Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хоспиталиери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Дано да е добра. Тази на Марион Мелвил за тамплиерите на същото издателство си струваше.
    Конкретно за хоспиталиерите пък Рива бяха издали една "История на Малтийския орден" на Бертран Флавини, която също беше хубава. Не е лошо да има такива неща у нас.
    "Абагар"/"Мария Арабаджиева" имат една недоиздадена книга - "История на Кръстоносните походи и Йерусалимското кралство", която е много интересна, но излиза на час по лъжичка, а томовете са разделени на части, защото са огромни. Хубаво е, че тая материя лека-полека се обогатява. Тя е увлекателна и за по-широка публика.
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    Comment


      #47
      Vlad Dracul написа Виж мнение
      Сър Ги, видях, че предстои излизането на ето тази книга :
      История на Ордена на хоспиталиерите/ том 1 Рицарите на свети Иоан от Иерусалим от Клер-Елиан Енжел



      но нямам идея кога ще излезе, но наистина изглежда фантастично.
      Хм, абе става (тя всъщност не е ли излязла вече?), но...как да се изразя...не е точно най-доброто, което е написано по темата. Нещо като това на Марион Мелвил за тамплиерите. Не казвам, че не си струва, но има и далеч по-качествени съвременни трудове. За мен "удар в десятката" беше примерно "Кръстоносните походи" на Жан Ришар.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #48

        Мдаа, класика в жанра е. А кой знае колко още западна литература има по темата, за която даже и не подозираме. )
        Войната е лека за зрителите...

        Comment


          #49
          Книги за Кръстоносните походи на български език:

          Comment


            #50
            Книгата на Жан Ришар, въпреки малко скования стил, е доста подробно и добросъвестно написано произведение за историята на Кръстоносните походи.

            Comment


              #51
              Жан Ришар е всичко друго, но е не и автор със скован стил! Без да искам да те обидя, но ако беше чел други негови монографии или статии, едва ли би твърдял подобно нещо. Форматът на тази книга все пак задължава и изисква сбит изказ, синтез и обобщения на едро. При все това малко общи истории на Кръстоносните походи са толкова добре издържани. Същевременно тематичните частни изследвания на Ришар са изключително подробни и интригуващи, а стилът му е особено приятен. Изобщо Жан Ришар е един от най-добрите съвременни специалисти по Кръстоносните походи и Латинския Ориент. Добре е, че на български език излезе поне този обобщаващ негов труд, който е едно отлично резюме и конспект върху иначе една непосилно обширна материя.
              Last edited by Caballero de Santiago; 03-03-2011, 02:42.

              Comment


                #52
                И нещо повече - Ришар е наистина добър и компетентен специалист, който се стреми да бъде пунктуален и в най-дребните детайли и същевременно да притежава и да изказва своето мнение по тях - дори и в обобщаващо съчинение като горното. Мисля че това е един от основните критерии при оценката на историографско съчинение с претенции за научност. "Скования стил" според мен се дължи именно на нуждата от сбит изказ, защото иначе въпросната "История на кръстоносните походи" можеше да се разпростре на хиляди страници. Може и да изглежда скован, но при него трудно можеш да откриеш излишно многословие с примерна цел "художественост", което лично на мен ми е противно и ме затормозява - особено пък когато е използвано за "пълнеж". Марион Мелвил ми е гадна точно по последната причина - такава патетика струи от изложението й, че направо го превръща във фарс. Иначе, че е постигнала обем, няма спор - но за сметка на какво? Да не говорим за допълненията към книгата й (на български, не знам за оригиналното издание), които са смехотворни и научната им стойност е никаква.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #53
                  Интересна работа, нито "скованият" стил на Ришар, нито "художественият пълнеж" на Мелвил ми пречат. Инак, Ги, имаш право за приложенията.
                  Луд на шарено се радва - цивилен блог

                  Comment


                    #54
                    Явно в превода е причината.

                    Comment


                      #55
                      Kramer написа Виж мнение
                      Явно в превода е причината.
                      И това е важно, но не е единствено. А, кир Грегорианус, и аз не съм противник на "художествеността" по принцип, но може би просто не мога да я оценя у Мелвил...
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #56
                        Може, може Всеки с вкуса си. Разбира се, че не всеки добър историк има качествата на добър писател. Книгата на Мелвил можеше да бъде и по-концентрирана. Но според мен и така се ядва.
                        Луд на шарено се радва - цивилен блог

                        Comment


                          #57

                          Бастионите на Ла Валета


                          Късната униформа на Ордена - червена мантия с бял кръст, приета след преместването на хоспиталиерите от Родос в Малта.
                          Войната е лека за зрителите...

                          Comment


                            #58
                            Разглеждайки темите в един руски исторически форум попаднах на разкошен фоторепортаж посветен на замъка Крак дьо Шевалие:

                            http://maximus101.livejournal.com/9964.html#cutid1



                            Comment


                              #59
                              Ммм, каква красота И Валета и Крак дьо Шевалие според мен са шедьоври на военната архитектура за епохите си. Дори малко ме е яд, че никой не е пробвал да нападне хоспиталиерска Валета, за да тества защитата й (освен Наполеон, който наистина я превзема, но по други, невоенни причини).
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #60
                                Защитата си и съвсем наред. Френският гарнизон се отбранява срещу Нелсън и малтийските инсургенти /ебати и думата/ сума ти време.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X