Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бъдещето на Балканите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Бъдещето на Балканите

    Здравейте, бих искал да разбера, дали тази прогноза е реалистична, според вас. Интересно как ще реагира НАТО, ако две страни членки воюват помежду си.



    Албания и България ще воюват за Македония, прогнозира гръцки историк от турски произход

    Единствената причина да се избегне война на Балканите сега се върти около Македония. Причина за войната ще бъдат Македония и Албания. Ако този сценарий се реализира, войната за Македония ще доведе до изчезването на НАТО, смята историкът Мухамед Шемсадин Мегаломатис, грък с турски произход, който постоянно публично защитава турското, македонското, влашкото, европейското и останалите малцинства в Гърция, пише днес македонският вестник „Вечер”, цитиран от „Фокус”. Според Мегаломатис разпадането на НАТО ще предизвика разширяване на конфликта към мюсюлманите в Европа. В статия, публикувана в американско издание, той пише, че в този много важен момент има хора, които работят сред тетовските албанци, за да ги тласнат към сепаратизъм. Те ще разбунтуват мнозинството от македонските албанци, което ще доведе до голяма нестабилност в Македония и албанците от западните части на страната. Македонската държава ще бъде притисната да направи като Сърбия в Косово през 1998-1999г., което означава че брутално ще отговори на евентуалните албанските искания за автономия. След това Албания ще нападне Македония. Тогава според Мегаломатис България ще изпрати ултиматум на Албания, като защитник на българите, имайки предвид македонците, чиято идентичност не признава. „Ако Албания не приеме ултиматума, България е уверена, че интервенцията няма да застраши държавите–членки на НАТО и ще поиска първо да посегне към Скопие. Това ще предизвика появата на Велика България”, смята историкът и добавя, че в резултат Македония окончателно ще изчезне. Неспособни да намерят решение, Албания и България ще влязат в директна война на македонска почва. Огромното турско малцинство в България пък ще експлодира срещу София, за да изкаже солидарността си с албанските мюсюлмани, така че България ще започне война срещу всички мюсюлмани на Балканите. Гърция ще влезе във войната като съюзник на България. Като съюзник на Албания, Турция ще нападне двете държави и по този начин НАТО ще престане да съществува. Турската интервенция ще спаси Албания и турският напредък ще доведе до изчезването на Македония. Нови граници ще бъдат демаркирани между Албания, България и Гърция на запад и Гърция, България и Турция на изток. Причината за всичко това според Мухамед Шемсадин Мегаломатис е мечтата на албанците за Велика Албания.

    #2
    Авторът на това проучване е сбъркал малко името си, трябвало е Мегаломанис да се нарече. Според теб как съвременна България би могла да се намеси във военен конфликт? С какви ресурси? Дори да оставим настрана кризата, ние нямаме армия, която би могла да се намеси. А и сега не е началото на ХХ век, когато това би могло да стане с помощта на наборна армия и на вълната на националистическа еуфория.
    Нямам представа какви са военните възможности на Албания и Македония, но дори и те да са достатъчни двете страни да започнат война, то ако не се намесят странични фактори, като Русия например, НАТО разполага с достатъчно сила и влияние в района, за да спре такава война.
    Въобще, тая работа ми се вижда много нагласена, а авторът страда от прекалено въображение или просто живее още в началото на ХХ век. Лични впечатления от прочетения текст.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Малко данни от Уикипедия за албанската армия - Новата албанска армия ще бъде с численост 14 500 души и ще бъде тренирана по стандартите на НАТО. Модернизацията на армията довежда до извеждането от експлоатация на огромно количество оборудване, вкл. всички танкове на страната. Албания не разполага с почти никакви средства за защита на въздушното си пространство, а много малка част от сегашните оръжия са модерни.


      Информация за БА според Уикипедия
      Численост на
      редовните войски: 39 000
      Мобилизационна
      възможност (мъже): мъже (16-49): 1 701 979

      около 1 600 танка, предимно Т-55, в по-малки количества Т-62 и Т-72.
      различни видове бронетранспортьори, общо над 2 000;
      над 100 изтребителя, предимно МиГ-21, в по-малки количества МиГ-23 и МиГ-29;
      ракетни комплекси Р-300 Елбрус с обсег 300 км, 50 на брой. 48 заредени с бойни глави и готови за употреба;
      ракетни комплекси 9К52 Луна с обсег 70 км, неизвестен брой;
      ракетни комплекси Р-400 с обсег 480 км, 8 на брой с общо 24 допълнителни ракети, заредени с бойни глави и готови за употреба

      Според мен, ако въобще се стигне до ултиматум - то той ще е по-скоро за сплашване на албанците и искане на гаранции от тяхна страна, че няма да нарушават териториалната цялост на Македония. ЗА една 40 000 професионална армия, не би трябвало да е проблем 15 000 армия и 10 000 паравоенни албански формирования.

