Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военни игри

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Imperial написа Виж мнение
    Ами действай, приготвяй правила, събирай информацията и да играем.
    Всъщност , идеята ми беше аз да играя, а някой друг да направи правилата . Но кат гледам ще трябва да забравя мързела си. О.к. за лятото на 41-ва имаме почти всички (съзнавам условността) данни.
    Но все пак да попитам кой вариант да разработваме (ясно е, че сам няма да мога )?

    Comment


      #17
      Но все пак да попитам кой вариант да разработваме (ясно е, че сам няма да мога
      Аз не бих могъл да помогна с нищо, защото не виждам смисъл в начинанието в този му вид. Ще се поясня - това е поставяне на каруцата пред коня: начинанието е твърде мащабно, за да може да се реализира отведнъж. Аз предпочитам друг подход, след като нееднократно се парих с мащабност на намеренията: първо да се симулират отделни операции с малко сили (максимум 40-50 дивизии от двете страни, при минимална единица дивизия), дори отделни сражения (т.е. ограничени в рамките на 2-3 денонощия сблъсъци с малки сили). Когато тази задача бъде реализирана задоволително, да се премине към окрупняване и заедно с това известно съкращаване и абстракция на модел, за да се пробва с мащабни баталии (по 80-100 единици от двете страни). И ако това също се осъществи, тогава има смисъл да се пробва нещо наистина мащабно, подобно на коментираното тук. С две уточнения: ако ще се прави оперативна симулация на сухопътна кампания, това оставя флота, политиката, икономиката и всичко останало извън обсега на играта - иначе е невъзможно за реализация.
      За да може да се реализира симулация на първите 2-3 седмици от сражениятана източния фронт, то най-добре би било мащаба на картата да е минимум 10 км (ако ще са хексове - 20-25 км ако ще е с квадранти най-дребните квадранти да са 10 на 10 км), единиците да са отделни дивизии, корпусни и армейски щабове, авиополкове и съоветните подсилващи единици (бригади). Това ще означава минимум 300 единици от всяка страна. Т.е., за симулацията ще трябват по 20 души във всеки отбор (всеки води средно по 15 единици, което е даже много). Така или иначе, с по-малко командни звена ще е нереалистично като резултат. Това предполага 10-тина души водещи, т.е. общо поне 50 човека да бъдат задействани в играта.
      Друг вариант - да се симулира на армейско ниво, т.е. отделните единици са армии и авиодивизии. Тогава е възможно да се мине с по 7-8 души от всяка страна и наполовина по-малко водещи.
      Както и да е, за мен ебезсмислено да се подхваща нещо толкова амбициозно без предварителна подготовка по по-леки задачи.

      ПП Имам намерение като приключа една поръчка, която ми гълта цялото свободно време, да започна една такава неамбициозна оперативна игра и постепенно да я развивам. Това ще стане някъде в края на март.

      Comment


        #18
        САЩ ще ги има ли? Ако ги има, аз искам атлантическия флот. Ако ли не и Британия е игрова, надявам се някой да си търси АОС* Fighter Command.


        *Air Officer Commanding

        Но все пак да попитам кой вариант да разработваме
        Ako и останалите са съгласни, нека да е тоя с Германия дето напада, но я посрещат в готовност
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          #19
          Еее, малко бързаш Засега не е решено нищо, а доколкото разбрах, основното е симулация на действията единствено на сухопътния фронт между Германия и СССР.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #20
            Ako и останалите са съгласни, нека да е тоя с Германия дето напада, но я посрещат в готовност
            Ъъ, точно такъв вариант не се разглежда, доколкото разбрах Митака. има вариант едно: Германия напада Полша, но (кой знае защо) СССР се намесва на страната на Полша и заедно с нея се бие с Германия. При този вариант, очевидно, ще се разглеждат само сухопътните действия, като най-вероятно полските сили няма да са представени като отделен фактор.
            Вторият вариант е Резуновия - СССР напада лятото на 1941 г., изпреварвайки с малко (трябва дасе уточни кога и с колко) Германия. Пак ще се разглеждат само сухопътни действия на източния фронт - само две страни - немските съюзници най-вероятно ще са част от немските сили, а не няма да се разглеждат отделно.

            Comment


              #21
              Като изключим огромния обхват, дори и ако сме на ниво корпуси, а не дивизии, има трудноразрешими проблеми от практическо естество, които и Голъм спомена по-надолу.
              1. Картата:
              - ще се наложи да е гигантска, което юе усложни значително комуникацията;
              - не са известни разположенията на пътищата, нито качеството им, тук ще трябва да се гадае, което значи, че един от главните фактори няма да има нищо общо с тогавашната реалност;
              - жп линиите, аз имам една карта, но тя е от малко по-късен период. Да речем, че промените не са чак толкова драстични, но все пак сигурно има и немалки разлики;
              - разположението на не всички части е ясно;
              2. Единиците и плановете:
              - това с разположението го споменах, но какво ще е разположението на немските части?
              - каква ще е причината за забавянето?
              - какъв ще е състава на съветските части - а това е един от най-големите проблеми. По него караниците ще са изключително много, поради цял ред причини. Като се започне от това, че дори нападението да е отложено до края на лятото на 1941ва г. няма да има добра попълненост на съветските части, мине се през това, че попълването с транспорт на съветските дивизии просто ще убие икономиката на страната и няма как да остане в тайна за разузнаването на Вермахта и се стигне до извънредно разнородния състав, попълненост и въоръжение на съветските части и най-вече - на механизираните корпуси.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #22
                gollum написа Виж мнение
                Ъъ, точно такъв вариант не се разглежда, доколкото разбрах Митака. има вариант едно: Германия напада Полша, но (кой знае защо) СССР се намесва на страната на Полша и заедно с нея се бие с Германия. При този вариант, очевидно, ще се разглеждат само сухопътните действия, като най-вероятно полските сили няма да са представени като отделен фактор.
                Вторият вариант е Резуновия - СССР напада лятото на 1941 г., изпреварвайки с малко (трябва дасе уточни кога и с колко) Германия. Пак ще се разглеждат само сухопътни действия на източния фронт - само две страни - немските съюзници най-вероятно ще са част от немските сили, а не няма да се разглеждат отделно.
                Явно аз криво съм разбрал
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment

                Working...
                X