Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Това ме потресе! Бойните роботи не са далеч!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Не, за бойна машина е ясно, че има доста по-евтини еквиваленти, така че е съмнително (освен някаква тясна специализация, за която не се сещам сега - разбира се, ако предположим, че някъде в бъдещето започнат да правят механични заместители на редовия пехотинец, подобна разработка ще има място ). Но пък разни специализирани логистични приложения могат да му се намерят. Така или иначе, не това е толкова съществено, колкото индиректната полза, както е с повечето (макар и не всички) подобни разработки - откриват се нови решения, които след това могат да послужат на доста неочаквани поначало места. А и няма съмнение (поне за мен), че по едни или други чисто битови причини (и както е с повечето съвременни предмети, не нуждата или пък съотношението между цена и полезност, ще са определящи, а макретинга и създаването на нова потребителска ниша) роботи и подобни устройства ще се разработват за чисто граждански нужди, а всяка подобна разработка придвижва малко нещата напред.

    Comment


      #32
      Аз като фен на научната фантастика виждам приложимост на Луната и Марс.
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        #33
        Като набеден фен на ненаучната(чистата) фантастика бих повторил фразата си по една друга тема на форума-"почакайте само 30 тина години"
        Нека отчетем ,че това е публичен демонстратор,не е секретно и дори не е фирмена тайна.Какво ли имат още в торбата което не е за показване?Крачещите механизми не са днешна идея (дори крачещите танкове).Просто не им е дошло времето за масово производство.Смешното ще е когато навлязат в широка употреба какви реплики от рода на:-ах как не се сетихме навремето,и "каква изненада" ще се ширят.А като се замисли човек още Анибал е използвал в редовната си армия "Крачещи танкове" при това (биотехнологии).Ама им е бедна фантазията на съвременните фантасти а???

        Comment


          #34
          Съгласен съм с bsb относно приложенията. Някакво специализирана задача все ще му се намери, но армии от крачещи роботи не мисля че ще видим някога, освен на кино де.
          Примерно работа в отровна или опасна среда - пожари, аварии, радиоактивни течове и т.н.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #35
            Крачещите танкове и на мен са ми съмнителни, макар че, образно казано, всичко е възможно . "Съмнителни", защото както вече отбелязаха в темата, за тази цел си има вече отработен и достатъчно евтин движител с приемлива проходимост, спрямо когото крачният "танк" едва ли би имал големи предимства или по-точно, предимствата му биха били доста специфични. Все пак подобен танк в "движещо" се положение ще е доста по-висок (няма как иначе), вероятно ще е с доста по-висока проходимост, но това ще се съчетава с много по-ниска скорост, а и с по-уязвима за повреди ходова част. Така че ако се появят някакъв род "крачещи" танкове, те ще са строго специализирани (и плод на богати държави с много големи финансови възможности, които могат да си позволят да се интересуват от подобен род скъпи и строго специализирани проекти). Щом се появят необходимите технологии за да се създаде една машина самостоятелно и разумно (в определени рамки) действаща, то крачният движител ще заема вероятно само една малка част от спектъра такива машини, особено военните, където верижни, колесни или летящи машини, ще са основата. И точно заради спецификата - все пак, заради фантастиката, ние си представяме роботите хуманоидни, но те в повечето случаи съвсем не са такива, защото формата им е строго утилитарна. Ако се появят хуманоиди, то ще е с търговски цели и едва ли във военния сектор.

            Динайне, то ние веднъж спорихме за нещо подобно . Както и да е, за да се появят крачещи заместители на редовия войник (то ние там за друго спорехме, но има връзка), ще трябва те да са достатъчно евтини, т.е. въпрос на технологии и заедно с това да имаме съответната "идеологическа" предпоставка, например, нежелание да се жертва човешки живот и прочее. Колко време подобни съображения биха издържали пред военната необходимост на реална война е друг въпрос. Ако освен този "хуманистичен" довод може да се постави и друго, то ще е обучението и "щамповането" на еднакви по характеристики роботи-войници (т.е. спестяване на разходи по поддръжка и обучение, ако това е възможно, разбира се). Т.е. има какво да се помисли, но някак Лемовите криптонано"войници", предизвикващи пормени в климата и други подобни катаклизми, ми се виждат по-вероятни.
            Last edited by gollum; 20-03-2008, 13:57. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #36
              Да, нещо подобно беше, но не същото.

              Точно разходи по поддръжка не виждам как ще се спестят Човешкият войник ползва консерва говеждо на ден, манерка вода и руло тоалетна хартия (образно казано), а за такива роботи не ми се мисли какви лаборатории и специалисти ще са нужни (за постоянна диагностика, поддръжка, намеса в управлението, ремонти и прочие). Но да не се отклоняваме.

