Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Васил Левски - детайли

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Васил Левски - детайли

    Здравейте всички, нуждая се от вашата помощ и знания:
    1. Някой знае ли подробности ок живота на братята на Васил Левски, някакви техни биографии, какво са правили по времето, когато Левски гради мрежата от комитети, преди това и след обесването му.
    2. Някой знае ли подробности за Костаки х. Костов от Плевен, касиер (?) на тамошния комитет.
    3. Каква е била по-точно стомашната болест на Левски.
    4. Коя е монахинята, която се е грижила за него, докато е бил на легло в Белград?

    ...И всякакви други детайли от живота на Апостола, които ви се виждат интересни....
    Много ще се радвам на всяка помощ!

    И още нещо: кой поема делото на Апостола след обесването му?
    Last edited by sarho; 03-12-2008, 06:16.

    #2
    42.Имаше някаква теория,че именно Ставраки го е издал на турците в Арабаконак,но не мога да се сетя къде съм го чел.
    3.Всъщност Левски заболява смъртно като отива да се записва за Втората българска легия и някакви двама сръбски лекари му правят операция.И раната си остава кървяща.Малко къмст е имал тука.
    4.Идеята е била Ангел Кънчев,но налапва дулото в Русе за да не издаде комитета(умира по - рано от Левски)
    Предполагам интересно ще ти се стори убийството на едно момче пред Х манастир.Левски до края на живота си съжалява за това убийство.Има го в Биографията му.Много е интересна,прочети я!

    Comment


      #3
      Темата е интересна,а не виждам по нея никакви коментари,никакъв дебат,сякаш за Левски всичко е общоизвестно.Моля Deadwing да ме извини,но е писал меко казано глупости,а и като цяло по личностите от Възраждането в този форум се срещат само общи твърдения и народна митология.Да не би всичко в българската история да е изучено,а аз да не съм разбрал?!
      Отново се извинявам за резкия тон на всички,които ще се почувстват засегнати,но факта си е факт-например темите за Втората световна война в качествено отношение значително превъзхождат тези за българското възраждане.
      Но нека спрем с обвиненията и да подходим по градивно към този период от родната ни история.
      Last edited by boilad; 12-10-2011, 20:38.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        #4
        Някой може ли да даде линк към биографията на Левски от Захари Стоянов.

        http://www.kroraina.com/knigi/zs/index.html - тази тук пълна ли е ?

        Comment


          #5
          Moesia написа Виж мнение
          Някой може ли да даде линк към биографията на Левски от Захари Стоянов.

          http://www.kroraina.com/knigi/zs/index.html - тази тук пълна ли е ?
          Доколкото я прегледах,съвсем повърхностно,изглежда е цялата.Иначе аз съм я чел от събраните съчинения на З.Стоянов.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #6
            Около Левски има много неизяснени неща, особено около неговият край. Има доста книги -Димитър Панчовски "Последните дни на Васил Левски"1990 ,"Истината за предателството на Васил Левски" от Данаил Кацев- Бурски 1926, "Живот и дело на поп Кръстю"2007 и други. В общи линии се налага мнението че не поп Кръстю е предателят. Работата започва комай от бъбривите жени на съзаклятниците, с които Димитър Общи прави обира на Арабаконак....Намесени са и други, но най-тежко съмнение пада върху касиера Марин поп Луканов , който когато му поискали парите, казал че ги взел да си свърши някаква работа. Марин е заточен в Диарбекир, откъдето избягва в чужбина.. Когато събарят къщата им за да строят днешният музей на Левски, намират 1360 турски лири, заровени и непотърсени, защото бащата на Марин е убит при преминаването на града от едни ръце в други. Това вероятно са въпросните "кървави" комитетски пари,защото поп Луканови не са били твърде състоятелни.Така пише. В общи линии Левски е бил обречен...Търся сега една много интересна книга, която я имах, но може да съм я дал някому и после знаете как става. Около Левски има много неща и около обиколките му и около пребиваването му в Румъния....Говори се, че братът на Левски идвал след Освобождението да търси предателя, но се върнал и казал, че виновните станали големи и много силни хора...Но нищо не може да се твърди със сигурност!
            "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

            Comment


              #7
              Прегледах набързо написаното от Захари Стоянов, но не открих къде е написана фразата "Който ни освободи, той ще ни пороби/зароби". До колкото прочетох в интернет З. Стоянов е източника ?

