всеки ход и освен това може да се слага различна помощна информация, която да се появява при нужда. Положителните страни на другото решение е по-малкото предварителна работа и леснотата на използването.
                              Голямото предизвикателство, поне за мен, би било създаването на програмка, която да дава възможност на играча директно чрез картата да задава команди на единиците си, така че след изпращане на съответния файл със заповеди, посредникът да може директно да види (пак графично представено на картата), какво иска играчът. Но това, поне от моята ограничена откъм височина камбанарийка, изглежда твърде сложна задача.
                              Проблемът е, че колкото по-"интересна" се направи военната част, толкова по-сложно ще се реализира визуализацията. Да речем, в играта, която сега подготвям, тя ще е непосилна за мен, освен като състояния в края на всеки ход (без междинните движение). А системата не е много сложна. Така че определено натоварване на въображението на играчите присъства като неизбежен елемент.

                              ПП Помня това, което Деймос беше направил. Доста беше удобно, но принципно може и да се разшири малко.

                              Comment

                              Working...
                              X