Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    поп_Първан написа Виж мнение
    А, всички искаме снимки от хасковската баня, ама ... няма нито една свястна, като картичка, или конкретно снимана само сградата.
    Там е една история ... Отговорни другари се застъпят за съществуването и ... и от "горе" казват - остава, обаче други, по "безотговорни" другари вече са задействали процедурата по събарянето и за да не станели смешни в очите на хората, взели че укрили с няколко дена решението за запазването ... достатъчно време да я гърмят, после да я дърпат с танк, да я бутат с булдозер ... панаир било. Разчистили горе-долу и ... обвинили бавните пощи, че закъсняло писмото от София. Още се псуват в музея и по разни културни институции, че не са я запазили - красива и невероятно здрава, само "археологията" на сегашния музей да беше експонирана там, пак щеше да е атрактивно ... колони, сводове, мраморни басейни от цели блокове и цели стъпала, оловен покрив ...
    Немой ме, аго, ще ревна! Това ако е истина, най-добре да се гръмна, мама му стара. Ужас.

    Къзълъм, парвенющината не е от вчера. Ама едно време по-интелигентните мутри просто са пишели: "иззида от основи" и така са спестявали пари от първи копки.
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    Comment


      #47
      gregorianus написа Виж мнение
      Немой ме, аго, ще ревна! Това ако е истина, най-добре да се гръмна, мама му стара. Ужас...
      Нимой, файда йок ... зарар чок
      Даже е още по-трагична, ако и много смехотворна разрушителната епопея срещу хамама. Направо си е филм. Обаче снимка няма ...

      gregorianus написа Виж мнение
      Къзълъм, парвенющината не е от вчера. Ама едно време по-интелигентните мутри просто са пишели: "иззида от основи" и така са спестявали пари от първи копки.
      Не е от вчера, ама как маст(н)ит(е)ите днешни бизнесмени да се наредят до едновремешните сарачи, куюмджии и прости селяни ...
      Как виждаш до "Сья цръквица въздигна ся с помощ от Лачо, Дочо, Делчо, Марко, Желязко, Недьо и Ангел, все от Харманли" да се навие някой да изчука "И възстанови се от Теньо Свинаря" ... а не, по-добре на отсрещният баир, нов параклис и там "Със спонсорството на г-н ..." ... и попове пеят и може да се блажни през пости ...

      Comment


        #48
        поп_Първанe, силни текстове, за жалост много верни, но и много тъжни. Величествени сгради, които са от интерес на "архитектурознанието" по нас са си отивали ей така за няма нищо. То е общ феномен по Балканите, наскоро например македонците бастисаха джамията на Мехмед ²² в Охрид, кой е казал, че през 21 век не се рушат сгради от 15 век с динамит и булдозери я или дека то да е патент на талибаните?
        Можеш ли да ни разкажеш още около разрушаването на сградата, то е цяла одисея както се вижда. Кога точно се случва не разбрах, ти бил ли си свидетел на това нещо? И верно хич ли пък една снимка няма, просто не може да е истина. Ако ти попадне нещо, моля! да го качиш, също и снимки на Ески джамия от времето когато се е виждала, за да я видим
        Местоположението на останалите две джамии, за които споменавеш се вижда на плановете на Хасково от книгата на М. Харбова, Градоустройство и архитектура по българските земи (прикачам като файлове). Ти явно познаваш града добре, сградите на плановете там където трябва ли са и знаеш ли имената на изчезналите джамии?

        Красиви сгради са падали жертва на човешкото безхаберие или малоумие много пъти. Например ето тази джамия в Неврокоп/Гоце Делчев, за която не знам нищо - нито дори кога е изчезнала.
        Attached Files

        Comment


          #49
          Банята в Гоце Делчев - реставлацията на века!

          Няма да забравя колко бях удивен когато за пръв път зърнах реставрираната баня в Гоце Делчев. Отначало помислих, че е нещо като ученическа обсерватория, после ми мина през ум колко много напомня на бившия Младежки дом в Пловдив и накрая когато стоплих, че това е всъщност хамамът, който търся седнах и прекарах известно време безмълвен и много, много озадачен, но и много притеснен. Как е изобщо възможно на някого да дойде на ум да залее цялата баня с бетон.





