Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оаху

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Оаху

    Дойде, момента, може би, да помислим за това, което хората са мислили дълго и обстойно.

    #2
    Малко безценна информация:


    Сега броя оръдия и позиции....
    Към наша дата:
    Хонолулу - 10х280мм +2х305мм
    Пърл Харбър - 10х280мм + 2х356мм

    Като 356мм не са в закрити кули, а открити - тях можем да ги унищожим с авиация.

    Все пак трябва да отчетем, че това е игрова реалност, а не истинска - може да пуснем шпиони сега хода да разузнаят като хората. Някои от батареите са правени през игрово време, да видим, може да ни се разминат.

    Според мен не е невъзможно да се изпланира цялата операция, но си прав - за януари няма да стане. Все пак да видим кое и как.
    За хода в неделя ще имаш ли време да участваш или аз да поразпиша добавки за операциите? В смисъл същите операции, само май ще добавя полево летище във Филипините, мини за Анкоридж, 4 флот да подпомогне Гуам. + агенти за Хаваите
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #3
      Ето и няколко идеи за операцията:
      1. Януари в края на хода демаскираме нашият крайцер дето се прави на Тоза при Хаваите, така че да се поотпуснат.
      2. Февруари заедно с всичко британско провеждаме следната операция:
      Д-20 - начало на групирането на флота към Маршаловите острови,
      Япония: 8 ЛК, 3 ЛКР, 4 БрКР, 8 КРЛ, 8 ЕМ, 2 АВ, 1 ББ. 2 пд и 1 ап на транспорти
      Англия: 2 ЛК, 4 ЛКР, 6+ КРЛ, 2 АВ
      10-тина танкера за да презаредят цялата тази глупост
      Д-10 - презареждане и т.н. на корабите, потегляне към Хаваите
      Д-2 - авиационните ни части започват разузнаване на Хаваите от въздуха
      Д1, 6:30 часа: С малко предварение правим атака на Пърл Харбър като ползваме тренировъчния ни ББ (вътре махнато всичко запалимо, ако трябва натъпкан с поплавъци, въобще всякак подготвен) + един от старите ЛК - примерно "Сацума", той технически също е ББ. Идеята е да ги потопим в канала на пристанището и да блокираме всичко вътре. Подкрепени са от няколко есминеца и крайцера само.
      Д1 7 часа - Стоварваме десант на Кихей (до Хонолулу) демонстративно и почваме да правим летище. В операцията участват леки крайцери и есминци.

      Основните сили на флота са на 100 км на юг, като чакат. Авионосните съединения извършват усилено разузнаване на района. Радиомълчание.

      Към този момент има няколко варианта за действие
      Основен вариант А – в пристанището има 4 ЛК:
      1. Успешно сме блокирали сащиянците в пристанището – успех на операцията, може да почнем да ги атакуваме със самолети+410мм оръдия от дистанция, постепенно да ги притискаме.
      2. Неуспех на операцията по потопяване на корабите в канала – надяваме се американците да опитат да излезат навън за да спрат десанта на съседния остров. Направят ли го маневрираме така, че да се окажем между тях и пристанището, ако трябва и само ЛКР-тата. Хващаме ги и ги избиваме.
      3. Американците си стоят в пристанището, а ние не сме успели да го блокираме. Строим летището и започваме да атакуваме от въздуха и от далече с артилерия, да ги дразним.
      Идеята на този вариант е, че американците ако сме ги заблудили достатъчно, ще си мислят че нямаме толкова кораби и ще дойдат от континента за да спасят Пърл Харбър. И ние ще ги избием.

      Основен вариант Б – в пристанището има 10 ЛК
      1. Потопяваме двата ББ на входа – американците са в мат. Атакуваме от въздуха, с 410мм-ките, правим летище. Чакаме да измрат от глад и пазим да не разчистят канала (ще трябва да ни влезат в обсега за това)
      2. Неуспех на операцията по потопяване на корабите в канала - – надяваме се американците да опитат да излезат навън за да спрат десанта на съседния остров. Направят ли го маневрираме така, че да се окажем между тях и пристанището, ако трябва и само ЛКР-тата. Хващаме ги и ги избиваме. Същото като сценарий, имаме грандиозна битка с равни линейни сили и 5 ЛКР в наша полза + повече крайцери. Мисля, че е достатъчно превъзходство.
      3. Американците си стоят в пристанището, а ние не сме успели да го блокираме. Строим летището и започваме да атакуваме от въздуха и от далече с артилерия, да ги дразним.
      Опитваме се да ги изкараме навън, с малко късмет ще опитаме пак да блокираме канала… Летището ще ни помогне.

