Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България и Македония

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    кало написа Виж мнение
    То не е нито българско, нито македонско, в съвременния смисъл на тези епитети.
    Да бяха имали възможност да четат лекциите Ви, г-н кало, не биха кръстили Василий "Булгароубиец"

    Comment


      Македонската армия ще се разоръжава. По-голямата част от притежаваното оръжие е подарено, но сега се оценява като остаряло. Взето е странното решение да се разпродаде, а с получените пари да се закупи ново (как ще стигнат?). В бюджета за тази година са предвидени средства освен за заплати само за нови униформи, но само за старшите офицери и оркестъра.

      Во¼ската планира да ги продаде неперспективните ракетни системи за противвоздушна одбрана „Игла“ и „Стрела 10“, оклопните транспортери „М113“ и „Леонидас“, хаубиците од 122 мм и од 105 мм и ракетните системи БМ-21 „Град“ и 128 мм „Пламен“.

      Comment


        killcreak написа Виж мнение
        Да бяха имали възможност да четат лекциите Ви, г-н кало, не биха кръстили Василий "Булгароубиец"
        Да биха, ама - не, не са чели нищо май. Точно както и вие, г-н килкрийк.

        Comment


          killcreak написа Виж мнение
          Да бяха имали възможност да четат лекциите Ви, г-н кало, не биха кръстили Василий "Булгароубиец"
          Не е добре още първият Ви пост тука да е в такъв стил. Аз лично бих Ви препоръчал да преосмислите нещата още малко.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            кало написа Виж мнение
            Да биха, ама - не, не са чели нищо май. Точно както и вие, г-н килкрийк.
            Много точно наблюдение, без ирония. Дали пък ако не аргументирахте тезите си по-добре, вие историците (допускам, че сте историк), такива неуки индивиди като мен нямаше да ви репликират. Аз например от вас разбрах, че държавата на Самуил не е била нито българска, нито македонска (в "съвременния" смисъл на "българска" и "македонска"). Каква е била тогава? Едно линкче да бяхте сложили, та да можем и ние да се образоваме.

            messire Woland написа Виж мнение
            Не е добре още първият Ви пост тука да е в такъв стил. Аз лично бих Ви препоръчал да преосмислите нещата още малко.
            Да отдам ли чест, като редник с 2 поста към генерал с 8400+? Отвъд заядливоста аз съм тук дай боже да науча нещо, не да поучвам.
            Last edited by killcreak; 31-03-2013, 22:48.

            Comment


              още по-странно ще да ви се стори, че дори не е била "държава" в съвременния смисъл на думата (който се появява около поне 500 години след Самуил). Не съм историк. И не, нечие образование не става с линкчета

              Comment


                Ако трябва да се говори малко по-спокойно и по същество - това което кало казва най-вероятно е, че българската нация като такава се обособява през 18-19 век най-грубо казано, както и останалите по Балканите. Преди това има християни които са примерно преобладаващо от български етнос, но идеята за държавност и самосъзнание в модерния смисъл на думата "българин" е някъде оттам като време.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  кало написа Виж мнение
                  още по-странно ще да ви се стори, че дори не е била "държава" в съвременния смисъл на думата (който се появява около поне 500 години след Самуил). Не съм историк. И не, нечие образование не става с линкчета
                  Да ви опресня паметта - "То не е нито българско, нито македонско, в съвременния смисъл на тези епитети.". Това сте писали преди три години. Първо не става въпрос за "държава" в съвременния смисъл на думата (с кого изобщо спорите, със себе си ???), а за царство. Второ, в историографията е приет термина "Първо Българско Царство" за субект, който предхожда Самуиловото такова. Ако допуснем, че Самуиловото не е българско, защото още няма национални държави и националност, как така има Първо Българско?

                  Пилот написа Виж мнение
                  Ако трябва да се говори малко по-спокойно и по същество - това което кало казва най-вероятно е, че българската нация като такава се обособява през 18-19 век най-грубо казано, както и останалите по Балканите. Преди това има християни които са примерно преобладаващо от български етнос, но идеята за държавност и самосъзнание в модерния смисъл на думата "българин" е някъде оттам като време.
                  И? Да изтрием "български" от всичко, което предхожда 18-19 век най-грубо казано? Лексикологичен ли е спорът?
                  Last edited by killcreak; 01-04-2013, 00:09.

                  Comment


                    Не знам дали си струва изобщо да поддържам тоя разговор (щото не добавя стойност към нищо), но в цитираното от Вас май присъства уточнението а "в съвременния смисъл на тези епитети". Ако не вдявате това, то разговорът е напълно безсмислен. Колкото до "държава", то Вие използвате този термин („Аз например от вас разбрах, че държавата на Самуил не е била нито българска, нито македонска“), а аз уточнявам, че вероятно го употребявате неправилно.

