Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турци ли са турците в северна България?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Колкото до въпроса в заглавието на темата мисля, че отговора е еднозначен: ТУРЦИТЕ в северна България са турци. Относно самоопределянето пък даже е излишно да пиша. Затова може би няма интерес към тази тема-понеже няма въпрос. Може би трябва да се преформулира? По-интересното е това което ни свързва всички етноси на Балканите и е много повече от това което ни разделя-политиците и Западна Европа.

    Comment


      #17
      Аз лично смятам че, Гагаузите са потомци на степен Тюркоеезичен номадски народ населяващ земите между Днепър и Стара планина, смесвайки се с Куманите, Половците и Прабългарите...т.е. споделям "степната" теория за произподът им защото ако наистина бяха Селджуци (според общо приетата в Молдова теория) както накои твърдят ,то тогава нямаше да бъдат Християни и щяха да си останат Мюсулмани (теорията твърди че, са се заселили в 12-13в) защото тяхната религия (на мюсулманите) е абсолютно праволинейна и не подлежи на конвертиране, дори и да се случи по-късно дошли мюсулмани ще ге заличат първо тях...
      Ето една интересна теза относно генофонда им от Уикито:

      The similarity to neighboring populations may be due to the lack of social barriers between the local and the Turkic-Orthodox populations of the Balkan Peninsula. Thus, the ongoing intensive reciprocal gene flow was accompanied by the gradual dissolution of the Asiatic genetic component. Another possibility is language shift in accordance with the elite dominance model, i.e., Turkification.[15]

      15.^ Population History of the Dniester-Carpathians: Evidence from Alu Insertion and Y-Chromosome Polymorphisms Dissertation, p.86

      Това също съвпада с теорията ми , за по-късната им Тюркозация чрез езика и културата им на императивен принцип.
      Sub sole nihil novi est

      Comment


        #18
        Mirovk написа Виж мнение
        Аз лично смятам че, Гагаузите са потомци на степен Тюркоеезичен номадски народ населяващ земите между Днепър и Стара планина, смесвайки се с Куманите, Половците и Прабългарите...т.е. споделям "степната" теория за произподът им защото ако наистина бяха Селджуци (според общо приетата в Молдова теория) както накои твърдят ,то тогава нямаше да бъдат Християни и щяха да си останат Мюсулмани (теорията твърди че, са се заселили в 12-13в) защото тяхната религия (на мюсулманите) е абсолютно праволинейна и не подлежи на конвертиране, дори и да се случи по-късно дошли мюсулмани ще ге заличат първо тях...
        Ето една интересна теза относно генофонда им от Уикито:

        The similarity to neighboring populations may be due to the lack of social barriers between the local and the Turkic-Orthodox populations of the Balkan Peninsula. Thus, the ongoing intensive reciprocal gene flow was accompanied by the gradual dissolution of the Asiatic genetic component. Another possibility is language shift in accordance with the elite dominance model, i.e., Turkification.[15]

        15.^ Population History of the Dniester-Carpathians: Evidence from Alu Insertion and Y-Chromosome Polymorphisms Dissertation, p.86

        Това също съвпада с теорията ми , за по-късната им Тюркозация чрез езика и културата им на императивен принцип.
        Последно : "степен Тюркоеезичен номадски народ" или "по-късната им Тюркозация чрез езика и културата им на императивен принцип"??? Или да ги съчетаем : по-късната Огузация на алано-кипчаци? Колкото до "ОБЩОПРИЕТАТА ТЕОРИЯ" В МОЛДОВА, ето я и нея: http://serin.su/publ/m_v_marunevich_...denie/1-1-0-65 , но това не е по темата...Писах само от уважение към колегата. А той ако не знае има отделни теми за гагаузите и гагаузкия език...Ето малко материал за размисъл : http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...B0%D0%BB%D1%8B
        P.S. Ako някой успее да ми извади официален учебник или становище на сегашните управници в подкрепа на селджукската теория ще получи безплатна екскурзия до Киев с посещение на катедрата "Гагаузки език" на КГУ и мач от Европейското Ади стига сте се хващали на играта на Великорусите :"дръжте крадеца". Голяма глупост е "големият славянски брат" да ви "освобождава" все още...: http://www.facebook.com/#!/groups/bg...2036278558122/
        Last edited by Ben Gagauzum; 05-06-2012, 03:42.

