Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Виждам, че по въпроса за църквата на остров Мали Град има интерес, но няма познание.

    Запролетява се и скитническия бацил става активен. Така че предлагам през април да организираме един набег до там. Не е далече. Пътят до албанската граница на Преспа е добър, оттам нататък става интересно и се минава на османски кълдъръм, но си заслужава екзотиката. В българската част на албанско имам приятели и ще осигуря подслона.
    Ще ни стигне и един уикенд, стига да можем да се отделим от компютрите си.

    Който има интерес може да ми пише на личната поща във форума и да започвамеорганизацията. Снимки ще се опитам да намеря идната седмица като се върна в Родината.
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

    Гюстав Льо Бон

    Comment


      може ли да ми дадете някакъв сайт за български църкви в македония , албания ? и за други извън сегашната територия

      м/у другото да ви попитам, бях чел някаде , че цар борис I е построил в македония седем "бели" (или кви бяха) църкви , ако може инфо, снимки : )
      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
      - МУСТАФА ШАРКОВ -

      ---------------------------------------------------------------------


      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

      Comment


        terzi написа Виж мнение
        може ли да ми дадете някакъв сайт за български църкви в македония , албания ? и за други извън сегашната територия

        м/у другото да ви попитам, бях чел някаде , че цар борис I е построил в македония седем "бели" (или кви бяха) църкви , ако може инфо, снимки : )

        Конкретно за българските няма такъв, но прегледай линковете на http://medchurches.livejournal.com/11666.html#cutid1, особено първия линк.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          terzi написа Виж мнение
          може ли да ми дадете някакъв сайт за български църкви в македония , албания ? и за други извън сегашната територия

          м/у другото да ви попитам, бях чел някаде , че цар борис I е построил в македония седем "бели" (или кви бяха) църкви , ако може инфо, снимки : )
          македонски манастири
          ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
          И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
          ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
          НА ИЛИНДЕН

          Паметна плоча, Крушево,
          ИЛИНДЕН 1953

          Comment


            мерси ви
            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
            - МУСТАФА ШАРКОВ -

            ---------------------------------------------------------------------


            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

            Comment


              Откриха средновековна църква и антични сгради при строежа на метрото

              Клик на плеер !



              Откриха средновековна църква и антични сгради в изкопа за метрото


              Засега строежът на съоръжението е замразен за три месеца
              Разкопките продължават

              Останки от средновековна църква, антични сгради и гробове бяха открити при изкопните работи за метрото в района на ЦУМ в София.

              Милиони левове ще бъдат необходими за спасяване на историческите ценности и това може да забави строежа на метрото, твърдят специалисти, цитирани от PRO.bg.

              Още на 11 февруари, работниците попаднали на останки от църква. Греблата на машините обаче разрушили част от запазената стена. За щастие стенописите оцелели.

              "Направихме предварителна консултация с едни от най-добрите специалисти изкуствоведи, така че вероятността тя да бъде от втората половина на XII или XIII в. е реална," разказва пред PRO.bg Снежана Горянова от Националния археологически музей.

              Ценните находки говорят за християнски обичай, според който гробните места са използвани по няколко пъти.

              В един от гробовете археолозите са намерили останките на жена и малко дете. За да си платят пътя в отвъдното, до главите им е поставена медна монета.

              В южната част на обекта са открити останки и от антични сгради, най-вероятно от периода V-VII век.

              Ръководителят на археологическите разкопки Марио Иванов поясни, че всичко, което е разкрито в бъдещия изкоп на метрото е ново, защото никога не е проучвана тази площ.

              Отделни изкопи са правени, за съвременна канализация, но при тях не е присъствал археолог и не са правени проучвания.

              Откритието обаче може да се превърне в сериозен проблем, тъй като строежът на метрото трябва да спре, колкото време е необходимо за проучване на археологичните ценности.

              Засега строежът е замразен за три месеца.