          Нямам ни най-малка представа кога се е осъществил този акт на висша форма на човешко слабоумие, нито кой е титанът на мисълта (вероятно наричащ себе си архитект), който е ръководил операцията по производството на ей това чудо.


          "Чудото" разбира се в мирно време е неизползваемо и по тази причина си стои празно, ако не броим боклуците, които мераклийте да погледнат през дупките на кубетата са пуснали вътре.


          По кубетата човек може да ходи без страх, защото няма какво да се счупи




          То верно лошо нещата като се зарежат напълно и сградите си паднат и изчезнат, ама при "реставрации" като тази (дали някой не е минал с маньовъра, че това е консервация, ама не вярвам) се чудя дали не е по-добре хич да не ги барат и който оцелее оцелее. Човек като погледне джамията, може да е половин сграда, ама пак разбира за какво става въпрос. От това бетонено грозилище какво можеш да разбереш, просто се хващаш за главата и се вайкаш.

          ПП Гореописаното е ситуацията към 2006 от тогава не съм ходил по тия краища, ако някой знае джамията да е паднала нацяло или нещо по-различно да са направили с албанския бункер нека свирка .

          Comment


            #50
            Thorn: А в кюстендил едната джамия е музей.
            Тъй де тъй, Ахмед беевата джамия си е добре. Аз за Фатих джами говоря и имам нещо на ум ще го пусна утре.

            Трябва ли да сложим и чешмата и джамията в Самоков?
            Не мисля, тия поне са реставрирани като хората не виждам къде им е проблемът. Мушанов каквото е оставил след себе си хич не е лошо - също имарет джамия в Пловдив.

            А кога ще сложиш Демир баба?
            Защо да го слагам, мястото е добре подържано, ходят богомолци, всичко е ок.

            А софийската джамия?
            нея пък що?

            А свети седмочисленици?
            Тук не виждам нещо неясно или проблемно.



            снимки от http://www.stara-sofia.com/

            Въобще църква и джамия от 15 век или 16 век са, разбира се и двете ценни, по простата причина, че са вехти, въпреки съвременния ислям и хорските предубеждения. Твърде често обаче се получава, че от гледна точка на глобалното архитектурно наследство макар и от едно време, една да излезе бая по-ценна.

            Comment


              #51
              аз мислех, че тази тема е за всички османски паметници, не за застрашени само???
              мисля че темата ще е по-добре да е и за двете неща

              Thorn """""""Абе как да ти кажа - и у мен омразата ми към съвременния ислям се бори с обективността ми. Опитвам се да убедя сам себе си, че джамия от 16 век е не по-малко ценна от църква от 16 век, но дори и на мен ми е трудно от емоционална гледна точка. А такива, които с удоволствие ще довършат рушащата се джамия и ще са доволни на нейно място ако ще дупка да е, но да не стои "споменът за робството", в Кюстендил са мнозинство."""""""""

              единственото нещо което не ми харесва в джамиите е високоговорителите им

              една джамия от гр разград(точно до ибрахим паша дамията се намира). знам че е стара, незнам как се казва, бързах затова имам само 2 снимки



              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
              - МУСТАФА ШАРКОВ -

