Страница 1 от общо 2 12 ПоследноПоследно
Показване резултати 1 до 25 от общо 48

Тема: Препоръчайте ми въздушна пушка

ветеран Longanlon's Avatar
    Регистриран
    Aug 2003

Препоръчайте ми въздушна пушка

Едно време имаше такава тема тука, ама явно някъде се е затрила, та...

Искам да си купя въздушна пушка, но понеже никак не съм най-великият стрелец на света нямам намерение да инвестирам в цялото начинание повече от 100 лв. Та какви пушка и оптически мерник ще ми препоръчате? Някакви други джаджи трябват ли? Какви чашки да си взема?

Смятам да стрелям по гургулици, пъдпъдъци (ако има, че напоследък нещо хич не ги виждам), гълъби - изобщо по дребни пернати на открито, на не повече от 20-25 метра. Малките габарити на пушката ще са предимство, доколкото качествата й не страдат от това.

ветеран
    Регистриран
    Oct 2006
    Цитат Longanlon написа
    ...гургулици, пъдпъдъци (ако има, че напоследък нещо хич не ги виждам), гълъби - .

:mhehe: Позволи ми да се усъмня че някога си виждал гургулица или пъдпъдък ... Освен ако в горното изказване си имал предвид научно-популярни предавания .
    Ловната ти страстможе да утоли китайска 4.5 за скромните 35 лв.Марка и модел не споменавам ...

ветеран
    Регистриран
    Mar 2006

!!!

Цитат Longanlon написа
    Едно време имаше такава тема тука, ама явно някъде се е затрила, та...

Искам да си купя въздушна пушка, но понеже никак не съм най-великият стрелец на света нямам намерение да инвестирам в цялото начинание повече от 100 лв. Та какви пушка и оптически мерник ще ми препоръчате? Някакви други джаджи трябват ли? Какви чашки да си взема?

Смятам да стрелям по гургулици, пъдпъдъци (ако има, че напоследък нещо хич не ги виждам), гълъби - изобщо по дребни пернати на открито, на не повече от 20-25 метра. Малките габарити на пушката ще са предимство, доколкото качествата й не страдат от това.
    Дай малко повече пари и ще имаш нещо наистина добро а и ще може да биеш пернати на 50-60м http://shop.oragie.com/product_info....roducts_id=507

ветеран
    Регистриран
    Jul 2005
    Цитат Todor Pavlov написа
    Ловната ти страстможе да утоли китайска 4.5 за скромните 35 лв.Марка и модел не споменавам ...
    Ммм, съмнявам се. Въпросните китайки са тежки, груби и с много шибан начин на зареждане. Който има по-дебели пръсти хич да не мисли за такова пушкало. Вярно е, че показват добра начална скорост и пробивна сила, но всичко свършва с първите 20 изстрела. Да не говорим, че често изстрел не се и произвежда. Общо взето за толкова пари - толкоз.

Моя съвет към Longanlon е задължително да се ориентира към 5.5мм . Идеален е за стрелба на открито и носи репутация на ловен калибър. 4.5 е само за прецизни спортни пушки и най-вече за стрелба в зала.
    Конкретно за оръжието: пушките, подходящи за лов на дребен дивеч вървят от 130 лв. нагоре. Препоръчвам ти фирмите "ИЖ", "Гамо" и "Норика". Американските "Ремингтъни" са също хубави, но доста скъпи. А, да - и задължително да е пружинна, а не с CO2. Турските "Хатсан" са само копие на испанските "Гамо", на почти същи цени, така, че не си заслужават.
    Аз лично ползвам Байкал ИЖ512М, 5.5 мм и съм доволен. В началото имахпроблеми единствено с прострелката и настройването на мерника, но сега всичко е наред. Като цяло - мощно, надеждно и удобно за стрелба оръжие.

П.П: И внимавай с тоя лов, щото се иска разрешително.

