Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Средновековен панаир Червен 2010

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Средновековен панаир Червен 2010



    Напоследък Средновековните Възстановки у нас се радват на Небивал интерес.
    Това явно се дължи на факта, че обикновенният човек може да се докосне до артефакти от средновековната ни история без някой да го притесни с изрази от типа на:
    "Не пипай кремъчния пищоф щото е оригинал и струва мнооооооооооооого."
    "Не ме докосвай щото супермегасърменият ми чепкен е оригинален и много скъп" и такива ми ти глупости.
    Щом си решил да се показваш пред хората, значи ще трябва да търпиш последните да питат,да пипат, да задават въпроси и ти любезно да им обясняваш-това е начина за преподаване на жива история...............
    Както й да е-пак лирично отклонение няколко века напред, извинявам се читателю.

    Та останалата група от Търново от Тутракан тръгнахме за Червен.
    Преди да стигнем до крепостта направихме някоя друга снимка на фона на невероятното място.
    Част от Чиготите бяха вече дошли.


    Продължихме после към мястото на събитието и пристигнахме навреме.
    Двама юнаци тренираха, а Канал 1 снимаше




    Тук искам да уточня, че мечовете са истински и няма шега-една малка грешка може да коства много.Затова се тренира по трактати от 12 век.

    Докато обхождах лагера ето, че останалата група от славния 18-ти Етърски дойде.


    Аутонобила беше натоварен до дупка.


    Ситуацията в лагера беше много различна от миналата година.Следващите кадри могат да докарат до инфаркт, така,че хората със слаби сърца да не гледат.



    Пазарът беше отворен.Сувенирите са на символични цени, което пък позволи на посетителите да си купят доста неща







    Този юнак беше най-важната личност в лагера.


    Той трябваше да се пребори с този дзвер-колегите по-по съвременните мероприятия трябва да вземат пример от това




    Магерницата на лагера




    Всеки си опъваше палатката


    Търновци също не се помайваха


    Докато в същото време продължаваха да пристигат колеги



    Сглобяването на търновската палатка







    А главният специалист омагьосваше ягнето


    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    #2
    Игрите бяха в Средновековен стил



    Народът се забавляваше


    Огнището на монетарницата от Търнов


    В същото време беше изпратен средновековен SMS с гълъби


    Тренировката продъжаваше





    И още хора продъжваха да пристигат-Лорд Рутвен





    Огнището на монетарницата бе готово


    Мастор Петър монтира матриците


    Замахна с чука и БНБ обяви фалит






    Деспот Стефан из Търнов показваше матриците


    Ето тук слагаме заготовката от 23 карата злато


    като преди това я хвърляме в огъня да се загрее




    След това я разкаляваме в студена водица, слагаме я на матрицата и бой с чука


    Една пара-един лев.
    Магически думи, които накара народа да пощръклее


    А агнето бе почити готово


    Ето такива публика идва на тези мароприятия


    и такава също


    Първата стенобойна машина бе почити сглобена-не гледайте агнето


    А кога две жени са щастливи?


    Ами когато говорят за пари


    Ами.........................
    Това е от мен за днес.
    Две мероприятия за един ден не са малко.
    Надявам се снимките, които напрпавих за вас да говорят повече от моите скромни писания.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Честит празник на всички с името Георги и т.н!Честит празник на армията!
      Парабелум,човек,направо ти завиждам,че си бил на такова хубаво място да му се не види!!!
      Също ще ми поясниш ли кога ще се провежда това пак(ако изобщо ще се проведе пак),защото аз и баща ми с огромен кеф бихме отишли на това място(може пък и брат ми)???