              ---------------------------------------------------------------------


              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

              Comment


                #52
                KIZIL DELI написа Виж мнение
                ... Можеш ли да ни разкажеш още около разрушаването на сградата, то е цяла одисея както се вижда. Кога точно се случва не разбрах, ти бил ли си свидетел на това нещо? И верно хич ли пък една снимка няма, просто не може да е истина. Ако ти попадне нещо, моля! да го качиш, също и снимки на Ески джамия от времето когато се е виждала, за да я видим
                Местоположението на останалите две джамии, за които споменаваш се вижда на плановете на Хасково от книгата на М. Харбова, Градоустройство и архитектура по българските земи (прикачам като файлове). Ти явно познаваш града добре, сградите на плановете там където трябва ли са и знаеш ли имената на изчезналите джамии?
                ...[/URL]
                Мога. Имам някъде из къщи текстове, спомен някакъв, и една-две вестникарски статии, късни(с малко журналистически глупотерии вътре, ама ...) ще ги погледна ... Наистина е било панаир, града е скокнал, ония са рутили по тъмно, две-три вечери, отцепили района, музейниците са я искали за археологически музей, художниците за галерия, имало е бая брожение, обаче скроили номера със закъснялото писмо за спиране и нова оценка на стойността и ... събитията са от 1964г., от тогава си е празна градина, която се намира в карето между новопостроената тогава бившата баня(с минерална вода, докарана от 20 км., от с. Минерални бани), сега уж "малък бизнесцентър 2"(разпродаден на парче), започнатият от Партията и подарен на общината огромен "партиен дом"- сега "голям бизнесцентър 1"(продаден преди година на Фуат Гювен), общинския зеленчуков пазар и драматично-кукления театър, от другия край на реката.
                Действително няма официална, статична, художествена снимка от типа пощенска картичка - само разни семейни или за спомен, пред "чифте хамам", ама никога не е обхваната цялата, а само отделни части ...
                Картата е приемлива ... макар и малко едрова да идва ... най-източната(долната на втората снимка) джамия трябва да е още по на изток.
                Имам ги на снимки, от началото на миналия век, заедно с часовниковата кула (разрушена от тогавашен будаллък през 1916г., а часовниковият и механизм и днес да го бутнеш и тръгва, майтапа е че работи страхотно, с минимално отклонение от секунди за денонощие). Имената им не знам, ама мога да питам. И тази, последната, петата не знам дали въобще я има снимана, тя май е била най-малка и е съборена още в края на Х²Хв.
                Ще насканирам няколко снимки другата седмица.

                Ей ти сега узунджовската джамия, преустроена през 1909г. на църква "Успение Богородично" и реставрирана изцяло преди 2-3 години. Узунджово е на 5км от Хасково. Позлатеното лале от върха на джамията се пази в музея.









                Comment


                  #53
                  terzi написа Виж мнение
                  аз мислех, че тази тема е за всички османски паметници, не за застрашени само???
                  Абе свобода и демокрация да има, всеки да качва квото му е по сърце, аз на всичко съм доволен стига да протича някаква комуникация. Аз понеже съм си по кусурите ще продължа да слагам проблемните сгради

                  единственото нещо което не ми харесва в джамиите е високоговорителите им
                  аз направо ги мразя и люто псувам идиота, който го е измислил. Преди няколко години, мюезинът на т.нар. Царева джамия в Сараево пусна следния лаф по повод мегафоните - "Тук ние не ги слагаме като в Турция, религията не е нужно да ти се натрапва, който има уши и иска и така ще чуе". И верно в Босна си я карат по старо му, човекът (Салим Хоши се казва - сложен арнаутски произход имаше) ме взе със себе си горе на минарето по време на езана. Абсолютна романтика, сякаш ме върна във времето и верно така си мина езанът, всеки си пее/вика от минарето си и който иска ще чуе.
                  А, сетих се и за един друг тип, който беше шеф на реставрацията на джамията в Гьолпазаръ. Разприказвахме се, човекът си е доволно отдаден мюсюлманин и му викам - "да знаеш, добре сте направили, че сте махнали мегафоните от шерефето (терасата на минарето), голяма грозотия бяха", а той ме разби с лаф - "не мога да ги понасям тия говорители, едно че развалят визията на сградата ами и зорлен вкарват човека в грях. Като гръмне зад гърба ти и се обръщаш да го псуваш!" Защо ли го разбирам напълно, ако се пита до мен трябва да се забранят със закон. То сигурно и сега повечето не влизат в нормите за допустими стойности на шума, ама кой ли ти гледа.

                  една джамия от гр разград(точно до ибрахим паша дамията се намира). знам че е стара, незнам как се казва
                  Ески джамия се вика, доколкото аз знам. Хубави снимки, мерси много!