              Comment


                #8
                Moesia написа Виж мнение
                Прегледах набързо написаното от Захари Стоянов, но не открих къде е написана фразата "Който ни освободи, той ще ни пороби/зароби". До колкото прочетох в интернет З. Стоянов е източника ?
                Подобен цитат имаше в едно от писмата на Левски,където ставаше въпрос да не се надяваме на външна помощ,защото който ни освободи "за себе си ще ни освободи".
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment


                  #9
                  Конкретно къде да търся текста ?

                  Вече на твърде много места в интернет попаднах на този цитат и ми стана интересно макар в началото да не му обръщах внимание. Сметнах, че са по-скоро измислени думи.
                  Разбира се, предвид възгледите му за Освобождението имат смисъл, но все пак не ми звучат като на Левски. Прекалено озлобени са, или по-скоро с такова усещане оставам след като хората които ги употребяват обикновено усилено плюят срещу Русия и ги използват като аргумент. Видите ли даже и Левски е казал "Тоз, който ни освободи, той ще да ни и пороби" (едно търсене в google изкарва прилично много резултати).
                  Та искам да прочета в какъв контекст са казани.

                  Comment


                    #10
                    Така на прима виста ми е малко трудно да ти отговоря.Най-пълно е едно издание с док,менталното наследство на Левски,което включва освен писмата,още бележника му и преписите от протоколите с разпитите му,но понеже го нямам не мога да ти дам точна информация кой е съставителя и кога е издадено.По едно време епистоларното наследство на Левски се изучаваше в девети клас,та може да потърсиш и в някоя христоматия по литература.
                    Мисля,че това е цитат от писмо до някой от войводите(Панайот или Тотю),та може първо тях да провериш,ако ти попаднат от някъде.
                    Засега с повече не мога да помогна.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      #11
                      Може би не му е тук мястото на въпроса ми,но винаги съм се чудел,защо никой не прави опит да спаси Левски след като е заловен.Доколкото знам до София са го провождали само 1 или 2 заптиета,какво им е пречело на революционерите да направят опит да го спасят?

                      Comment


                        #12
                        Това съвсем не е така. Има поне два опита да се освободи Левски. Първият е на Търновския комитет, но той не е сполучил понеже турците бърже го пращат в София. Вторият е на южнобългарски комитети ръководени от Атанас Узунов, при който се предвиждало да се махнат релсите на влака за Цариград, за което са набавени нужните " железа" и се събират около 30 души. Но както знаете Левски е обесен в София. И охраната му не е била от 2-3 души, а многобройна.... Препоръчвам ви "Видрица" на поп Минчо Кънчев - една много колоритна и особена книга за живота на българите около Освобождението, за комитетите, Диарбекир и пр. Книгата се чете с удоволствие , а на моменти човек може да се посмее твърде добре...
                        "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                        Comment