ветеран Юлиан Август's Avatar
    Регистриран
    Jul 2006
    Възраст
    32
    Ако е за размери- модел 31 на Бам

Калибър: 5.5 mm
    Начална скорост: 160 m/s
    Дължина: 900(633) mm
    Дължина на цевта: 380 mm
    Тегло: 3,25 kg
    Приклад: Дървен

Цена: 78 лв.
    Цена с оптика и чашки: 90 лв.

Става като за начало /хеле ако се дизелира/, после може да ъпгрейднеш на някой Хатсан :mhehe: . Ама за пъдпъдъци е изключено. Успех.

Регистриран
    Aug 2003
    По пъдпъдъци за пръв път съм стрелял когато бях 12 годишен - дядо ми ме заведе на лов, макар нищо да не уцелих, разбира се. Естествено, нямам намерение да ги бия в полет с въздушната

Това предложение на Юлиан Август ми хареса. Само че пушки Bam намерих само над 130 лв, при това по-ниския клас:
    http://oragie.net/air_bam.htm

А къде може да отиде човек, за да му настроят оптиката? И ми каза човек от ловен магазин, че на пневматични пушки не се слагала оптика, щото лещите се размествали от вибрациите - има ли нещо вярно в това?
    Последна редакция от Longanlon; 30-07-2007 в 09:48

ветеран
    Регистриран
    Oct 2006
    Цитат Longanlon написа
    А къде може да отиде човек, за да му настроят оптиката? И ми каза човек от ловен магазин, че на пневматични пушки не се слагала оптика, щото лещите се размествали от вибрациите - има ли нещо вярно в това?

Ха , ха ... а този експерт не обясни ли как не се разместват при 30-06 например ... или там няма вибрации ... Брато , всичко опира до качество и цена .
    За груба пристрелка , можеш и сам да се справиш . Оптиката се монтира като стриктно се съблюдава вертикализацията - кръста не бива да има никакви отклонения наляво или надясно . Болтчетата се стягат максимално и се маркират с по капчица лак .Някъде направо се лепят. След това закрепваш стабилно пушката в направление прозореца и използвайки открития прицел - мерник -мушка , я насочваш в някаква малка цел на дистанцията , на която ще стреляш . Поглеждаш през оптиката и нагласяш кръста в същата цел. Т.е. и открития и оптичния прицел трябва да сочат в една и съща цел . А , да ... презумпция за успехът на тази прострелка е добрата прострелка на откритите мерни прибори . И условието - да ги виждаш под оптиката .

ветеран
    Регистриран
    Mar 2006

!!!

Цитат Юлиан Август написа
    Ако е за размери- модел 31 на Бам

Калибър: 5.5 mm
    Начална скорост: 160 m/s
    Дължина: 900(633) mm
    Дължина на цевта: 380 mm
    Тегло: 3,25 kg
    Приклад: Дървен

Цена: 78 лв.
    Цена с оптика и чашки: 90 лв.

Става като за начало /хеле ако се дизелира/, после може да ъпгрейднеш на някой Хатсан :mhehe: . Ама за пъдпъдъци е изключено. Успех.
    Виж модели БАМ 21 и 30,те са копие (много сполучливо при това) на Диана 48/52. Мерил съм начална скорост на Диана 52 = 225м/с срещу 245-252 м/с за БАМ . Цената е 260лв но си заслужава на 100% ползвам я вече 3 год почти и имам доста поразени цели.

Регистриран
    Aug 2003
    Намерих къде се продава това нещо Бам 31 на обявената цена. Но началната му скорост не е ли много ниска?

Моля, не ми предлагайте да си взема по-скъпи пушки - ако ми се даваха толкова пари, аз знам какво бих си купил.

Регистриран
    Jul 2006
    Възраст
    32
    Намерих къде се продава това нещо Бам 31 на обявената цена. Но началната му скорост не е ли много ниска?
    Ниска е, но за тия пари толкова. Капваш малко нафта в чашката и скоростта скача

ветеран
    Регистриран
    Mar 2006

!!!

