Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Прилики с Византия?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Прилики с Византия?

    Имам една тема за размисъл:
    Коя средновековна държава (Англия, Франция или Германия) най-много си прилича с Византия? Имам впредвид икономическа система, развитие на феодален ред, устройство на управлението и държавата, титла на владетеля и т.н По всякакви параграфи, които се сещате.

    Периода да е X-XII век.

    #2
    Аз се сещам за България :
    1)имат автокефална източна патриаршия
    2)имат царица от византийски род
    3)обитават близки територии населени със смесено българо гръцко население
    4)имат равнозначни титли на владетеля
    5)Българската система е силно повлияна от Византийската
    IN VINO VERITAS !!!

    Comment


      #3
      Кьосев май е улучил най-точно Западна Европа доста се различава от Изтока,а и там католицизма играе унифицираща роля и държавните традиции и обществения строй на трите държави си приличат,но все пак поне на хартия Германия(+северна Италия) се води Свещена Римска Империя,така че ако се търси някаква прилика на католическа държава с Виз.Империя, Римската империя на Папата може би се доближава най много към Византия спямо останалите катол.държави,пък било то и само по името Иначе примерът с България ми се струва доста удачен,може би ще е интересно някой да напише за виз.традиции пренесени в Русия,че и там има идеи за (трети) Рим и неговото наследство...

      Comment


        #4
        Persian написа Виж мнение
        Кьосев май е улучил най-точно ....примерът с България ми се струва доста удачен...
        Примерът с България и "улучването" на Кьосев е типичен пример за това как някой като няма какво да каже измества темата в посока, за която му се говори. Авторът на темата е задал въпрос - ясен и конкретен.
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          най-близко според мен е Франция на Карл Велики Имперски амбиции, имперска администрация, имперски притенции
          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

          请您死在地狱般的阵痛
          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
          きさまはしんでくださいませんか
          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

          Comment


            #6
            княз Крылов написа Виж мнение
            най-близко според мен е Франция на Карл Велики Имперски амбиции, имперска администрация, имперски притенции
            Периодът не е този.
            Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

            Comment


              #7
              Eми тогава Свещената Римска Империя - но нито Германия (която тогава не съществува като държава и не описва изцяло СРИ), нито Франция, която в този момент е прекалон раздирана от вътрешни феодарни войни и постояно съперничество със СРИ или Англия, нито Англия, която е прекалено изолирана на острова си за да прилича на Византия. От друга страна СРИ е прекалено специфична като структура за да прилича на нещо друго освен себе си но , ако говорим за 11-ти век и Апенинския полуостров е Западна европа - то в Западна европа на Византия прилича ... Византия хи хи
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                #8
                За мен е СРИ по default. Но сте прави, че общи белези трудно се намират.
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  #9
                  ако беше малко по късно бих казал Венеция... но през конкретния период? Ако беше по - рано може би и хазарския хаганат. А дали не пита за халифата?
                  Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                  Comment


                    #10
                    княз Крылов написа Виж мнение
                    най-близко според мен е Франция на Карл Велики Имперски амбиции, имперска администрация, имперски притенции
                    Ние говорим за по-късния период, когато след смъртта на Карловия наследник империята му се разделя на три части. Нас ни интересуват двете оцеляли - Франция и Германия.
                    За Франция става въпрос за началото на управлението на династията на Капетингите, а Германия при императорите Отони от Саксонската династия, после на тези от Франконската династия.

                    Аз също си помислих това за Германия (т.е Свещенната Римска Империя). Ако не бъркам дори папата тогава влиза в някаква зависимост от императора.

                    Но и друго е важно - феодалния ред, или до колкото какъв е той във Византия и какъв е в Западна Европа.
                    Във Франция се развива най-добре и най-ранно и за това е много разпокъсана Франция. В Германия дълго време е племенния строй, а в Ангия имаше една особенност, че там системата не "васала на моя васал не е мой васал", а всички са подчинени на краля.

                    Периодът е този и само тези са държавите. То и административно разделена Византия тогава е на теми, управлявани от стратези, което май е доста различно от графствата и херцогствата в Западна Европа.
                    Ето една прилика с Англия след превземането от Вилхелм:
                    Там, както казах по-рано, феодалния режим подставя всички под властта на краля т.е херцозите и графовете са под властта на краля, както във Византия стратезите са под властта на императора.
                    А във Франция по това време е толкова била разпокъсана, че графовете били почти автономни владетели.

                    Comment


                      #11
                      княз Крылов написа Виж мнение
                      Англия, която е прекалено изолирана на острова си за да прилича на Византия.
                      В периода Англия не е съвсем изолирана и според мен териториално точно тя прилича най-много на Византия.

                      Comment


                        #12
                        Ми , точно в момента , нито в друг моминт според мен. Дори в периода на най-голямото разрастване на Англия (в Европа) тя няма нито амбициите, нито системата доближаваща се до Византия.

                        Според мен трябва първо да се гледа мисията на държавата. Такава мисия за Византия е постигане на авторитет на всеобщ арбитър и "баща" - в политическо и църковно отношение. Друга държава в средновековието с подобна мисия е единствено СРИ. Англия нито има исторически предпоставки , нито нужното геополитическо разположение за да претендира или да има такива амбиции.
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          #13
                          Англия тогава е с най-централизирана власт от другите две страни, а Византия как е била знаете ли? :?

                          Във Франция пък при Филип Огюст бил създаден кралски съвет от най-приближените на краля. Също той създал и окръзи.

                          В СРИ пък папството било в криза и духовенството било одобрявано винаги първо от краля. Това дори надминало властта която имал византийския император и българския цар над земите си.
                          Това + амбиците на СРИ я оприличава много на Византия.

                          Обаче след излизането на Папството от криза централната власт силно отслабнала и вече започнало разпокъсването на СРИ, което виждаме по-късно.

                          Comment

                          Working...
                          X