Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПАК-ФА

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Да допълня - "Т" е индексът на Сухой за самолети с триъгълно крило, "С" - стреловидно.

    например - Т-10 и С-37

    Да питам, ако този мистичен руски самолет е "аналог" на Ф-22, what about Ф-35?
    what about it? ПАК ФА е първият, след Ф-22 и Ф-35, самолет с всички характеристики на машина от т.нар. "пето" поколение - висока интеграция на бородовите системи, средства за комуникация, позволяващи му да бъде част от бойната "мрежа" в реално време, ниска забележимост в РЛ, ИЧ и оптическия диапазон, свръхманевреност, ново ниво на СУВ, позволяващо обзор, захват и обстрел на няколко въздушни и наземни цели едновременно.
    С оглед на ЗАЯВЕНОТО за Ф-35 и ПАК ФА, то американския лек изтребител изостава по всички параметри, не е в категорията на ПАК ФА.
    Колкото до Ф-22, ще минат години преди да може да се даде окончателна оценка.
    ИМХО, на този етап, нещата ще бъдат като при двойката Су-27-Ф-15А - превъзходство на по-късно построения самолет с около 30%.
    Отсега може да се каже, че ПАК ФА вероятон ще бъде по-забележим от Ф-22, но ще има значително по-мощна РЛС, както и в пъти по-голям обзор, и по-широк и голям набор от въоръжение (двама много големи подтелни отсека плюс два малки срещу един голям плюс два малки).
    С оглед на формата, отсега е ясно, че аеродинамичното качество (отношението носеща площ-челна проекция) на ПАК ФА значително превъзхожда това на Ф-22 (но пък там предимство има дори и Су-27).


    ПП - и понеже днес съм в добро настроение, ще си позволя на нахраня трола. Динайн - давам ти малка снимкова справка, която свободно можеш да ползваш, когато се колебаеш кое е самолет, кое - танк:


    самолет:




    танк:



    Ако изпитваш затруднение да направиш концептуална, а не само визуална разлика между двете понятия - питай, ще ти обясня.

    Comment


      #47
      кало написа
      ПАК ФА е първият, след Ф-22 и Ф-35, самолет с всички характеристики на машина от т.нар. "пето" поколение
      Ъъъ, това няма голямо значение, но за точност, това не го ли прави не "първият", а "третият", след като е "след" тези двата. Или имаш предвид "първият руски"?

      Иначе за останалото съм съгласен, поне е естествено създаденият по-късно самолет да превъзхожда в едно или друго отношение по-рано създадените от него "първопроходци" на това пето поколение реактивни самолети.
      От друга страна, Ф-22 пък е на въоръжение вече известно време, което, вероятно, дава не малко важна информация на страната-оператор, която ще бъде използвана при създаването на следващи самолети (макар че кой знае какви машини ще са това и кога ще се случи, особено при сегашната твърде ленива "надпревара във въоръженията" ; и все по-високите цени на подобни програми). Докато руският е още далеч от това да бъде въведен в експлоатация. Подобно "изоставане" или "забавяне" също има значение.

      Comment


        #48
        Кало, между танк и самолет правя разлика, идеше реч за "Т"-то в наименованието Виж Гогата го е разбрал, явно е по-умен.

        Освен това разбрах, че ще минат години, докато се оцени Ф-22, но пък отсега е ясно, че ПАК-Фа ще го превъзхожда значително

        ПП Щях да вметна нещо за iPad-а на Apple, ама аналогията е прекалено болезнена.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #49
          "Първият" изобщо, след изброените два. Съжалявам, ако се е оказало особено сложно за разбиране.

          на мен също ми е сложно да разбера фразата "И защо са го направили да прилича на танк...?" като отнасяща се до индексите...

          Освен това разбрах
          пак не си разбрал

          Comment


            #50
            От сайта на "Сухой":

            В планы Компании «Сухой» входит и дальнейшее развитие Программы ПАК ФА, над которой мы будем работать совместно с индийскими партнерами. Я уверен, что наш совместный проект превзойдет западные аналоги по критерию стоимость-эффективность и позволит не только укрепить оборонную мощь ВВС России и Индии, но и займет достойное место на мировом рынке», - сказал Генеральный директор ОАО «Компания «Сухой» Михаил Погосян
            Според RIA Novosti, Индия участва във финансирането с 25 %. В друг форум се посочва план за изработване 500 самолета от тях 200 двуместни и 50 едноместни за Индия, а останалите едноместни за Русия.

