Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колумбия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Колумбия

    Ето ви карта за обозначаване направлението на главния удар

    Колумбия-1922

    Ще гледам днес да ви пусна и изходните позиции на войските. Правилата са следните - пишете си тук хода, но преди да дам резултата от сражение всички останали постове ще се трият. Назначете си един командващ, чиито заповеди ще се изпълняват.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    #2
    Картата е променена - нанесена е координатната система, според която ще локализирате войските си. В правилата съм записал числова, но тук съм дал смесена координатна система, за да няма бъркане. Ако държите мога да върна другата.
    Координатите на всяко съединение, действащо независимо се давата така - А12 24-та ПДна ххх километра южно от еди си какво с форт на север.

    Сега вече можете да си разположите войската и летищата, като тук запишете кое къде да се намира и да си подготвите операциите. Районът ограден със синьо е подконтролен на разбунтувалия се революционен полк. Районът с червено е подконтролен на "Сендеро Луминосо".
    Официално червеният цвят е за колумбийските бунтовници, а тъмно синият - за правителствените войски и американския експедиционен корпус.

    Имате право на ход да питате до 4 КОНКРЕТНИ въпроса. Това ще ви е тактическото разузнаване. Останалото е както в правилата. Резултатите от сраженията - тук.

    Първоначалната обстановка е следната:
    След като офанзивата от 1923 г. е отблъсната на границата с Панама се е окопал 1 пп, а на изток - 5 пп. Правителствените войски контролират пътят Баранкиля - Меделин - Богота и железницата Панама - Меделин. През март 1924 г. пристигат доставените от Япония въоръжение за 1 пд и самолетите. Има подготвени летища и летци.

    Разузнаване - агентите донасят за движение на правителствените войски по линията Баранкиля - Меделин - Богота. В Картахена са забелязани през март около 20 парахода, от които слизат много американски войски. Свалени са тежки оръдия, но броят им не може да бъде уточнен. В пристанището са влезли няколко военни кораба - 2 ЛК, 2 КР и няколко ЕМ. Рибарите съобщават за спиране на всеки кораб приближаващ към колумбийските териториални води.

    Сега е ваш ред. Успех!

    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Направих опит да постна нещо, но сега го няма. Ако някой го е трил да каже къде да го преместя. Имам няколко въпроса към операцията:
      1. Можем ли да пратим подкрепления на полка на северозапад или всичките 6 нови полка (1 пд въоръжение от Япония) трябва да се разполагат на изток?
      2. Колко летища може да разположим и може ли да разположим летище на северозапад до Панама?
      3. Как ще ти е по-удобно да командвам полковете? Като номера от 1 до 12 или като 1полк/2-ра дивизия?
      4. Коя дата сме към началото на бойните действия? (да мога да преценя сащиянците къде са)
      Last edited by Пилот; 16-10-2008, 18:32.
      „Аз, Драгомир, писах.
      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

      Модератор на раздел "Военна Авиация"

      Comment


        #4
        Тук е само за хода и резултатите от сраженията. Може всичко стига да е възможно. В сучая с подкреплението - не. Летищата можете да изграждате само на територия, където имате достъп с техника и специалисти. До Панама летище трудно ще построите на този етап. Ако контролирате по-голяма територия заедно с пристанище - моля, стройте.
        Войските ако действат съвкупно ги номерирай ги като 1-ва и 2-ра пд. Ако не - като 1/1 пп, 1/2 пп или 2/1, 2/2 пп.
        От тук нататък моля въпросите на ЛС а тук - дислокацията, заповедите и резултатите от сраженията.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #5
          Дислокация на силите на Революцията:

          Отряд „Панама”
          1/1 пп – 14Ж, фронт на североизток

          Отряд „Буенавентура”
          2/1 пп - 26Й, фронт на запад
          3/1 пп – 26Й, фронт на запад
          4/1 пп – 25Л, фронт на север
          5/1 пп – 27Й, фронт на запад

          Отряд „Богота”
          6/1 пп – 19О, фронт на юг
          1/2 пп – 24О, фронт на северозапад към Богота
          2/2 пп – 22О, фронт на запад

          Отряд „Интервенция”
          3/2 пп – 18Л, фронт на запад към Меделин
          4/2 пп – 16Л, фронт на северозапад
          5/2 пп – 19М, фронт на юг
          6/2 пп - 14М, фронт на северозапад