                    ПП – „Отвъд заядливоста аз съм тук дай боже да науча нещо, не да поучвам.“ Ами, пробвайте да го направите, вместо да вършите обратното. Успех в това начинание!

                    ПП2 - няма бог

                    Comment


                      кало написа Виж мнение
                      Не знам дали си струва изобщо да поддържам тоя разговор (щото не добавя стойност към нищо), но в цитираното от Вас май присъства уточнението а "в съвременния смисъл на тези епитети". Ако не вдявате това, то разговорът е напълно безсмислен. Колкото до "държава", то Вие използвате този термин („Аз например от вас разбрах, че държавата на Самуил не е била нито българска, нито македонска“), а аз уточнявам, че вероятно го употребявате неправилно.

                      ПП – „Отвъд заядливоста аз съм тук дай боже да науча нещо, не да поучвам.“ Ами, пробвайте да го направите, вместо да вършите обратното. Успех в това начинание!

                      ПП2 - няма бог
                      Допускам, че "държавата" не е правилния термин. Кое би било на място, "царство"?

                      Между другото, нямам нищо против да ми пишете на лични съобщения. Щом тази дискусия няма стойност, да не затормозяваме останалите.

                      Comment


                        Драги ми, килкрийк, а защо изобщо да водим този разговор, ако не разбирате основни понятия в него? Нямам намерение, както, предполагам никой тук, нито да образовам някого (нямам и претенцията за това), нито да го убеждавам в някаква различна гледна точка. Просто излагам своята. Имате пълното право да вярвате в какво си искате

                        Comment


                          Comment


                            кало написа Виж мнение
                            Драги ми, килкрийк, а защо изобщо да водим този разговор, ако не разбирате основни понятия в него? Нямам намерение, както, предполагам никой тук, нито да образовам някого (нямам и претенцията за това), нито да го убеждавам в някаква различна гледна точка. Просто излагам своята. Имате пълното право да вярвате в какво си искате
                            "Нямам намерение да защитя тезата си, но съм прав". Ай ходи у лево.

                            П.П. За лека нощ - съжалявам, надцених ви. Вместо да разбера какво е било Самуиловото царство , разбрах защо не е било "държава" (в съвременния смисъл на думата), и че не е било "българско", пак в съвременния смисъл на думата. Другото което разбрах е, че хора като вас нямат никакво намерение да "образоват" масите, но с лека ръка ще лепнат на всеки етикет "кръчмарски събеседник". Ъъъ .... "Наздраве"?

                            Аз за момента нямам гледна точка, поне що се отнася до Самуиловото ... а де, царство(?), а за вяра пък да не говорим.
                            Last edited by killcreak; 01-04-2013, 01:47.

                            Comment


                              В неделя ВМРО-ДПМНЕ изгуби кметския пост в централната община на Скопие, досега заеман от етнически сърбин, явяващ се ключова фигура в градоустройствената, архитектурната, скулптурната, идеологическата, етноконструиращата и корупционната вакханалия "Скопие 2014". Веднага подир бявяването на резултатите в нощта след изборите в македонската столица изникнаха неочаквано над 40 нови статуи, част от тях досега държани в пълна тайна от общество и медии. Правят се предположения, че може би това ще е последната фаза в развитието на проекта заради очакваните спънки от страна на новия опозиционен кмет на общината.


                              ФОТО ВЕСТ: Четириесетина нови споменици и скулптури денеска осамнаа во центарот на Скоп¼е




                              Лично за мен е удовлетворително, че несъстоятелната теза за множество паралели и силна близост между македонската и българската ситуации, която беше агресивно налагана и в този форум от последователи на криворазбрания краен "либерализъм" в разрез с действително случващото се отвъд Осогово, вече е в отстъпление. За идеологически непредубедените наблюдатели, които следяха македонското развитие, "Скопие 2014" не беше принципна изненада, а по-скоро продължение на отдавна съществуващи идеи и властови практики, тяхна хипертрофирала до карикатура материализация.

                              Comment


                                П. п. Списъци на статуите на исторически фигури върху новата сграда на външното министерство и моста "Око":


                                ЕКСКЛУЗИВНО: Скулптурите на новата зграда на МНР

                                Читај глас дознај ја вистината.



                                ВИДЕО: Од Публи¼ и Буди¼ до Углеша, 32 скулптури на мостот „Око“




                                За завършек - един анонимен акт на смехова гражданска съпротива срещу вакханалията:




                                Comment

                                Working...
                                X