      Comment


        #4
        Тези данни от "Уикипедия" ми се струват бая остарели.
        Що се отнася до "разпадането на НАТО" по споменатата причина - това е смешно.

        ЗА една 40 000 професионална армия, не би трябвало да е проблем 15 000 армия и 10 000 паравоенни албански формирования.
        Независимо каква е числеността на въпросната "професионална армия" (върти ми се в главата, че тези по-малко от 40 000 души са общата численост на персонала, включително и министерството, а не на "полевата" армия, последната беше много по-малка- някъде не повече от 30% от тази численост), за да се стигне въобще до "справяне", трябва първо някой (т.е. македонските власти) да поиска българска намеса в подобен хипотетичен сценарий. Нещо, което ми се струва невъзможно.
        Второ, дори и да се случи това, т.е. ако обсъждаме чисто теоретично нещата, то дори и за една 40 000 полева армия (а, напомням, няма как такава да бъде изпратена зад граница: нито има толкова, нито могат да бъдат снабдявани, нито, още повече, може да се извадят всички военни сили от територията на държавата) да се справи само с 10 000 паравоенни форимрования (прилагащи партизанска тактика), ще е крайно проблематично.

        Иначе съм съгласен с Воланд - всичко е изсмукано от пръстите.

        Comment


          #5
          Съгласен съм с теб, но нека да си представим, че след някоя друга година, албанците поискат независимост (като дават свеж пример с Косово) и напрежението ескалира. Каква трябва да е реакцията на България? Да чака миротворци от ЕС или ООН да се намесят или да гарантира цялостта на Македония?
          Интересно ми е как ще реагира НАТО при война между две страни членки - примерно Гърция и Турция?

          Comment


            #6
            jamega написа
            нека да си представим, че след някоя друга година, албанците поискат независимост (като дават свеж пример с Косово) и напрежението ескалира. Каква трябва да е реакцията на България? Да чака миротворци от ЕС или ООН да се намесят или да гарантира цялостта на Македония?
            България не е Македония, т.е. реакцията й няма как да е автоматична (каквато би била, ако ставаше въпрос за нещо ставащо на територията на държавата). А поради тази причина всякаква реакция може да се случи само с позволението на правителството на Македония (каквото се признава от българското като официално в дадения момент) и най-вече: в зависимост от съответните решения по въпроса на ЕС и ООН. Бих казал, че моето мнение се покрива с горното: на България не й трябва никаква война, още повече, заради цялостта на чужда държава. Единственото, което може да се отчита е как нестабилността до границата ще повлияе на България.
            Да не говорим, че както беше посочено, България и не разполага с военни сили, които да могат да свършат работа в подобна ситуация, т.е. ако ще действа някак, то това ще е само с някакъв контингент в рамките на официално международно участие (под егидата на ООН или ЕС).

            jamega написа
            Интересно ми е как ще реагира НАТО при война между две страни членки - примерно Гърция и Турция?
            Трудно ми е да си представя как може да се стигне до такава ситуация. Но за каквото и да става въпрос, ще реагира като вяска друга подобна организация, т.е. далеч преди ескалацията в напрежението да е стигнала до открито проитвопоставяне. Що се отнася до конкретните механизми, които съществуват за такива случаи - не ги знам, не съм се интересувал специално от НАТо в това отношение. Предполагам, че ще се намерят хора с по-ясна представа по този въпрос.

            Comment


              #7
              Трябва България много да е силна, с голяма тежест, като при същото положение Македония е престанала да съществува като държава, за да се предприеме евентуално нещо.

              Comment


                #8
                Каквото и да стане в БЮРМ, България ще следва линията на ЕС и НАТО.
                1. Като второстепенна държава, с мижаво подобие на армия и куп социални проблеми и др. няма никаква възможност да играе соло.
                2. На 90% от днешните българи не им пука за Македония. За каво да мрат? Заради обраслите с тръни войнишки гробища ..най-много да добавим нови без никаква полза. Или за далаверата на някой и друг политик-бизнесмен.
                3. Моето личномнение(казвал съм го в този форум и друг път) е, че пред БЮРМ вариантите не са много:
                - запазване на статуквото и тотална албанизация след 30-50г., шиптърите го знаят и не са луди да се бият-времето работи за тях;
                - разпадане, с размяна на население и територии но трябва наистина да се случи някакъв страшен катаклизъм за да се съгласят меродавните фактори в европейската политика и САЩ с такъв вариант; този вариант е и по-добър, не защото ще дойдат при нас братята македонци, а защот една хомогенна държавица Македония е добър буфер между нас и мюслманска Албания; или ...да се готвим за граница Албания на Деве баир; тогава заклещени между Турция и Албания България и Гърция ще тгрябва да загърбят всякакви противоречия и да намерят път към стратегическо партньорство за сдържане на перманентната заплаха или....