            India, which has a long history of defense relations with Moscow, remains Russia's sole partner in the project.
            India's Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) was reported to be seeking a 25% share in design and development in the project. It has also sought to modify Sukhoi's single-seat prototype into the twin-seat fighter India's Air Force wants.
            Поради участието на Индия, струва ми се, че Китай отпада от списъка с възможните клиенти. Изтъкването на Ф-35, като аналог (потенциален конкурент) и "забравянето" на Ф-22 се дължи, според мен на това, че последният (Ф-22) не се предлага за продажба извън САЩ.

            Comment


              #51
              Има ли вече тема "Т-50 vs. F-22", за да троля там?
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #52
                Уви, няма, но и лошото е че ще ни трябват истинските характеристики и на двете машини + концепциите им за ползване за да можем да сравняваме. За Ф-22 разсекретяваха малко данни, за ПАК-ФА имаме само снимките и нищо друго. Стандартното предположение е, че ПАК-ФА ако струва както се говори 90 милиона, най-вероятно руснаците са тръгнали за нещо ала "80% възможности на 40-50% от цената на противника". А и планираната бройка ПАК-ФА (вярно че е доста разтегливо, но все пак) е към 300-400+ за руските ВВС в идните 20-тина години, което го прави по-разпространен от Ф-22. Далеч по-вероятно би било Ф-35 срещу ПАК-ФА, но отново и двете неща са само в процес на малко или много напреднали тестови полети. Може да опитаме да ги сравняваме като концепция, но пак ще е до голяма степен гадаене.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #53
                  Малко снимки:





                  Last edited by кало; 03-02-2010, 15:58.

                  Comment


                    #54
                    На мен ли ми се струва или това си е точно копие на f-22.Много крадливи тия руснаци.

                    Comment


                      #55
                      baian написа Виж мнение
                      На мен ли ми се струва или това си е точно копие на f-22.Много крадливи тия руснаци.
                      Виж сега то ф -15 си прилича с миг 29 и су 27 ама това не значи че руснаците са копирали ф 15 а аз лично не виждам почти никакви прилики между ПАК-ФА и ф-22.

                      Comment


                        #56
                        Определено не е "точно копие на f-22", а и за сходствата в дизайна, мисля че при проектиране на нов изтребител не е необходимо да се "открива топлата вода". Ето едно интересно сравнение между 5то поколение изтребители от www.ausairpower.net



                        И малко ТТ данни за ПАК-ФА:

                        Last edited by Francis Drake; 03-02-2010, 19:22.

                        Comment


                          #57
                          А ето и снимки за сравнение на ПАК-ФА и Ф-22:



                          Comment


                            #58
                            Трябва никога да не си виждал никакъв самолет в живота си, за да наречеш ПАК ФА "копие" на Ф-22... или да си сляп... или зад-очното устройство да не функционира изобщо...

                            По темата:

                            Още седем полета в К-н-А, после - и КНС, и 01 отиват в Жуковски. Вероятно ще строят поне още два летящи екзмепляра. На първо време - с двигатели 117 (по-мощен вариант на 117С, които стоят на Су-35 - тяга - 14500) - тяга 15500, а после - със станалият митичен за седмица изд. 129 (проектът за нов двигател с вероятна тяга между 18500-19500).
                            Очаква се РЛС да бъде готова за монтиране на борда към лятото.

                            Междувременно Су-35 започва програмите "Свръхманевреност" и "В-В" и "В-З". Трябва да приключат до година и половина.

                            Comment


                              #59
                              Ще го докарат на аеродинамика, може би и двигателче ще направят... Допускам, че и някаква"стелт"покритие ще измайсторят(а и ГРУ не съм чул да са ги разпуснали)))) Но както винаги ще се издънят там където винаги са били слаби-авиониката! Какъвто и да е резултата, ако сравняваме с Ф-22 то ПАК ФА ще е слепец, изправен срещу едноок в най-добрия за него случай...

                              Comment


                                #60
                                Ще го докарат на аеродинамика, може би и двигателче ще направят... Допускам, че и някаква"стелт"покритие ще измайсторят(а и ГРУ не съм чул да са ги разпуснали)))) Но както винаги ще се издънят там където винаги са били слаби-авиониката! Какъвто и да е резултата, ако сравняваме с Ф-22 то ПАК ФА ще е слепец, изправен срещу едноок в най-добрия за него случай...
                                И какви са основанията за такива крайни изказвания? Не знаем нищо особено конкретно за авиониката, като цяло за самолета (освен много спекулации). Да се твърди че нещото ще е сляпо или да се правят основни и дълбокомислени заключения на базата "аз казах така" в стил "руснаците са тъпи и нямат електроника" или "американците са дебели и не разбират от аеродинамика" е абсолютно безсмислено.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X