Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хоспиталиери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Цитирания от мен текст в пост #62, намиращ се на страница 3 от темата е от част от "Един англичанин в Ордена на хоспиталиерите" от блога на gregorianus, за което най-сърдечно моля да ме извини. )
    Войната е лека за зрителите...

    Comment


      Henry Sinclair написа Виж мнение
      Цитирания от мен текст в пост #62, намиращ се на страница 3 от темата е от част от "Един англичанин в Ордена на хоспиталиерите" от блога на gregorianus, за което най-сърдечно моля да ме извини. )
      Как да те извиня, че ти реклама ми правиш По-скоро да ти благодаря. Но идеята беше просто да редактираш в самия постинг, вкарвайки едно линкче към източника. Нищо, така даже се получи по-добре
      Луд на шарено се радва - цивилен блог

      Comment



        Позволявам си да поместя линкче към една руска книга за Ордена в pdf формат.
        Войната е лека за зрителите...

        Comment


          The Knights of Malta: a thorn in the Ottomans’ side
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Кратка история в картини на Малтийския орден
            Last edited by Guy de Mont Ferrand; 15-03-2013, 23:35.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              Хубави нещица
              Луд на шарено се радва - цивилен блог

              Comment


                gregorianus написа Виж мнение
                Хубави нещица
                Радвам се, че все пак някой го харесва, нали за вас съм го правил .
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Светата икона на Св. Богородица Филеремска, история в картини на една балканска реликва
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Перфектен, както винаги !!! Много добра статия сър Ги.


                    А това е съвременна снимка от манастира във Филермос.
                    Войната е лека за зрителите...

                    Comment


                      Чест и почитания, сър Сен Клер! А вие между другото като бяхте на Родос, посетихте ли манастира и видяхте ли наблизо някакви останки от крепост? Защото допускам, че първоначалният византийски параклис е бил разрушен, но може би е бил възстановен на същото място, виж за крепостта не съм много сигурен. Между другото ме интересуват и всякакви снимки от хълма, към средата на 14 век трябва да е бил гористо и сравнително диво място, макар и в съседство със столицата на острова; точно там се е криел "родоският дракон", който убива младия тогава рицар фра Деодон дьо Гозон. Малко нещо ала пейзажите от Артуровия цикъл за рицарите, търсещи Граала, тайнствени параклиси сред горите с чудотворни икони в тях, руини на древни крепости, Родоският колос, пирати, дракони...
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        За съжаление сър Ги, бях само в стария град, и не съм "шетал" по острова, затова и цитаделата в Линдос все още ми е несбъдната мечта, надявам се в близките няколко години отново да посетя острова, този път за по-дълго. Ще потърся и ще постна снимки от Филермос, наистина мястото изглежда мистично.


                        Last edited by Henry Sinclair; 18-03-2013, 23:29.
                        Войната е лека за зрителите...

                        Comment


                          Henry Sinclair написа Виж мнение
                          За съжаление сър Ги, бях само в стария град, и не съм "шетал" по острова, затова и цитаделата в Линдос все още ми е несбъдната мечта, надявам се в близките няколко години отново да посетя острова, този път за по-дълго. Ще потърся и ще постна снимки от Филермос, наистина мястото изглежда мистично.
                          Вижте, Сен Клер, доколкото аз знам, съвременните уж "автентични рицарски постройки" на Родос (на каквато ми прилича и горният параклис) са всъщност италиански призведения от времето на Мусолини (когато Додеканезите са били под италианска власт). Така че съвременната "мистика на мястото" е доста относително нещо...Според описанията на легендите, отразени и от Шилер, комбинирани със свидетелствата на пътешествениците, които съм чел, аз си го представям по следния начин:

                          Градът Родос, обграден от крепостни стени, вътре в него хоспиталиерската цитадела, самата тя отделена със собствени стени от останалия град. Трите пристанища с вълноломите, по които има цели редове от вятърни мелници, корабите са малко, но за сметка на това впечатляващи: галери с щандартите на ордена, венециански ветроходи, генуезки и каталонски галиоти, множество лодки, няколко елегантни фусти и панфилии. Привечер изнорените от дневната жега стражи по кулите, издигнати в самия край на валовете, даващи закрила на пристанището, отправят поглед към залязващото на запад червено слънце, което скоро ще се скрие зад тъмната грамада на Филеремос. От градските стени навътре в сушата следват няколко вили и портокаловите, цитроновите и лимоновите градини, сред които са разпръснати малките дървени бараки, където живеят работниците, грижещи се за цитрусовите насаждения. Колкото по-навътре навлизаме в сушата и се приближаваме към Филеремос, толкова повече цивилизацията изчезва, отстъпвайки място на дивите широколистни и иглолистни гори от средиземноморски бор по склоновете на Филеремос и заобикалящите го от юг неизбродни и непроходими блата. В тази пустош се срещат само изолирани бедни селца, православни отшелници обитават някои от пещерите по хълмовете, а параклисът с чудодейната икона на Св. Богородица се издига самотен на малка полянка сред гората, недалеч от обраслите с храсти и млади дървета руини на византийската крепост Филермо, сред които още се белеят турски черепи и кости, останали непогребани след клането, което са им устроили рицарите през 1306 г. В блатата на юг не смее да навлиза никой, понякога там се виждат странни светлинки, сред родиотите пълзи мълвата за призраци, за духовете на мъртвите, които обикалят това прокълнато място, а козарите и овчарите, преминаващи от там, са щастливи ако се разминат само със загубата на едно или две животни, които, разбира се, не смеят да потърсят. Всички зловещи слухове намират своето оправдание, когато зелено слизесто чудовище, истински дракон, изпълзява от блатата и почва да напада стадата. Съседните на Филеремос селца опустяват, жителите им побягват към Родос и другите крепости, не смеейки да се завърнат в родните си земи, където върлува драконът. Единствено един рицар, пристигнал от Прованс - младият Деодан дьо Гозон, не изпитва страх при мисълта за срещата с дракона. Сърцето му е жадно за слава и го кара да пренебрегне заповедта на великия магистър никой да не напуска стените на града...
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment




                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment




                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                                Единствено един рицар, пристигнал от Прованс - младият Деодан дьо Гозон, не изпитва страх при мисълта за срещата с дракона. ...
                                Същият дьо Гозон, който 1346г.ще стане Велик Магистър на Ордена ?

                                Сър Ги, как увлекателно разказвате.Понякога се чудя, защо не пишете книги...
                                Войната е лека за зрителите...

                                Comment

                                Working...
                                X