                Comment


                  #9
                  Вероятност Македония да се разпадне има макар, че ако тя влезне в НАТО и ЕС, тя ще стане теоритична. Ако това обаче се случи и се стигне до сблъсъци, България, пък и останалите съседи ще направят най-голямата глупост ако се намесят на нечия страна едностранно т.е. без да са координирали действията си с останалите не само съюзници, но и велики сили, като Русия.

                  Намесата на България по един такъв начин ще се тълкува като промяна на границити (независимо какво ще обявим официално). По същия начин ще стоят нещата ако Гърция и Сърбия го направят. Това не е приемливо за съвременните политически реалии на континента, така че ако въобще се стигне до някаква наша намеса, тя ще бъде само в рамките на международни мироопазващи сили. Но дори и при този вариант трябва да се внимава.

                  А войната с Албания е налудничева идея. Ако се мисли с категориите на ранния ХХ в., които съм съгласен с месир Воланд са абсолютно неприемливи, то ние по-скоро трябва да сме съюзници с Албания. Но разсъждения в това направление са абсолютно безпредметни, както и да си мерим армиите по численост, за да предценим кой ще победи. Всеки, който е преминавал албанската граница, знае за какави чукари става дума тами и че в ония дефилета и урви пет човека могат да са достатъчни да задържат хиляда.

                  С една дума това гърче не е добре с прогнозирането и четивото му става за места, където ако те хване нуждата можеш да се опиташ поне да ти минава времето в забавления.
                  Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                  Гюстав Льо Бон

                  Comment


                    #10
                    Гърция и Турция са пример за две натовски държави, които постоянно се провокират. Ето какво намерих в нета, информацията е от началото на тази година. Струва ми се, че НАТО не прави нищо с цел предотвраняване на бъдещи подобни инциденти.

                    "Гръцките въоръжени сили са в повишена тревога, тъй като турците се готвят да окупират необитаем остров в Егейско море, съобщи гръцкият вестник "Авриани". С неприкритата подкрепа на американците, провокациите на Турция в Егейско море ескалират и са на път да доведат до нова война, подобна на тази за остров Имия, коментират източници на гръцкото министерство на отбраната. Ябълка на раздора този път се оказаха островите Фармакониси и Агатониси, които са близо до турския бряг, а напрежението ескалира, след като гръцкият президент Каролос Папуляс посети Агатониси. Първоначално са отправени предупреждения от кораб на турските ВМС към гръцкия боен кораб "Никифорос", че е навлязъл в турски води в района на остров Фармакониси. Според гръцките власти корабът "Никифорос" е издирвал корабокрушенци. По-късно турските военни отправили предупреждения по радиото към съпровождащия го хеликоптер "Супер Пума" за навлизане в турско въздушно пространство. Два турски Ф-16 били вдигнати в района на Фармакониси, след което били прогонени от два гръцки бойни самолета, съобщава в. "Та неа".Гръцкият външен министър Дора Бакояни окачестви случилото се като "недопустими действия, които пряко нарушават международното право и пречат на усилията за подобряване на гръцко-турските отношения". Анкара и Атина често се обвиняват взаимно в нарушаване на въздушното пространство и териториалните води в Източно Егейско море, къде в близост до турския бряг са разположени множество гръцки острови. Атина настоява, че обхватът на въздушното й пространство и териториалните води се разпростира и около тези острови, като в някои случаи практически достига до турския бряг.
                    Остров Имия, който турците наричат Кардак, стана причина за конфликт между Гърция и Турция през януари 1996 г., след като двама турски журналисти поставиха на едно от двете скалисти безлюдни островчета турското знаме на мястото на гръцкото, поставено там през 1995 г. Конфликтът бе решен след няколко дни по дипломатически път."

                    "Ръководителят на гръцката социалистическа партия ПАСОК Георгиос Папандреу не изключи вероятността ако неговата партия спечели парламентарните избори на 4 октомври в Гърция, да наложи вето на преговорите за присъединяване на Турция към Европейския съюз, предаде телевизия А1. "Не изключваме възможността да наложим вето на присъединяването на Турция към Европейския съюз, ако държавата не спазва правилата на добросъседство и не допринася за решаване на кипърския проблем", каза той.
                    Папандреу обвинява Караманлис, който е поддръжник на членството на Анкара в ЕС, че отстъпва под натиска на Турция в Егейско море и за Кипър.
                    Гърция и Турция все още не са решили проблемите около суверенитета в Егейско море и въпроса за остров Кипър. "

