Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Униформите

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дибо, как да го направя бе брат тя е 750 стр. Имам и две други "Учебник на младия войник".Нямат корици, но иначе са цели.Макар, че заглавията им са едни и същи, имат разлики вътре.
    Last edited by еМГето; 17-03-2008, 14:40.

    Comment


      Е не съм казвал, че е лесно

      Но е възможно. Виж:

      Всички книги са в PDF формат! Тези с линкове от Archive.org, водещи към Google Library могат да бъдат намерени, като при отварянето на съответния линк в Archive.org вляво в секцията View thе book се потърси All files:http - което отваря FTP директория, откъдето те могат да бъдат направо изтеглени в съответния предпочитан формат
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Познавам човек който може да даде едно мнение.Очаквай отговор след понеделник др. седмица
        ЗА славата на бъларската армия(за почест) :salute: :bulgaria:

        За вражеските армий(по 5 на нож,изколете ги)
        :sm229: :beatdeadh :fire:

        Comment


          Униформа

          Трябва ми информация за този вид офицерска шаечна униформа.Каква е бойна или парадна,с риза и врътовръска ли се носи.
          Българската Армия е в сърцата ни.
          http://vbox7.com/play:eb638c1e
          http://vbox7.com/play:f18d542d

          Comment


            БНА-БА написа
            Трябва ми информация за този вид офицерска шаечна униформа.Каква е бойна или парадна,с риза и врътовръска ли се носи.
            89 година ни ги раздадоха за бойни, комплектовани бяха с кафяво поло....май се задържаха до появата на камуфлажа. Не ми се е налагало да я слагам повече от 2-3 пъти. Дежурствата ги носехме с ежедневната, но с клин вместо прав панталон и кожения колан с презраменния ремък.

            Comment


              Че на мен са ми казвали че се е носила с поло или с риза и врътовръска.
              Българската Армия е в сърцата ни.
              http://vbox7.com/play:eb638c1e
              http://vbox7.com/play:f18d542d

              Comment


                Зимна бойна

                Това е форма зимна бойна от шаяк. Куртка с клин, който влизаше в обувките. Включва и кепе от шаяк,което е с различни жълти вертикални кантове в зависимост от званието. Ако имаше заповед можеше да се носи и с ушанка. Даваше се и на сержанти. Носеше се с колан (2 вида -офицерски и сержантски) и различни видове обувки ,включителни и ботуши. Отдолу се носеше с кафяво формено поло изплетено от различни материали. Никога не съм виждал някой да я носи с риза и вратовръзка ,но като знам какви шемети имаше нищо чудно.Използваше се само на полеви занятия и учения. Действително беше заменена с въвеждането на ко(а)муфлираната форма................

                Comment


                  Винаги съм се чудел за едно нещо!
                  Как е възможно, при положение че камуфлажните униформи са били актуални още през ВСВ при германци, руснаци и Съюзници, в БА са получили приложение едва в карая на 80-те години на 20-ти век! Защо така сме били изостанали от 'модните' тенденции при военните облекла с има-нема 50 години?
                  Каква е причината да бъде така?
                  GOTT MIT UNS!

                  Comment


                    peterpetroff написа
                    Винаги съм се чудел за едно нещо!
                    Как е възможно, при положение че камуфлажните униформи са били актуални още през ВСВ при германци, руснаци и Съюзници, в БА са получили приложение едва в карая на 80-те години на 20-ти век! Защо така сме били изостанали от 'модните' тенденции при военните облекла с има-нема 50 години?
                    Каква е причината да бъде така?
                    Причината вероятно е финансова.Камуфлажните униформи се въвеждат за всички офицери от БА през 1996, а през 1999 и за останалите чинове в армията. И все пак не считам, че става въпрос за 50 годишно изоставане. По-скоро за такова от порядъка на 10 години.

                    Comment


                      Нe e изоставане! Просто за полето се предвиждаха друг тип дрехи, които играеха ролята на комуфлажната униформа и бяха по-евтин и практичен вариант. Наричаха се халати и бяха няколко вида летни и бели зимни. Бяха си наше производство ,но имаше и руски доставки. Виждал съм и немски парашутистки от ВСВ ,които бяха до коленете . От нашите бяха създадени големи запаси . Много практична дреха!
                      Причината за замяната с комуфлажна униформа,макар че такава си беше тенденцията, си е по-скоро икономия и далавера. Спря да се държи на външния вид на военнослужещия както по времето преди 1989г. Тогава за всички офицери и сержанти се шиеха дрехи по мярка във военните интендантски работилници. Това беше хубава традиция още от царско време. А далаверата е ,че се правят( и в момента е същото) поръчки на "нашите " хора и ела гледай какви "качествени " доставки получаваме. Тук не става въпрос само за униформи , а за всичко каквото ви дойде на ум!