          ВВС:
          Летище в 16Р, базирани са 30 самолета Airco D.H.9.A

          Въпроси към тактическата обстановка:
          1. Има ли вражески сили по оста Кали-Буенавентура и ако има какви са?
          2. Какви са вражеските сили около Богота?
          3. Има ли отбраняващи сили/движение по пътя в 15Л и 16Л?
          4. С какви сили разполага противника по ЖП линията Панама-Меделин в района на 14з?
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #6
            Текущо време 10.06.1924 г.
            Войските от група Богота превземат столицата без бой. Загубите са незначителни. Президентът не е открит и вероятно в северната част на страната. Група Буенавентура е съсредоточена по шосето пред Пуерто Берио пред Меделин. Авиацията е съсредоточена на летище около Вилавиченцио, тъй като в заповядания от командването район няма подходящи площадки за летище. Полети не са извършвани. Група Интервенция е напреднала на 100 км по шосето към Кали-Буенавентура.
            Разузнаването не докладва за войски в тактическа дълбочина пред Експедиционния корпус. Според съобщения на агентите интервнтите и верните на правителството войски са разположени в северната част на страната и по поречието на река Магдалена. Войските от Експедиционния корпус са съсредоточени в района на Ел Бланко с фронт на юг-югоизток по протежение на шосето. Комуникацията с Картахена и Баранкиля се осъществява от кавалерия. Северно от Ел Бланко летят самолети (до 60-70 машини - изтребители и леки бомбери) с американски опознавателни знаци. Двете колумбийски дивизии охраняват територията на карибското крайбрежие. На границата с Панама вражеска активност не е засечена.

            Извинявам се за качеството на прикрепената карта, следващите ще са по-ясни.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #7
              С какви сили разполага Експедиционния корпус в района Ел Бланко?
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #8
                Американския експедиционен корпус има до 1 пд, 2-4 кп, 1 ап и до 70 самолета.
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #9
                  ПРОМЕНИ:

                  От отряд „Буенавентура” се взимат 3/1пп и 4/1 пп, зачисляват се към „Интервенция”
                  От отряд „Богота” се взима 6/1пп и се зачислява към „Интервенция”

                  Организация на силите към началото на хода:

                  Отряд „Панама”
                  1/1 пп – 14Ж, фронт на североизток

                  Отряд „Буенавентура”
                  2/1 пп - 26Й
                  5/1 пп – 27Й

                  Отряд „Богота”
                  1/2 пп – 24О
                  2/2 пп – 22О

                  Отряд „Интервенция”
                  3/2 пп – 18Л
                  4/2 пп – 16Л
                  5/2 пп – 19М
                  6/2 пп - 14М
                  6/1 пп – 19О
                  3/1 пп – 26Й
                  4/1 пп – 25Л

                  ЗАПОВЕДИ ЗА ХОДА:

                  1. Авиацията да проведе полети по снабдяване на „Панама” с експлозиви (първа и най-важна операция). Операцията трябва задължително да бъде успешна, американските летища да се заобикалят от далече, експлозивите да се пускат с парашути, експлозив и взриватели отделно. Ако се налага да се каца на импровизирани писти. След изпълнение на тази задача да се проведе нападение над пристанищата Картахена и Баранкиля, целта са американските ЛК. Да се избягва среща с вражески самолети, базата им да се заобикаля с голяма дъга на запад.
                  Отделни полети за изясняване на тактическата ситуация.

                  2. Сухопътни сили:

                  Отряд „Панама”
                  Да остане на позиция и да се окопае, отделни патрули през блатата да проверят за трафик по ЖП линията Панама-Меделин.

                  Отряд „Буенавентура”
                  Да започне максимално бързо настъпление през Кали към Буенавентура. След като вземе пристанището, един полк да се насочи към „Панама”, а другият към Меделин.

                  Отряд „Богота”
                  Да вземе Меделин и района около него, след което 1/2пп да остане гарнизон, а 2/2пп да отиде към Пуерто Берио.

                  Отряд „Интервенция”

                  3/2 пп – с ускорен марш да заеме Букараманга в 15П и да се окопае и приготви за градски боеве. В случай на контакт с противника да се отбранява докато не понесе 20% загуби. След това да проведе маневрено отстъпление на юг.
                  4/2 пп – с ускорен марш да стигне до Кукута в 13Р и да се укрепи в града. Ако не успее да стигне до града, да заеме позиции в планините източно от Букараманга (15П) и при контакт с противника да проведе маневрено отстъпление на югоизток.
                  5/2 пп и 6/2пп – с ускорен марш да заеме Баракаменбейа в 15О и да се окопае и приготви за градски боеве. . В случай на контакт с противника да се отбранява докато не понесе 30% загуби. След това да проведе маневрено отстъпление на юг до линията на 6/1пп в 16О.
                  ВАЖНО – мостовете над реката (всъщност освен голямата река и на всички наоколо, теренът е лабиринт от рекички) да се минират и в случай на отстъпление да се взривят!
                  6/1 пп – да заеме позиции в 16О и да подготви отбранителни позиции с фронт на север, по поречието на реката в квадрата.
                  3/1 пп и 4/1 пп – да се насочат с форсиран марш към Тунджа (квадрат 17Н, на десния бряг на реката), щом стигнат да започнат изграждането на укрепителна линия.

