Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тема за всякакви интересности и загадки

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    А първият работещ компютър е на Конрад Цузе.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #32
      Е, всъщност не е и точно първият - в този случай в "Уикипедия" може да се намери достатъчно информация и се вижда, че идеите са много по-стари, опити в създаването (включително успешни) на механични и аналогови изчислителни механизми и машини, а впоследствие и на нещо като пред-компютри, има множество и доста са независими едни от други. 30-те/40-те години са благоприятно време и независимо едни от други различни хора разработват успешно идеята. Така че да се говори за "бащи" или за "първенство" ще е нелепо.

      ПП АВС не е аналогов, а електронен калкулатор .
      Last edited by gollum; 06-02-2009, 16:25.

      Comment


        #33
        Тая загадка е измама

        Comment


          #34
          gollum написа Виж мнение
          ПП АВС не е аналогов, а електронен калкулатор .
          Преди него и войната имат аналогов 1936 година, който разработват на базата на табулаторите на Монро - така наречените electric accounting machines (EAM) преди появата на компютрите.

          "At Iowa State, Atanasoff researched the use of slaved Monroe calculators and IBM tabulators for scientific problems. In 1936 he invented an analog calculator for analyzing surface geometry. The fine mechanical tolerance required for good accuracy pushed him to consider digital solutions."

          Българската уикипедия е, как да кажа, "източник на леко разклатеното доверие" за мен. За това по възможност винаги чета англоезичният, руският или италианският вариант (езиците, които съм учил), почти винаги по-пълни обстоятелствено от българският.
          Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

          МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

          Comment


            #35
            Всъщност и аз английският вариант на статията четох (предпочитам ги, защото са по-богати на информация от перведените на български). Но аналоговия изчислителни машини има доста преди въпросната, така че няма как с това да е "пръв" (аналогови механични изчислителни машини има поне от началото на Х²Х век, а единични екземпляри са създавани и доста по-рано). Както се вижда, поради това се е обърнал към електронните варианти. Горе-долу по същото време (1938 г. според статията) упоменатия Конрад Цузе вече създава Z1, двоична механично-електрическа изчислителна машина. По-нататък го развива в нещо достатъчно близко до компютър (Z3 и Z4), че и програмируемо (макар и все още с механични елементи), за разлика от АВС.
            Но мисълта ми е друга: в тази сфера няма един първооткривател, а множество пионери, при това идеята съществува и по нея се работи вече от доста време - 200-300 години. А в последните стотина вече редовно се ползват механични калкулатори, а от поне 50 и различни машини за обработка на информация, работещи с перфорирана хартия и перфокарти. Както се вижда, множество хора самостоятелно един от друг се трудят на това поле и постигат различни важни резултати. Но поради недостатъчната свързаност (а и поради ВСВ) усилията им остават до голяма степен изолирани и нямат чак такъв ефект. Това важи най-вероятно и за АВС.
            Така че "бащите" и пионерите са много - както в създаването на самите машини, така и в теоретичните предпоставки, без които то не би било възможно. Атанасоф е само един от тях, което в никакъв случай не означава, че делото му е маловажно.

            Comment


              #36
              Мисля, че тук историята е дадена най-подредено - и достатъчно детайлно. Две извадки:

              1) The American Atanasoff–Berry Computer (ABC) (shown working in summer 1941) was the first electronic computing device.
              2) Patent

              Main article: Honeywell v. Sperry Rand

              For a variety of reasons (including Mauchly's June 1941 examination of the Atanasoff–Berry Computer, prototyped in 1939 by John Atanasoff and Clifford Berry), the patent for the ENIAC, granted in 1964, was voided by the 1973 decision of the landmark federal court case Honeywell v. Sperry Rand, putting the invention of the electronic digital computer in the public domain and providing legal recognition to Atanasoff as the inventor of the electronic digital computer.

              За загадката: Не е фалшива, но се боях, че каквото и да кажа, ще е твърде подсказващо. Както и да е - основаното на 4ти февруари нещо има претенции за самостоятелна държавност - бие се за съществуването си, печата собствени банкноти.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                #37
                Потребителят pnp5q даде загадка, а потребителят Хана може би я отгатна. За да не обвинят секцията в дискриминация, предлагам потребителят Хана да помисли за следваща загадка, като имам сериозни опасения, че потребителят pnp5q ще я отгатне.
                Last edited by von Danitz; 06-02-2009, 20:25.

                Comment


                  #38
                  von Danitz написа Виж мнение
                  Потребителят pnp5q даде загадка, а потребителят Хана може би я отгатна. За да не обвинят секцията в дискриминация, предлагам потребителят Хана да помисли за следваща загадка, като имам сериозни опасения, че потребителят pnp5q ще я отгатне.
                  Никой не я е отгатнал, но понеже има номиниран да пуска следващата, нека поне дам верния отговор: Херцогство Сакс-Кобург-Гота е уникално с това, че единствено е признало КАЩ - Конфедеративните Американски Щати, основани на 4 февруари 1861 г. (Виж Ernst Raven)
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #39
                    Ок, не споря, имаме нещо интересно, зададено по безумен начин, що не попита например, кой единствен е признал съществувала 4 години държава през Х²Х век например, или коя държава единствени са признали наши владетели?

                    Comment


                      #40
                      von Danitz написа Виж мнение
                      Ок, не споря, имаме нещо интересно, зададено по безумен начин, що не попита например, кой единствен е признал съществувала 4 години държава през Х²Х век например, или коя държава единствени са признали наши владетели?
                      Трудно ми беше да измисля задаването - все ми се струваше, че ако спомена повече, ще стане прекалено лесно - всъщност, второто ти предложение е добро, а що се отнася до периода - разчитах, че е зададен още в раздела.
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        #41
                        Кой остров е бил предаден на Швеция през 19 век,но тя го е задържала само година?
                        Нека духът ти живее и нека ти който,обичаш Тива,да прекараш милиони години ,обърнал лице към северния вятар,докато очите ти съзерцават щастието.
                        Надпис от чашата с пожелания от гробницата на Тутанкхамон.

                        Comment


                          #42
                          Да не е Гваделупа, от 1813 до 1814 г.?

                          Comment


                            #43
                            Да, Гваделупа е, само че Гваделупа е архипелаг а не остров

                            В какво "нещо" са замесени страните от Централна Америка през 40те години на XIX век?

                            Comment


                              #44
                              Нямаш предвид Обединените централноамерикански провинции, предполагам?

                              Comment


                                #45
                                Точно това имам предвид.

                                Comment

                                Working...
                                X