Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каюткомпания-място където офицерите пият чай и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Това ще заболи, няма спор, обаче тая болка надали ще повлияе някак на оперативната ситуация около съответния остров. Виж, на мен ще повлияе - често поръчвам разни неща оттам и ще ме лишат от удоволствието да се псувам с разни китайци
    Тя оперативната обстановка около острова така и така няма да е розова за китайците. А търговска блокада би било повече от "болка" при сегашната ситуация. Китай няма истински съюзници, няма културно влияние, вътрешното потребление започна да расте отскоро, а научният потенциал е все още в кувьоза и има нужда от постоянни грижи. Китай буквално ще изчезне като фактор за няколко десетилетия. Бая болка ще бъде, независимо как завърши мача около острова.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Amazon написа Виж мнение
      Тя оперативната обстановка около острова така и така няма да е розова за китайците.
      Зависи от острова. Ако е остров Гуам, хич няма да е розова

      Amazon написа Виж мнение
      А търговска блокада би било повече от "болка" при сегашната ситуация. Китай няма истински съюзници, няма културно влияние, вътрешното потребление започна да расте отскоро, а научният потенциал е все още в кувьоза и има нужда от постоянни грижи. Китай буквално ще изчезне като фактор за няколко десетилетия. Бая болка ще бъде, независимо как завърши мача около острова.
      Нас не ни интересува колко ще боли, а как ще повлияе на оперативната обстановка Ако ни интересуваше колко ще боли, нямаше да се стреляме край острова, а щяхме да решим проблема със санкции, ембарго и т.н. Щом веднъж сме почнали да се стреляме, значи искаме да стъпим на острова, а не да лишаваме света от коледни играчки

      Comment


        Кухулин написа Виж мнение
        Не разбирам. Да допуснем, че възниква военен конфликт заради някакъв остров - стрелят се, топят се и т.н. Как ембаргото ще помогне за разрешаването на този конфликт?
        А-а, ами аз имам предвид начеващата разправия в момента - около един съвсем конкретен остров - някакво международно (в смисъл, че няколко народа го пишат свое) хълме всред Южно-Китайско море, на което китайците са му досипали пръст да стигне за една писта и няколко бараки. Обаче се намира посред най-оживените морски търговски маршрути... И сега кат са пратили корабче да го патрулира - един вид "я, мола ви са, да ни заобикаляти военното летищи отдалече, ко-й-туй" и всички, на които им предстои да го заобикалят, се втрещиха - и сащианците отидоха да видят ко ста`а. Щото те тез маршрути там включват едни тайвански производители на процесори и видеокарти..., едни южно-корейски производители на битова електроника... - и разбира се, вносители на разни хубавини за тез държави, които никак не ги радва мисълта един контейнеровоз стругове с двойно предназначение за Япония да се окаже "спрян за проверка на новото китайско КПП". Все пак маршрута Европа-Япония (и други по пътя) през Суецкия канал и Индийския океан е по-къс, отколкото през Тихия океан и Панамския канал (тъй си мисля аз де) - щот после идва и Атлантическия. И една "тапа" с военни претенции на тоз маршрут е таман за каквот всички питаха...
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          pnp5q написа Виж мнение
          А-а, ами аз имам предвид начеващата разправия в момента - около един съвсем конкретен остров - някакво международно (в смисъл, че няколко народа го пишат свое) хълме всред Южно-Китайско море, на което китайците са му досипали пръст да стигне за една писта и няколко бараки. Обаче се намира посред най-оживените морски търговски маршрути... И сега кат са пратили корабче да го патрулира - един вид "я, мола ви са, да ни заобикаляти военното летищи отдалече, ко-й-туй" и всички, на които им предстои да го заобикалят, се втрещиха - и сащианците отидоха да видят ко ста`а. Щото те тез маршрути там включват едни тайвански производители на процесори и видеокарти..., едни южно-корейски производители на битова електроника... - и разбира се, вносители на разни хубавини за тез държави, които никак не ги радва мисълта един контейнеровоз стругове с двойно предназначение за Япония да се окаже "спрян за проверка на новото китайско КПП". Все пак маршрута Европа-Япония (и други по пътя) през Суецкия канал и Индийския океан е по-къс, отколкото през Тихия океан и Панамския канал (тъй си мисля аз де) - щот после идва и Атлантическия. И една "тапа" с военни претенции на тоз маршрут е таман за каквот всички питаха...
          Не става много ясно защо им е на китайците да затварят търговските маршрути в Южнокитайско море, защо им е да поставят "тапи"? ИМХО, не им трябва

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Не става много ясно защо им е на китайците да затварят търговските маршрути в Южнокитайско море, защо им е да поставят "тапи"? ИМХО, не им трябва
            А според теб защо го правят тогава? Щото ги хапят щъркелите, или с някакъв дългосрочен замисъл?
            Това дали имат мотивация да използват острова за КПП или не няма значение. Важното е че се появява на масата като възможност. Русия например също няма мотивация да изпържи Париж или Ню Йорк, обаче стратегическите ядрени оръжия са крайъгълният камък в цялата им политика. Не че сравнявам една скала с МБР, но си е един коз в повече за Китайците.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              А според теб защо го правят тогава? Щото ги хапят щъркелите, или с някакъв дългосрочен замисъл?
              Операциите им в Южнокитайско море са свързани преди всичко с нефтодобива.