И след няколко такива скока : раздут цилиндър,счупена пружина,прогорен маншет = хвърлена пушка :mhehe:

Регистриран
    Jul 2006
    Възраст
    32
    Е, части се намират, пък и може да се смени бутало и пружина от по-реномирана марка /Гамо/ и така да се подобрят показателите, пък и пушката няма да се скапе чак толкова бързо- една биташка "китайка" ми издържа към 30-ина изтрела, а я тормозих много, тази би трябвало да е по-държалива. Иначе- и с тая скорост модела си е добър, като за начало става. После човек или се запалва по пневматиката и започва да търси по-добри решения с по-големи възможности или му омръзва и не се занимава повече. Прочее индивиди от вторите не познавам. :mhehe: :mhehe: :mhehe:

Прогонен AYB's Avatar
    Регистриран
    Jul 2006
    И какво ще стане като капнеш малко нафта в чашката - нищо. Трябва да се образува гориво-въздушна смес, за да може горивото да се окисли от кислорода. Иначе няма горене, а най-много малко дим и това е...
    В дизеловия двигател нафтата не просто тече, а се впръсква с огромно налягане през една дюза. Образува се аерозол с въздуха вътре в цилиндъра.

новак
    Регистриран
    Jul 2007
    Дори и да работи това (за някои хора ) минава ли ви през ума че всеки път когато слагате нафта или каквото там било количеството и е недозирано и това ще дава различна енергия а оттук и ще влияе на скороста на съчмата и точността.Тогава май работат е само сватбарка ,да гръмнем по силно да ни чуят или да проверяваме в ламарината която е 2 на 2 метра дали сме я пробили.

ветеран
    Регистриран
    Mar 2006

!!!

Цитат AYB написа
    И какво ще стане като капнеш малко нафта в чашката - нищо. Трябва да се образува гориво-въздушна смес, за да може горивото да се окисли от кислорода. Иначе няма горене, а най-много малко дим и това е...
    В дизеловия двигател нафтата не просто тече, а се впръсква с огромно налягане през една дюза. Образува се аерозол с въздуха вътре в цилиндъра.
    Дири да е някоя слаба китайка от по 30лв пружината и при изстрел създава налягане от близо 150А което безотказно пали всякакъв вид оръжейна смазка.Нафтата по принцип е по-летлива от маслото и пали още по лесно.Проблем създава самата детонация защото се получават две противоположни сили спрямо буталото.От една страна го тласка пружината а от друга газовете от взривената нафта или смазка в камерата.Единствено при китайките с кожен маншет има някакъв смисъл но и тогава получаваш изстрели с различна скорост при това със сериозна разлика.Друг неприятен момент на ефекта "дизелиране" е трошенето на оптиката от отката,за пружината вече казахме че се скапва бързо!

Прогонен AYB's Avatar
    Регистриран
    Jul 2006
    Пак повтарям: за да има горене трябва окисление на горивото! Когато е просто "капнато" как ще се окисли? И айде стига бе - "трошене на оптиката от отката". Как пък не...

Рицар Sir Gray's Avatar
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    35
    Цитат AYB написа
    Как пък не...
    Така. Явно се случва със скапаните оптики. Щом за моята препатили хора толкова разпитваха каква е.
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

ветеран
    Регистриран
    Mar 2006

!!!

За разлика от огнестрелното оръжие пневматичното има двоен откат,веднъж назад и веднъж напред когато буталото удари в дъното на цилиндъра.Именно вторият откат "изплюва" оптиката или най малкото къса мерният кръст.А за паленето на сместа при "дизелиране" пробвано е многократно.Хатсан 125 с капната смазка в полата на чашката гърми и пуши като мускет!

