Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    KIZIL DELI , как да ти кажа като аз ги видях от крепоста овеч и така се ориентирах (не съм от провадия, а от варна). значи , най добре да разбереш къде се намират е , качваш са на крепоста (безплатно е ) и оглеждаш града и ги виждаш ...3 джамии, едната действаща(тусун бей на 300 години дет викат , че е)
    ако не искаш да се качваш там има има едно дере или река преминаваш на отсрешния браг и там питаш хората, но най добрия вариант е от крепоста

    м/у другото ти от къде си?
    Last edited by terzi; 18-02-2010, 22:54.
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

    ---------------------------------------------------------------------


    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

    Comment


      #32
      ето я другата не действаща джамия в провадия



      слава на СССР - духовния убиец на нации



      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
      - МУСТАФА ШАРКОВ -

      ---------------------------------------------------------------------


      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

      Comment


        #33
        Големи благодарности, идеята с крепоста ще свърши работа.
        Благодарности и за новите снимки, значи трябва да се ходи спешно преди някой да си е харесал китабето за украса на двора или пък да му е потрябвало място за нов паркинг.
        Въобще предлагам да качваме информация за османски сгради, които са застрашени, аз ще се разровя да видя какво имам из моите неща. Ако и да не можем да спрем разрухата, която далеч не касае само османските архитектурни паметници, то поне можем да набележим най-проблемните сгради, щото лека-полека си отиват.

        Comment


          #34
          един паметник в гр несебър. това е баня от XVIII век.
          когато бях през лятото на 2009 в несебър, там имаше майстори и слагаха произведенията на ставри калинов.
          доколкото си спомням ставри калинов е купил банята и ще я използва за лична галерия

          в несебър трябва да се оглеждате..замалко да я изпусна






          входа на банята




          произведенията на ставри калинов из банята(не съм снимал много). според мен идеята е добра, вместо да се руши да бъде галерия


          на двата купола:


          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
          - МУСТАФА ШАРКОВ -

          ---------------------------------------------------------------------


          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

          Comment


            #35
            Като остане време ще ви сложа снимка на двете джамии в Кюстендил и на Пирговата кула, а ако са оцелели след скапването на предишния ми диск, на текето в оброчище и на джамията и банята в монтана.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #36
              Thorn, ако можеш да ни пуснеш нещо от Монтана, ще съм ти много благодарен. Кюстендил аз ще пусна в следващ пост съвсем скоро, защото има шанс там да се случва нещо и ще е интерсно да научим, ако някой знае. Акязълъ баба край Оброчище (Балчик) мога да пусна и аз, та ако снимките ти не са на лесно недей да търсиш.

              terzi, страшни снимки, сега като се напрягам и се сещам, че съм я виждал тая баня, но нямам нито една снимка - мерси. Някъде имам заровена из архивите и стара снимка на джамията в Несебър, ще гледам да я изнамеря и кача, но най-рано след два месеца може да стане, че не съм си дома

              Comment


                #37
                Гоце Делчев/Неврокоп

                Това е джамията на Мехмед бей синът на Караджа паша построена в края на ХV в. в дн. гр. Гоце Делчев (осм. Неврокоп).

                Вече повече от 20 години е в окаяно състояние - върхът на минарето е паднал, което е малка беля на фона на разцепилото се кубе, което се срутва и събаря част западната и почти цялата северна страна на сградата.

                Южната страна е запазена в относително добро състояние




                Като цяло сградата е тъжна картинка, за радост на поне част от местната управа и население, които чакат да падне та да се махне най-накрая. Докато правих тези снимки през 2006 поне трима местни патриота се изредиха да ми обяснят, че в този си вид сградата е опасна (нещо, с което съм напълно съгласен) и по тая причина общината бивало да вземе да я бутне най-накрая. Думата реставрация предизвикваше учудени погледи, клатене на глава разбиращо (в стил, а тоя бил от онези) и край на разговорът за облекчение и на двама ни.