              Amazon написа Виж мнение
              Това дали имат мотивация да използват острова за КПП или не няма значение. Важното е че се появява на масата като възможност.
              Нищо не се появява на масата, а си е било там открай време. Китай по всяко време може да прекъсне трафика през ЮКМ, САЩ по всяко време може да прекъсне китайския трафик във всяка точка на света. И не е реално някоя от страните да попречи на другата с военни средства. Изобщо, този проблем седи извън военната плоскост.

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Не става много ясно защо им е на китайците да затварят търговските маршрути в Южнокитайско море
                То там има материал за няколко сериала. Техните претенции са толкова нагли (червената линия), че практически оставят другите държави наоколо "с бряг, но без море". Щото там има бая риба (8% от световния добив, според уикито); има и някакъв нефт и газ (някакъв, щото прогнозите им са десет пъти по-високи от сащианските примерно); а пък някои даже обвързват "затварянето" на това море да не е международно с напъните им да си осигурят спокойствие и ненаблюдаемост на атомните подводници (в рамките на доктрината им за гарантиран втори, т.е. ответен удар). А сащианските кораби, които патрулират наоколо `с екологични` и прочие мисии, щъкат необезпокоявани даже през ексклузивните им икономически зони, което е възможно, докато са "международни води".

                Click image for larger version

Name:	South_China_Sea_claims.jpg
Views:	1
Size:	17.6 КБ
ID:	548571
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  pnp5q написа Виж мнение
                  Щото там има бая риба (8% от световния добив, според уикито);
                  Не думай

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    Не думай
                    Click image for larger version

Name:	south-china-sea.gif
Views:	1
Size:	47.7 КБ
ID:	548572
                    А, и съм пропуснала да спомена причината "международни маршрути".
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      pnp5q написа Виж мнение
                      То там има материал за няколко сериала. Техните претенции са толкова нагли (червената линия), че практически оставят другите държави наоколо "с бряг, но без море". Щото там има бая риба (8% от световния добив, според уикито); има и някакъв нефт и газ (някакъв, щото прогнозите им са десет пъти по-високи от сащианските примерно); а пък някои даже обвързват "затварянето" на това море да не е международно с напъните им да си осигурят спокойствие и ненаблюдаемост на атомните подводници (в рамките на доктрината им за гарантиран втори, т.е. ответен удар). А сащианските кораби, които патрулират наоколо `с екологични` и прочие мисии, щъкат необезпокоявани даже през ексклузивните им икономически зони, което е възможно, докато са "международни води".

                      [ATTACH=CONFIG]29283[/ATTACH]
                      То и виетнамският клейм е доста интересен - чудно защо не среща подобна критика
                      Аз не задължава никого със свое мнение.
                      По-добре късно, отколкото още по-късно.

                      Comment


                        Виетнам лежи на индийската подкрепа, точи нефт, пъчи перки, но не е изключено да изяде дървото. Особено ако нещата стигнат до стрелба.

                        Comment


                          pnp5q написа Виж мнение
                          То там има материал за няколко сериала. Техните претенции са толкова нагли (червената линия), че практически оставят другите държави наоколо "с бряг, но без море". Щото там има бая риба (8% от световния добив, според уикито); има и някакъв нефт и газ (някакъв, щото прогнозите им са десет пъти по-високи от сащианските примерно); а пък някои даже обвързват "затварянето" на това море да не е международно с напъните им да си осигурят спокойствие и ненаблюдаемост на атомните подводници (в рамките на доктрината им за гарантиран втори, т.е. ответен удар). А сащианските кораби, които патрулират наоколо `с екологични` и прочие мисии, щъкат необезпокоявани даже през ексклузивните им икономически зони, което е възможно, докато са "международни води".

                          [ATTACH=CONFIG]29283[/ATTACH]
                          Нито са териториални води, нито прилежаща акватория.

                          Comment


                            Колумбия щяла да използва тези две германски подводници за борба с наркотрафикантите:

                            Click image for larger version

Name:	777550-l.jpg
Views:	1
Size:	51.2 КБ
ID:	548597

                            Линк към публикацията

                            Как точно се използват подводници срещу трафиканти? Ще им торпилират моторниците?
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение
                              Виетнам лежи на индийската подкрепа, точи нефт, пъчи перки, но не е изключено да изяде дървото. Особено ако нещата стигнат до стрелба.
                              Веднъж вече китайците се пробваха във Виетнам. И те не много успешно
                              Сънят е слаб заместител на кофеина!

                              Comment


                                Тоя Китай не е оня Китай. Нито сегашна Русия е СССР. И изглежда че виетнамците го знаят. Сигурно за това преди няколко седмици подписваха някакви меморандуми за приятелство с Китай. Демек разбра ли са се и няма да се карат.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X