И защо Асад или Кадафи трябваше да предадат доброволно властта на саудитскокатарски главорези? И въобще не вярвам, че ако Асад падне или умре в Сирия ще настъпи мир или просперитет, то ако беше така неговите хора отдавна да са му теглили един между очите!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Арабската пролет - обща тема
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Гост
-
baian написа Виж мнение...Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
ndragostinov написа Виж мнениеИскрено се надявам когато Сирия се отърве от Асад и тя да стане толкова "ислямска":
http://www.youtube.com/watch?v=DH182aLsVig
Comment
-
Египет забранява религиозните партии
Конституционна комисия одобри в неделя вечерта в Кайро проект за нова конституция, който ще бъде предложен на референдум в Египет, съобщи АФП. Сред предложенията е забраната да се създават партии на религиозна основа. Анализатори свързват това със забраненото от военните управници в Кайро ислямистко движение "Мюсюлманско братство", чийто президент Мохамед Морси бе свален с военен преврат т.г. Друго предложение в основния закон предвижда всеки бъдещ президент да бъде задължително първоначално одобряван от Върховния съвет на армията, съобщи Евронюз. Проектът, одобрен от 50-членна комисия, предвижда по принцип широки правомощия за армията, сред които възможността да бъдат съдени в някои случаи и цивилни граждани. Това предизвика голямо огорчение сред защитници на правата на човека. Нови сблъсъци избухнаха в Кайро между местни жители и силите на реда, след като полицай уби студент след свада между двама мъже, чиито коли са се сблъскали в северната част на египетската столица.Конституционна комисия одобри в неделя вечерта в Кайро проект за нова конституция, който ще бъде предложен на референдум в Египет, съобщи АФП. Сред предложенията е забраната ...
Наблюдаваме как арабската пролет се развива в различни посоки в различните държави, които засегна. Но към днешна дата фундаменталисти не са на власт никъде, въпреки черните прокоби на "анализатори"."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Deadly attacks hit Yemen defence ministry in Sanaa
A suicide car bomb followed by a gunbattle at Yemen's defence ministry have left at least 52 people dead and some 162 injured, officials say.
Нападение над комплекс на министерството на отбраната в Санаа, Йемен. Кола-бомба взривява портата на комплекса, после влиза друга кола с въоръжени нападетели с автоматично оръжие и гранатомети. Превземат болница в комплекса, имало е и други участници, дегизирани като военни. Армията е превзела обратно комплекса, равносметката е 52 убити и 162 ранени. Между тях са и 7 чуждестранни лекари и мед. сестри, работещи в болницата.
До момента никой не е поел отговорност за нападението. Правителството на Йемен от години воюва със сепаратистите от южната част на страната (спонсорирани от Иран) и местния клон на Ал Кайда.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеhttp://www.segabg.com/article.php?id=677224
Наблюдаваме как арабската пролет се развива в различни посоки в различните държави, които засегна. Но към днешна дата фундаменталисти не са на власт никъде, въпреки черните прокоби на "анализатори".
Това, че поне в столицата избягват да режат глави и да убиват с камъни пред камерите, не означава, че на власт не са фундаменталисти. Даже напротив - Ройтерс преди два дни точно на това акцентира!
Libyan assembly votes to follow Islamic law
(Reuters) - Libya's General National Council assembly (GNC) voted on Wednesday to make Islamic Sharia law the base for all legislation and for all state institutions, a decision that may impact banking, criminal and financial law.
"Islamic law is the source of legislation in Libya," the GNC said in a statement after the vote. "All state institutions need to comply with this."
The immediate scope of the decision was not clear, but a special committee would review all existing laws to guarantee they comply with Sharia.
(Reporting by Firas Bosalum; writing by Patrick Markey; Editing by Mark Trevelyan)
Comment
-
Торн, това беше известно отдавна и не е никаква новост. Законите във всички мюсюлмански страни са повлияни много или малко от Шариата. Бях те питал отдавна - на какво очакваш да се базират законите в мюсюлманска страна, на Будизма ли?
Моля виж това: http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_banking
В момента в Полша абортите са забранени от закона (както и в много други държави - Ирландия, Чили, Перу и т.н.). Естествено, това е под влияние на църквата. Значи ли това, че там на власт са фундаменталисти?"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Deadly blast rocks Egyptian police station
Government spokesman blames Muslim Brotherhood and PM calls attack a "terrorist incident" after 14 people are killed.Shadowy group based in Egypt’s restive Sinai Peninsula releases video claiming responsibility for attack.
Египет обяви „Мюсюлмански братя” за терористична групировка
След кървавия атентат в град Ел-Мансура, при който загинаха 14 и бяха ранени около 200 души, египетският министър-председател Хазем ал-Баблауи нарече „Мюсюлмански братя” терористична групировка.
„Мюсюлмански братя” е терористична групировка, която показа своето уродливо лице, проливайки кръв и посягайки на сигурността на Египет”, заяви министър-председателят.
