Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хоспиталиери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Henry Sinclair написа Виж мнение
    Сър Ги, а ти за тези италианци - братята Асанти, лордове на Нисирос и Халки, знаеш ли нещо повече. Какви точно са им били отношенията с Ордена и защо не мога да намеря нищо за тях? Някаква хералдика имат ли?
    "Повече" е силно казано, само Лътрел разглежда по-подробно договора им с Ордена за Нисирос и то главно поради (мисля че съм го споменавал нееднократно вече) поетото от тях задължение да построят (1.) и да поддържат по една бойна галера на година, в смисъл не да бълват галери постоянно, а да осигуряват една на година. Толкова скъпи са били галерите, дето говорихме преди време имал ли Добротица флот и колко бил голям - един приличен остров с няколко хиляди души жители, лозя, стада, че и активен вулкан с ценни минерали за износ. Нямам спомен дали договорът включваше и Халки, но мисля че не. Но това е един много ранен договор - от 1316 или 1314 г., мисля, така че Асантите вер. са придобили Халки по-късно.

    За самите тях - идват от о. Исхия, който навремето доста се чудех къде е, но накрая го издирих - близо до Италия е, един от Липарските о-ви или нещо подобно. Обаче подробности...трудно... Все пак са ясни няколко неща: 1) Благородническа фамилия с възможности са били още в нач. на 1300-те год. 2) Хоспиталът им дава един от най-големите частни фиефи от новозавладените си земи, което означава, че са били в добри връзки с ордена или с негови съюзници. Сред последните се срещат немалко италианци - напр. самият Виньоло дей Виньоли, корсар на византийска служба, който всъщност дава идеята за завладяването на Родос, срв. http://vladislavivanov.blogspot.com/...blog-post.html. Това, заедно със споменатата галера, ме навежда на хипотезата, че Асантите са били някакви подобни корсари в гъмжилото от такива в района по това време (напр. споменаваният тук там пират Булгарино, който обаче, според мене, е по-вероятно да не е бил българин, а пак италианец - фамилията, знаем, е доста разпространена там, виа Алцековите българи на лангобардска и др. служба) и са решили да "уседнат". Между другото Виньолите се срещат и много по-късно на Додеканезите, както установих при посещението си на Родос, което ме навежда на мисълта, че уговорките с Виньоло - макар и не всички - все пак до известна степен са били спазени.

    Само че корсарите от хоспиталиерските владения в 14-ти в. са по-скоро "чисти" благородници- васали на Ордена, т.е. веднъж минали на негова служба, престават да бъдат пирати, а даже и корсари - или поне про форма, докато през 15 в. в Родос започват да използват дори пирати без друго покритие - разни каталани и др., а и самите братя-рицари организират такива акции. Фактически едни от първите "корсарски войни" в по-новата история, толкова обичани от авторите на приключенски романи (справка: Рафаело Сабатини и Емилио Салгари, at least ).
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Cor.: Малка поправка, о-в Исхия е точно срещу Неапол. Хоспиталът по това време е имал добри позиции в Неаполското кралство (управлявано от Анжуйците), особено след като се сдобива и с тамплиерските имоти там. Но информацията за Асантите е крайно оскъдна... Последният от тях умира без наследници в 1386 г. и Нисирос е прехвърлен на известния брат Доменико де Аламания. За съжаление архивите на ордена не са особено подробни за 14-ти в. (поне по моите впечатления) - или поне онези на Малта, може би в провинциите има повече инфо, навремето Джакомо Босио (ненадминатият и до днес летописец на историята на Хоспитала от...края на 16 в.!) е получил картбланш не само за Централния архив на Малта, но и за онези на приориите и прецепториите - може би в него пък да има нещо повече, но...дори и той не е твърде подробен за 14-ти в...
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Click image for larger version

Name:	Castello_Aragonese.jpg
Views:	1
Size:	334.2 КБ
ID:	547063
        Арагонският замък на остров Исхия.
        Войната е лека за зрителите...

        Comment


          Henry Sinclair написа Виж мнение
          [ATTACH=CONFIG]27623[/ATTACH]
          Арагонският замък на остров Исхия.
          Това си е за рубриката "най-красиви замъци" На тази скала ако е имало и извор просто не виждам как може да се превземе с военните средства на 14-16 в. Макар че братята Барбароса сигурно не са го подминали
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Click image for larger version

Name:	14-castello-aragonese-00-960x480.jpg
Views:	1
Size:	266.0 КБ
ID:	547070
            До колкото разбрах, крепостта на Исхия е била отделена и със сушата я е свързвал само дървен мост, но през 1441г. крал Алфонсо V Арагонски изгражда каменен такъв и засилва укрепленията. Но да не се отклоняваме от главната тема, а именно - Ордена на Хоспиталиерите.
            Last edited by Henry Sinclair; 28-12-2014, 19:10.
            Войната е лека за зрителите...

            Comment


              Ето какво ми попадна като четиво, може да е интересно за четящите темата. Още повече, че Ги вероятно познава автора лично от Търновската кръстоносна конференция.
              Mike Carr, "The Hospitallers of Rhodes and their Alliances against the Turks", Islands and Military Orders C. 1291-C. 1798, ed. Simon Phillips & Emanuel Buttigieg (Farnham: Ashgate, 2013) (линк)
              Ще ми е интерсно да чуя мнението на спецовете по темата.

              Comment


                Такааа, време е да посъживим замрялата тема за рицарите-йоанити. Ще поместя по-долу материали от последното ми посещение на Додеканезите и крепостите на Хоспиталиерите.