                  СПЕЦИАЛНА БЕЛЕЖКА – мостовете в района на 14О, 14П, 15О, 15П да се минират и взривяват при поява на противника.

                  Пътищата да се блокират с отрязани дървета, населените пунктове да се евакуират и оставят без храна. Да се отравят водоизточниците. Да се засили антиамериканската пропаганда.


                  Молба – при превземането на столицата има ли шанс да сме открили някакво въоръжение или гадните капиталисти са си прибрали всичко?
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    #10
                    10-30.06.1924 г.

                    Отряд "Панама" - контакт с противника не е имал. Отрядът успешно е получил предвидените (колко всъщност?) експлозиви.

                    Отряд "Богота" - пехотната бригада се е придвижила успешно по посока на Меделин и Пуерто Берио. В момента заема позиции на 100 и 50 км съответно от заповяданите цели. Контакти с противника не е имала. В столицата оръжие не е открито. Арсеналите на правителствените войски са празни. С оръжието открито в складовете на полицията са сформирани части на революционната милиция за поддържане на реда.

                    Отряд "Буенавентура" - пехотната бригада в състава 3/1 и 4/1 пп успешно достига Тунха и е оборудвала отбранителна позиция около града. Командирът е влязал в контакт с командването на отряд "Интервенция". Противникови войски не е срещнала.
                    2/1 пп успешно е достигнал Кали. 5/1 пп е достигнал Нейва. Съпротива не са срещнали.

                    Отряд "Интервенция"
                    По време на придвижването си към Букамаранга и Кукута 3/2 и 4/2 пп са се срещнали с американски войски. Командирите са решили да се завърнат в Баракаменбейа и там да приемат сражението. Пехотната бригада в състав 5/2 и 6/2 пп е оборудвала позиции около града.
                    От 24 до 30.06.1924 г. Букараменбейа е щурмувана от американската 1 пд на морската пехота и 7 ап. След първоначална артилерийска подготовка американските пехотинци щурмуват позициите около града, но не успяват да пробият отбраната и са отблъснати на изходните си позиции. революционните войски понасят по 10% загуби на личния състав. Вражеските войски понасят до 15-20% от личния състав. Отрядът остава на позициите си около Букараменбейа. Командирът има връзка с придадените сили в Тунха.

                    В района на Кукута и Араука американски самолети са нанесли удари по мостовете свързващи Колумбия и Венецуела. Мостовете на Кукута са тежко повредени, но подлежат на възстанвяване. мостовете на Араука са безвъзвратно унищожени. За ремонта на моста при Кукута е необходим 1 месец.

                    Авиоотряд
                    Самолетите успешно доставят експлозивите на отряд "Панама". От оборудваните временни летища в района на отряда на 28.06.1924 г. е организирана авиоудър срещу американските кораби в залива на Картахена. Един самолет е свален от огъня на корабите. Регистрирани са 2 попадения в ЛК тип "Невада". На 30.06.1924 г. останалите 29 самолета успешно се завръщат на летище "Вилавиченцио". Необходим е ремонт на самолетите за 4-7 дни.

                    Дклади от разузнаването:
                    1. В района Баранкиля в краят на месеца са пристигнали транспорти, от които се разтоварват танкове и бронирани коли. Между Баранкиля и Ел Бланко са забелязани кавалерийски разезди.
                    Last edited by Odzava; 04-11-2008, 11:39.
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      #11
                      Картата
                      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                      Неизвестен руски адмирал

                      Comment


                        #12
                        ЗАПОВЕДИ ЗА ХОДА:

                        1. Авиацията: да се ремонтират самолетите за 4 дни и след това да се заеме със следните задачи:
                        Удар по мостовете на Рио Магдалена по предполагаемия път на вражеската танкова бригада към фронта. Операцията да се проведе внимателно, като се лети на широка дъга на изток за да може самолетите да са извън обсега на вражеските изтребители. Операцията да се проведе максимум два пъти. След това самолетите се заемат с нощни бомбардировки над вражеската ПД и АП на фронта.

                        ЗАБЕЛЕЖКА – на летището самолетите да са пръснати и разсредоточени, с камуфлажни мрежи върху тях.