              Според Марио Иванов има два варианта тези находки да бъдат съхранени - да се извадят и да влязат в музей, или да останат на същото ниво, а метрото да минава дълбоко под тях, за да се запазят. Това обаче ще струва много скъпо.
              ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
              И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
              ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
              НА ИЛИНДЕН

              Паметна плоча, Крушево,
              ИЛИНДЕН 1953

              Comment


                Прикачвам и обещаните от мен снимки от църквата на остров Мали Град в Преспанското езеро. Ако някой от вас може по тях да определи нещо повече за църквата, стила им и датировката, ще е само на полза роду.
                Attached Files
                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                Гюстав Льо Бон

                Comment


                  Sula написа Виж мнение
                  Прикачвам и обещаните от мен снимки от църквата на остров Мали Град в Преспанското езеро. Ако някой от вас може по тях да определи нещо повече за църквата, стила им и датировката, ще е само на полза роду.
                  Аз не съм експерт, но последните два стенописа ми изглеждат като направени през XVII-XVIII в.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Благодаря, Sula! Изглежда прекрасно! Имаш ли още и по-детайлни снимки на стенописите? Доколкото може да се прецени на пръв поглед от тези снимки, според мен изглеждат по-скоро като от 14-15 в. Вероятно църквата е посветена на Богородица, ако се съди по външните фрески. Доколкото виждам има ктиторски и други надписи и текстве по стенописите (вън и вътре). Предполагам че те могат да дадат повече информация за църквата, стенописите и датировката им. По туниката на ктитора определено се различават златисти двуглави орли...

                    Поздрави!

                    p.s. Ако не си някъде в странство, ще се радвам да се видим отново скоро!
                    Last edited by Caballero de Santiago; 17-03-2010, 13:01.

                    Comment


                      Поразтърсих се в нета и попаднах на снимка с надпис от същата църква. Ако някой специалист може да го разчете, моля нека даде точен превод (виж прикачения файл).

                      Из разни форуми пък попаднах също така и на следния цитат (книгата не ми е под ръка, ако някой може, нека провери и свери дали е коректен):

                      К. Иречек отбелязва, че Скопския санджак имал самоуправление - История на България, том 2, стр 572:
                      "Кесар Новак, кесарица Каля, всеблагородната му дъщеря госпожа Мария и всеблагородния му син Амирал съградили църква в 1606 г. на Мали остров в Преспанското езеро" - надпис от храм на Мали остров


                      Attached Files

                      Comment


                        Чест и почитания, Caballero de Santiago. Радвам се да те видя и чуя отново. До 10-ти април търча по командировки из света, но след това съм на разположение и удоволствието от срещата ще бъде мое.

                        Иначе, благодаря сърдечно за превода на ктиторския надпис. Той дава много повече светлина върху историята на тази църква. И аз, като Guy de Mont Ferrand, не съм експерт, но за разлика от него дори не мога и да посоча ориентировъчен период на зографисването на църквата.

                        1606 г. звучи достоверно, но моето впечатление беше, че вътре в църквата има няколко пласта зография и този е най-горният. През април за уикенд смятам отново да отскоча дотам и ще събера по-подробен снимков материал. Дано той помогне за по-точно датиране.

                        Интересно ми е, Кавалере, какво и къде намери в нета като повече информация за църквата? А знае ли се нещо за този кесар Новак от историята? 1606 г. не е ли много късно за самостоятелни кесари с двуглави орли по мантиите?