              Сетих се за онази прочута снимка с овъглените останки на двамата охранители и гневната тълпа във Фалуджа. Можем да си преставим лесно как на тяхно място биха висяли две разнебитени метални тела


              Какво да добавя, не мисля че някога крачещите механизми ще станат масови поради вече изброените причини. Подводници и кораби могат да си носят 1-2 такива на борда - за поправки на реактора примерно, работа в опасна среда, ремонти в недостъпни за човек места и т.н. В индустрията могат да се намерят приложения, все специализирани. Но като някаква масова машина не го виждам - като боен механизъм ще е прекалено уязвим и ненадежден, като товарен не би имал никакво предимство пред колесен или верижен механизъм от гледна точка на товароподемност.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #37
                Точно разходи по поддръжка не виждам как ще се спестят
                Е, недей така, точно за някоя скъпа армия ще се спестят - на роботите не им се плаща заплата, нито премиални за опасност; нямат нужда от пенсионно осигуряване и прочее (ако не се лъжа, голяма част от бюджета отива точно за такива неща ); когато не ти трябват, можеш да ги съхраняваш в някой склад без специална поддръжка; ако речеш да ги транспортираш, не трябват специални условия, както е когато транспортираш хора и прочее; не трябва да ги обучаваш специално - само копираш софтуер, което означава, че не си обвързан с дълги срокове на подготовка и допълнителни разходи покрай нея; никой няма да се тревожи за нарушаване на правата на подобни роботи. Ако загубиш такива машини в бойна ситуация никой журналист вкъщи няма да се развика за човешката цена, нито ще дойдат майки да питат за синовете си. Така че нещата не са толкова прости - въпрос на технология и цена, а както знаем, и двете се променят, при това драстично. В общества, в които човешкият живот е много ценен и по този повод се вдига много шум, подобен род машини-заместители ще имат своето място. Защото и самите общества са достатъчно богати, че да могат да си го позволят . Както и да е, засега никой не говори за роботи-войници.

                А що се отнася въобще до приложението на подобен род неща - мисля че тук не проявяваш достатъчно въображение. Да не забравяме, че в съвременните развити общества не е толкова важно колко струва дадено нещо и дали реално има нужда от него, а само дали може да си създаде нова пазарна ниша, т.е. да инициира ново потребление. Веднага мога да си представя цял куп механични играчки, а ла домашни любимци и прочее (както и въобще играчки), да не говорим за разни хуманоидни роботи за всякакви функции (да не се вдаваме в подробности, не е нужно ).

                Но се отвлякохме от темата, а тя е за конкретното роботче.

                Comment


                  #38
                  Пазарна ниша не може да се създаде на сила, Голъм. Яростната реклама без реална нужда за продукта може да постигне единствено краткотрайна мода. Не вярвам да твърдиш че реална нужда от играчки няма
                  Точно реалната нужда е в основата на такава ниша, дори тази нужда да не е осъзната до момента. Бях чел наскоро за компанията Ксерокс - когато са предложили факсовете си за първи път на пазара, се е считало че няколко хиляди бройки ще покрият нуждите на цялата страна. А днес не можем да си представим офис без факс - тоест нуждата си е била налице, но никой не я е виждал.
                  С други думи, работата на маркетинговият отдел е да открие нуждата у потенциалния клиент и да се опита да я задоволи с продукта на компанията си. А не може да открие нещо, което не съществува Тоест може, и тогава продуктът се оказва пълен провал

                  За пенсиите и заплатите имаш право. Но без конкретни цифри можем само да гадаем - може и да се окаже че армията от войници се заменя с армия от техници, а те също искат заплати и пенсии...

                  Конкретно за това крачещо добиче, повече ми "харесват" стандартните разработки на БПЛА и разните верижни роботчета.

                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #39
                    (отклонение от темата)
                    Да не пренасяме разговора на маректингова тематика и въобще за реклама, все пак съм на работа в момента и това ми стига . Ще изтъкна само че не съм съгласен с теб и, според моето скромно разбиране, грешиш - новият продукт създава нова ниша около себе си, без задължително нужда от него да е съществувала. Всичко е въпрос, разбира се, на добра преценка и рекламна кампания, но така стоят нещата, според мен, в днешния свят. Особено това важи за конкретен вид играчка от какъвто и да е вид - марката, вида, създават нуждата и търсенето, ако успеят.
                    Но това няма връзка с роботите, де.
                    (край на отклонението от темата)


                    Dinain написа
                    Конкретно за това крачещо добиче, повече ми "харесват" стандартните разработки на БПЛА и разните верижни роботчета.
                    Сега съм съгласен, че така стоят нещата. Но нямаме идея как ще се развият в бъдеще и какъв потенциал може да се разработи у подобен тип движители - ако са достатъчно евтини и сигурни, определено ще заменят не малка част от роботите, които сега използват някакъв тип верижен или колесен движител, особено за такива, които се движат в сгради или пък в много сложен терен. Впрочем, из фантастиката има всякакви варианти на съчетания между крака и колела, така че не е невъзможно да се направи колесно-крачеща машина (която да съчетава при нужда скорост и при нужда проходимост). Но това е в сферата на фантастиката, поне засега, докато разните безпилотни самолетчета и колесно-верижни роботчета са реалност и засега няма вероятност от силна "крачеща" конкуренция.