                крепостта Пандели на остров Лерос
                Click image for larger version

Name:	DSCN7384.jpg
Views:	1
Size:	962.2 КБ
ID:	548188 Click image for larger version

Name:	DSCN7544.jpg
Views:	1
Size:	993.7 КБ
ID:	548189 Click image for larger version

Name:	DSCN7512.jpg
Views:	1
Size:	789.4 КБ
ID:	548190

                крепостта на остров Нисирос
                Click image for larger version

Name:	DSCN8372.jpg
Views:	1
Size:	828.2 КБ
ID:	548191 Click image for larger version

Name:	DSCN8288.jpg
Views:	1
Size:	982.0 КБ
ID:	548192
                Войната е лека за зрителите...

                Comment


                  Крепостта на Ордена и манастирът Панагия Спилиани ( Богородица от Скалата) над гр. Мандраки, Нисирос.
                  Click image for larger version

Name:	DSCN8193ü.jpg
Views:	1
Size:	538.2 КБ
ID:	548195

                  Крепостта Хорио на Калимнос
                  Click image for larger version

Name:	DSCN7234.jpg
Views:	1
Size:	1.01 МБ
ID:	548196 Click image for larger version

Name:	DSCN7248.jpg
Views:	1
Size:	1,015.3 КБ
ID:	548197 Click image for larger version

Name:	DSCN7254.jpg
Views:	1
Size:	1,007.6 КБ
ID:	548198
                  Last edited by Henry Sinclair; 11-09-2015, 20:50.
                  Войната е лека за зрителите...

                  Comment


                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Ето какво ми попадна като четиво, може да е интересно за четящите темата. Още повече, че Ги вероятно познава автора лично от Търновската кръстоносна конференция.
                    Mike Carr, "The Hospitallers of Rhodes and their Alliances against the Turks", Islands and Military Orders C. 1291-C. 1798, ed. Simon Phillips & Emanuel Buttigieg (Farnham: Ashgate, 2013) (линк)
                    Ще ми е интерсно да чуя мнението на спецовете по темата.
                    Сефте го виждам това. Миии...става като цяло, автора не го познавам, защото не дойде, за разлика от един негов колега, който пак се занимаваше с хоспиталиерите...Нещо се поразличавахме в една датировка и тълкуване на извори (с колегата, не с Майк Кар), но...стават...горе-долу
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Форта на хоспиталиерите на остров Сими се намира високо над пристанището. Вижда се една от кръглите кули.

                      Click image for larger version

Name:	536137_346431562087636_2092497529_n.jpg
Views:	1
Size:	201.6 КБ
ID:	548692

                      Click image for larger version

Name:	castro1.JPG
Views:	1
Size:	79.0 КБ
ID:	548693
                      Войната е лека за зрителите...

                      Comment


                        Интегрирали са го в градската среда. Иначе замъчето си го бива
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Незнам дали по тяхно време е имало къщи толкова нависоко по склоновете или само около пристанището, но като се има предвид гръцкото разделение на "Скала" и "Хора" сигурно е било така.

                          Сър Ги, не си спомням дали сме обсъждали защо няма крепости на Ордена на Карпатос и Касос,които също са част от Додеканезите. До колкото прочетох за кратко са влядяни от хоспиталиерите, но ги преотсътпват на Венеция. Странно защо ли?
                          Войната е лека за зрителите...

                          Comment


                            Henry Sinclair написа Виж мнение
                            Сър Ги, не си спомням дали сме обсъждали защо няма крепости на Ордена на Карпатос и Касос,които също са част от Додеканезите. До колкото прочетох за кратко са влядяни от хоспиталиерите, но ги преотсътпват на Венеция. Странно защо ли?
                            Защото Републиката го прави на проблем (помня, че точно това го разглеждах по-подробно в дисертацията си). Карпатос го владее някакъв венециански васал, който писва срещу Ордена във Венеция, а тя, съответно, на Курията и така рицарите са принудени да върнат острова. А въпросният васал мисля, че укриваше пирати или търгуваше с турците, във всеки случай нещо незаконно и Хоспиталът затова го беше лишил от острова му.

                            Представи си го в началото на 14 в.: е, не е било точно Таити или долината Тайпе, но... Слънце, море, скали с причудливи форми, почти голи стърнища, където тревата и житото са предимно в прегоряло състояние, тук-там по някой кипарис, по-прохладни горички от средиземниморски борове в долините, каменният замък на франкския барон на височината над гръцкото село до главното пристанище, по-скоро укрепена къща в късноромански или ранноготически стил. Охраняващите я двама наемници, излежаващи се под която сянка намерят и подвикващи по местните моми. Спокойствие и идилия, нарушавана само от пристигането на поредния кораб. А православните отшелници в пещерите от вътрешността дори не виждат и корабите и получават новини за новините, които са донесли, само от местните козари. Балканската "Океания"
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Страхотно, го описа. А според тебе селата дали още тогава са били така белосани, или по-късно започват да изглеждат така?
                              Чудя се дали да не отворим и една отделна тема за Херцогството Наксос на Марко I Санудо и венецианските укрепения по Цикладите ?? Доста материал има за публукване.
                              Войната е лека за зрителите...

                              Comment


                                Не съм сигурен за външния вид на селата, но защо не? Предполагам, че има разни описания запазени, но за мен това е второстепенен проблем и не съм го проучвал.

                                Що се отнася до тема за херцогство Наксос - ми направи Аз само ще кажа, че за ранния и средния период от историята на херцогството има много яка монография от Падре Льонерц, която обаче още не съм успял да намеря даже и в разни много елитни библиотеки като напр. "Генадейон"-а в Атина - за фамилията на Гизите става въпрос - и много ме е яд.
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X