                Около джамията е имало гробище, което заедно с основите на самата джамия са копани от Бони Петрунова. Обобщени резултати могат да се видят в книгата й Ранни паметници на османската култова архитектура в българските земи клик.

                Прикачам и страници от книгата на М. Кийл, [I]Хора и селища[/I] (без пагинация), които са кратка информативна статия за Неврокоп. Това е превод на оригинала публикуван в енциклопедията на исляма 2.

                П.П. За да не излезе, че в Гоце Делчев нищо османско не е реставрирано в следващия пост ще пусна снимки от хамама там.
                Attached Files

                Comment


                  #38
                  тея работи трябва да се реставрират и стават перфектни зали за култура !!!!!!!!!

                  """""""""Някъде имам заровена из архивите и стара снимка на джамията в Несебър"""""""" много ми е интересно къде се намира? 100% не е в стария град, защото не я видях . ще чакам и снимки

                  зад тая чешма е била по голямата баня(така ми казаха) в стария град на несебър. сега е останала само чешмата
                  Last edited by terzi; 19-02-2010, 13:52.
                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    #39
                    Има ли някакви достъпни снимки на банята в Хасково? Чувал съм, че била от ХV в. и че някъде по бай Тошово време е била разрушена. Нищо от себе си не мога да кажа по въпроса. Имам само любопитство, но не и информация.
                    Луд на шарено се радва - цивилен блог

                    Comment


                      #40
                      Абе как да ти кажа - и у мен омразата ми към съвременния ислям се бори с обективността ми. Опитвам се да убедя сам себе си, че джамия от 16 век е не по-малко ценна от църква от 16 век, но дори и на мен ми е трудно от емоционална гледна точка. А такива, които с удоволствие ще довършат рушащата се джамия и ще са доволни на нейно място ако ще дупка да е, но да не стои "споменът за робството", в Кюстендил са мнозинство.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #41
                        terzi написа Виж мнение
                        тея работи трябва да се реставрират и стават перфекни зали за култура !!!!!!!!!
                        Съгласен, банята в Ихтиман, чифте баня в Пловдив, а както виждам и тази в Несебър са пример точно за това. По мое мнение баните се реставрират с по-голяма охота (и у нас и в Гърция и Македония) щото не са баш религиозна сграда. Ако вземеш да оправиш джамия ще вземат да се намерят мюсюлмани, които да поискат да я посещават и да фунционира като джамия и ето ти беля. Я по-добре ей така да стоят

                        Уф, трябва да излизам, по-късно Кюстедил...

                        Comment


                          #42
                          А в кюстендил едната джамия е музей.


                          Трябва ли да сложим и чешмата и джамията в Самоков?

                          А кога ще сложиш Демир баба?

                          А софийската джамия?

                          А свети седмочисленици?


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #43
                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            Сега джамията е наобиколена от разни сгради и е преустроена до неузнаваемост, ето една снимка отвън на това, което се вижда.
                            Тази е джамията на три крачки от кметството.
                            Тия десетина дюкяна, отпред(северно) и от страни(западно) ги набутаха преди пет-шест години, ... ходжата даде три метра от двора, кмета даде три метра от тротоара и ... съветниците от ДПС успяха да си разделят магазините, които уж щяха да носят приход на джамията, ама ... вижда се от снимките, че още си е с кривия покрив и керемиди от преди 70-80 години, само дето сега, ако влизаш и срещнеш някой излизащ, то трябва да се разминете странично. От юг имаше от 100 години една бръснарница, беше си както едно време или както са сега в старата част на Измир - с бербера, със дървен стол отпред и кърпи, проснати на слънце, до него ваксаджия с висок стол ... изритаха го и направиха фасада, алуминии и стъкло - дюнерджия върти шишове сега там ... пък минарето е килнато на запад и се вижда без много да замижаваш.