      Основен вариант В – пристанището е празно
      Тогава може да опитаме:
      1. Десант директно на острова, взимаме го и им блокираме операциите освен тези от континента
      2. Не влизаме в пристанището, а само го заплашваме по горния сценарий, като крием основните си сили и опитваме да избием помощта, която пращат

      Основен вариант Г – пристанището е празно и не се сражават за него
      Тогава взимаме Пърл Харбър, ако са се отказали от него – в този вариант печелим най-малко, но поне са изтласкани на континента.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #4
        Ако Хаваите паднат, кампанията е спечелена, ще им трябват години да ни изтласкат. Загуба на линеен кораб или два дори са приемлива цена. Но може ли това да стане през февруари, без обстойна подготовка? Иначе прочетох какво си написал, и съм съгласен с него като варианти.

        Comment


          #5
          Като подготовка откъм игрова механика (ясно е, че реалността е по-различна) не виждам какво толкова можем да подготвим повече ако се забавим още. Не трябва да се забравя, че след 2-3 месеца бойни действия корабите ще ни се нуждаят от някаква техническа поддръжка. А сега всичко си е здраво и ново, тоест КПД на армията ни в момента е най-голямото което ще бъде през войната.

          За съжаление нещо много обичам да бързам, за това ако може и ти напиши каквото се сещаш като слаби моменти на плана+какво е необходимо за подготовка. Ето малко сутрешни разсъждения:
          Слаби моменти в нашия план:
          Американците някак успяват да ни забавят и ние висим при Хаваите без да успеем да вземем Пърл Харбър февруари. В такъв случай е просто ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си организираме снабдяване с танкери за да презареждаме корабите. Към средата на февруари поне със сигурност ще сме взели някой остров в района, тоест ще има къде да презаредим на сравнително спокойствие. Ще се наложи да се организира стройна система от конвои, но февруари поне ще е свободен поне половината от II Флот, най-вероятно и III Флот също ще е в наличност +24 Момо-та на I флот. Те ще започнат конвойни операции и снабдяване на групировката ни още със старта на операцията (ние ще си мъкнем и танкери с основната група де), като така мисля, че ще издържим поне 2 месеца пред Пърл Харбър (като най-лош вариант). За тези 2 месеца е просто задължително да го вземем. Ако снабдяването е работещо, проблем ще ни бъде износване на корабите и материалната част, но това е началото на войната и те не са навъртяли още километраж, мисля че 3 месеца по правилата поне ще издържат без да ни създават грижи, особено при хубаво време.

          Това е поне моята представа за подготовка, но все пак не съм експерт... Сетиш ли се за още неща от подготвката - казвай.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #6
            Малко драсканици за Хаваите като план, чакам критика.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #7
              Прочетох го. Доста добра работа си свършил. Притесняваме логистиката. Ако бойните действия се проточат, дори с няколко дена, трябва да имаме вариант за снабдяване, може би още една група с ЕМ Камикадзе и транспорти.

              Проблем 1. Колко и кога да тръгнат, както и място на презареждане, някъде подветрено край някой от по-малките острови на архирпелага.

              Проблем 2. Операцията срещу Оуаху. ЕМ който трябва да прикрие с димна завеса възможно е да не успее да изпълни мисията си, не е ли по-добре опита за запушване на канала да се проведе привечер.

              Проблем 3. десант на Хавай. Не са предвидени необходимите сухопътни сили. И защо удряме по Хавай , а не по Оуаху? Можем ли обаче да пренесем 3? дивизии и да ги снабдим с необходимото?

              Проблем 4. Подводният флот не е включен под никаква форма. Това аз свързвам и с наблюдение, например на Западното Американско крайбрежие, за възможни подкрепления.

