Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    kamena написа Виж мнение
    Interesuje me da li neko zna za pojavu drvenog trema ispred crkve u obliku egzonarteksa, ili spoljne priprate, kakav se crece kod crkve u Donjoj Kmenici, odnosno na modelu crkve ktitorskih portreta. Nadam se da me razumete-razbirate!
    За црквата в Долна Каменица в България има мисля само една изследвачка-Теодора Брнард.
    Ako razumes bugarski moze da vidis tuk:



    ако има кой да ти прати книгата има я в книжарниците

    Краси, ай честито, аз вече я поръчах .... благодарение на брата от Србия се разтърсих та я видях

    kamena, дървения екзонартекс вероятно е от създаването на църквата ...
    ..."Храмът е имал външен паянтово-гредов екзонартекс, който се забелязва в модела на черквата в ктиторската композиция. Чрез този външен притвор се е осъществявал достъпът до втория етаж, където се е влизало през врата, разположена между двата параклиса там, където сега се намира голям прозорец. На втория етаж на притвора има и малък прозорец, гледащ към наоса, който също е разположен между двата параклиса. Понастоящем изкачването на втория етаж става единствено посредством тясна и стръмна дървена стълба, разположена в южния ъгъл на първия етаж, като този вход се е използвал предимно за служебни нужди - от клисаря или звънаря"....
    Надам се да разумеш
    http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

    Comment


      тясна и стръмна дървена стълба
      - наистина е тясна и стръмна, в най буквален смисъл.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        eкзонартекса


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          Краси, ай честито, аз вече я поръчах .... благодарение на брата от Србия се разтърсих та я видях

          U osnovi razumem, ali ne bas tako dobro.
          Obilazila sam crkvu i znam vrlo dobro sve o njoj, ali postoje neki elementi u njenoj arhitekturi, slikarstvu i naravno istoriji o kojima bih volela da razgovaram upravo sa nekim iz Bugarske, da bih saznala sta bugarska nauka kaze o nekim stvarima, jer znam da se ona u vasoj nauci prikazuje kao vas spomenik.
          Zaista sam srecna da sam na ovom forumu nasla ljude koji znaju nesto o ovoj crkvi.
          posto je pojava drvenog ekzonarteksa, ili spoljnog narteksa u srpskoj srednjovekovnoj arhitekturi retka, tacnije, ne postoji priblizan primer, nadala sam se da cete mi donjokamenicki spoljni narteks porediti sa nekom srednjovekovnom bugarskom crkvom.Postoje predpostavke da je to elemenat narodnog graditeljstva, koji se srece na seoskim kucama, tacnije nacin ukrasavanja greda sa sarama, ali to je samo pretpostavka?!

          Comment


            Evo par slika susedne crkve koja je takodje vezana za srednjovekovnu bugarsku istoriju, a nalazi se na teritoriji Srbije.... /Станичене/
            Last edited by Thorn; 10-12-2008, 15:06.

            Comment


              kamena написа Виж мнение
              U osnovi razumem, ali ne bas tako dobro.
              Obilazila sam crkvu i znam vrlo dobro sve o njoj, ali postoje neki elementi u njenoj arhitekturi, slikarstvu i naravno istoriji o kojima bih volela da razgovaram upravo sa nekim iz Bugarske, da bih saznala sta bugarska nauka kaze o nekim stvarima, jer znam da se ona u vasoj nauci prikazuje kao vas spomenik.
              .................................................. .........................................
              posto je pojava drvenog ekzonarteksa, ili spoljnog narteksa u srpskoj srednjovekovnoj arhitekturi retka, tacnije, ne postoji priblizan primer, nadala sam se da cete mi donjokamenicki spoljni narteks porediti sa nekom srednjovekovnom bugarskom crkvom.Postoje predpostavke da je to elemenat narodnog graditeljstva, koji se srece na seoskim kucama, tacnije nacin ukrasavanja greda sa sarama, ali to je samo pretpostavka?!
              Здраво КАМЕНА
              не знаех че си жена ,извини
              сега ... у нас няма запазена црква с дървен екзонартекс от вида на този в Долна Каменица.Счита се ,че такъв са имали Св Йоан Богослов в Земенския манастир и Св Йоан Алитургетос в Несебър ,но от тях няма запазено нищо

              Екзонартекса е разрушен во време на османското владичество ,вероятно през 16 - 17 век.
              Предпоставката която постои е във врзка с украсата на дрвените стълбове /ступови/ на екзонартекса ... Паралели от по-ново време има в архитектурата на къщите от запазените архитектурни ансамбли в Жеравна, Пловдив, Копривщица
              http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

              Comment


                kamena написа Виж мнение
                Evo par slika susedne crkve koja je takodje vezana za srednjovekovnu bugarsku istoriju, a nalazi se na teritoriji Srbije.... /Станичене/
                Леле ... Благодаря за тези фотографии
                по-голем размер нямаш ли?
                Ако има отнякъде информация моля пусни я в темата ,нищо че е на територията на Србия
                Поздрав
                http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                Comment


                  Древен манастир „Св. Пантелеймон” – м.”Патлейна”, Велики Преслав

                  Манастир и кръстокуполна църква от Х. век. Комплексът включва жилищни и домакински помещения, складове за вино и храни, трапезария и готварница. Манастирът е бил един от големите центрове за производство на художествена керамика. Около него са разположени много керамични пещи и ателиета. Тук през 1909 г. е открита прочутата керамична икона на св. Теодор.
                  ....