                          #13
                          Опити за освобождаване на Левски:
                          1.След откарването на заловения в Ловеч,вечерта на 27.12.1872г. у Сиркови се събират поп Кръстьо и Димо Петров Драсов.Последния настоява да избавят Левски.Поп Кръстьо отговаря,че властите не знаят кого са заловили и затова по-добре да не бързат,защото подобен опит би събудил подозрителността им.
                          2.През нощта на 28 срещу 29.12.1872г. комитетските дейци в Търново опитват да запалят конака,та в суматохата заловените да успеят да избягат или да изгорят.Неуспеха на тази акция напълно потвърждава съображенията на поп Кръстьо.Левски е разкрит.
                          3.След първия провал търновци опитват да организират чета и да го освободят по пътя,но не успяват да съберат достатъчно хора.
                          4.Веднага щом на 2.1.1873г. брата на бай Иван Арабаджията от Каратопрак Петър научава за задържането на Левски организира чета,тоест успява там,където търновци се провалят,заминава за злополучния Арабаконашки проход и пристига там само няколко часа след минаването на конвоя с Левски през него на път за София.На практика той разсъждава най логично.
                          5.Най грандиозен е замисъла на Атанас Узунов,но той се основава на грешното предположение,че Левски ще бъде съден в Цариград.По това време два са основните пътя до имперската столица.Единия от София до Саранбей,от там с железницата до Одрин и накрая Цариград.Дугия е от София към някое дунавско пристанище,от там с параход до Русе,от Русе до Варна с железница и от Варна по море до столицата.В София е изпратен Дончо Фесчията,за да съобщи кога и по кой път ще прекарат Левски.Към началото на февруари подготовката е завършена.Предвижда се три чети на три места да съботират линията Саранбей-Одрин и една чета по линията Русе-Варна.Тогава получават печалното известие за обесването на Левски.
                          6.Най-фантасмагорична е идеята на Сребрьо Стойновски и Илия Миланов,които искат да освободят Левски,като на негово място оставят приличащ на него човек.
                          7.Не липсва и дипломатически опит.Доктор Рашко Петров настоява пред руския вицеконсул в Пловдив Найден Геров да окаже дипломатически натиск върху Портата за освобождаването на Левски,но руския генерален консул в Цариград граф Николай Павлович Игнатиев категорично му забранява да използва служебното си положение за тази цел,макар вече да има прецедент и задържания по същото дело Христо Стоянов,като руски поданик е освободен.

                          П.П.Узунов явно е имал някаква представа от турското наказателно право,което предвижда обжалване на присъдата пред най-висша инстанция в Цариград,но на него му убягва факта,че Извънредната комисия в София предполага и извънредни действия,а именно,тя действа според член първи на съответния закон,който засяга действия срещу държавата.Без съд предложената от следствието присъда се одобрява от правителството и незабавно влиза в сила.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            #14
                            Искам да попитам има ли някаква хубава и обективна книга по въпроса.boilad От къде намираш тази информация,забелязал съм и в други твои постове,че винаги използваш достоверни източници(доколкото това е възможно в историята).Ще ми е интересно да прочета нещо повече за живота и залавянето на Левски също така ми е интересно какъв е бил по характер и т.н,признавам си знам твърде малко за него и то главно от часовете по история в училище.Попаднах на откъс от книгата "Български хроники: история на нашия народ" от Стефан Цанев в който се говори за Левски,но главно набляга на предателството срещу него и дори цитира уж предсмъртната му изповед пред трима човека,чиито имена останали неизвестни .
                            "Ах!! помислих аз на умът си, страшно да извикам, като лев на Балкана: „Елате мои мили братя Българи, решителни юнаци! - мене отървете от 20 заптии!" По пътя няма никой и аз бях все в надежда"
                            Да основеш стотици тайни комитети, да закълнеш хиляди съзаклятници (Те са милиони, целият български народ - повтарял той гордо в съда), цяла седмица 20 заптиета да те влачат през зимната виелица по пустите пътища от Търново до София и да не се намерят поне пет души решителни юнаци да устроят засада и ако не успеят да го отърват, поне да го убият - наистина е страшно!4

                            По пътя няма никой и аз бях все в надежда...

                            Докъде е било стигнало разочарованието му, разказва следната случка. Като пристигнали в Орхание, каймаканинът го познал - бил му гостувал Дякона няколко пъти „под вънкашност чужда", почерпил го едно кафе и му рекъл:

                            - Дяконе, зима е, ще минавате Балкана, гологлав си, ще замръзнеш, да ти дам калпак?

