Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поглед към Морската карта

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    антиподи
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      #47
      Антиподи, да. Ти си...

      Уф, спим още. През 1928, през юни, Роалд Амундсен излита към Северния полюс, естествено, северно от Мечи остров, на френска летяща лодка, тип Latham 47 за да не се върне никога. Не е открит и до сега. Но не за това ми е въпросът, а за какво тръгва на север покорителят на Южния полюс? Какво търси?
      Last edited by von Danitz; 11-07-2007, 08:16. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        #48
        Търси дирижабъл.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #49
          Кажи си го направо - търси "Италия"

          Comment


            #50
            Да уточним за хората, които не знаят историята - експедицията на италианския изследовател Умберто Нобиле лети към северния полюс с дирижабъла "Италия", но той се разбива и те загиват.

            Амундсен загива при спасителната експедиция.

            Като стана дума за него - той е известен с достигането на южния полюс. Но е направил още едно географско откритие, към което напразно са се стремяли поколения пътешественици преди него. Кое е то?


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #51
              с Gjøa, като си говорим на норвежки

              Comment


                #52
                Откриването на Северозападния проток.

                Comment


                  #53
                  Бинго! Ти си на ход.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #54
                    ОК. Има една значителна по откритията си сухоземна експедиция през 19 век. В Африка ако трябва да сме точни. В нея участват двама европейци. И двамата след завръщането си публикуват книги за нея. Единият в пътеписа си споменава спътника си по име, а другият напротив, никъде не споменава името на спътника си, а го нарича единствено "моя подчинен спътник" и навсякъде пише за него със зле прикрит сарказъм. Нашите двама герои са?

                    Comment


                      #55
                      dr livingstone, i presume? ;p

                      Comment


                        #56
                        Джон Спик и един крайно неизяснен субект с малко артистичното име сър Ричард Бъртан, вероятно? Не съм сигурен. Експедицията, която твърди, че е открила изворите на сини Нил. 4 години експедиция оот 1856-до 1860 г. През Занзибар до Танганайка до 58. Едната книга е The Journal of the Discovery of the Source of the Nile, а другата Lake Regions of Equatorial Africa , но не съм ги чел, а и не знам трябва ли. Казват, че са... неморални.

                        Comment


                          #57
                          Близо, но не съвсем
                          Пък и Ливингстън и Стенли са се разбирали по-добре в края на съвместната си експедиция, отколкото в началото. Нашите двама герои напротив: от близки приятели в началото стават едва ли не смъртни врагове в края. Дори се е шушукало, че в цялата свада е имало хомосексуална нотка....

                          Докато пишех отговора на Док, Даниц позна Ако харесваш книги за пътешествия може да пробваш книгите. Всъщност Journal of the discovery of the Nile е за втората експедиция на Спик, която той предприема съвместно с Грант и при която принципно доказва, че Нил изтича от езерото Виктория, а то пък се подхранва от река Кагера. Иначе книгата за първото пътешествие е What led to the discovery of the source of the Nile. Между другото всички тези книги ги има на Google books. Бъртън като литератор определено струва повече (все пак това е човека превел 1001 нощ на английски). Книгата на места е понатруфена, но на места е написана с чудесен викториански хумор и ирония. Книжките на Спик са доста по-недодялани, но не знам защо на мен лично Спик винаги ми се е струвал по-симпатичния от двамата.
                          Иначе преди голямата експедиция от 1856-59 Бъртън и Спик правя една много неуспешна експедиция в Сомалия. Нещо като Black howk down 130 години по-рано - престрелки и сражения със сомалийците и накрая двамата едва се отървават живи.
                          Last edited by Николай; 11-07-2007, 12:10.

                          Comment


                            #58
                            ха, ми тогава евентуално шотландците Диксон Деном и Хю Клапертън?

                            Добре, значи съм аз, ми два града спорят кой от тях е "най-южният град на света". Всъщност прецизните изследвания отдавна са си казали думата, но за да сме справедливи към различните източници, които притежаваме, нека назовем и двата града.
                            Last edited by von Danitz; 11-07-2007, 12:20. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              #59
                              Пунта Аренас и Инверкаргил ?
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                #60
                                Първото е на Аржентинска територия и наистина се бори за наименованието "Най-южен град". Но завистливците от другия град твърдят , че е военна база, а и е по северно от тях.

                                Comment

                                Working...
                                X