Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    не е най-старата но е напълно запусната(поне допреди две години беше така)


    Това е изграденото през 1541 г. теке на Хазър баба. Според оскъдните данни, с които се разполага, текето е построено от самия Хазър баба, който по-късно бил погребан в него.

    село Богомил,община Харманли, Област Хасково.






    Comment


      #17
      c12h24o11,
      благодарности за по-свежите снимки. Горе-долу на тоя хал го видях през 2005. Добре поне, че не се руши повече. Иначе около личноста на патрона на това тюрбе витае бая неяснота (поне за мен) и аз за всеки случай му казвам "тюрбето от с. Богомил". Ти знаеш ли нещо повече и най-вече от къде идва датата 1541, който използваш?

      Comment


        #18
        Снимките са от юни ,2008.
        Датата идва от Уикипедията,и затова не е сигурна.

        Comment


          #19
          Интересно ми това на третата снимка кръстове ли са?

          Comment


            #20
            о без съмнение е кръст. По някое време сградата е била обърната на параклис и е служила като такъв докато е била изоставена съвсем. Това не е изолиран случай, върху тюрбето на Кадемли баба, кръст все още си стои, а вътре имаше икона на Богородица счупена на половина. Така и не разбрах ползва ли се за параклис или не и иконата счупена ли е докарана или има търкания между двете конфесии и затова. Във всеки случай гробът на бабата е отворен и камъните от саркофага са разхвърляни из тюрбето. Най-вероятно става въпрос за местни младежки вандалски прояви, щото на белия мрамор от ХV в. неизвестна ръка е написала с блажна боя Сашо и Мишо, но и също така Мехмед и Нури. Иди им хвани спатиите на тия.
            Attached Files

            Comment


              #21
              Понеже ми попадна снимка на намазгяха в София (дето бил михрабно-балдахинна стена, според един любител на писанията на института по архитектурознание), т.нар. "римска стена", която не се среща често рекох да я пусна за радост на онези, които биха й се зарадвали
              Attached Files

              Comment


                #22
                според мен тея тюрбета най добре да бъдат превърната в параклиси , поне да бъдат малко подържани, че е много дразнещо така на разрухата....

                къде са намира тюрбето на кадемли баба?

                KIZIL DELI , имаш ли снимки от най старата джамия в българия( май и на балканите) ? и информация за нея
                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                ---------------------------------------------------------------------


                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                Comment


                  #23
                  Ако питаш мен не е работата в това да се обръщат тюрбета в параклиси с цел да устоят на времето, а държавата ако обича да си гледа бакиите и да си подържа паметниците на културата, които са такива де, не партизанските землянки, с които почна темата. Рефренът "ми нема пари" е напълно неприемлив особено сега, когато България е член на ЕС. Справка при гърците как се намират европейски пари за възстановяване на паметниците на културата и как има парички за всички по веригата и всички са доволни.

                  terzi написа Виж мнение
                  къде са намира тюрбето на кадемли баба?
                  Кадемли/Къдемли баба се намира на един баир на юг от селата Графитово и Омарчево (близо до Нова Загора). Минава се по пътя по-близо до Омарчево, който е уж частен и води към някакъв соц. реликт (резиденция ли, свинарник ли що ли, ще излъжа), но се отлоняваш по черен път още преди да го стигнеш. Тюрбето и каквото е останало от аситането са точно на върха. Местните му казват текьята, така че ако търсиш тюрбе или теке далеч няма да стигнеш . Ако погледнеш в Google Earth/Maps се вижда много ясно даже тюрбето и руините наоколо.

                  KIZIL DELI , имаш ли снимки от най старата джамия в българия( май и на балканите) ? и информация за нея
                  За Ихтиман ли говориш?

                  Comment


                    #24
                    KIZIL DELI написа Виж мнение

                    За Ихтиман ли говориш?
                    ми питамз а най старата, ако е тя да
                    мерси за информацията

                    ПП според мен трябва да смениш темата на "османски паметници на територията на българия"
                    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                    - МУСТАФА ШАРКОВ -

                    ---------------------------------------------------------------------


                    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                    Comment


                      #25
                      terzi написа Виж мнение
                      ми питамз а най старата, ако е тя да
                      мерси за информацията
                      Еми аз бих заложил на Ихтиманската сграда, виж по-горе в темата, ако те интересува нешо друго питай, ако мога ще ти отговоря. Снимки от джамията/завие в Ихтиман и банята прикачам.

                      terzi написа Виж мнение
                      ПП според мен трябва да смениш темата на "османски паметници на територията на българия"
                      Май си прав, че е най-добре да се прекръсти темата.

