Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос по една униформа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос по една униформа

    По-опитни от мен във форумите ми препоръчаха да се обърна към г-н Гвардейския полковник (като най-спец по униформите) във форума на Традиция. Ама нещо там не успях да кача снимката...
    Опитвам се да индефицирам човека на снимка от архива на дядо ми.
    Имам 2 варианта:
    1. Пра-пра дядо ми р. 1872 г. (ранен 1916, умрял от раните си в болница през 1917)
    2. Брат на прадядо ми р. 1897 г.
    Някой би ли могъл да ми помогне с някаква датировка на униформата? Най-вече преди може ли да е от преди 1917 г.?
    И званието ст. подофицер ли е?
    Снимката не е на твърди корици както повечето от 1 св. война. По мое мнение изглежда твърде добре за 1 св. война, някак си войниците, особено от края на войната са по одърпани, благодарение на положението тогава.
    От друга страна, човекът е на опълченска възраст и не е бил кадрови военен. Ако снимката е след 1 св. война, какво ще е търсил в армията? Знаете ли каква е била политиката по отношение на запасняците между двете войни?
    Благодаря предварително.

    #2
    Униформата е обр. 1932 и човекът е старши подофицер.

    Comment


      #3
      Като стана дума и аз да питам за тази униформа и медалите.

      Comment


        #4
        Тази до колкото виждам е бойна (полева) униформа обр.1899. Кръстът е Орден за храброст, войнишка степен, а медалът е за участие в Сръбско-българската война 1885.

        Comment


          #5
          Благодаря.На гърба на снимката пише:За спомен от войната 1917г

          А,за тази да знаете нещо?


          Това е дядо ми,окло 1930г.Кавалерийска ли е униформата и сабята?

          Comment


            #6
            Sturmpionier, благодаря за информацията!

            Comment


              #7
              Sturmpionier написа Виж мнение
              Униформата е обр. 1932 и човекът е старши подофицер.
              По скоро мод. 1936!

              Comment


                #8
                c12h24o11 написа Виж мнение
                Благодаря.На гърба на снимката пише:За спомен от войната 1917г

                А,за тази да знаете нещо?


                Това е дядо ми,окло 1930г.Кавалерийска ли е униформата и сабята?
                Тази униформа е в употреба между 1924 и 1930 г. Сабята е обр. 1925, преправка от немска обр.1889 х. Хубава снимка! Мога ли да я получа с по-добро сканиране? Пиши на ЛС!

                Comment


                  #9
                  Благодаря Г-н Гвардейски полковник!

                  Comment


                    #10
                    papena написа Виж мнение
                    Благодаря Г-н Гвардейски полковник!
                    Моля! Радвам се когато мога да помогна!

                    Comment


                      #11
                      Сетих се още нещо, бихте ли и казали нещо повече за тази униформа? Човекът е роден през 1872 г. и в казармата е бил от 1893 г. - вероятно от тогава е снимката. Опитва се да установя рода войски, в който е служил. Дали униформата е класическа униформа на пехотинец от онова време?
                      Благодаря предварително.

                      Comment


                        #12
                        papena написа Виж мнение
                        Сетих се още нещо, бихте ли и казали нещо повече за тази униформа? Човекът е роден през 1872 г. и в казармата е бил от 1893 г. - вероятно от тогава е снимката. Опитва се да установя рода войски, в който е служил. Дали униформата е класическа униформа на пехотинец от онова време?
                        Благодаря предварително.
                        Това е куртка, мод. 1890 г. Носи се до 1900 г.,но през Балканската война изкарват от складовете останали запаси. Снимката верятно е от 90-те години на Х²Х в. Повече от това трудно може да се каже от показаната фотография.

                        Comment


                          #13
                          Пак благодаря г-н Полковник.

                          Comment


                            #14
                            Здравейте , за да не отварям нова тема , ще задам въпроса си тук . Намерих тази снимка , моят прадядо , но за съжаление повече нищо не знам . На гърбът и е имало надпис , но е унищожен при отлепването някога във времето... Искам да я дам във фотоателие за оцветяване и молбата ми е ако може да се определи от кога е , какви са цветовете на униформата и ако има друга информация от снимката да споделите ! Благодаря !Click image for larger version

Name:	20180103_142829.jpg
Views:	1
Size:	403.9 КБ
ID:	554242Click image for larger version

Name:	20180103_142708.jpg
Views:	1
Size:	428.2 КБ
ID:	554243Click image for larger version

Name:	20180103_142708.jpg
Views:	1
Size:	428.2 КБ
ID:	554243

                            Comment

                            Working...
                            X