Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Васил Левски - детайли

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Незнам дали е обсъждано ,
    На Левски се приписват думите , " Които ни освободи тои ще ни пороби " , или " Които ни освободи тои ще ни зороби " ,
    казвал ли е Левски подобно нещо , документирано ли е , в какъв контекст го е казал , пред кого го е казал .
    Едно от твърденията е , че тои е искал Българските земи да се освободят сами , от българи и да сме " изцяло ' независими .
    Което според мен е било невъзможно за онова време и ще е трябвало поне едно две десетилетия битки .

    Comment


      Попреглеждайте темите преди да пишете в тях, така хем няма да се отваря работа на модераторите, хем темата не се задръства с излишен баласт.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        Sast написа Виж мнение
        Може би не му е тук мястото на въпроса ми,но винаги съм се чудел,защо никой не прави опит да спаси Левски след като е заловен.Доколкото знам до София са го провождали само 1 или 2 заптиета,какво им е пречело на революционерите да направят опит да го спасят?
        Не са били 1-2 заптиета, а доста повече!

        Comment


          Stas написа Виж мнение
          Не са били 1-2 заптиета, а доста повече!
          Били са около 30 заптиета. Освен това никой не е знаел че го водят към София. Една чета е дерайлирала влака за Цариград смятайки че е там. Други са дебнели на пътя за Русе ,където е трябвало да го отведат.

          RAMMSTEIN написа Виж мнение
          Незнам дали е обсъждано ,
          На Левски се приписват думите , " Които ни освободи тои ще ни пороби " , или " Които ни освободи тои ще ни зороби " ,
          казвал ли е Левски подобно нещо , документирано ли е , в какъв контекст го е казал , пред кого го е казал .
          Едно от твърденията е , че тои е искал Българските земи да се освободят сами , от българи и да сме " изцяло ' независими .
          Което според мен е било невъзможно за онова време и ще е трябвало поне едно две десетилетия битки .
          Не знам да има такова изказване на Левски. Според мене става дума за антируска пропаганда.
          Last edited by messire Woland; 11-06-2015, 18:54.

          Comment


            RAMMSTEIN написа Виж мнение
            На Левски се приписват думите , " Които ни освободи тои ще ни пороби " , или " Които ни освободи тои ще ни зороби "
            Така нареченото "предсмъртно писмо на Левски" за пръв път се появява през 2008 г. тук https://neverojatno.wordpress.com/2008/11/23/pismoto/
            Статиите на автора на сайта са наистина провокативни и много от тях са приемани за истина и са предизвиквали не един скандал, макар самият сайт да има надслов "Истината такава, каквато можеше да бъде - или частна теория на НЕвероятностите"
            По мистификацията дори през 2011 г. отношение взема и Министерството на културата http://mc.government.bg/newsn.php?i=1&n=2468
            От там може да се изтегли и статията на Георги Владимиров, коментираща достоверността на писмото.

            Конкретно мнението на Левски за опасенията, че “Тоз който ни освободи той ще да ни и пороби“ може да се прочете в писмото му до Хитов от 29 септември 1871 г.:
            По-надолу казвате, че ако ние се забавим, боите се, че ще попаднем под друг, по-як господар. И тогава всичко щяло да бъде късно. На това Ви отговаряме, че не трябва да бързаме. Защото от 8 месеца време сме се заловили да си работим по чисто български в Българско и не се облягаме на вънкашни думи от българи, които живеят извън Българско, всичко тяхно досега било все лъжа. Па и опитът ни още показа, че бързата работа излиза ялова. А страхът, че може да ни завлече по-як господар, е май неуместен, защото е страх от много години у нас, та нека потърпим още малко време. Ние сто пъти по-много бързаме от Вас, защото пътят ни из Българско изпод баюнетите неприятелски. В 3-тото предложение казвате, че не можем се приготви никога, както искаме, и че нашите богати не биха взели участие, докато не видят важни неща. Съгласни сме с Вас, че нивга не можем се приготви както другите сили, но ние сме по-много приготвени от другите в духа и естествената сила на народа ни, който е готов вече и чака първия знак, щом му се даде от ТЦК. Но и сме твърдо убедени, че трябва поне толкова да се приготвим, колкото е нужно да се предвиди една добра сетнина за предприятието ни. Защото в нищо неприготвени ще имаме сетнина нищо и никаква.
            Още малко за мистификацията наречена "предсмъртно писмо на Левски". След появата си то прескача от сайт в сайт, коментира се и по телевизиите, но не с цел да се развенчае мистифакацията (тук чергаря явно е постигнал целта си и нагледно показва лековерността на българина), а през 2013 г. има бум на цитиранията на писмото в социалните мрежи.
            Last edited by boilad; 14-06-2015, 15:27. Причина: допълнение
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              "Бъзикилийкс" отвсякъде е това писмо на Левски - ама мнозина продължават да го възприемат за истина и го цитират и спорят под път и над път.Коментарите отдолу под текста са много интересни...
              Last edited by pehotinec; 15-06-2015, 05:09.
              "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