                      А сградата от снимките от Провадия, които си качил стои ли още, въобще от кога са снимките, прилича като да са относително скорошни.
                      Attached Files

                      Comment


                        #26
                        аз да ти кажа четох, че в хасково е най старата джамия (обаче го пише в уикипедия, тука гледам из форума не вярвате много на тоя сайт)

                        като гледам на снимките банята са я реставрирали

                        """"""'А сградата от снимките от Провадия, които си качил стои ли още, въобще от кога са снимките, прилича като да са относително скорошни."""""""

                        правени са лятото на 2009...вмомента джамията е в двора на едни цигани, но не в тяхна земя..общината я стопанисва, но да влезеш вътре трябва да минеш през двора на циганите (които са общителни хора и ни пуснаха с баща ми )

                        тука се вижда двора и циганката




                        стълбите в минарето


                        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                        - МУСТАФА ШАРКОВ -

                        ---------------------------------------------------------------------


                        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                        Comment


                          #27
                          Чудничка джамийка е тая в Провадия...А какво правят циганите там, не трябва ли това да е защитен исторически и всъщност държавен, а не общински паметник?
                          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 18-02-2010, 13:50.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #28
                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            Чудничка джамийка е тая в Хасково...А какво правят циганите там, не трябва ли това да е защитен исторически и всъщност държавен. а не общински паметник?
                            Сакън!
                            Туй е в Провадия, а не в Хасково ...
                            Хасковските, и двете оцелели, са си стегнати, здрави и са действащи, в най-централната част на града - Чаршиджами и Ескиджами

                            Comment


                              #29
                              А, извинявам се, моя грешка!
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #30
                                terzi, по мое мнение на уикито не може да се вярва, защото там пишат всякакви и каквото им падне. Друг въпрос е, че вероятно написаното там отразява една общоприета постановка в случая, т.е. че джамията на Умур бей в Хасково (т.нар. Ески или Стара джамия) е най-старата запазена османска сграда в България. Има си и железен аргумент за това запазеният строителен надпис (китабе), който датира от 797 по Хиджра или 1394-95 по Григорианския календар.

                                Ако следваме преводът на И. Татарлъ, Турски култови сгради и надписи, с. 584, преиздадена като книга тук (че най-лесно) надписът гласи следното:
                                1. Подкрепа от Бога и (близка) победа
                                2. Изградено бе това свещено място
                                3. В последния ден на седемстотин деветдесет и седма година
                                4. В обладание на Бога. Година 797.

                                Въпросният Умур бей е син на Саруджа паша - и двамата сериозни фигури от 14 век, като Умур бей е построил още и завие в Чирмен/Черномен (дн. Орменион - Гърция) и още джамия в Казанлък. Въобще те са хората, които колят и бесят в Чирменския санджак, където спадат Хасково и Казанлък.
                                Сега джамията е наобиколена от разни сгради и е преустроена до неузнаваемост, ето една снимка отвън на това, което се вижда.

                                За чаршийската джамия в Хасково не мога да кажа нищо определено, ако някой знае нещо нека разправя. Слагам по една снимка отпред и отзад и надпис вграден в задната стена, който вероятно е по-късно творение. Самият той нищо съществено не казва, освен дето хвали Бога в 1249 г. (1833-34 г.).






                                Толкова по хасковските джамии - да има много добър шанс ески джамия да е най-старата запазена османска сграда в България. Аз обаче си имам някои съображения, които съм изложил в общи линии по горе и мисля, че може би Ихтиманската руина да е най-старата. Като гледам никак не успях да убедя поп Първан, който ми зададе същия въпрос.

                                Можеш ли да ми кажеш на две на три като за човек, който никога не е стъпвал в Провадия как да намеря тая джамия, че много се заинтригувах. Благодарности за снимките, възбуждат сериозно апетита за едно посещение, та ще оценя всякакви подробности и евентуално, ако имаш още илюстративен материал. Това, че си бил там през 2009 дава надежда нещата да са все още в този си вид

                                Comment

                                Working...
                                X