      Comment


        #4
        kamos написа Виж мнение
        Честит празник на всички с името Георги и т.н!Честит празник на армията!
        Парабелум,човек,направо ти завиждам,че си бил на такова хубаво място да му се не види!!!
        Също ще ми поясниш ли кога ще се провежда това пак(ако изобщо ще се проведе пак),защото аз и баща ми с огромен кеф бихме отишли на това място(може пък и брат ми)???
        Лагерът продължава до 9 май, така, че който иска може още днес да тръгне и да го види.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Такааааааааааааааа.
          То шило в торба не стои и снощи като се прибрах у наше село вече бях решил.На другия ден обратно в лагера.
          Сутринта станах, събудих домочадието, взех два меча,чифт обуща с цинтове Мастор Стефанова направа, един кат дрехи,прекръстих се и тръгнах към лагера.
          Лагера ме посрещна така


          Демек всички се бяха събудили, народа щъкаше нагоре-надолу-с една дума "йекшън".

          "Насам народе.Три стрели за левче"
          Магически думи, които привличаха всички



          Лорд Рутвен беше невероятен гид и организатор.Обясняваше на всички, никой не връщаше.
          По едно време хвана лъка и............







          Другото интересно място бе Търновската монетарница.
          Сега разбирам, защото Световната Борса се е сринала днес.
          Мастор Петър, вече може да участва в конкурса Мистър Олимпия.Цял ден бъхта с чука монети.



          Съвсем щях да забравя.
          През нощта някакво неизвестно жувотну бе видял сметката на агънцето от вчера


          Трагедията бе пълна, обачееееееееееееееееее.Мастора готвач, правеше ново блюдо по стара византийска рецепта-ягнешки дреболийки с 38 билки


          Блюдото бе толкова вкусно, че най-малките се завъртяха около казаня, като гладни кученца





          За следващото блюдо лъжицата бе тунингована.Тунинга бе според канона-неизвестни стенописи, показани за първи път тук и сега



          Ето ме и мен с поколението на рамо.Рекох и аз да се увековеча в този репортаж-тъй де.


          Имаше официално състезание по дуел






          А пък Мастор Петър почиваше след тежкия ден в Болярската палатка


          Един нов похват за Средновековна Летопис.
          Вече се нарича Средновековна Дигитална Летопис и е по канона.


          Даже и най-малките пробваха лъковете, като последните бяха по-големи от тях



          За десерт малко рицарска романтика и носталгия по едно отминало истинско време или както се изказва един наш приятел:
          "Откакто мъжете захвърлиха мечовете, света изпедерастя"



          Приятели това е от мен.Думите са слаби за да опиша това което видях и преживях.
          Догодина живот и здраве, нека всички Средновековни реконструктори да се съберем на това място.
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #6
            Parabellum, страшен фото репортаж си ни приготвил, благодарности. Аз поне мислено бях с вас и благородно завидях на тези, които са имали възможността да се порадват на място. Догодина няма лабаво вече и аз ще съм там

            Comment


              #7
              Ами заповядай.Аз напарвих грешка, като не обявих събитието тук.За следващият път ще го обявя предварително.
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                Красота! Особено болярската палатка с традиционните черги, "франкските" щитове, мечове и шлемове. Най-много ви завиждам обаче на византийското блюдо - то май и нямаше как след скорошния ми прочит на "Баудолино"
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #9
                  Много ми е кеф само да гледам снимките!
                  Догодина сме там!!!

                  Comment


                    #10
                    И малко разказ от друг участник ...

                    Почва от 6-ти на обяд - болярите пристигнахме , там вече ни чакаше подсилваща група , пристигнала от Тутракан ... разтоварихме богажа, накиприхме се и веднага ни туриха на маса - нали гладна мечка хоро не играе ....

                    Ястията бяха скромни - курбан чорба от агне

                    ориз с гъби и 30 подправки

                    ние отвърнахме със студена супа от лапад, киселец и джанки, подправена с кисело мляко

                    и супер царското ястие - панирани охлюви на клечка ....
                    а над главата на главния готвач бати Петьо висеше една върлина червенски суджук.

