Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Модерирането

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Модерирането

    Не знам тук ли е мястото или не, по-умни от мен ще кажат, но искам да поставя едно питане и то е, каква е причината и най-правилният подход ли е, всеки модератор да може да модерира във всяка тема????
    Не би ли следвало в дадена тема да има право да модерира единствено определеният за отговорник и контрольор на съответния раздел модератор или модератори, а останалите да са там като редови потребители.
    Това не ги ограничава да сигнализират на съответния модератор за всичко, което им се струва нередно, но да може да модерира само отговорника.
    Аргументите ми са следните:
    1. При сегашната система функцията на отговорниците се обезпредметява в голяма степен.
    2. В някои теми броят на учатващите модератори и равен на броя на останалите участници и понеже сме хора, винаги има риск да настъпиш някого по мазола, и той, понеже също е човек и има правомощия, може да те тривне от раз.
    3. Тази точка произтича като логика от предходната - не стават ли така твърде много войводите, дето водят дружината???
    4. Мисля, че така ще нарастне обективността на изразяване на становище и у самите модератори.
    5. Избягват се потенциални конфликти между модераторите.
    6. Логиката на контрола на форума се изчиства - един раздел - един или двама отговорници - знае се кои са и т.н.
    Надявам се почтително и с мисъл за свято спазване на форумните правила и традиции, осветени от проверката на времето, на коментар на горното?!!!
    Не можете да искате от мен да съм обективен, а не субективен, защото аз съм субект, а не обект!

    #2
    За средновековния български отдел ли ти е конкретното питане? Там си има гайле, и поради това се модерира по-стриктно. Ако е за някой друг отдел, случва се да не си в рамките на 24 часа "наблизо", а пак стават изцепки и здравословно някой да прочисти.

    Comment


      #3
      Аз по този въпрос вече писах в темата за препоръки и оплаквания (то май там е мястото, но както и да е).
      При сегашната система функцията на отговорниците се обезпредметява в голяма степен.
      Единствената функция на "отговорниците" е да знаят потребителите към кого конкретно да се обръщат, когато искат нещо да се случи - да се преместят постове от една в друга тема и прочее. А не да се посочи единственият човек, който има правото да се разпорежда в съответния раздел. Ако тази система има някакво друго предназначение, то е да напомня на съответния човек къде е добре да съсредоточи усилията си и нищо повече от това.
      Основната причина това да е така е, че модераторите не са много, а и далеч не винаги всеки от тях влиза във форума ежедневно. Като се има предвид колко хора сме, ако всички имат правото да модерират навсякъде, това подсигурява нещата, така че все ще има модератор на линия. И толкова.
      За останалото: имаме къде да координираме действията и идеите си, така че е малко вероятно да се получат конфликти, които да не могат да бъдат разрешени. Но това си е работа на модераторите (всички сме хора и се случва да не сме на едно мнение).
      Що се отнася до това да се разграничават модераторските функции от потребителските, т.е. да не се бъркат ситуациите, когато модераторът Х пише като потребител, но реагира като модератор на отговорите, които получава. Това е въпрос на човек и всеки го разрешава за себе си, според както прецени. Не смятам, че каквото и да е правило би променило това, още по-малко пък ограничаването на модераторите до техните раздели, защото по правило това са местата, където е съсредоточен техния интерес и там най-често участват и е логично да са най-пристрастни. И дали ще разграничават личните си пристрастия от организаторските си функции си зависи от тях.

      Comment


        #4
        Принципно отговорните за раздела са главните модериращи в него. Обикновено другите модератори им обръщат внимание към някакъв проблем и го оставят на тяхна преценка.
        Но има случаи, когато това не е нужно (за триене на спам и подобни "рутинни" задължения) и други, когато съответният модератор може да отсъства в дадения момент.
        И разбира се има "Българското средновековие", където модерирането никога не е достатъчно

        Между другото, относно това
        4. Мисля, че така ще нарастне обективността на изразяване на становище и у самите модератори.
        Модераторите не би трябвало като такива да изразяват становище, да взимат позиция относно конкретната проблематика на дискусията. Могат да го правят като потребители. Като модератори могат да взимат решения само относно КАК се води дискусията, а не за КАКВО. Това много често се забравя и се почват едни "Ама тук се преследват дадени тези" и тн. Тези не се преследват, но това, че такива се изнасят и защитават по смехотворен и още по-лошо тотално неконструктивен начин се преследва.
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #5
          С други думи, съществуващото положение на нещата (не ми се подреждат пръстите да напиша "система") е далеч от идеала за добро, прекрасно или дори само справедливо, но важното е, че за няколко години сме стигнали до него и то повече или по-малко работи, ако ще и да скърца и скрибуца, а от време на време да завлича и някой нещастен потребител с или без основание (аз съм привърженик на мнението, че досега почти винаги е било основателно, но това е въпрос на поглед и мнение).

          Comment


            #6
            Аз от кога повтарям - модераторски произвол и демагогия! Власть Народу (аз съм Народ)!
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              #7
              Голлъм, като казваш че модераторите не са много, какво имаш предвид?
              В линка за "Форумни лидери" са посочени като модератори 9 лица.
              Извън тях за краткото време през което пребивавам в този форум съм забелязал модераторски действия и от Империал (който както разбирам е чорбаджията на форума) и от Сир Грей (чийто статут не ми е ясен).
              Със сигурност има и още!
              Та, 15-на души модератори не ми се вижда толкоз малко, още повече, че в някои теми пишат една трета или половината от тях.
              Именно това имам предвид, говорейки за широкото модериране.
              Не можете да искате от мен да съм обективен, а не субективен, защото аз съм субект, а не обект!