                      Comment


                        Военната без камуфлажна униформа е един вид символ на комунизма.А и какво като не е камофлажна,лятната униформа си е добра,памучна която попива потта.Ами зимната униформа кво като е била шаечна се пак шаека е топлел повече от камуфлажната униформа.Един полковник [бивш] който е работил в интендантското обслужване ми е казвал че шаека и безкамуфлажните униформи са символ на комунизма.Също ми каза че безкамуфлажната униформа се е премахнала през 1994г.Той ми каза също че камуфлажа е по-евтин щото е от искуствен плат,а шаека е скъп тъй като по това време трудно се намирала вълна.Ами лятната униформа,тя е памучна и също е по-скъпа от камуфлажа.
                        Българската Армия е в сърцата ни.
                        http://vbox7.com/play:eb638c1e
                        http://vbox7.com/play:f18d542d

                        Comment


                          SSmart написа
                          Нe e изоставане! Просто за полето се предвиждаха друг тип дрехи, които играеха ролята на комуфлажната униформа и бяха по-евтин и практичен вариант. Наричаха се халати и бяха няколко вида летни и бели зимни. Бяха си наше производство ,но имаше и руски доставки. Виждал съм и немски парашутистки от ВСВ ,които бяха до коленете . От нашите бяха създадени големи запаси . Много практична дреха!
                          Причината за замяната с комуфлажна униформа,макар че такава си беше тенденцията, си е по-скоро икономия и далавера. Спря да се държи на външния вид на военнослужещия както по времето преди 1989г. Тогава за всички офицери и сержанти се шиеха дрехи по мярка във военните интендантски работилници. Това беше хубава традиция още от царско време. А далаверата е ,че се правят( и в момента е същото) поръчки на "нашите " хора и ела гледай какви "качествени " доставки получаваме. Тук не става въпрос само за униформи , а за всичко каквото ви дойде на ум!
                          Халатите никога не навлизат масово в армията. Използват се единствено от служещи в специалните сили и разведчиците. Носят се понякога и от обикновени армйски подразделения по време на занятия. А руски доставки е нямало.

                          Военната без камуфлажна униформа е един вид символ на комунизма.А и какво като не е камофлажна,лятната униформа си е добра,памучна която попива потта.Ами зимната униформа кво като е била шаечна се пак шаека е топлел повече от камуфлажната униформа.Един полковник [бивш] който е работил в интендантското обслужване ми е казвал че шаека и безкамуфлажните униформи са символ на комунизма.Също ми каза че безкамуфлажната униформа се е премахнала през 1994г.Той ми каза също че камуфлажа е по-евтин щото е от искуствен плат,а шаека е скъп тъй като по това време трудно се намирала вълна.Ами лятната униформа,тя е памучна и също е по-скъпа от камуфлажа.
                          Това не е вярно. "Без камуфлажната" униформа за която говориш копира около 90% бойната форма обр.1936. колкото до камуфлажните унифми за които говориш, те също са изработени то памучна материя. Образците от 2003 г. са от изкуствена.

                          Comment


                            [QUOTE=Sturmpionier]Халатите никога не навлизат масово в армията. Използват се единствено от служещи в специалните сили и разведчиците. Носят се понякога и от обикновени армйски подразделения по време на занятия. А руски доставки е нямало.
                            МИсля ,че не си прав ! На всеки мотострелковак се полагаше и му беше осигурен халат! ИМаше и осигурени комплекти ВВЗ(военно временен запас) по няколко за всеки боец във тиловите бази. Тези запаси бяха толкова големи ,че карахме с тях повече от 10г. Не говоря само за облекло ,а за всичко каквото може да е необходимо при война. В специалните подразделения не съм бил , но за общовойсковите просто съм сигурен. Не знам защо смяташ така?!?!

                            Да кажеш ,че е нямало руски доставки за БНА по времето на ВД ,дори и само за халати, е доста смело! Как ще го докажеш?

                            Comment


                              Халатите са ги носели разузнавачите и понякога офицерите на КНП.Инженерите също са ги носели,защото една малка част от тяхната работа е същата като на разузнавачите.
                              Българската Армия е в сърцата ни.
                              http://vbox7.com/play:eb638c1e
                              http://vbox7.com/play:f18d542d

                              Comment


                                БНА-БА написа
                                Военната без камуфлажна униформа е един вид символ на комунизма.А и какво като не е камофлажна,лятната униформа си е добра,памучна която попива потта.Ами зимната униформа кво като е била шаечна се пак шаека е топлел повече от камуфлажната униформа.Един полковник [бивш] който е работил в интендантското обслужване ми е казвал че шаека и безкамуфлажните униформи са символ на комунизма.Също ми каза че безкамуфлажната униформа се е премахнала през 1994г.Той ми каза също че камуфлажа е по-евтин щото е от искуствен плат,а шаека е скъп тъй като по това време трудно се намирала вълна.Ами лятната униформа,тя е памучна и също е по-скъпа от камуфлажа.
                                Старите униформи ги махнаха през 1998. С лятната служих, а вместо шаяк направо ни дадоха камуфлажи. Но "старите" дослужваха с "въшкарниците".


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X