Регистриран
    Jul 2006
    Възраст
    32
    Пак повтарям: за да има горене трябва окисление на горивото! Когато е просто "капнато" как ще се окисли?
    Окислява си се от компресирания въздух. Количеството гориво е малко, не му трябва много кислород. И да, за някаква постоянна скорост не може да се говори.
    Впрочем нафтата не е най-доброто решение. Пробвал съм с ацетон, с оръжейно масло- по-добре е, не оставят нагар. Другият метод е да се поразшири леглото на чашката и да се запълни с бял силикон- те тогава може и количеството правилно да се дозира, докато се постигне оптимален ефект, защото от добавката изгаря толкова количество, колкото кислород има в камерата, а останалото само цапа и снижава скоростта. Със силикона трясъкът е оглушителен :rock: , ако целта е да се гонят птици от насажденията, изобщо няма нужда да бъде уцелвана някоя, ще бягат само от гърма.

ветеран Angelmr's Avatar
    Регистриран
    Jun 2005
    Доста ми беше забавно да изчета всички мнения до тук. Ня бях влизал във форума от повече от година и забелязвам че стила не се е променил.
    По темата:
    Всички тук с едно изключение се опитвате да давате съвети по въпрос за който сте неподготвени.
    Дизел ефекта е нещо неизбежно при пружинната пневматика. И докато в случая на попаднала смазка в цилиондъра наистина води до непостоянни като началона скорост истрели, при умишлено дизелиране в полата на чашката енергията е една и съща. Този факт си има много просто обяснение. Поради ограничената контактна повръхност по време на истрела изгаря винаги едно и също количество смазка, когато тя е в полатая на чашката. За разлика от цилиндъра, където детонацията зависи и от много други фактори.
    Интересно ми е някой тук имал ли си е работа с високи налягания, че толкова свободно говорите за раздуване на цилиндъра??? Защото трябва да дизелираш с нитроглицерин поне за да се получи подобен ефект. Иначе може да се счупи пружината, макар че не съм бил свидетел още на това. По-верочтно е да се прогори маншета. Но като цяло не си струва да се стреля с дизел. Много се цапа цевта, а това се отразява неприемливо на точността.
    Юлиан Август количеството смазка не е определящо в случая. Пробвано е и няма защо да си играеш с това дозиране.

Sturmpionier Ти всичките тези марки, които цитираш пробвал ли си ги? Защото една малко доработена китайка от най-евтините може да бъде по-мощна и по-точна от заводския вариант на твоята пушка. :-) Иначе и аз съм съгласен че СО2 не става за пушка в никакъв случай. Но 4.5мм с подходяща начална скорост съвсем не е за подценяване. Освен това от къде ти хрумна че хатсаните са копие на гамо??? Хатсасн 75 е копиран от някакъв уинчистер, но с гамо нямат нищо общо, с изключение на модел 125, който е взаимстван но не копиран от гамо хънтър 1250. Китайските пушки са копие на марковите модли с известни подобрения. Б19 е копие на гамо хънтър 440. Б21/30 е копие на диана 48/52 с малки подобрения в слусъка и по-голяма дулна енергия. Б40 и Б50/51 са копирани от малко известни в БГ английски модели.

Todor Pavlov не си прав. При пружинната пневматика, както ти обяснi натан, има много остър двоен откат. И е напълно възможно оптика предвидена за споменатия от теб калибър да се разбие от някой от по-мощните модели пушки. Случвало се е с руски оптики. Не знам как ще е с марковите оптики от по 2-3000 лева, но никой до сега не е правил тестове с такъв модел в България поне. :-)

Longanlon Като цяло мога да ти кажа че пушка отговаряща на твоите критерии няма. Поне не нова. Втора употреба може да намериш, но качеството си има цена, знаеш. Б19 с достатъчно добр аоптика ще ти излезе към 200 лева. По-евтино от това ще ти дойде само някой от средните хатсани( модел 80) но тогава без ремонти и доработки едва ли ще минеш. За под 100 бих препоръчал Б3-3 със оптика таско 4х32АО с корекция на паралакса и милдот скала. Но за лов ще става на не повече от 25-30 метра със чашки гамо мач. Цялото удоволствие ще ти излезе към 115 лева. Или ако не държиш толкова на външния вид може пушката да е Б3-1, но тя е с по-неудобен приклад. За толкова пари толкова. Както писах по-горе, качеството си има цена.

