Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Укрепената линия "Метаксас"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    картаген написа Виж мнение
    В първите дни германците са се озорили. Гърците се оказват далеч по-корав противник от югославската армия.
    Бих се усъмнил в това. Не за друго, а защото гърците имат да отбраняват като цяло един фронт - от Албания до Солун. А Югославия е атакувана отвсякъде - от Унгария, България, Австрия и Словения, Италия и няма възможност отбраната да се концентрира в една точка.

    Comment


      #17
      г-н Никой написа
      Бих се усъмнил в това. Не за друго, а защото гърците имат да отбраняват като цяло един фронт - от Албания до Солун. А Югославия е атакувана отвсякъде - от Унгария, България, Австрия и Словения, Италия и няма възможност отбраната да се концентрира в една точка.
      А защо? За разлика от гръцката армия, югославската се набира от няколко различни народа, чиито отношения по онова време далеч не са дружески. Дори и само този фактор да вземем, сравнението е в полза на гръцката армия. Като още един фактор можеш да добавиш и неготовността на югославската армия за бойни действия. И т.н.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #18
        peterpetroff написа
        Миналото лято бях в Атина и посетих Германското военно гробище там- погребаните в него немци са около 9800. Става въпрос за загиналите само на континенталната част на Гърция, без Критския десант. Цифрата се отнася до целия период, в който германците са владеели Гърция. Броят на загиналите ми изглежда вчпечатлващ, предвид мненията, че германците не са срещнали сериозна съпротива в операция Марита.
        Трябва да се прави разлика между загиналите в рамките на операция "Марита" и загиналите в последствие, по време на окупацията. Гръцката съпротива като цяло е много активна, макар и разделена на няколко различни групировки. Партизанската война е една от най-жестоките по време на ВСВ. Гръцките партизани са около 20-30 хил. души, а след капитулацията на Италия към тях се присъединява цяла италианска дивизия.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #19
          Като малък,обичах да слушам разказите на дядовците за войната.Моят дядо през 1944г. е бил вземен в запас в граничните войски.От него съм чувал,че при превземането на "Метаксас" не е гръмнала и една пушка.Просто германците са изкупили!/представете си/ магаретата от близките села и им поставили фенери.Цяла нощ са ги развеждали в близост до границата и на сутринта парламентьори на един мотор с кош предложили на гърците да се предадат.Без пушка да пукне!
          Впрочем от друг граничар чух подобна история в по-ново време.Цяла нощ наши, обикновени верижни трактори със запалени светлини,на високи обороти преближават границата и после със загасени фарове тихо се връщат в дълбочина и така до сутринта!

          Comment


            #20
            "Цяла нощ наши, обикновени верижни трактори със запалени светлини,на високи обороти преближават границата и после със загасени фарове тихо се връщат в дълбочина и така до сутринта!"
            Браво! Супер взаимодействие между командира на дивизията на съответното направление, партийния секретар на окръга /областта/ и началника на местното АПК.

            Comment


              #21
              Магарета

              Да, вярно е. Магарета със самари и окачени фенери са били пуснати напред. По този начин германците засичали и локализирали огневите точки.

              Comment


                #22
                Dinain написа Виж мнение
                Трябва да се прави разлика между загиналите в рамките на операция "Марита" и загиналите в последствие, по време на окупацията. Гръцката съпротива като цяло е много активна, макар и разделена на няколко различни групировки. Партизанската война е една от най-жестоките по време на ВСВ. Гръцките партизани са около 20-30 хил. души, а след капитулацията на Италия към тях се присъединява цяла италианска дивизия.
                Аз споменах, че цифрата, която посочвам се отнася за целя престой на немците в Гърция. Но не е ли странно, ако в Марита дават 1200-300 жертви, за времето на пребиваването си там да загубят още 8000 човека от партизнаски действия?
                GOTT MIT UNS!

                Comment


                  #23
                  peterpetroff написа Виж мнение
                  Аз споменах, че цифрата, която посочвам се отнася за целя престой на немците в Гърция. Но не е ли странно, ако в Марита дават 1200-300 жертви, за времето на пребиваването си там да загубят още 8000 човека от партизнаски действия?
                  Как така странно малко ли ти се виждат, много ли? 8000 ми звучи съвсем логично, имайки предвид терена на Гърция, особено голямата партизанска активност, частичната италианска съпротива срещу немците несъмнено е добавила към списъка с умрели и изчезнали.
                  Има я и малката подробност, че по гръцките острови са се водили битки през 44г от основно британски части, които немците отблъскват, мисля, че към 1000 души губеха из тия битки немците, това и американските бомбандировки... 8000 даже ми се вижда малко. А тази цифра 1200-1300 предплагам, че не включва десанта на крит?
                  Кръвта из нашите гърди
                  не е съвсем изляна!
                  Народе, цял стани! Иди!
                  Че Македония въстана.