              Като цяло в плана се очаква, американците да действат само с наличности. А заради важността на Хаваите за цялата кампания и войната, американците там ще се опитат да обърнат изобщо ситуацията. Трябва ни нетрадиционен подход, нещо като изкуствено пристанище от стари кораби или Токийски експрес, но от леки крайцери.

              Това са ми само първи бележки, запазвам си правото да ги разширя.

              Comment


                #8
                За една нощ от 13 часа някъде на пълна скорост на група Д (18,5 възела) ще изминат 240 морски мили някъде, + факта че сме 1925 и нощните кацания не са кеф, тоест патрулни самолети в района на 240 морски мили от Пърл Харбър ще има най-късно 1-2 часа преди стъмване. Тоест ще имаме към 14-15 часа да се предвижим и да ги изненадаме.
                Също така не трябва да забравяме, че там има авиация, просто на разсъмване ще им се наложи тепърва да излитат между падащи снаряди, докато привечер може да са ни забелязали отдавна и на няколко пъти да са ни атакували.
                И най-вече - операцията по блокиране на канала, особено ако вътре има 4ЛК, съвсем не е от първостепенно значение - ако те излезат навън, също ще ги смачкаме. За това дори и да се провали, ние не губим толкова много. При провал противникът също може да остане с впечатлението, че ние сме разчитали на тази операция+уплашени сме от силите му в Пърл Харбър защото са повече от нашите. Ако това се случи, ще излезат навън от пристанището да ни ударят десантната група и тогава отново ще ги размажем като ги пресрещнем с ЛК-тата а ЛКР-тата им отрежат пътят назад.

                Десантът на Оаху ще означава бой с 1 пд укрепена там+евентуално брегова артилерия и на обратния склон ако има такава. На Хаваи не очаквам някакъв гарнизон, а и летището там ще ни е на удобно място (твърде далече за техни изтребители, ако го атакуват ще е само с бомбардировачи). За това и почвам провокацията с десанта на Хаваи където ще ни е лесно и се надявам да примамя флотът им за да го хвана в капан. Ако не се хванат ще почнем да ги удряме в пристанището.
                Както се вижда от плана 1пд, 2/3 от още една пд и 1ап са си в транспорти при нашите самолетоносачи, тоест ако се забележат условия за атака на Оаху силите са на 1 ден път. По принцип предлагам десанта на Оаху да стане едва след като се разбере какво имат сащиянците там и дали няма да успеем да ги примамим навън. Тоест десантът ще е с ориентировъчна дата 1 март.
                За това дали ни трябват 3 дивизии - ами и аз не зная, ако десантираме ще включа всички кораби при артилерийската поддръжка, тоест 10 ЛК и 5 ЛКР ще стрелят по смотания остров, надявам се да е достатъчно.

                Двете ни подводници с достатъчно обсег да свършат нещо и в момента (16 януари) висят пред американското крайбрежие и пазят базата им където им бяха 6-те ЛК. Те ще си висят там по заповеди докато не излезат ЛК-тата, ако това стане ще се обадят, ще пробват да пуснат някое и друго торпедо и после ще се запридвижват към Хаваите.

                Според мен американците с 10 ЛК срещу 12ЛК +5ЛКР наши нямат какво да правят толкова на Хаваите, може да се опитат да ни забавят, но се съмнявам да тръгнат на решаващо сражение. Ако го направят - още по-добре за нас, смятам че имаме смазващо превъзходство.

                Проблемът със снабдяването ще го имаме много остро чак към 2 седмица на операциите според мен. Конвоите с доставки смятам да ги направим по две оси - едната ще е 4-те крайцера на 2 флот откъм Палау, другата е от Йокохама със завърналите се сили на 3 флот (3 крайцера, 2 БрКР, 2 ЛКР). Анкоридж съм му закарал доставки за да има поне до края на март, тоест за сега флотът ще е свободен.

                Както виждаш взимам с флота 3 танкера по 4000 т. нефт + 2 Ст1910 които имат 3000 въглища и 1000 нефт. Ако искаш мога да взема още, придвижването и без това ми е с отчетена тяхната скорост. Всъщност британците като си вземат таблиците за ТТД според мен ще се окаже че им трябва по-малко от заявеното гориво там, което ще освободи още за мъкнене към Хаваите.

