Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поразен с РПГ Абрамс

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Точно тия 3-6% стигат до новините, другите просто не стигат до никъде (само до механиците, които псуват "некадърните" танкисти, които им създават работа).
    Това ми е известно, но не променя факта, че съотносимата цена на унищожената машина спрямо неуспелите самоделки ги правят доста рентабилни, да не говорим, че те не целят някакви сериозни загуби за противника, а именно ефекта от пръснатата на части машина, показана по медиите или видяна от останалите войници. Т.е. ефекта им е предимно психологически. Неслучайно се показват по-често ефектите от големите самоделки, а колко от тях изобщо са успели да влязат в употреба- ясно е, че не са много и чисто военният им ефект е нищожен.
    Quae fuerant vitia, mores sunt.

    Comment


      #32
      AYB написа
      Бъдещето е екипажа да се отстрани напълно от машината: - "Има човек - има проблеми, няма човек - няма проблеми"
      За съжаление изкуственият интелект не е напреднал толкова, че да за мени естественият. Друг вариант е телематиката, разбира се.
      Не 7, а 77 пъти по 7...

      http://www.mathematicalanthropology.org/

      Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

      Comment


        #33
        Ами загубен от вражески огън Чаланджър няма
        което не е вярно

        Общо 3 Челинджър 2 са загубени в бой - един при обстрел от друг Чели, един при обстрел с РПГ-29 (интересно е, че е пробит ГЧЛ), един - от самоделно взривно устройство. има случаи на Чели, издържал няколко попадения с РПГ (вероятно ПГ-7В и неговите ирански и китайски варианти)

        Comment


          #34
          Да прав си, за двата загубени от вражески и аз прочетох, ама след като го писах, ей сег атъкмо се прибирам и се канех да си "призная", ама единият е от мина тим самоделка, а другияр не срещнахинфо къде точно е оцелен, само че механик-водаче си е загубил половината крак, имаше предположения че е стреляно от височина и е поразен горният челен лист....да си срещал повече инфо?
          Онзи чели дето е издържал няколко го четох, шели са да са по-малко ако шофьорът не е е бил панирал, иначе май 7 пъти ца го целнали при това май странично.

          Comment


            #35
            не, и аз се поразрових днес и открих поне на няколко места това нещо за РПГ-29 - именно в горния челен лист (съкратих го на ГЧЛ)

            Comment


              #36
              Да де, в него но стреляно от по-високо място, така 'щото неговият ъгъл на наклон да не влияе....от друга страна ЕРА-та дето пише че не се е задействала се намира на долният челен лист.
              Иначе това си мислех че при урбан среда руската концепция с акцентиране на ГЧЛ има малко предимство, западните танкове всички имат комбинирана преграда на ДЧЛ което при стрелба от горе не помага...от друга страна ако ГЧЛ е комбиниран то неговата дебелина еограничена по масо-габаритни причини, защото под него е водача(това за габаритите) пък и площта му е доста по-голяма

              Comment


                #37
                Това ми е известно, но не променя факта, че съотносимата цена на унищожената машина спрямо неуспелите самоделки ги правят доста рентабилни, да не говорим, че те не целят някакви сериозни загуби за противника, а именно ефекта от пръснатата на части машина, показана по медиите или видяна от останалите войници. Т.е. ефекта им е предимно психологически. Неслучайно се показват по-често ефектите от големите самоделки, а колко от тях изобщо са успели да влязат в употреба- ясно е, че не са много и чисто военният им ефект е нищожен.
                Тук съм напълно съгласен. Даже може да се каже че това е една модерна постановка (миниатюризация) на проектите за миниподводници от ВСВ. Икономически слаби държави като Италия, Япония и Германия се опитват "с малко да постигнат много", т.е. да постигнат големи пропагандни победи над капиталните кораби на противника, влагайки малко средства и много импровизация
                Танковете в разглеждания тип въоръжени конфликти (а те са си най-често срещания тип конфликти на нашето време) са също така символ на мощ и превъзходство над противника, както са били линейните кораби в миналото (спрямо не-Великите сили ). Друг символ е авиацията, но по обективни причини тя е по-недосегаема.
                Преди да съм се отнесъл съвсем във философстване, да се върна към темата. Импровизираните Екзплозивни Устройства (ИЕУ, за кратко) очевидно са строго отбранително оръжие на партизанските (и не само) сили. Не знам дали няма да е пресилено да кажа, че те не са точно тактическо оръжие, колкото "над-тактическо" (някак не върви да ги нарека "стратегическо"). Концепцията им е сходна донякъде с мините (но не когато са във вид на "поле") - изисква се задължително масовост и постоянство. Целта не е толкова да се унищожи набелязаната машина, колкото да се постигне едно присъствие на бойното поле - противникът да е нервен, да не смее да кривне от утъпканите пътеки, да е в постоянно състояние на несигурност и страх. Последното се постига с всеки близък взрив, без значение дали е уцелил, пробил или не, важното е да е неочакван - кабината подскача, прехапваш си езика, сцепваш си главата в някой ръб, замирисва на дим и сяра и после въртиш очи до края на деня.
                Което е и целта на партизанската война по принцип, само дето бронираните машини не се плашат от пушки и автомати, а порят пясъците по маршрута на патрула като крайцер в Китайско море
                Айде стига толкова.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #38
                  Проверих за масата на ВВ на 152мм осколъчно-фугасен снаряд ОФ-540, тя е равна на 6,25кг тротил. Направих набързо и един 3D модел на снаряда.




                  Last edited by ; 29-09-2007, 10:55.

                  Comment


                    #39
                    Много красотно, но ми се струва че стените трябва да са по-дебели.

                    Comment


                      #40
                      Правих го на око, не съм спазвал точните размери и пропорции. Това все пак е осколъчно-фугасен снаряд, а не осколъчен.

                      Comment


                        #41
                        да ама трябва все пак да издържи претоварването при изтрел...но и аз на око ти говоря, просто ми се стори тънко..ка да е да не се отклоняваме, моделът е красотен.
                        Да се върнем към танковете: за да порази кракът на мехаик-водача, и едновременно ГЧЛ въпросната граната трябва да е попаднала под доста голям ъгъл, иначе не го виждам как може да стане, а при тази постановка и нормално РПГ би се справило, другият вариан е точно над пакета ЕРА, но тогава струята ще мине дори над главата му....тъкмо добарах един модел на танка и го връткам да разглеждам възможни траектории много полезно помагало

                        Comment


                          #42
                          Ако един снаряд е 6 кг, то 3 ще са 18 кг експлозиви. Под дъното на танка това би трябвало да е смъртоносно ако се взриви в правилния момент. Всъщност какви са най-често ползваните начини за детонация? Радио, мобилен телефон, с кабел, датчик за движение или натиск... Има ли нещо по-оригинално?
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #43
                            Бях чувал за управление с телепатия, но не знам... :mhehe:

                            Comment


                              #44
                              само дето едва ли ще помогнат срещу дистанционно управляем фугаси.
                              E на тия работи отдавна им е намерена цаката. Те обикновено ползват определени честоти за взривяване, а първо тия честоти могат да се "забиват" и второ необходимия хардуер отдавна е налице
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                #45
                                Вероятно поражен не РПГ,
                                а уничтожен внутренним подрывом боеприпасов.
                                Click image for larger version

Name:	âç3.jpg
Views:	1
Size:	185.2 КБ
ID:	547016
                                Click image for larger version

Name:	âç2.jpg
Views:	1
Size:	61.8 КБ
ID:	547017
                                Click image for larger version

Name:	âç.jpg
Views:	1
Size:	136.3 КБ
ID:	547018
                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X