Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Мойят Поздрав към всички участници тук/и гости/

    Здравейте на всички тук! Аз току-що - преди има-няма 1 час - се реги- стрирах тук, и ТО - С ОГРОМНО УДОВОЛСТВИЕ! Първата ми работа бе да прочета много от мненията относно СРЕДНОВЕКОВНИТЕ ЦЪРКВИ в България и за себе си да отбележа,че това е един разкошен и амбицио - зен проект! Благодаря за тази идея на ТОРН! Това, което прочетох дотук, ми хареса и впечатли много!Аз все още нямам какво да предложа и до - пълня по тази тема, но се надявам, че може да се окажа и в ролята на автор на материал тук в един по-късен момент.
    Искам сега да предложа на всички тук - и активни участници и потре- бители, както и гости! - НОВА ТЕМА за форум :
    КОИ СА СТРОИТЕЛИТЕ НА ТЕЗИ СРЕДНОВЕКОВНИ БЪЛГАРСКИ ЦЪРКВИ? А
    КОИ СА ЗОГРАФИТЕ НА СРЕДНОВЕКОВНИТЕ БЪЛГАРСКИ ЦЪРКВИ?
    И двете теми много ме интересуват, и се опитвам да събера нещо по тях, но за съжаление не съм успял много! Вие бихте ли ми помогнали с материали и идеи?
    Иска ми се да започем най-напред с Темата ЗА СТРОИТЕЛИТЕ!
    Желая крепко здраве на всички участници тук!! И ДЪЛГОЛЕТИЕ НА ТОЗИ САЙТ И ФОРУМ! И НА ВСИЧКИ НЕГОВИ АВТОРИ И ПОТРЕБИТЕЛИ!

    Comment


      Скалните манастири около Провадия

      едно линкче към едно книжле на което попаднах случайно ... даже си го разпечатах .. работи

      http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

      Comment


        medved2, виж в Николай Тулешков "Архитектурното изкуство на старите българи" т.1 и т.2.

        Comment


          arhangel написа Виж мнение
          едно линкче към едно книжле на което попаднах случайно ... даже си го разпечатах .. работи

          http://www.wcif-bg.org/data/fckedito...iisko%2011.pdf
          Mного е хубава книгата ! Аз съм ходил само на Шашкъните, но при първа възможност ще прочета цялата книга и ще видя къде е най - достъпно за посещение. Иначе влака спира на Невша и от него се виждат скалните ниши и мислят, че там ще е най - лесно като достъп ! Имам някакъв планинарски опит, но ако е много екстремно все пак живота ми е мил
          ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
          И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
          ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
          НА ИЛИНДЕН

          Паметна плоча, Крушево,
          ИЛИНДЕН 1953

          Comment


            Освен включените в списъка на стр.7 и останалите които са били дискутирани във форума, още няколко имена, които мисля че не са споменавани досега :
            Св.Троица – с.Комщица, Годечко ХV²-ХV²² в.
            Св.Димитър - Свищов – ХV² век
            Св.св.Петър и Павел - в женския метох в Свищов, 1644 г.
            Св.Троица – манастирска църква на Раковишки манастир , Видинско ХV² в.
            Успение на пресв.Богородица – манастирска църква на манастира Св.Богородица Петричка до с.Бачково, Асеновградско, 1604 г.
            Bartol

            http://bartol.blog.bg/

            Comment


              bartol написа Виж мнение
              Освен включените в списъка на стр.7 и останалите които са били дискутирани във форума, още няколко имена, които мисля че не са споменавани досега :
              Св.Троица – с.Комщица, Годечко ХV²-ХV²² в.
              Св.Димитър - Свищов – ХV² век
              Св.св.Петър и Павел - в женския метох в Свищов, 1644 г.
              Св.Троица – манастирска църква на Раковишки манастир , Видинско ХV² в.
              Успение на пресв.Богородица – манастирска църква на манастира Св.Богородица Петричка до с.Бачково, Асеновградско, 1604 г.
              Църквата в Комщица е споменавана, въпреки че май не е споменавано от кой век е, за свети Димитър в Свищов не съм чувал, благодаря за насочването, за църквата в Раковишкия манастир, за която има най различни мнения от кога е писано, а Архангел май даже има и снимки от стенописите /но не ги е показвал/, за църквата на Бачковския манастир е общоизвестно.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Thorn написа Виж мнение
                ...Свети Димитър в Свищов не съм чувал, благодаря за насочването, за църквата в Раковишкия манастир, за която има най различни мнения от кога е ,е писано, а Архангел май даже има и снимки от стенописите /но не ги е показвал/, за църквата на Бачковския манастир е общоизвестно.
                Тук съм поствал преди време външни снимки от Раковишкия манастир
                Стенописите не съм ги качвал, щото са от 19 век
                ...Но ето ... дето се вика ЗА ВСИЧКИ КОИТО ГИ ПОЖЕЛАХА
                Има теории ,че са преповтаряни върху старите ... но никъде не съм срещал нещо по-задълбочено да прочета за тази църква ...
                Attached Files
                http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                Comment


