Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    попълних си папката : )

    фатих джамия има невероятна визия за някакво културно средище. дано при реставрацията да не замажат тухлите и камъните, както виждам на една стара снимка на входа на джамията

    един въпрос: колко от същинския строеж на черната джамия е запазен при обръщането и на църква?...
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

    ---------------------------------------------------------------------


    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

    Comment


      #62
      има една джамия в центъра на ески заара... и тя претиндира за титлата най-стара... мисля обаче че е по нова не зная кой е правил разчитането на надписа 1409г.
      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

      Comment


        #63
        Има още една джамия претендираща за това първенство това е Ебу Бекир в Ямбол построена около 1413г. според надписа

        п.с Съжалявам за не особенно доброто качество на снимките но четирите са от телефон
        Attached Files

        Comment


          #64
          знаете ли други джамии освен черната и оная в узунджово превърнати в христянски храмове?
          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
          - МУСТАФА ШАРКОВ -

          ---------------------------------------------------------------------


          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

          Comment


            #65
            Понеже не видях никъде описание или картинка - за паметник на културата е обявена и джамията в самоков (но нямам снимки, нито отвън, нито отвътре (http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ov-mosque3.jpg)) последният път когато бях там (то той си беше и първи - някъде преди 20г.) течеше отвсякъдеи доколкото знам не е правен ремонт след това - но поне външната фасада е добре запазена. Там има и турска чешма.

            Comment


              #66
              terzi написа Виж мнение
              знаете ли други джамии освен черната и оная в узунджово превърнати в христянски храмове?
              След освобождението са доста - даже мисля че и света София е била джамия.

              Comment


                #67
                terzi написа Виж мнение
                знаете ли други джамии освен черната и оная в узунджово превърнати в христянски храмове?
                За действащи към момента не се сещам, но сигурно има на територията на сегашна България.
                Знам за джамии, превърнати в църкви в новоприсъединените земи, през балканските войни, в които новоосветени църкви(бивши джамии) обаче българските православни свещеници са отказвали да служат и населението е почвало градежи на нови църкви, а джамиите оставали за складове на войската.

                Comment


                  #68
                  han asd написа Виж мнение
                  След освобождението са доста - даже мисля че и света София е била джамия.
                  ми то и св георги също е била джамия , но преди това си е бил христянски храм...
                  говоря за построени джамии, а не за преустроени в такива : )

                  поп първан, мерси все пак за информацията...ако видиш нещо сподели
                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    #69
                    поп Първан е много прав, по Егейското крайбрежие има бая случаи. Наскоро излезе книга на Х. Лоури, в която много от сградите се споменават по един или друг начин има и комични историии, като Серес и требуната на св. Павел, която на по-старички фотографии се вижда ясно като намазгях
                    На територията на България освен за София и Узунджово, ако изключим тюрбетата/параклиси, които се споменаха по-горе не мога да се сетя за други случаи на джамии превърнати в църкви.

                    Comment


                      #70
                      terzi написа Виж мнение
                      тея работи трябва да се реставрират и стават перфектни зали за култура !!!!!!!!!

                      """""""""Някъде имам заровена из архивите и стара снимка на джамията в Несебър"""""""" много ми е интересно къде се намира? 100% не е в стария град, защото не я видях . ще чакам и снимки

                      зад тая чешма е била по голямата баня(така ми казаха) в стария град на несебър. сега е останала само чешмата
                      Здравейте на всички участници тук. Точно преди седмица , мои приятели настояваха да снимат чешмата , защото са прочели във форума , че е турска. Не бях се заглеждал в плочата с надпис , въпреки че съм израсъл тук. Надписа е гръцки. Доколкото можах да преведа е надпис за благодарност. Какви са източниците , че чешмата е турска? Също откъде знаете за баня зад чешмата? Това се намира в непосредствена близост да Старата митрополия и знам от старите , че винаги е било къща , дори има стари снимки , че къщата стъпва върху зида на църквата , та през 60-те години преустройват къщата и я "дърпат" настрани.

                      Джамията е била в стария град , има стари снимки с разрушено минаре. Мястото на джамията е в двора на училището в стария град , до кафетона кръгчето или т.н. клюкарка.

                      Не съм съгласен с terzi , за реставриране на постройките и използване за култура. За реставриране - да с двете ръце , но за използването им .... Харесват ли ви църквите в Несебър като галерии? На мен не.

                      Comment


                        #71
                        може да не е била зад чешмата...така ми казаа маисторите които правеха малката баня...колко е достоверна информацията, незнам...

                        аз говоря за ислямските паметници са перфектни за културни изяви

                        вижте това -- http://historicalcities.narod.ru/photoNesebarTurk.html
                        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                        - МУСТАФА ШАРКОВ -

                        ---------------------------------------------------------------------


                        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                        Comment


                          #72
                          Някой може ли да ми отговори, защо този намазгях или михрабно-балдахинна стена се намира насред овошките т.е. в нищото, в покрайнините на София?

                          Comment


                            #73
                            !

                            Thorn написа Виж мнение

                            Сетих се защо не си падам по джамии. Няма стенописи.

                            ИМА! Ислямската традиция , обаче, забранява изобразяването на хора(разбирай и светци),животни,пейзажи и прочие и за това джамиите са изписани само с декоративни орнаменти и цветя. Това общо взето поставя и изобразителното изкуство на исляма в неравностойно положение спрямо това на останалите цивилизации. В този дух като цяло старите джамии се разглеждат като исторически, културни и архитектурни паметници. От гледна точка на живописта те просто са неравностойни с аналогичните християнски сгради...........
                            Last edited by SSmart; 01-03-2010, 11:00.

                            Comment


                              #74
                              terzi , като включваш тази чешма към осмонските паметници допускаш грешка и така се заблуждават хора , които четат тези страници. Точно тази заблуда на мои приятели ме накара да пиша.
                              Приветствам темата , не съм против религията.
                              Израснал съм и все още живея в Несебър и затова не съм съгласен с тази теза , още повече , че чета с очите си надписи на гръцки върху плочата от чешмата. В отговор на това ти ми пускаш някакъв линк на руски сайт.
                              Интересен е факта ,колко турци има в Несебър? Не повече от 10 семейства. Помня и втората турска баня , която вече я няма.
                              Още нещо , тази чешма е свързана с водопровода . До 1928 година , водата в Несебър се е купувала , като се е носела от началото на плажа на Слънчев бряг , където са били кладенците и преди няколко години ги възстановиха.

                              Това че ислямските паметници са перфектни за култура , аз лично не мога да го приема. Както църквите от средновековието , така и тези джамии са храмове , въпреки на различни култури. Експозиция в храм или културно мероприятие не свързано към религия не мога да приема. Звучи ми като богохулство. Така мисля.

                              Comment


                                #75
                                argonavt написа Виж мнение
                                terzi , като включваш тази чешма към осмонските паметници допускаш грешка и така се заблуждават хора , които четат тка мисля.
                                така ми казаха едни майсотри които правеха малката баня, че зад тая чешма ебила голямата....
                                що да е интересен факт колко турци има в несебър? сега може да са 10 семейства, но преди 130 години на дали са били толкова (не че ме интерисува)

                                аз мисля , че ислямските паметници(както и други) са перфектни за култура

                                намерих из нета малко интериор и фрагменти на байракли джамия(някой май питаше тука)


                                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                                ---------------------------------------------------------------------


                                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                                Comment

                                Working...
                                X