              Comment


                1. Не видях да е коментирано досега. Според вас как би се развило българското революционно движение, ако Левски имаше за помощници хората от трагично загиналата чета на ХД и СК? И в допълнение към този въпрос: Мислите ли, че е възможно толкова различни характери да се подчинят на възгледите на Левски и да пренебрегнат честолюбието си в името на общото дело. Показателно е поведението на кръга около Каравелов, който Левски увещава след първите си 2 обиколки, че центърът на революционното движение трябва да се премести в Българско.
                2. За ВРО трябва да се спомене, че тя не е гениална, защото е уникална (много хубав пример бе даден с гръцките комитети), организацията е гениална заради своето устройство (поправете ме, ако бъркам), по който по-късно е устроено немското разузнаване между двете световни войни. Например: Двама души, седящи в кафене един срещу друг могат да са членове на ВРО, но никой от тях да не знае, че другият членува. Това е и причината Общи да издаде само хора от своя окръг (също споменато вече).
                3. Стори ми се интересно едно твърдение, че Ленин е взаимствал от Левски фразата "Ние не можем да си играем на революция.", ако не се лъжа Левски е използвал "Не бива да си играем с живота на 7 милиона българи." И въпрос към това има ли достоверна информация, която да доказва, че делото на Левски се е изучавало в чужбина, най-вече сред болшевиките?

                Comment


                  Интересното е колко много хора повярваха и вярват в това "предсмъртно писмо " на Левски.

                  Comment


                    GEGENBolschewismus написа Виж мнение
                    ..."Не бива да си играем с живота на 7 милиона българи."...
                    Знам, че темата не е за това, но 7 милиона Българи?! Вярно се говори за цялото землище, но все пак 7 милиона ми се вижда много. Нещо като 3 ми звучи доста по-реално - за жалост.
                    Куршумът е глупак, а щикът – юнак!

                    Comment


                      Mishok написа Виж мнение
                      ...тази работа със натрапеният на сила на Левски Д. Общи, който е бил преди това в Италия при масини - ми замирисва на заговор.
                      Мишок, с "тази работа" ти утрепа рибата, бе!
                      Сега, понеже виждам,че си мераклия прочети това:
                      "Живият aрхив нa Вaсил Лeвски и създaвaнeтo нa eдин нaциoнaлeн гeрoй"
                      от Maрия Toдoрoвa.Невероятна книга

                      И една друга, но не бива де те е много гнус:
                      "Другият Левски" от Христо Стоянов.

                      Comment


                        Който знае книги в интернет на тема Васил Левски, нека даде адресите.

                        Comment


                          Има ли някаква вероятност т.нар.личност(или личности) Левски,да е османски агент?След,като повече 450 години гяурите от Дунавският вилает,кротуват,след Кримската война започва един обезпокоителен процес на обособяване,довело и до църковна независимост.Следващата стъпка,логично би била и административна ,такава.Случайно ли е,че подобна личност,се появява веднага след Ферманът 1870 г.Аз ,ако бях Велик везир на Османската империя,точно така бих направил.Бих пробутал,някакъв "революционер" за да опиша и категоризирам "гяурите'от ,които за в бъдеще биха били проблем(които,като цяло,не са голям процент от населението).Като цяло и така става.Османските власти,много добре са знаели предварително всичко през 1876,и така плануваното Общобългарско въстание 1876 ,не се състоява,освен спорадични бунтове по места.
                          Last edited by Todor; 17-06-2018, 00:47.

                          Comment


                            Todor написа Виж мнение
                            Има ли някаква вероятност т.нар.личност(или личности) Левски,да е османски агент?След,като повече 450 години гяурите от Дунавският вилает,кротуват,след Кримската война започва един обезпокоителен процес на обособяване,довело и до църковна независимост.Следващата стъпка,логично би била и административна ,такава.Случайно ли е,че подобна личност,се появява веднага след Ферманът 1870 г.Аз ,ако бях Велик везир на Османската империя,точно така бих направил.Бих пробутал,някакъв "революционер" за да опиша и категоризирам "гяурите'от ,които за в бъдеще биха били проблем(които,като цяло,не са голям процент от населението).Като цяло и така става.Османските власти,много добре са знаели предварително всичко през 1876,и така плануваното Общобългарско въстание 1876 ,не се състоява,освен спорадични бунтове по места.
                            не тук - в алтернативката
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              "В края на м. ноември в масивите на Османския архив в Истанбул беше открита телеграма от мютесарифа в Търново Али бей до Великото везирство, изпратена на 28 декември 1872 г., с която той докладва за залавянето на Васил Левски в Къкрина." https://trafficnews.bg/urok-po-istor...levski-198413/
                              Ако някой има достъп до публикацията на тази телеграма, моля да я цитира (като текст или скан-снимка, както е удобно)! Благодаря и за много години!
                              Liberte, egalite, fraternite
                              Viva la revolution
                              Zalmoxis написа
                              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                              http://hristoen4ev.blogspot.com/
                              dibo написа
                              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                              Comment


                                Field_Marshal написа
                                А на какво се базира тази вероятност, както и другото предположение, че е бил османски агент? Той е имал контакти с някои руснаци, но няма доказателства, че е бил вербуван от тях или че е контролиран от тях (или пък от турците). А нали има и теории, че руснаците са подкрепяли убейството му, кое от двете е по-близо до истината или двете предположения са неверни?
                                Ако ще обсъждате тази тема - много моля въздържайте се от определения към опонентите си.
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X