                  Comment


                    #24
                    [QUOTE=shadowsong;251788]Как така странно малко ли ти се виждат, много ли? 8000 ми звучи съвсем логично, имайки предвид терена на Гърция, особено голямата партизанска активност, частичната италианска съпротива срещу немците несъмнено е добавила към списъка с умрели и изчезнали.
                    Има я и малката подробност, че по гръцките острови са се водили битки през 44г от основно британски части, които немците отблъскват, мисля, че към 1000 души губеха из тия битки немците, това и американските бомбандировки... 8000 даже ми се вижда малко. А тази цифра 1200-1300 предплагам, че не включва десанта на крит?[/QU

                    Виж сега, Крит не е включен в цифрата, и това го споменах още в първия си пост по темата. А що се отнася до позицийте на немците, заемащи Гърция в окупация- те са били укрепени. Бомбардировки незнам какви е имало, но щабът им в центъра на Атина си стои и до сега под формата на втроразреден хотел. А ако за теб 8000 загинали хора са нищо, то тогава си много едромащабен и скроен по същия начин човек. Между другото, в атинския ВИ музеи видях знаме, пленено след 9-ти Май от архопелазите там.
                    GOTT MIT UNS!

                    Comment


                      #25
                      Гледам сега, не дискутирам дали цифрата е малко или много от морална/политическа/военна гледна точка, взимам отношение, че тази цифра ми се струва реална според дадените условия. Относно укрепените им позиции, то при партизанската война не се щурмуват крепости, а се застрелва противника в тила докато е на разходка или в някой бардак примерно, дебнат се слаби части и слабо защитени позиции и общо взето се бие на парче, а не в някое генерално сражение.

                      Между другото, в атинския ВИ музеи видях знаме, пленено след 9-ти Май от архопелазите там.
                      __________________
                      Ъ аз съм си от простите люде, туй не го разбрах.
                      Кръвта из нашите гърди
                      не е съвсем изляна!
                      Народе, цял стани! Иди!
                      Че Македония въстана.

                      Comment


                        #26
                        peterpetroff написа Виж мнение
                        Между другото, в атинския ВИ музеи видях знаме, пленено след 9-ти Май от архопелазите там.
                        И аз не разбирам как е станоло това. Свършва войната и да кажем няколко дни по - късно да пленят знаме.

                        Comment


                          #27
                          paskal написа Виж мнение
                          И аз не разбирам как е станоло това. Свършва войната и да кажем няколко дни по - късно да пленят знаме.
                          А няма нищо чудно. Има доста примери за острови и крайбрежни немски гарнизони, които капитулират след 9-ти Май.

                          Укрепени точки от Атлантическия вал остават непревзети от Съюзниците до самия край на войната, че и малко след него.

                          о.Алдерни капитулира на 16-ти Май 1945.

                          Лориен,Франция на 08.05.1945 с 15 000 гарнизон

                          Сен Назар, Франция на 08.05.1945 с 35000 гарнизон

                          Ла Рошел, Франция на 08.05.1945 с гарнизон от Морска пехота на Кригсмарине и 158-ма Резервна пехотна дивизия

                          Дюнкерк капитулира едва през Май 1945 с 12 000 гарнизон от 18-та полева дивизия на Луфтвафе.

                          Ето и снимка на въпросните знамена.
                          Надявам се да не ядосам някой от модераторите.
                          Attached Files
                          GOTT MIT UNS!

                          Comment


                            #28
                            Eдин цитат от Уикипедия за последните бойни действия в Европа за ВСВ:

                            The other forces which did not surrender on May 8 surrendered piecemeal:

                            The Second Army, under the command of General von Saucken, on the Heiligenbeil and Danzig beachheads, on the Hel Peninsula in Vistula delta surrendered on May 9, as did the forces on the Greek islands; and the garrisons of St. Nazaire, La Rochelle, Lorient and La Pallice.

                            On May 13, the Red Army halted all offensives in Europe. Isolated resistance pockets in Czechoslovakia were mopped up by this date.

                            The garrison on Alderney, one of the Channel Islands occupied by the Germans, surrendered on May 16 one week after the garrisons on the other Channel Islands which surrendered on May 9.

                            The Georgian Uprising of Texel (April 5, 1945–May 20, 1945) was Europe's last battlefield in World War II. It was fought between Soviet Georgian POWs on Texel against the German occupiers of that Dutch island.

                            Another military engagement took place in Slovenia, on May 15, 1945 known as the Battle of Poljana.

                            Нека да не пропуснем да споменем и правителството на Дьониц във Фленсбург, което капитулира на 23-ти Май, 1945.
                            GOTT MIT UNS!

                            Comment


                              #29
                              Интеиресно отношение към бойните знамена от страна на немските командири. Защо не са ги изгорили?

                              Comment


                                #30
                                A защо да ги горят? Не съм запознат точно каква е процедурата по капитулацията на гарнизон. Мисля, че командирът предава знамето, кортикът си /ако е фелдмаршал- жезъла си/, личното си оръжие и подписва капитулацията на частта си пред победителя.

                                Ето най-знаменателната капитулация в историята: Кайтел предава и жезъла си.
                                Attached Files
                                GOTT MIT UNS!

                                Comment

                                Working...
                                X