                  Разкопките, проведени напоследък в Патлейна, внесоха по-голяма яснота в строителната история на манастирския ансамбъл. Особено важна се оказа разкритата върху югозападния скат на високата манастирска тераса верижна постройка. Ориентирана по дължина североизток-югозапад, сградата е оцеляла на някои места със стените си до 3,50 - 4 м височина. Съвсем ясно личат петите на три от входовете за влизане в работните помещения и отворите с горен дъговиден край на някои от прозорците.


                  1.Западна част с входа м/у притвора и наоса, 2.Олтарна част:

                  Comment


                    Леле ... Благодаря за тези фотографии
                    по-голем размер нямаш ли?

                    Arhangel, imam fotografije veceg razmera, ali ih smanjujem, a mozda sam sad malo preterala.hm....
                    Slikanje stanjicenske crkve iznutra je zabranjeno,ali.....mozemo da se snadjemo ponekad.....
                    Crkva je u srpskoj nauci ostala gotovo neprimecena do pre par godina, kada su, prilikom arheoloskih radova oko crkve, pronadjeni delovi tkanine u jednom od otkrivenih grobova.Ubrzo posle toga objavljena je monografija o ovoj crkvi.
                    Ranije su misljenja o istoriji ove crkve bila podeljena da li je crkva srpska ili bugarska. Danas, preovladava stav da je podignuta u vreme Ivana Aleksandra, a da su ktitori bili u bliskoj vezi sa vladarskom porodicom. Neobicna je po brojnim ktitorskim portretima koji su rasporedjeni u cetiri komozicije- na severnom, zapadnom i istocnom zidu.

                    Comment


                      arhangel написа Виж мнение
                      Здраво КАМЕНА
                      не знаех че си жена ,извини
                      сега ... у нас няма запазена црква с дървен екзонартекс от вида на този в Долна Каменица.Счита се ,че такъв са имали Св Йоан Богослов в Земенския манастир и Св Йоан Алитургетос в Несебър ,но от тях няма запазено нищо

                      Екзонартекса е разрушен во време на османското владичество ,вероятно през 16 - 17 век.
                      Предпоставката която постои е във врзка с украсата на дрвените стълбове /ступови/ на екзонартекса ... Паралели от по-ново време има в архитектурата на къщите от запазените архитектурни ансамбли в Жеравна, Пловдив, Копривщица
                      Drveni ekgonarteks crkve u Donjoj Kamenici je zaista neobican primer bez paralela.Poganovski manastir, crkva sv. Djordja u Temskoj, Stanicenjska crkva imaju poludozidane tremove. Zanimljivo je da su to crkve u blizini Donje Kamenice, ali indenticnog primera izgleda da nema.Nadala sam se da ce mi mozda neko iz Bugarske ponuditi neko slicno resenje.

                      A sto se tice Stanicenja, slobodno pitaj, pa da krenemo sa pricom. Ne znam sta te konkretno interesuje!

                      Comment


                        Интересува ни как да дойдем и да снимаме. С пари може ли?


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Thorn написа Виж мнение
                          Интересува ни как да дойдем и да снимаме. С пари може ли?
                          ma ne. Crkva se nalazi u selu, tacnije na pocetku sela i kao takva, seoska crkva, ima svog svestenika, koji zivi pored crkve. Od spolja moze da se slika koliko hocete, a za slikanje iznutra treba vam dozvola i blagoslov iz Niske eparhije. To je zvanicna verzija!!!!!!!
                          E sad, crkva ima osvetljenje koje se uljucuje iz svestenikove kuce!
                          Pa kad zamolite svestenika da vam upali svetlo, on mora da ode nazad u kucu i tu imate par minuta........pa ko se kako snadje. Eto to je resenje......
                          Ali ako mu i zena bude tu.....nema pomoci
                          Bila sam par puta i uvek je tako bilo, i ja imam malo fotografija, ali ako nekoga interesuje mogu da ponudim priloge iz monografije o Stanicenju. Odatle imam trenutno samo ktitorske portrete, posto je mene to interesovalo.....

                          Inace, kako stojimo sa literaturom o Stanicenju u Bugarskoj?
                          Da li se nesto pisalo i objavljivalo ili ima li barem nekog pomena ovog spomenika u vasoj literaturi?

                          evo jos jedne iz unutrasnjosti

                          Comment


                            За Станичене огромно благодаря!












                            И разбира се темите тук, в бойна слава, и във форума на традиция


                            Domain for Sale. Traditsia.com. Request Price. What Are the Advantages of a Super Premium .Com Domain? Increased Traffic. Search Engine Ranking. Brand Recognition. Immediate Presence. Higher Profits. Great Investment. #1 in Premium Domains. 300,000 of the World's Best .Com Domains.


                            Domain for Sale. Traditsia.com. Request Price. What Are the Advantages of a Super Premium .Com Domain? Increased Traffic. Search Engine Ranking. Brand Recognition. Immediate Presence. Higher Profits. Great Investment. #1 in Premium Domains. 300,000 of the World's Best .Com Domains.



                            :Моля те, пусни всички снимки от тази църква и особено ктиторите!


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              hvala tebi za odgovor. Pustam slicice.

                              Comment


                                Така и така вкарахме в темата Долна Каменица и Станичене ,може да я допълним и с Темска и Поганово ,ако съфорумците и Торн като автор нямат нищо напротив ... интересно е и какво пише сръбската наука за тези две църкви, които в нашата страна се приемат за български паметници ,тук камена би оказала неоценима помощ ... какво ще кажете
                                http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                                Comment

                                Working...
                                X