                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            За чаршийската джамия в Хасково не мога да кажа нищо определено, ако някой знае нещо нека разправя. ...
                            Чаршийската не се ползваше от 50-те години ... Тази фасада си е старата, имаше магазини, тото ... Като мина 90та година и се поослушаха, накъде върви работата, та грях - не грях, самите, уж вярващи, и теглиха кибрита една нощ - писаха го на гърба на "бездомни деца" които спели уж на тавана на съседно магазинче (то в началото на демокрацията бездомни нямаше, камо ли деца, ама ...) ... изгоряха два три магазина, тото, сарач и покрива на джамията, която предишната седмица, за късмет били изпразнили(беше склад на мюфтийството) от към книги, документи, вещи и всичко, което е можело да стане зян ... Стърча грозно 2-3 години, опушена, без покрив ... и с куп пари, от някъде си (арабистан) и отляха десетки стъпки, колони, трегери и двоен бетонен покрив, със всичките му съвременни шукаритетки, изолации, отводняване, измазаха я, и я боядисаха. Здрава работа. На мястото на соцмагазините направиха капдюкяни - продават лампи, гащи и други придобивки на съвременното общество ...

                            Имало е още две джамии - едната паднала от чирпансия земетръс, та после я досъборили и след туй построили старата печатница, пак в центъра. Другата стърчала с половин минаре, пак в центъра, до към 50те години. После върху и направили "интендантския" хотел, в двора на сегашното/бивше ДНА.

                            Comment


                              #44
                              gregorianus написа Виж мнение
                              Има ли някакви достъпни снимки на банята в Хасково? Чувал съм, че била от ХV в. и че някъде по бай Тошово време е била разрушена. Нищо от себе си не мога да кажа по въпроса. Имам само любопитство, но не и информация.
                              А, всички искаме снимки от хасковската баня, ама ... няма нито една свястна, като картичка, или конкретно снимана само сградата.
                              Там е една история ... Отговорни другари се застъпят за съществуването и ... и от "горе" казват - остава, обаче други, по "безотговорни" другари вече са задействали процедурата по събарянето и за да не станели смешни в очите на хората, взели че укрили с няколко дена решението за запазването ... достатъчно време да я гърмят, после да я дърпат с танк, да я бутат с булдозер ... панаир било. Разчистили горе-долу и ... обвинили бавните пощи, че закъсняло писмото от София. Още се псуват в музея и по разни културни институции, че не са я запазили - красива и невероятно здрава, само "археологията" на сегашния музей да беше експонирана там, пак щеше да е атрактивно ... колони, сводове, мраморни басейни от цели блокове и цели стъпала, оловен покрив ...

                              Comment


                                #45
                                KIZIL DELI написа Виж мнение
                                Съгласен, банята в Ихтиман, чифте баня в Пловдив, а както виждам и тази в Несебър са пример точно за това. По мое мнение баните се реставрират с по-голяма охота (и у нас и в Гърция и Македония) щото не са баш религиозна сграда. Ако вземеш да оправиш джамия ще вземат да се намерят мюсюлмани, които да поискат да я посещават и да фунционира като джамия и ето ти беля. Я по-добре ей така да стоят
                                Цък! Не е баш тъй ... По-скоро малко надскачане, плюс криворазбрана, уж асимилаторска, политика.
                                Същата работа като и при християните - стотици полусрутени и запуснати религиозни сгради стоят ... ама нашенските бизнесмени и политици все първи копки на нови, в съседство на старите, правят ... не че ще хукнат миряните да се черкуват, ама едното е отношение към паметта и възпитание, а другото си е правене на политика и парвенюшко изхвърлячество(пък после с години събират дарения, та да довършат почнатото).
                                Лично за мен е в пъти по-дразнещо, когато щръкне чисто ново минаре, облепено с фаянксови плочки и поцинкована ламарина и молитвена сграда покрита с "боброви опашки" в някое село, дето има трима мюсюлмани, замезващи с кюфтета, докато се кефят на харизаното им откъм пясъчно-нефтените страни, отколкото да видя в центъра на голям град реставрирана, красива, 4-5 вековна сграда използваема от хората, било за религиозни цели, било за обществена културна достъпност.

                                Comment

                                Working...
                                X