                От нашите кораби проблеми имат само 4-те най-нови ЛК, 8-те ЕМ и Вакамия, тях ще ги зареждаме и там. Всичко останало има към 1500-2000 морски мили да шава наляво-надясно като минимум, ЛКР-тата пък дори към 4000.
                И сега като им гледам положението на нашите ЛК-та, нищо чудно и американците да помогнат в снабдяването

                Това е за сега, след няколко часа ще съм свободен да поразгледам още по плана.
                Май и трябваше някъде да напиша поне аз как съм си дефинирал целите:
                Взимане на Хаваите което се подпомага от унищожаването на тяхната авиация в началото на конфликта и подмамване на надводните им сили извън пристанището. Ако не се получи това с изкарването на ЛК-тата навън, нищо не пречи да затягаме постепенно обръча и да десантираме на обратния склон. Просто ако ги изкараме навън ще ги унищожим по-безболезнено за нас.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  И естествено проспах първа точка...

                  За място на презареждане като специфичен остров - не мисля просто че мога аз да преценя, ако може помагай.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    #10
                    Конвой H

                    Събира се в Йокохама с крайна дата на сбора 6 февруари и е съставен е от:
                    7 танкера по 4000 тона нефт =28 000 тона нефт
                    10 Ст1910 по 1500 тона въглища и 500 тона нефт = 15 000 тона въглища и 5000 нефт
                    3 Ст1910 с муниции и екипировка за сухопътните войски

                    Операция „Н”

                    Представлява снабдяването на корабите около Пърл Харбър, подсигурява се от силите на III флот. Ден Д е синхронизиран с този на операция „Ким ига Йо”

                    Д-От Парамаширо към Йокохама тръгва Летящата ескадра на III флот в състав ЛКР „Харуна”, ЛКР „Конго” и 2 ЕМ Камикадзе.

                    Имат 1144 морски мили, за 5 дни ще са в Йокохама

                    Д+5 Зареждат с гориво и боеприпаси, каквото може се стяга по корабите.

                    Д+8 Конвой Н заедно с Летящата ескадра се отправят в посока Хаваите и група Б.

                    Имат 3341 морски мили, което са 15 дни с 9 възела (скорост на транспортите)

                    Д+17 Един ЕМ минава до Мидуей и разузнава какво има там, конвоят заобикаля на 200 мили от атола.

                    Д+23 Конвоят и летящата ескадра се срещат с Група Б. Започва презареждане на есминците и корабите в района

                    Д+28 Конвоят се връща към Йокохама в същия състав.

                    Д+34 Ако на идване е открито, че в Мидуей има само самолети, да се направи нощен заход към острова от 2-та ЛКР и да се обстреля на разсъмване. В случай че има паника, да се направи малък десант и да се избие гарнизона на острова.

                    Д+42 Конвоят се прибира в Йокохама


                    След малко и конвоя през II флот.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #11
                      Конвой I

                      Събира се в Тайван, към Д+5 и е в състав:
                      7 танкера по 4000 тона нефт =28 000 тона нефт
                      10 Ст1910 по 1500 тона въглища и 500 тона нефт = 15 000 тона въглища и 5000 нефт
                      3 Ст1910 с муниции и екипировка за сухопътните войски

                      Д+3 В Тайван идват 4 ЕМ „Момо” от 12-те които пазят протока до Филипините и заедно с двата дивизиона тралчици (вече освободени от операциите след десанта) презареждат и се готвят за плаване.

                      Д+6 Конвоят заедно с есминците и тралчиците заминава за Сайпан

                      Разстоянието е 1350 морски мили, с 10 възела им трябват 6 дни

                      Д+11 В Сайпан есминците и тралчиците остават и охранението се поема от 4-те крайцера на II флот - КРЛ "Нагара", КРЛ "Натори", КРЛ "Кину", КРЛ "Юра" и конвоят потегля към Група А.

                      Разстоянието е 3400 мили, което е 14 дни път

                      Д+20 Един крайцер се отбива пътьом до Уейк и проверява за сащиянски сили там, ако има малко ги обстрелва

                      Д+25 Конвоят стига до Група А и започва презареждане

                      Д+28 край на презареждането

                      Д+29 Конвоят поема обратно към Маршаловите острови и после към Сайпан – 14 дни

                      Д+43 Конвоят стига до Сайпан
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment

                      Working...
                      X