Регистриран
    Jul 2006
    Възраст
    32
    Юлиан Август количеството смазка не е определящо в случая. Пробвано е и няма защо да си играеш с това дозиране.
    Мда, известно ми е. Но си давах друго обяснение- за количеството въздух. Пък и не искам да "клепам" цевта повече, от колкото е нужно. За пружина- строши ми се една втора употреба /подарена/ , но чак раздути цилиндри, бутала и т.н. - не.

Регистриран
    Aug 2003
    Всъщност и аз съм се ориентирал към B 3-3, но с оптика 3-7x20 - това дали е добър избор?

И какво е "корекция на паралакса и милдот скала" и къде може да се направи?

ветеран Angelmr's Avatar
    Регистриран
    Jun 2005
    Юлиан Август Клепането на цевта е най-малката причина да бягам от дизела. През зимата имах един особен случай. Инцидентно след почистване ми беше попаднала смазка в цилиндъра. Тогава стрелях с хънтър 1250 и резултата беше освен липсата на точност и откат достатъчен да откърти скалата на корекцията на паралакса на оптиата ми. Тази скала не беша закрепена особено здраво, но факта че падна говори достатъчно за отката. Дори пушки с поносим откат, след дизелиране стават големи трошачи на оптики. А моите пушки по принцип са си трошачи. :-)
    Longanlon корекция на паралакса означава да си настроиш оптичната система така че на дистанцията на която стреляш дори да си мръднеш главата от идеалния фокус кръста да си сочи същата точка. Това е възможно да се направи на повечето оптики, но трябва да си играеш да развиваш лещите на обектива. Някои оптики обаче го имат това вградено със скала за дистанцията. Милдот скалата представлява кръст с точки и по принцип служи за изчисляване на дистанцията до цел на която и знаеш размерите, както и за внасяне на корекция по растояние. При пневматиката корекцията за дистанция има особено голямо значение поради стръмната траектория на чашката. Идеята е че като си простреляш пушката, знаеш на каква дистанция с коя точка да се мериш.

Longanlon това беше първата ми комбинация пушка+ оптика. Но оптиката се разби дори от слабия откат на Б3. :-( След това бях сложил една таско 3-9Х40Е, което си беше достатъчноздрава за този откат но идва малко по-дълга за тази пушка точно. Любимата ми таско 4х32АО ще и дойде добре на тази пушка. Средно дълга е и има споменатите от мен корекция на паралакса и милдот.
    Последна редакция от Angelmr; 31-07-2007 в 15:50 Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

Прогонен AYB's Avatar
    Регистриран
    Jul 2006
    Абе и аз съм стрелял с няколко модела руски пневматични пушки, но за какъв откат говорите изобщо неразбирам На това леко потрепване на пневматичната пушка ако му викате откат, как да наречеме този при стрелба примерно с гладкоцевна ловна пушка 12-ти калибър. Стрелял съм и с такава...

ветеран Angelmr's Avatar
    Регистриран
    Jun 2005
    AYB Стреляй накой път с наистинамощна пневматика та да видим дали ще го наричаш леко потръпване. :-) А и в случая проблема не е в силата на отката. Проблема е в остротата на отката. Ще ти го обясня по-просто за да може да се разбере и от по-незапознати хора. Представи си че караш кола. Отката на огнестрелното оръжие може да се сравни с хълм. Много е висок и ще си затрудниш двигателя за да го изкачиш. Отката на пневматиката обаче можеш да я сравниш с камък на пътя. Нищожно малък е в сравнение с височината на хълма, но ще ти потроши окачването ако не ти е специално пригодено за такива натоварвания. Надявам се да разбираш аналогията. :-)

Страница 1 от общо 2 12 ПоследноПоследно

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента има 1 потребители, разглеждащи тази тема. (0 потребители и 1 гости)

Правила за писане

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да добавяте приложения
  • Не можете да редактиране своите мнения.
  •