Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Васил Левски - детайли

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    "подготвя се за печат книга по темата, там е споменато всичко подробно с документи и цитати" ...
    а всъщност "там" пише ... "Тя бе издадена наскоро в чест на 175-годишнината от рождението на Апостола. На представянето й в Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София присъстваха най-изтъкнатите изследователи на Апостола днес - проф. Дойно Дойнов, доц. Пламен Митев, Дора Чаушева, директор на къщата-музей в Карлово, преподаватели и общественици" ...

    Comment


      #32
      Като говорим за клишета .... "И двамата са титани, но - единият на делото, другият на словото; и двамата са "остри камъни" и тъкмо поради това заедно брашно не могат да мелят - всеки поема по свой път. Но не престават да се ценят и интересуват един за друг - видимо всеки по свой си начин".
      Но както вече упоменах ще прочета първо книгата преди да й поставям етикети, да си пиша становищата и т.н. А историята приятно или не ще се пише с извори!

      Comment


        #33
        Аз да не би да си съчинявам.Всичко,което съм написал,го има в изворите.Ти по добре тях прочети.Книгата,та книгата.Тая книга е лъжовна.

        Ще чакам да ми докажеш след като я прочетеш,защо Левски и Ботев не може да са се познавали.Мисля,че аз достатъчно убедително доказах противното и всеки,който поне повърхностно е запознат с изворите ще се съгласи с мен.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #34
          boilad написа Виж мнение
          Искаш ли да ти кажа колко време след учението си в Одеса(след 1844г.) даскал Ботю живее в Карлово-три години през,които е учител в родния си град (от 1854 до 1857 и сподели,моля те,с читающата публика къде мислиш,че живее по същото време Левски).
          Тъй като ТурТур още не си е дал труда да отговори на отправения към него въпрос,ще го направя аз,за да не остане някаква неяснота (всеки си има и други задължения освен писане във форума,така че нека това уточнение не се възприема като обвинение в пренебрежение или незнание).През 1854-1857 г.,когато даскал Ботю е учител в Карлово,Левски живее с вуйчо си в Стара Загора.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #35
            boilad написа Виж мнение
            Тъй като ТурТур още не си е дал труда да отговори на отправения към него въпрос,ще го направя аз,за да не остане някаква неяснота (всеки си има и други задължения освен писане във форума,така че нека това уточнение не се възприема като обвинение в пренебрежение или незнание).През 1854-1857 г.,когато даскал Ботю е учител в Карлово,Левски живее с вуйчо си в Стара Загора.
            Левски е в Стара Загора в периода 1855-1858 г. ...
            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

            Comment


              #36
              TypTyp написа Виж мнение
              Левски е в Стара Загора в периода 1855-1858 г. ...
              Сугласявам ся!
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                #37
                Обещаното от мен ... но все пак всеки чувстваш се "приятел на болгарское възрождение", би следвало да отдели от ценното си време и да прочете книгата. Тя си струва по множество причини ...


                DOX.bg предоставя безплатно пространство от 5 GB за съхранение, организация и споделяне на файлове с големина до 2G.
                Last edited by Арслан; 14-09-2012, 23:50.

                Comment


                  #38
                  Не виждам спомените на Тулешков да са оборени с нещо,демек нищо не показва,че той си измисля,а това,че писмата липсват не означава,че не са съществували.Що се отнася до дядо Паничков той много точно пише кога е трябвало Ботев и Левски да се срещнат,а именно на Общото събрание от пролетта на 1872г.,но малко преди това Ботев е арестуван и не успява да стигне навреме в Букурещ.

                  П.П.Все пак мерси за прикачения файл.
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment


                    #39
                    Явно трябва да сканирам цялата книга и да кача, защото "спомените на Тулешков" са обстойно разгледани. Относно "а това,че писмата липсват не означава,че не са съществували" - мисля, че едва ли, има нужда да коментирам (но все пак ако няма извор, как той е втъкан в научен оборот). А за срещата "трябвало, но" е показателен факт.
                    п.п Все пак мерси, че отделихте от времето си за да го прочетете.

                    Comment


                      #40
                      Показателния факт е показателен,защото го има не само в спомените на Паничков.Започвам да прозирам истината,че съвременниците на Ботев и Левски са се наговорили да скалъпят "лъжата за Ботев и Левски".Хайде,със здраве!

                      П.П.Между другото и аз навремето се съмнявах в реалността на възможността Ботев и Левски да са се познавали.
                      Liberte, egalite, fraternite
                      Viva la revolution
                      Zalmoxis написа
                      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                      http://hristoen4ev.blogspot.com/
                      dibo написа
                      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                      Comment


                        #41
                        Арслан написа Виж мнение
                        но все пак ако няма извор, как той е втъкан в научен оборот
                        Интересно какво разбираш под извор?Спомените какво са и какво пречи при отчитане на субективния фактор те да бъдат "втъкани в научен оборот"?И последно какво компрометира спомените на Тулешков?Вярно,че на места са неточни относно датите,но това е характерно за мемоаристиката,затова е измислен и сравнителния анализ с други документи.
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          #42
                          Добре, а защо толкова ви е страх от това, че двамата може да са се познавали?
                          http://www.bukvite.com

                          Comment


                            #43
                            bukvite написа Виж мнение
                            Добре, а защо толкова ви е страх от това, че двамата може да са се познавали?
                            Ако въпроса е отправен към мен,мнението съм си изразил в пост 21 "Тулешков и Ботев са добри приятели и за срещата с Левски във воденицата Ботев му е изпратил писмо,което той преписва в спомените си.Сигурно е,че преписа не е измислица на Тулешков,защото се различава от написаното от него.По-нататък всякаква проверка за време и място иде да потвърди вероятността написаното от Тулешков да е истина.Единствения аргумент на автора,че Левски и Ботев не се познават е това,че не се позовават един на друг е оборен от самия автор с примерите за интереса на Левски към Ботев и творчеството му.Възрастовата разлика не е пречка за познанството им,но може да е станала пречка за по-активното им сътрудничество,още повече,че към времето,когато Левски и Ботев се запознават последния все още живее с надеждата,че ще продължи образованието си."
                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              #44
                              От две месеца се опитвам да ви провокирам да прочете една книга (от около 200 стр) в която историк (занимаващ се с периода на Българското възраждане) описва, както ново е отрил в архивите (най-вече Руски) за "житието и битието на Васил Левски" ... в отговор на това, тук се налага да излагам "какво разбирам под извор" или "от какво ме е страх" и т.н.
                              Аз поставям точка
                              Last edited by Арслан; 23-09-2012, 17:31.

                              Comment


                                #45
                                Явно с теб нормален диалог не може да се води!Питам те какво разбираш под "извор",защото от написаното от теб оставам с впечатление,че спомените на когото и да било не могат да се приемат за "извор".Също така на няколко пъти поставих въпроса какви са доказателствата,че Ботев и Левски не може да са се познавали и срещали.Отговори ми се с най-общи приказки и неточни и некоректни позовавания на спомени,които говорят в полза на познанството на двамата.
                                Liberte, egalite, fraternite
                                Viva la revolution
                                Zalmoxis написа
                                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                                dibo написа
                                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                                Comment

                                Working...
                                X