              Comment


                #8
                Голлъм, като казваш че модераторите не са много, какво имаш предвид?
                Както може да се предположи, пиша въз основа на много години опит, вярно, ограничен до този форум, но за сметка на това, меродавен за него . Девет души са модератори, сър Грей и Деймос са администратори (което означава, хора с модераторски права, които освен това се грижат и за техническата страна на форума, макар че реално от тях с модериране се занимава само Грей, защото е дългогодишен модератор от преди да стане и администратор). Империал притежава форума и дълги години беше администратор, сега има модераторски права, но рядко ги използва.
                От тези общо 12 души екип, често се занимават с модериране , да не напиша нещо силно, но 6-7 души. Останалите се ограничават най-вече до собствените си раздели и модерират сравнително рядко. Като имаш предвид, че от тези 6-7 души се случва отделни хора (аз включително) да не влизаме с дни във форума, това означава, че на линия често са 1-2 души. Като изключим отделни часове от денонощието, може и въобще да няма нито един активен модератор на линия, рядко се случва почти всички да сме във форума.
                За дни, в които почти няма активност, това е напълно достатъчни. Но има дни (а това зависи и от сезона), когато това е крайно недостатъчно и означава, че почти няма модераторски контрол и такъв ако се осъществява, това се случва с голямо закъснение, след ден-два, а понякога и повече.
                Така че дори този модераторски екип не е кой знае колко голям. Преди модератори се е случвало да бъдат и 5-6 души или малко повече, но за сметка на това бяхме като цяло значително по-активни. И пак, да подчертая, има моменти, когато това е крайно недостатъчно.
                Да вземем раздела за българско Средновековие - случва се с дни нито Торн, нито Ги да влязат и да имат възможност да модерират. Ако никой друг нямаше право да модерира там, това би означавало в този раздел въобще да нямам никакъв контрол. А се случва там да избухнат ожесточени дискусии, които би могло да се вкарат в някакви рамки, но няма кой да свърши тази работа и в крайна сметка се израждат в грозни караници, а мерките, взети постфактум не решават нищо.
                Та като казвам, че модераторите не са много, аз разбирам не толкова като бройка, а като активно време, което отделят на форума.
                Ако този форум се е превърнал в нещо, независимо кой как ще го оцени, факт е, че дори отрицателно оценяващите продължават да пребивават тук и да пишат, то е благодарение на широката модерация, а не на нещо друго. Ако тя не се бе осъществявала през годините, форумът отдавна да е нещо съвсем различно.

                Comment


                  #9
                  А, какво, аз не знам практиката другаде, модераторите не пишат, така ли? Ми то, явно за това сме приличен форум

                  Comment


                    #10
                    .
                    Last edited by ; 23-09-2008, 22:15.

                    Comment


                      #11
                      Стига бе, кои?

                      Comment


                        #12
                        КГ125 написа
                        По-лошото обаче е, че в модераторския устрем и прибързаност "паднаха" и хора, които имат твърде голям принос именно за нивото на дискусиите.
                        Да не изброявам имена, които определено липсват тук
                        Аз за такива хора не се сещам. Нито едно име. Има хора, за които съжалявам и които вече не пишат тук, но причините за това нямат нищо общо с модерирането.

                        КГ125 написа
                        Това има и негативна страна и далеч не това модериране според мен допринася за горепосоченото.
                        Ще си позволя да попитам меко - при това знам отговора на този въпрос - ти откога си тук, КГ125, че да съдиш защо и как форумът е станал това, което е ? Аз, като човек минал през всичко това от началото мога със сигурност да ти отговоря на този въпрос и съм го сторил.
                        Ако нямаше модериране, все още форумът щеше да прилича на кръчма и дискусиите щяха да се свеждат до подмятания, а съдържанието им - до общите глупости на няколко популярни идеологии.
                        Това място е такова, каквото сме го оформили чрез действията и писането си. Като казвам "ние", става въпрос за не повече от 20-30 души.

                        КГ125 написа
                        И до днес някой нещо трие, но така и не се знае кой е той и спори или не спори за нещо с изтритото мнение.
                        Трие се не, защото "се спори с изтритото" - би било смешно. Трият се глупости или нарушения на правилника. Ако има нещо за спорене, с него се спори. И е ясно кой и защо е изтрил нещо, а който се съмнява, винаги може да пита и ще получи отговор. На мен са ми задавали въпроси и кой е изтрил нещо и защо го е изтрил, не помня да не съм отговарял.

                        Comment


                          #13
                          .
                          Last edited by ; 23-09-2008, 22:15.

                          Comment


                            #14
                            von Danitz написа Виж мнение
                            Стига бе, кои?
                            Ми например Галахад и Фружин Асен. Ресавски напусна, както и други хора спряха да пишат (а пишеха съществени неща!), подразнени не от друго, а от прибързаността и безпардонността, които понякога се случваха. Не винаги неизбежни са тези неща...

                            Comment


                              #15
                              Хайде пак, обичайните заподозрени...
                              Не ви ли писна да кръстоносвате? Гледайте си собствените нивички в крайна сметка...
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment

                              Working...
                              X