                  Comment


                    #54
                    поп Първане,
                    благодаря много за информацията по хамама в Хасково и чакам с нетърпение всичко друго, което би могъл да сложиш
                    Ах, Коджа Синан паша в Узунджово. За резилите ни веднъж не съм бил там, щото и аз не знам защо. Имам едно в питане в тоя смисъл. Гледам на плановете на Ал. Антонов, че е запазена част от стената на кернансарая, по-точно портата (вж. прикачения файл). Ти видя ли подобно нещо и най-вече имаш ли го на снимка?
                    Attached Files

                    Comment


                      #55
                      KIZIL DELI написа Виж мнение
                      поп Първане,
                      благодаря много за информацията по хамама в Хасково и чакам с нетърпение всичко друго, което би могъл да сложиш
                      Ах, Коджа Синан паша в Узунджово. За резилите ни веднъж не съм бил там, щото и аз не знам защо. Имам едно в питане в тоя смисъл. Гледам на плановете на Ал. Антонов, че е запазена част от стената на кернансарая, по-точно портата (вж. прикачения файл). Ти видя ли подобно нещо и най-вече имаш ли го на снимка?
                      Има, седи си ...
                      Тия снимки са от Нет-а, обаче стената не я виждам нещо ...
                      Сега попаднах на още нещо от Узунджово, ето от тук:
                      http://idi.bg/photos/album/album_id/547#pic-midd



                      Бре, преди час време, като ровех за снимките, мярнах стената, а сега ...
                      Виж и това:


                      Ето и нещо за преустройството, първото, от 1906г.
                      Узунджово: Как джамията стана църква
                      http://www.region.bg/cgi-bin/e-cms/v...058&n=86481&g=
                      Писано е от Недялко Димов, уредник от 30 години на "Възраждане и националноосвобидителни борби" в местния РИМ
                      Last edited by поп_Първан; 20-02-2010, 12:45.

                      Comment


                        #56
                        много е прав господина от сараево

                        ""Ески джамия се вика, доколкото аз знам. Хубави снимки, мерси много!"""

                        ако намериш година на строеж и т.н. давай информация ...че да си попълня папката да не седи с име "джамия"
                        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                        - МУСТАФА ШАРКОВ -

                        ---------------------------------------------------------------------


                        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                        Comment


                          #57
                          terzi, пълни глупости дрънкам
                          Това би трябвало да е джамията на Ахмед Бей, пу па се орезихме
                          Ще погледна какво имам на ръка и ще го пусна по-късно днес

                          Comment


                            #58
                            Можеш да си затваряш папката, Ахмед Бей джами от 1542-43 г.
                            За повече информация виж прикачения файл, от статията Кийл за Разград.
                            Attached Files

                            Comment


                              #59
                              Кюстендил реставрация?

                              Това е т.нар. Фатих джами в самия център на Кюстендил. След 70-те години сградата я закъсва яко и след 2 опита за ремонт/реставрация през 2007 г. я заварих на хала от снимката. Не е от най-тежките случаи, но не е и баш цъфнала


                              Хем нещо са правили, хем до никъде не са я докарали и сега положението е неопределено. Мислех си, че работата така и ще си остане, но преди година време се натъкнах някъде из интернет пространството на един файл, който описва проект за реставрацията на джамията и превръщането й нещо полезно. Не е казано какво точно ще представлява това полезно културосвързано нещо, но мисля всички сме съгласни, че ако на мястото на рушащата се грозотия се появи нещо подържано и се съхрани доколкото е възможно автентичния вид на сградата можем само да приветстваме. Мераклиите могат да видят файла прикачен (не съм запазил URL).

                              За проекта какво да кажем, ми като оставим алабалистиките настрана и че авторите по някаква причина са кръстили сградата не Фатих ами Фетих джамия, мога да видя един сериозен кусур. Леко са сбъркали в датировката изкарвайки сградата от 1531 г., като с това показват, че кат е писал веднъж Й. Иванов няма какво да се напъваме да четем след него.
                              Освен, че сградата си прилича кат да е от 15 век има на тоя свят и стари снимки (а убеден съм, че и на нетолкова старите се вижда също), които кандидат-реставраторите можеше да погледнат.