„Тези терористични атентати няма да ни принудят да отстъпим назад и няма да попречат на египетските граждани масово да гласуват на референдума за Конституция, за да съкрушат терора, който сее тази група”, добави Хазем ал-Баблауи.
Край сградата на полицейското управление е Ел-Мансура беше взривена кола-бомба. По непотвърдени до момента данни заедно с нея е била взривена и самоделна бомба. Взривната вълна е разрушила част от фасадата на пететажната сграда. Частично е разрушено и зданието на националния театър, което се намира в близост до полицията. Пострадали са също така жилищни сгради и една банка. Десетки коли са затрупани. На мястото на кървавата трагедия работят спасители и Бърза помощ. Развалините са разчистват в търсене на оцелели."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Пълен кръгом към миналото
Египет легитимира военния режим в името на стабилността
Египет прие с голямо мнозинство новата конституция, даваща големи правомощия на военните и орязваща гражданските свободи. Върви силна рекламна кампания за новия "избран диктатор" - министъра на отбраната Абдел Фатах ас Сиси. Но след свалянето на Мубарак и свалянето на Морси, едва ли вече може да се говори за "диктатор" в Египет, по-скоро си е класическа военна хунта. "Мюсюлмански братя" са низвергнати и тотално натирени в ъгъла след краткия им опит за управление, завършил с провал. Всякаква тяхна пропаганда, отличителни знаци, емблеми и т.н. са забранени и поддържниците им - преследвани. Това не значи, че са изчезнали от сцената, разбира се.
Лошото е, че икономическите проблеми на Египет, които запалиха протестите през 2010 г. и в края на краищата доведоха до свалянето на Мубарак, остават нерешени. Страната продължава да разчита на туризъм и чуждестранна помощ, а населението продължава да е бедно и безработно, което е сигурен катализатор на нови социални състресения в бъдеще."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Dinain написаЛошото е, че икономическите проблеми на Египет, които запалиха протестите през 2010 г. и в края на краищата доведоха до свалянето на Мубарак, остават нерешени. Страната продължава да разчита на туризъм и чуждестранна помощ, а населението продължава да е бедно и безработно, което е сигурен катализатор на нови социални състресения в бъдеще.
Според мен - не е решим без някакво социално отговорно решение, което е извън традиционните полета на лявото и дясното и определено не е с връщане към миналото.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Определено не е решим с връщане към миналото, но не съм сигурен какво имаш предвид под "социално отговорно решение"?
В статията се споменава за държавните субсидии на горивото и хляба, които никой не е посмял да отмени до момента, т.е. пример за една икономическа реформа, която остава неизвършена. Със сигурност няма магическо решение, но инвестиране в образование и развиване на индустрия ще даде резултат след време. За момента чуждестранната помощ (знаех, че Египет получава около $2 млрд. годишно от САЩ, но не знаех, че получава и още $12 млрд. и от СА и Кувейт) отива за купуване на оръжие и поддържане на многочислен военно-полицейско-репресивен апарат... в същото време египтяните от провинцията се стичат в Кайро в отчаян опит да си намерят препитание. Преди падане на Мубарак бях чел една статия, описваща крещящия недостиг на жилища в столицата и явлението тези "пришълци" да се заселват в... градските гробища.
В Либия положението е още по-лошо, там е емблематично положението със специализирания персонал (лекари, инженери), които от десетилетия се налага да се внасят, поради липса на местни кадри. А Кадафи се беше изказал навремето, че дори тоалетната хартия си я вняса отвън (в смисъл че Либия не произвежда нищо). Едни и същи социални проблеми изпитват множество страни в Близкия Изток, и не само."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Ами аз съм общо взето съгласен, просто в съвременният свят индустриалното се нуждае от все по-малко хора (в пъти по-малко хора), а то беше основният "работодател" за масите дотук (както в предишните времена - селското стопанство). Очевидно е, че няма как да се намери работа за засега увеличаващото се население в ред държави, включително и такива като Египет, освен ако не се потърси някакво решение (но не е ясно какво). Ако на света съществуваха единствено западният модел държави, с намаляваща популация, вероятно проблемите в някаква степен биха били решими (но пак е спорно). Но с арабския свят, Африка, Индия ... надали.
По принцип вероятно сме свидетели на началото на също такава революционна промяна, която е преместила масата хора от селото в града (с все неприятните и ужасни социални последици от 19ти и началото на 20ти век). Каква е обаче - надали някой знае.
А под "социално отговорна" имах предвид, че докато от една страна на хоризонта няма решение, а от друга, има огромни маси народ без работа, доходи и образование - насилието и хаоса са просто неизбежни. Т.е. докато нищо не се измисли, очевидно трябват някакви решения в римски стил (хляб и зрелища) с все негативите им в перспектива.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Една лекция на полит.ру на тема "Арабската пролет", на която попаднах: картичка е, но интересна (поне за мен).
Comment
Comment