                        2. Сухопътни сили:

                        Отряд „Панама”
                        Да остане на позиция и да се окопае още по-надълбоко, отделни патрули през блатата да проверят за трафик по ЖП линията Панама-Меделин.

                        БЕЛЕЖКА ЗА ЕКСПЛОЗИВИТЕ – те са към 3 тона, половин тон се пази за операцията срещу Панама. Батальонът да тренира упорито и да е около границата.

                        Отряд „Буенавентура”
                        2/1 пп – да се придвижи от Кали към Буенавентура с ускорен марш, след като вземе пристанището да се насочи към Куитдо в квадрат 19И.
                        5/1 пп – да се насочи към Меделин като минава през Манизалес. Ускорен марш.

                        Отряд „Богота”
                        Да вземе Меделин и района около него, след което 1/2пп да остане гарнизон, а 2/2пп да отиде към Пуерто Берио и после стигне до квадрат 15Н, където може да служи за подкрепление към „Интервенция”

                        Отряд „Интервенция”

                        3/2 пп, 4/2 пп, 5/2 пп и 6/2пп стоят си около Баракаменбейа в 15О и продължават да се окопават, да са готовят за градски боеве, където могат да нанесат по-големи загуби на противника. В случай на контакт с противника да се отбранява докато не се понесат 30% загуби. След това да проведе маневрено отстъпление на юг до бившата линия на 6/1пп в 16О където сега е 4/1пп.
                        ВАЖНО – мостовете над реката (всъщност освен голямата река и на всички наоколо, теренът е лабиринт от рекички) да се минират и в случай на отстъпление да се взривят!
                        6/1пп – да отиде на подкрепление към Баракаменбейа, където да се окопае заедно с останалите 4 полка
                        3/1 пп – да се придвижи с ускорен марш встрани от американците към Букамаранга (квадрат 15П), където да се окопае и готви за градски боеве. В случай на бой да с бие до 30% загуби и после да отстъпи на юг.
                        4/1 пп – да заеме позиции в 16О като поеме и доразвие отбранителната линия направена от 6/1пп

                        СПЕЦИАЛНА БЕЛЕЖКА – мостовете в района на 14О, 14П, 15О, 15П да се минират и взривяват при поява на противника.

                        Пътищата да се блокират с отрязани дървета, населените пунктове да се евакуират и оставят без храна. Да се отравят водоизточниците. Да се засили антиамериканската пропаганда.

                        ЗА ЗАБЛУДА НА ПРОТИВНИКА – мостовете при Кукута да се възстановяват с показно внимание, особено по време на въздушно разузнаване от противника. Въобще всякак да се създава впечатление, че мостовете са важни за нас.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #13
                          Специално задание към разузнаването - да се проучи какъве бил ефектът от налета на авиацията по залива на Картахена. Имало ли е 1500 трупа или не, стърчат ли мачти на линкор от водата, очевидци на атаката да се разпитат и т.н.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #14
                            01-31.07.1922 г.

                            Отряд "Панама" - полкът е съсредоточен на границата с Панама. 3000 кг експлозиви са разпределени сред най-преданните войници. По Пан американската железница влаковете продължават да пътуват. Не са забелязани патрули на колумбийската армия. Усилени са единствено полицейските наряди.

                            Отряд "Интервенция"
                            Войските от група "Буенавентура" успешно превземат пристанището и след като оставят усиле патрул на революционната милиция се отправят на север.

                            Група "Меделин" - В района на Куидо (2/1 пп), Меделин (5/1, 1/2, 4/2, 5/2, 6/2) и Пуерто-Берио (2/2) полковете заемат заповяданите райони и се окопават. В краят на месеца се появяват американските войски (1 дмп, 1 кд и 7 ап). Американските войски се съредоточават северно от града и до края на месеца не предприема атака на позициите на революционните войски.

                            Група Баракабермейа - В началото на месеца американските войски се оттеглет от позициите си. Опитът да се преследват не дава успех, поради бързото оттегляне на противника. 3/2 пп остава на позиции на 50 км северно от града и контролира шосето. В средата на месеца пристига и 6/1 пп. Контакти с противника не е установен. Авиацията успява да нанесе един бомбен удар по отстъпващите войски. Нанесените загуби на противника се оценяват на около 500 човека и до 6 оръдия.

                            Група Букараманга - Около града се укрепяват 3/1 и 4/1 пп. Контакти с противника не са установени.

                            В района на Кукута и Араука отново са отбелязани полети на вражеската разузнавателна и лекабомбардировачна авиация. Революционните комитети са пристъпили към възстановяване на мостовете, но трикратните бомбардировки в Кукута и двукратни в Араука разрушават напълно мостовете и техните носещи колони. Мостовете не подлежат на възстановяване. Населението се придвижва с лодки през нощта, тъй като американската авиация преследва и обстрелва всяко превозно средство през деня.