                              На тези снимки, правени от Хайтрих Минети след първата война се вижда джамията, когато е изживявала по-добри времена. Работата е там, че освен дето сградата е в по-прилична форма също така се вижда и тухлен надпис, който хич не е без значение.
                              Едното място е на барабана, на който ляга купулът, който в някоя от предишните "реставрации" са бетонирали и измазали отвън с черничко. Демек този надпис освен по архивни снимки вече не съществува за света. Годината изписана с тухли е 895 по Хиджра, т.е. 1489-1490 г., което прави датировката 1531 г., хм как да кажа леко проблемна.



                              Другото място, където същата година изписана с тухли се явява е задната стена на джамията, до един от ниските прозорци. Големият въпрос е дали това е датата на градеж да сградата? Ако да, що за Фатих (Завоевателя - прозвище на Мехмед ²²) джамия е сграда построена по времето на Баязид ²²? Някои автори приемат, че това е датата на поправка на сградата, която е станала през тази година (Татарлъ и Кийл). Този под кубето как да е, кубета са падали по хиляда причини, ама онзи до приземния прозорец си е направо невероятен. То няма да е тогава поправка, а строеж наново из основи. Кийл открива документ от 1517 г., който недвусмислено сведетелства, че фактическият спонсор на сградата е някой си Кара Мехмед (хараджчъ), който построява сградата, но няма възможност да я подържа и затова я подарява на "покойния султан". Въпросният покойник могат да бъдат и Мехдед ²² и синът му Баязид ²². С оглед на надписите от тухлите на мен по-простата версия ми се струва струва по-логична. Сградата да е построена от Кара Мехмед през 1489/90 г. според надписа на тухлите и в последствие да е била подарена на покойния към 1517 г. султан Баязид ²². Как обаче сградата става известна като Фатих джами остава да виси, но има и други примери, чиито имена не са точно отражение на действителността.



                              Лошото в случая е, че е се намерил някой да лепне една грозна сградичка, с която да блокира надписа. Ако вземат и да я махнат, както силно се надявам, че ще направят надписът най-вероятно ще излезе (стига друг да не е "поправял" между снимките на Минети и ден днешен).


                              Та да си дойдем на думата. В края на 2007 г., според както излиза от документа, една група отговорни лица и институции, между които местните музей, община, областна управа и хм NGO Kubrat се ангажира да вземе и да оправи тая сграда най-сетне като за целта ще употреби малко повече от 1 милион български лева за харчове по дейността. Хубаво, в тая връзка имам питания към онези, които може да са запознати с въпроса. Първо този проект одобрен ли е, вярвам кат да е бил одобрен, щото иначе за какво ще се развява из нета като Feasibility Study, което въобще означава ли, че реално е кандидатствано или са "упражнения на сухо". Второ, ако да е бил одобрен нещо върши ли се по сградата или ако човек отиде сега до Кюстендил ще я завари точно в същия вид като от снимките. Ще съм благодарен за всяка информация по въпроса и ако някой е минавал наскоро да сподели впечатления, пък ако има и снимки.

                              Налага се да направя едно важно уточнение! След известно взиране в датата изписана под кубето, която се вижда на горната снимка съм убеден, че е не 895, а 897 по Х., т.е. 1492-1493 г., подведох се по по-четливата дата до прозореца. Снимката с надписа до прозореца вероятно погрешно е поставана при Фатих джами и трябва да принадлежи на друга сграда. Много вероятно това да е имаретът на Байрам паша, където над друг прозорец, който много прилича на показаният по-горе също е изписана датата 895 г. Имаретът е изчезнал някъде в 20 век, не знам кога точно. Така че Фатих джами излиза с още 2 г. по-късна, което малко променя казаното по-горе, но бивало да бъде отбелязано.
                              Attached Files
                              Last edited by KIZIL DELI; 02-03-2010, 11:45.

                              Comment


                                #60
                                Това е първата ми асоциация при думата джамия и първата джамия, която въобще съм виждал. Още като бях дете беше в много лошо състояние и пълна с боклуци. Но ламариненият покрив си стоеше и мазилката отпред също. После /някъде пред 90-те/ падна част от викалото /добре че не уби някого/ и май започна някаква реставрация, която се изрази в махането на ламарината от пакрива, покриването му с това, черното, което май е някаква хидроизолация и затварянето на аркадата отред. И с това приключи.

                                Сетих се защо не си падам по джамии. Няма стенописи.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X