        Comment


          #19
          Ben Gagauzum написа Виж мнение
          Последно : "степен Тюркоеезичен номадски народ" или "по-късната им Тюркозация чрез езика и културата им на императивен принцип"???
          Трябва ли да ти припомням че, Прабългарите също са в групата на Тюркоезичните народи? но сме устояли на Тюркизацията.....т.е. двете понятия не са съпътстващи и задължителни. Да Гагаузите са по-скоро Тюрко номадски или Алано Кипчаци които са населявали или тези места или са дошли през степите в процеса на миграцията си подтиквани от Татари и Монголи които започват да доминират в степите на Азия по това време, незнам не съм антрополог но и по принцип въпросът за произходът им все още е бяло петно. Застъпвам тезата че, Гагаузите са местен или сравнително от скоро 10-12в. народ който се поддава на културни влияния и се интегрира към завареното местно население.
          Sub sole nihil novi est

          Comment


            #20
            Mirovk написа Виж мнение
            Трябва ли да ти припомням че, Прабългарите също са в групата на Тюркоезичните народи? но сме устояли на Тюркизацията.....т.е. двете понятия не са съпътстващи и задължителни. Да Гагаузите са по-скоро Тюрко номадски или Алано Кипчаци които са населявали или тези места или са дошли през степите в процеса на миграцията си подтиквани от Татари и Монголи които започват да доминират в степите на Азия по това време, незнам не съм антрополог но и по принцип въпросът за произходът им все още е бяло петно. Застъпвам тезата че, Гагаузите са местен или сравнително от скоро 10-12в. народ който се поддава на културни влияния и се интегрира към завареното местно население.
            Затова и пиша Огузация, защото не може та тюркизираш тюрко-номади...Заради това уточнявах. Иначе с теб сме на еднакво мнение/каквато е и общоприетата теза в Молдова/ : на Балканите, като в цяла Европа имаме "МИКС-тура" . Това с "чистите арийци", както и еднопартийната с-ма не издържат проверката на времето... Просто малко ме объркваш с взаимоизключващите се термини. Ето сега: "татари" и "монголи" са съвременни названия, а съветската теория е за "татаро-монголи", които са предци на съвременните татари, което/не само според мен/ е глупост и все повече се отхвърля като формула дори от РАН. http://www.bulgars.ru/ct/nesost.htm

            Comment


              #21
              За тюркоезичието тук ще представя едно сведение за българите при арабоезичния историк ал-Мас`уди (ум. 956), базирайки се на изключително ценната книга „Арабски извори за българите” (С., 2000) на Райна Заимова.
              Арабоезичен историк ал-Мас`уди: едно сведение за българите.
              Bulgarian history in Arab sources: al-Mas'udi
              "The city of Bulgar is located at sea of Mayutis (the Lake Meotis, i.e. Azov). I see that they are in seventh climate zone. They are of the type of Turkic speakers. Caravans arriving from their country in Horezm, passing through the greater Khorasan, or of the Horezm. But since their path crosses the camps of other Turkic populations, they are forced to convoy the caravan route. Currently 332 [943 .C.] the King of Bulgar is Muslim. After having had a vision, he has adopted Islam in the time of Sultan Muktadir billah after 310 (922). One of his sons attended the pilgrimage [to Mecca] and under his way to Baghdad; he brought to the caliph Muktadir billah a flag, black fur and many coins. They [Bulgar] have a mosque.
              Their King had invaded Al-Kustantinija {Constantinople}, leading more than fifty thousand mounted troops. Returning from there, he carried out raids in the land of Romans, Andalusia, and the lands of burdjan, djallalikah (Gauls) and ifrandjiah (Franks)”
              Author: Abu al-Hasan … al-Mas'udi (born c. 896, Baghdad, d. 956, Cairo, Egypt), an Arab historian and geographer, known as the "Herodotus of the Arabs.