                    Comment


                      #11
                      Бъдещето на балканите

                      Странно ми е господа защо никой не включа Сърбия или една Румъния.
                      Тези странни какво ще спият докато ние се трепем ли?
                      Съмнявам се да Ви кажа честно или може би едно КОСОВО дето 60% от населението неработи. Те само и това чакат нова война, отново оръжие грабежи и т.н.
                      Г-да по скоро си отговорете на върпоса кой на балканите може да води война в момента? От всички балкански държави май само Турция се въоражава като за последно. Купува с-ми "ПАТРИОТ" дето могат да покрият територията от 80% от черно море или 60% от територията на Сирия. Кои от какво се пази е много странно, нашите политици спат ли или са в някакъв транс- аз специално немога да кажа. Нега друг ми помогне с отговора. България реже всякакво въоражение като за последно а на негово място се купуват само камиончета и джипки дето и военните незнаият за какво са им. По реално ми се струва, че по скоро Турция ни пази по скоро от Марсианците дето ги чакаме да доидат да ни превземат.
                      Ако някой може да ме обори нека сподели и аз съм готов да се или да замълчи завинаги!

                      Comment


                        #12
                        PartyMen написа Виж мнение
                        Ако някой може да ме обори нека сподели и аз съм готов да се или да замълчи завинаги!
                        т. Партимен за ваше сведение системите патриот нямат такъв обсег и престанете да гледате ТВ Скат, защото влияе зле на психиката на младите хора.
                        Не че съм фен на турците, но в сравнение на останалите ни съседи са доста симпатични хора. Сърбия в момента е в особен период, а ромляните с техните модернизарани МиГ 21 скоро може да останат без ВВС.

                        Comment


                          #13
                          jamega написа Виж мнение
                          Здравейте, бих искал да разбера, дали тази прогноза е реалистична, според вас.

                          Албания и България ще воюват за Македония, прогнозира гръцки историк от турски произход
                          Е що да се бием, като просто може да я разделим Иначе от прогнозата излиза, че тоя признава правото на България и Албания да се разпореждат с територията. Ми кво ще прави Гърция? Насъскване е тва. И верно немръднали от 100 години насам хора биха се втурнали да правят нещо по въпроса.

                          Comment


                            #14
                            Съгласен съм с теб, но нека да си представим, че след някоя друга година, албанците поискат независимост (като дават свеж пример с Косово) и напрежението ескалира. Каква трябва да е реакцията на България? Да чака миротворци от ЕС или ООН да се намесят или да гарантира цялостта на Македония?
                            Интересно ми е как ще реагира НАТО при война между две страни членки - примерно Гърция и Турция?
                            Aми реакцията на България трябва да е много проста - присърби ли ни да се намесим, на момента си сядаме на ръцете и седим така докато не ни мине, щото нямаме войници да ги жертваме за Македония.

                            а ромляните с техните модернизарани МиГ 21
                            Не бързай ги отписва. И те и ние сме обект на ухажване от доста народ(Saab, EADS и други от сорта). А те май започват да се заслушват в приказките на EADS.

                            Купува с-ми "ПАТРИОТ"
                            С които я очакваме да прави какво? Щото може главно да бие гаргите.

                            Не е зле преди някой да му хрумне друг път подобно откровено безумие да се запита защо всъщност турската окупация на част от Кипър през 1974, не доведе до пълномащабна война между двете държави. И причината е само една - НАТО!
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              #15
                              Война не се предвижда.. Добруване се предвижда..

                              jamega написа Виж мнение
                              Здравейте, бих искал да разбера, дали тази прогноза е реалистична, според вас. Интересно как ще реагира НАТО, ако две страни членки воюват помежду си.

                              Албания и България ще воюват за Македония, прогнозира гръцки историк от турски произход
                              ...
                              Предположението ми е основано на предполагаемите приоритети на САЩ.

                              Най-голямото гайле на САЩ е омиротворяването на Близкия изток.

                              По-стари мои писания по-темата:

                              Ерусалимският и Багдадският въпрос като причина за войната (моля разлистете страницата надолу).

                              Косовските събития - старини, новини, бъднини. (Не съм руснак. Първоначалният текст беше на руски и при превода съм допуснал недоглеждания.)

                              И тъй, според мене на САЩ е изгодно с омиротворяването на Близкия изток да се заеме Европа, Европейският съюз, една нова Римска империя, която да обхване и Израел, и Палестина, и Сирия, и Египет. Разбира се, и Турция. Именно тя предоставя и град, който е най-подходящ за имперска столица, понеже с тази цел е строен и шестнадесет века е бил такъв.

                              Нашите потомци на Балканите ще добруват в хинтерланда на Цариград, както са добрували и нашите предци векове наред.

                              Comment

                              Working...
                              X