                            Доклад от Картахена - в пристанището не се наблюдават мачти на потънал кораб. Според очевидци голям взрив не е имало, но американски кораб е потънал при опит да бъде изпратен след бомбардировката на ремонт в САЩ. След налета на революционните самолети е наблюдавано усилено плаване на лодки между корабите. В градската болница не са лекувани пострадали, но според слуховете труповете са изпратени в САЩ замръзени в лед.


                            Карта за м. юли
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              #15
                              ЗАПОВЕДИ ЗА ХОДА:

                              1. Авиацията: да се наградят изявилите се пилоти, особено тези, улучили ЛК.
                              Да се проведе разузнаване на движението във вражеския тил и:
                              -Ако бригадата бронирани коли се придвижва към фронта, да се бомбардират мостовете пред нея, както и самата бригада.
                              -Ако липсва движение от страна на б.б. да се атакуват позициите на противника около Меделин. Атаките да са внимателни с цел избягване на вражеските изтребители, да се провеждат предимно нощтно време. В случай на загуба на повече от 4 самолета да се провеждат само нощем.

                              ЗАБЕЛЕЖКА – на летището самолетите да са пръснати и разсредоточени, с камуфлажни мрежи върху тях.

                              2. Сухопътни сили:

                              Отряд „Панама”
                              Да остане на позиция и да се окопае още по-по-надълбоко, отделни патрули през блатата да следят трафика по ЖП линията Панама-Меделин.

                              Отряд „Меделин”
                              2/1пп – да направи връзка с отряд „Панама” и после да заеме позиция по средата на разстоянието между „Панама” и Меделин (16Й).
                              5/1, 1/2, 4/2, 5/2, 6/2 пп да се окопаят в Меделин и околностите (те са силно планински и за това трябва да е доста ефективно), да са готови и да желаят градски боеве. Да се внимава противникът да не тръгне по левия фланг през долината в 17К и 18К, долината да се укрепи. В случай на бой с противника групата да се бие до 30% загуби, след което да проведе маневрено отстъпление на юг.
                              2/2пп – окопава се в Пуерто Берио и покрива десния фланг на Меделин. В случай на опит на противника да обгради Меделин, да му се противопостави. Ако положението в Меделин стане тежко, да се ползва като резерв

                              Група Баракабермейа

                              6/1пп – с ускорен марш да отиде като подкрепление към „Меделин”
                              Начално положение на полковете:
                              3/2 пп окопан 50 км северно от Баракаменбейа
                              4/1пп, 3/1пп – окопани в Букараманга
                              С началото на месеца да се проведе настъпление до района на американското летище в провинция Боливар със силите на 3/2пп, 4/1пп, 3/1пп. Настъплението да е мълниеносно, като ако е възможно се провежда нощтна атака на летището. Целта е да се убият/пленят пилотите на самолетите, а самите самолети да се пленят за да се изучат технически. След провеждане на настъплението трите полка да се окопаят с фронт на север. Атаката продължава до натрупване на 30% загуби.

                              СПЕЦИАЛНА БЕЛЕЖКА – мостовете в района на 14О, 14П, 15О, 15П да се минират и взривяват при поява на противника.

                              Пътищата да се блокират с отрязани дървета, населените пунктове да се евакуират и оставят без храна. Да се отравят водоизточниците. Да се засили антиамериканската пропаганда.

                              ЗА ЗАБЛУДА НА ПРОТИВНИКА – мостовете при Кукута и Араука въпреки че са унищожени да се създаде впечатлението, че се възстановяват, тоест наоколо да кипи от строителна дейност дори и да няма как да се извърши цялостно възстановяване. Да започне строителството (ПОКАЗНО) на понтонен мост при Кукута. Въобще всякак да се създава впечатление, че мостовете са важни за нас


                              ВЪПРОСИ КЪМ РАЗУЗНАВАНЕТО:
                              1. Да се установи къде и как става снабдяването на американските войски, изцяло ли е по кораби, от кои пристанища, в какъв обем и т.н.
                              2. Да се установи какви американски кораби има в колумбийските пристанища.
                              3. Да продължи изясняването какъв точно кораб е потънал в Картахена, местните рибари и граждани да бъдат питани като им се показват/описват силуети на ЛК и КРЛ.
                              4. Да се уточни къде и как е базирана американската авиация.
                              Last edited by Пилот; 10-11-2008, 17:08.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment

                              Working...
                              X