                            Левски бил отвърнал:

                            - Фес! Само фес!

                            Ами в съда - бил ли е все в надежда, когато неговите най-верни хора го сочели с пръст и дружно викали:

                            - Той е! Познаваме го: Дякон Левски е!


                            Но да не бързаме. И за да не предизвикаме гнева на учителките по история, нека първо повторим послушно онова, което всички знаем за Левски.
                            Същият този автор стига дотам и твърди със абсолютна сигурност,че Каравелов е мразел и завиждал на Ботев.Доколкото знам този Стефан Цанев дори не е историк.Стила му на писане го намирам за дразнещ(свободни съчинения и разсъждения основани на съмнителни източници или направо на слухове и предания),източниците които ползва са меко казано съмнителни(визирам "изповедта" на Левски пред тримата анонимни) и имам чувството,че търси някаква сензация за да му се продава книгата.И все пак може би има нещо вярно,Левски основава толкова много комитети из цяла България а накрая никой не успява(от неговата гледна точка,може би изглежда че никой не се е и опитал) да го спаси от бесилото.Вярно е че след като Димитър Общи издава цялата организация и турската власт започва масови арести на революционери сигурно повечето ги е било страх да не ги хванат,но все пак най-малкото което са можели да направят,е да се опитат да спасят лидера и основателя на ВРО.Това,че в Търново не се били събрали достатъчно хора звучи доста зле.Единствения сериозен опит за освобождаването му е на Петър за който ти написа,а аз не знаех за него.
                            И все пак питането ми е какво мислите за тази книга "на мен ми се струва е рядка бозица",ако можете да ми препоръчате и някоя хубава книга за Левски която да бъде обективна.
                            Също така мислите ли,че опитите да го спасят от бесилото са били твърде вели.Поне на мен така ми се струва.
                            Last edited by Sast; 09-07-2012, 13:38.

                            Comment


                              #15
                              Личи си,че темата те интересува,защото задаваш много и смислени въпроси.Ако питаш мен досега никой не е написал смислена пълна и обоснована биография на Левски,но вместо да ти пълня главата с мои мнения най-добре да те посоча литература и сам да си изградиш представа.За най-пълно биографично изследване на живота на Левски обикновено се сочи това на Иван Унджиев,което е преиздавано няколко пъти.По-горе в темата е спомената една от ранните биографии на Левски-тази на Захари Стоянов.Сравнително популярна е и биографията от Мерсия Макдермот.Относно залавянето най-обективен според мен е Димитър Панчовски "Последните дни на Васил Левски".Там е коментирана и бележката с която започва цитата ти ("Ах!! помислих аз на умът си..." и т.н.).Всеки,който е чел документи писани от Левски веднага ще забележи стиловата разлика с тази бележка.
                              Освен оригинални документи от и за Левски,основополагащи за изследване на живота и делото му са трудове на Любомир Дойчев и Стефан Каракостов основани на спомени за Левски от негови съвременници.Николай Генчев също е (беше-Мир на праха му) един от известните изследователи на Левски.
                              Случката с орханийския каймакамин е описана от Захари Стоянов.Цанев,който е писател и драматург (в никакъв случай историк),я предава изопачена с оглед на художествената му цел,а не на историческата истина.
                              Опитите за освобождаване,са вяли,защото и самия Левски не ги поощрява,т.е. той не иска да бъде освободен.Основната му цел след залавянето е да предпази организацията от нови разкрития,а всякакви прибързани и авантюристични опити неизменно биха имали това следствие.Както и прибързаните действия на търновци водят до признанието му,че той е Левски.
                              Last edited by boilad; 09-07-2012, 18:38.
                              Liberte, egalite, fraternite
                              Viva la revolution
                              Zalmoxis написа
                              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                              http://hristoen4ev.blogspot.com/
                              dibo написа
                              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                              Comment

                              Working...
                              X