                  възможно е да са преповтаряни... не са знаели броните как изглеждат и са ги направили на блузи...
                  Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                  Comment


                    http://picasaweb.google.bg/ZieziAlbum/zkWswC# - Галерия на Зиези за Мало Маловския манастир


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      И още 2 галерии :

                      1. от 04.04.2009 г. - Църквата "Свети Козма и Дамян" - с.Мърводол, община Невестино :


                      2. от 12.04.2009 г. - Църквата "Света Богородица" - с.Прибой, община Радомир :
                      Църквата е от 16 век, и е разположена в селското гробище. Състои се от стара и нова част. Старата църква е построена е от ломени камъни, споени с бял хоросан, като на места има декоративни редове от червени тухли. Църквата е едноапсидна, с полуцилиндричен свод. През 19 век към нея е пристроена нова част - също от ломен камък с камбанария. Вътре в новата част няма стенописи. В старата част на църквата значителна част от стенописите са запазени, като зад олтара и в апсидата и наа свода са запазени над 90 % от тях. Чудесни стенописи на повече от 400 години. В двора на църквата са запазени части от антични колони и бази.
                      На западната фасада има мащабна нова стенопис от 1998 г., която вече е започнала да се лющи и която също е повече от внушителна. През 1873 г. църквата е била преустройвана, като от това време са запазени вътре в църквата 2 наивистични стенописа без особени достойнства.
                      Интересно място, заслужава си да се посети още веднъж.
                      Bartol

                      http://bartol.blog.bg/

                      Comment


                        За тази църква мисля не е ставало дума.

                        Църква до с.Камено поле – Врачанско http://www.capital.bg/show.php?storyid=602312 ПП Статията беше свободнодостъпна преди няколко дена. В нея за църквата пише само, че някога била хубава, но била съсипана от иманярите.

                        Според Уикипедия в селото имало предание, че някога Иван Асен II я построил, и даже имало доказателства.


                        Малко нелицеприятна гледка вътре http://www.duma.bg/2006/1106/251106/...stvo/ob-5.html
                        Attached Files
                        Last edited by случайно прелитащ; 26-04-2009, 01:00.

                        Comment


                          Благодаря. Ще го сложа в списъка.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            В село Софрониево, общ. Мизия също било имало средновековна църква Свети Никола - вероятно XVI век

                            Last edited by Thorn; 13-04-2009, 11:44.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              За църквата в Камено поле



                              Каменна сграда с изпъкнала полукръгла апсида от източната страна. Покрита с равен двустрех покрив от каменни плочи Паметник на културата от национално значение ДВ.,бр.90/1965 год. Не се стопанисва и е в лошо състояние
                              Last edited by Thorn; 13-04-2009, 12:26.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                св. богородица елеуса от Векуша/Македония

                                Знам мнението на Торн за българските средновековни църкви в Македония, но пиша това защото тази е интересен обект за всеки който се интресува от средновековни църкви. Изградена е през 1080 година. Спред монахинята която я представи - никога не е разрушавана. За съжаление е горяла два пъти през 20 век което е повредило стенописите. Има съхранени два стенописни слоя - от 11 и 19 век. Първият заедно с олтара и подовите мозайки е реставриран. Късното ни посещение и слабата светлина не позволиха да се запозная добре със стенописите, но съм решел да повторя някой ден. Манастира се намира на 7 км от Струмица и е на 40 минути от българската граница. Поддържан е отлично и си заслужава да се посети заедно с близкия Св. Леонтий от Водоча. Не правих снимки, но пък има достатъчно в тази страница:

                                Comment

                                Working...
                                X