              Comment


                #22
                За последен път призовавам всеки преди да изложи своето мнение по темата да прецени още веднъж дали то отговаря на Форумния правилник. Следващите мнения, които преценя, че не отговарят на правилата в него, ще носят на притежателите си директно наказание.
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  #23
                  http://www.kultura.bg/media/my_html/2169/renesans.htm - относно куманите, гагаузите и делиорманските турци с проф. Иналджък сме на едно мнение.

                  Comment


                    #24
                    Ал Масуди е типичния блогър и компилатор, към когото трябва да се подхожда с внимание..

                    /Той беше написал че българите (всъщност пише го в цитата от Бен) опустошават Галиция и земите на франките, а всъщност това са правели маджарите; той доста често смесва българите..
                    В "Мурудж аз-Захаб" сообщается, что они живут у Черного и Азовского морей, правитель ал-булгар посылает свои отряды против Константинополя, Рима, Андалусии, Бурджан (по Гаркави), Ифранджа (земеля франков) и Джалалику (галисийцы). Правитель ал-булгар принимает ислам при халифе ал-Муктадире после 320 (922) г., затем идет войной на Константинополь, а после этого его отряды доходят до Андалусии. Сын их царя совершил паломничество в Мекку, они построили большую мечеть. Во время похода мусульман на Византию булгары предложили им услуги и объявили, что их царь находится вблизи. Если бы не стены, то Кустантиния стала бы добычей Булгар.


                    За езика на българите в 9-10 век , т.е в периода преди езикът им да се тюркизира, пишат доста автори.. Общото, което пишат, е че езикът им е изолиран ("хаса"), непознат, а не тюркски (класически)..
                    По-просто казано: за персите, тюрките и арабите, езикът на българите в този период е бил "бъра-бъра" (бил е доста по-странен от днешния чувашки!),.. Когато са го слушали, все едно са слушали угорски или ТМ, демек, звучал е като напълно непознат език..

                    /Ибн-Фадлан дори нарича българо-берсило-есегело-савиро-марийската (угорската) смес .."сакалиби", което име като етноним се изполва за от арабите за назоваване източноевропеците, и/или славяните/

                    Comment


                      #25
                      Закиев е фолк-автор, доста подобен по нагласи и стил на Пешо Добрев, и на останалите фолк-автори..
                      Балкарците си имат Мизиев..

                      Comment


                        #26
                        Не съм сигурен ако това е по темата но като разглеждах новото издание на турското историческо списание Yedikita, на края на списанието има малки извадки от Османски издания от края на 19 век. Във едно от тях със референция към вестник Сабах от 10.2.1890 със зъглавието "Ихтида" (приеманe на Исляма) пише следното (превод от турски) : От града Къръккилисе/Къркларели, квартала Хатидже Хатун, принадлежаща към Българската етнос Тодора дърщеря на Янкоглу Янко е по собственна съвест приела Исляма. Местната администрация уведомява че със това тя получава името Фатма Зехра.

                        Направи ми впечатление по административният път по които Османските власти съобщават за хората които приемат Исляма във дневите медии за деня.

                        Comment


                          #27
                          Аз лично имам една позната от село до Разград и тя е мюсюлманка но твърди ,че семейството и не знаят и не говорят Турски.....така, че има и българо мохамедани дето не са Турци в този район.
                          Sub sole nihil novi est

                          Comment


                            #28
                            Mirovk написа Виж мнение
                            Аз лично имам една позната от село до Разград и тя е мюсюлманка но твърди ,че семейството и не знаят и не говорят Турски.....така, че има и българо мохамедани дето не са Турци в този район.
                            Има малки групи помаци, заселени през втората половина на 20 в.

                            Иначе, щом местните мюсюлмани говорят турски, самоидентифицират се като турци, другите турци ги възприемат като турци и околните нетурци ги възприемат като турци, значи са турци. Друг е въпросът за генеза на днешната турска популация в този район, където освен преселници от Анадола са участвали един бог знае още какви, както е между другото и с генеза на всяка една популация на Балканите. Все пак, като се има предвид, че турците в Североизточна България обитават райони, голяма част от които през 11-14 в. са били практически безлюдени, то очевидно е че това население в основата си са потомци на преселници от Анадола.

                            Comment

                            Working...
                            X