                    И тъкмо чорбичките привършиха - изненада! - чевермето се опекло . Озверелите готвачи, дето цял ден се пекли на огъня, около него го заръфаха

                    но после майстор Петър сръчно го наряза с ножа на порции


                    И веселбата започна - ядене и пиене на корем, а някои дори запалиха източни наргилета с омайни треви

                    и огъня в огнището догаряше бавно


                    На другата сутрин първо разбудихме огъня, пихме по един горещ билков чай за отваряне на очите

                    и докато казана с чорбата се стопли

                    някои правеха тренировки

                    Лорд Рутвен отдаде час на подготовката на своя меч за предстоящите дуели

                    а придворните дами си правеха тоалета


                    Майстор Бедросов нещо се мъчеше с чука,

                    но скоро получи братска помощ , от аверите занаятчии


                    Завръщащия се от светите земи рицар Кабалеро ди Сантяго , заедно с варяжкия си телохранител зорко огледаха околността за врагове, които може да помрачат празничния ден


                    И лудницата на деня започна ....
                    Кротката Гери бродираше вълшебни шевици

                    а воините тренираха стрелба с прашка

                    а своенравния Иоско този път пращаше камъните направо по гравите на стрелците


                    Турнира по стрелба с лък мина без изненади - дамите спечелиха а мастор Стефан се напъваше юнашки

                    но така и не уцели змея


                    А в това време търговията процъфтяваше

                    а в кухнята подготвяха новите вкуснотии


                    В ранния следобед благородниците бяха призовани на дуел , под съдийството на строго и неподкупно жури

                    Битките бяха па живот и смърт, и на чест и достойнство





                    И тъкмо двубоите завършиха, плисна пороен дъжд и ураганен вятър. Групата се подслони в руините на главната църква на крепостта , където престоя краи димящия огън часове наред във веселие и наздравици.


                    Тук бяха наградени и първенците в турнирите - с Червенски наденици и бутилка червено вино.

                    Лорда беше най-доволен, защото неговата дама донесе една от двете семейни победи

                    а загадъчния рицар получи и целувка от днатните дами

                    накрая всички вдигнаха тост за победителите днес и за бъдещите победи

                    Веселбата продължаваше, а върлината с наденици все още беше наполовина пълна, въпреки усилията на населението на крепостта




                    но най-интересното предстоеше - обиколил далечни земи, рицарят Кабалеро ди Сантяго започна своите чудни разкази за черната магия , насочена срещу царе и управници...

                    а по късно / след дванайстия час / под всеобщо гласуване започна разказа си за куртизанките по далечните земи и в рицарските лагери ...

                    Comment


                      #11
                      Сутринта дойде със слънце .... но увлечени във среднощната веселба и от проливния дъжд дрехите на знатните дами загубиха своя блясък и чистота . Притеснени ге грабнаха ведрата с вода, но уви - зла магия не изтриваше петната. Тогава се намеси мастор Петър със своя невиждан чудодеен сапун, изобретен за търновските боляри .


                      След неговата намеса бе върнат блясъка на одеждите и усмивките на болярките.
                      За тази си постъпка, мастора бе удостоен със сребърна икона на Свети Георги , лично гравирана от една от благородничките


                      През това време входа за двореца бе зает от несменния Бати Петьо, които като очите си пазеше съкровищницата

                      въпреки опитите за подкупване на стражите и отклоняването им от задължения

                      а други напълниха гостилницата, гладни и жадни




                      където майсторки замесваха хляб

                      точеха пити

                      и ги печаха на нажежените плочи

                      а от последната снимка може да се види и как са се появили нестинарките ....

                      а денят си вървеше с борбите

                      турнирите


                      и търговията

                      Младите дами недоволни оглеждаха войните и търговците, докато си избираха зебъдещ жених.

                      а през това време лорд Рутвен с червено мастило твореше нов сонет за своята любима



                      но за съжаление, конен вестоносец ни донесе вест от Търнов и се наложи спешно да отпътуваме, разделяйки се с приятели и познати .


                      тук съм сложил част от снимките - за разглеждане

                      Comment

                      Working...
                      X