                    Comment


                      #40
                      uzi71 написа
                      Готина джаджа - почти като жива. Сериозно това е най съвършено движещия се крачещ механизъм който съм виждал.
                      Вярно е...

                      Тоя робот нищо чудно и една ръченица да изиграе!

                      Comment


                        #41
                        В това клипче http://www.vbox7.com/play:24325655 има много добра графика представяща "крачещи танкове" използвани в редовната армия.само не знам как са се справяли със серийното производство.

                        Comment


                          #42
                          Е, bigbeer, какво е общото между двете? Според мен - нищо. Нито слоновете, нито конниците, имат нещо общо с танковете.

                          Comment


                            #43
                            Шегичка!макар че като се замислиш говорим за крачеща бойна машина.За времето си са били добре бронирани (слоновете и колесниците) И са напълно адекватна за предхристово време технология.Колесниците са и основа на Египетската бойна мощ.Вобще имах предвид идеята,че всичко ново е добре забравено старо-естествено в духа на своето време.
                            Сега вече сериозно:Крачещите бойни машини имат редица предимства пред колесните или верижните.През годините на миналия век нееднократно са правени експеримети в тази насока по рдица причини не стигнали до серийно производство.И стелт технологиите ги има още от "време оно" Първите опити започват случайно братята Хортен в Германия като страничен ефект при конструкторско търсене.Американците ги въвеждат отскоро като малко серийни и скъпи символи на властта си.Ако не дай боже доживеем до по-масов военен комфликт нищо чудно да ги видим и в масова употреба.Така и с крачещите технологии.Експериментални концепции по темата има още от времето на първата световна.През 80 те години на миналия век в Япония и САЩ работят много упорито върху това,но ги спъват 2 основни причини с които не успяват да се преборят изцяло-ниската автономност и слабата енерговъоръженост,които ги правят практически неефективни.Мисля че сме на границата на преход от експериментални разработки към малкосерийни скъпи но ефективни машини.След години определено ще има и крачещи танкове-много ефективни срещу използването на всякакъв вид контактни мини например.Просто още не им е дошло времето.А относно клиренса не си прав.Помисли за движенията на паяците:-движат се с голяма скорост почти влачейки корема си.Това което наблюдавахме тук е много по-сложно за копиране от преместването на предния чифт крака,изнасяне центара на тежестта напред и последващо на задните крака при паяците.Много по лесно за копиране като начин на придвижване и нисък център на тежестта гарантиращ по-голяма стабилност.Убеден съм,че крачещите машини в следващите 20-тина години ще се наложат при изпълнението на редица специфични задачки,като малкосерийни и скъпи но ефективни механизми.Нищо чудно в перспектива сериозно да ограничат колесните и верижни автомобили,макар да е несериозно да се мисли,че изцяло ще ги заменят или дори ще ги доближат по разпространение.В този дух на разсъждение нека помислим,кой преди 30-40 години е приемал идеята за мобилни телефони с вградени фотокамери за сериозна. :1087:

                            Comment


                              #44
                              Ок и така да е (за колесници и слонове, въпросът е, че става въпрос за различен тип оръжие от танка, в различни условия, та затова и възразих срещу аналогията - наличието на крака също не е път за създаване на аналогия, щом танковете нямат .
                              Но за да не се говорим общо, опитай се да изредиш предимствата, които танк с крака би имал пред традиционното шаси, пък другите ще изедят недостатъците и така ще се види някакъв баланс.

                              За паяците си прав - има и скачащи паяци. Проблемът, обаче е енергиен, а и краката на паяците в подобен случай са изнесени доста нависоко (ставите), т.е. пак ще стърчат и ще са уязвими - все пак става въпрос за време, в което основна е огневата мощ, та поради това размера и видимостта придобиват голямо значение. Когато са използвали слонове и колесници, нещата са били различни.

                              Comment


                                #45
                                За момента ми хрумва това:
                                1/По ефективно избягване на контактни мини и всякакъв тип пасивна противотанкова защита.
                                2/Преодоляване на речни корита и неравности на терена обикновенно ограничаващи сериозно съвременните танкове.
                                3/Поради по малката си носеща площ сериозно предимство при заледени и блатисти терени.
                                4/възможност за рязка промяна посоката на движение,каквато колесните и верижни машини никога на биха постигнали.
                                5/по-малко уязвими към поражения на ходовата част
                                6/възможност за промяна центъра на тежестта и клиренса
                                7/възможност за монтиране на сензори и въоръжение по местата традиционно заемани от ходовата част на класическите машини.
                                И това ми хрумна само на мен и само за 2 минути,а ако се замисли човек кой знае още до къде ще го докара.Особено ако са добре мотивирани финансово колективи от подготвени специалисти.

                                Comment

                                Working...
                                X