                        Иначе не мога да бъде сигурен на кой светия е посветена. Туземците, които срещнах там, бяха толкова игнорантни по въпроса, че на тяхното мнение въобще не може да се разчита. На цялата странична външна стена обаче имеше голяма фреска на Св. Георги в типичната за него батална сцена с дракона, та по нея предполагам, че може би църквата е наречена на него, но пак пиша, че не мога да бъда сигурен.
                        Last edited by Sula; 17-03-2010, 14:57.
                        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                        Гюстав Льо Бон

                        Comment


                          Привет, Sula! Ще се радвам да се видим след 10 април, тогава!
                          Междувременно открих нещо много интересно за личността на въпросния кесар Новак, което кореспондира с първоначалното ми предположение, че стенописите вероятно са от 14 в., че църквата е посветена на Богородица и че ктитора е висш благородник:

                          "Ако, въз основа на гореказаните черти, потърсим, кое историческо лице се крие под епическия образ на "Дебел Новак", "Стари Новак" или "Коджá Новак", - с най-голяма вероятност можем да приемем, че под него се крие по-младият съвременник на кесаря Хреля (+1343) и севастократора Момчила (+1345), сподвижникът на краля Влъкашина (+1371), кесар Новак. Неговото име се споменува в един надпис (на гръцки) в църквата "Св. Богородица" на острова Мали град в Преспанското езеро. В този надпис се казва, че храмът бил съграден и изписан от "господаря, всеблагочестивейшия кесар Новак (πανευτυχεστατu κεσαρος Νουακu), при владичеството на превисокия крал Влъкашин."3 От надписите (пак на гръцки), начертани около образите на Новака и на неговите домашни в същата църква, се вижда, че семейството му се е състояло от него, жена му всеблагороднейша кесарица госпожа Каля (πανευγενεστάτη κεσαρισα κυρ(ια) Καλή), дъщеря му - всеблагороднейша госпожа Мария (πανευγενεστάτη κυρ(ια) Μαρία) и син му - всеблагороднейшия Амирал (ό πανευγενέστάτος Αμηράλης)4. Образът на Новака в църквата "Св. Богородица" ни дава възможност да приемем, че епитетът "стари" (по турски "коджа"), "старина" първоначално не се е длъжел на Баба Новака, сподвижник на Михаила Витязула от края на XVI в., а наопаки - епитетът "бабá" в името на последния ("бабá" значи също стар) ще да е бил даден не само заради възрастта му, а още - за да се изтъкне приликата му с епическия Новак. И наистина, според както го представя фреската, кесар Новак в 1369 г. когато се зографисвала църквата, бил вече стар, с дълга бяла коса и с широка брада, облечен в царска златоткана дреха, украсена с бисери."

                          Текстът е от статията на акад. Юрдан Трифонов "БЕЛЕЖКИ ВУРХУ РАЗВИТИЕТО НА ПЕСНИТЕ ЗА НОВАКА У БЪЛГАРИТЕ И СЪРБИТЕ", публикувана онлайн тук: http://liternet.bg/publish17/iu_trif...elezhki.htm#5a

                          Поздрави!
                          Last edited by Caballero de Santiago; 17-03-2010, 14:59.

                          Comment


                            Впечатляващо, Caballero de Santiago!
                            Мисля, че датирахме и идентифицирахме името на църквата.
                            Тя е пълна с надписи и ще се постарая да ги заснема, когато съм там.
                            Защото при цялата й красота, тя е така занемарена, че не е ясно колко още ще издържи на времето преди да рухне.
                            Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                            Гюстав Льо Бон

                            Comment


                              Впечатляващо.

                              Хайде да си направим една среща на "средновековната секция". Ще уговорим и съвместни пътувания и размяна на книги и информация. А с някой просто трябва да се запознаем /Привет, Сула!/


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                За среща, когато кажете, само да е след 10 април, че дотогава имаммного командировки извън страната.

                                В архива си намерих още две снимки с надписи от вътрешността на църквата, които исках да пусна с надежда, че тези, които могат да ги разчетат, ще намерят нещо интересно в тях, но не мога да ги атачна, защото ми излиза следното съобщение:

                                Fatal error: Out of memory (allocated 64225280) (tried to allocate 23769857 bytes) in /home/imperial/public_html/forum/includes/class_image.php on line 2351

                                Някой да помогне със съвет?
                                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                                Гюстав Льо Бон

                                Comment

                                Working...
                                X