Съобщение

Collapse
No announcement yet.

С нами бог

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    С нами бог

    Някой знае ли какъв е произхода на девиза " С нами бог" върху българските саби . Имало ли е такъв надпис върху руските саби през 1877- 1878 г. Знам,че саби такъв образец са правени в Русия за нуждите на българската армия след освобождението . Сабите са били руски образец 1841г.

    #2
    Най-добре попитай във форума на НД "Традиция".

    Comment


      #3
      Май откривам ,че " С НАМИ БОГ " е имало само върху българските саби. Изобщо някой знае ли дали е имало бойни чужди саби гравирани по клина , освен наградни , призови и лично гравирани.

      Comment


        #4
        Всъщност само българските парадни саби са били гравирани, но не и бойните.

        Comment


          #5
          Sturmpionier написа
          Всъщност само българските парадни саби са били гравирани, но не и бойните.
          Тцъ.Грешиш. Кавалерийските ни саби са били гравирани то едната страна с девиза "Напредъ", а от другата "С нами Богъ".
          Става въпрос за доставките преди Войните.По време на ПСВ сме внесли немски и австрийски саби, но без надписи.
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #6
            "С нами Богъ! Разумейте язицьи и покоряйтеся, яко с Нами Бог!" (тържествена песен на Исаийа)

            В превод от старобългарски: Бог е с нас, разберете го друговерци (езичници) и се покорете, защото Бог е с нас.

            Изписването на този стих върху бойни знамена и оръжие в православния свят изразява византийската идея за проекция на Небесното царство на земята. Византийската войска е влизала в бой с молитвената песен "Спаси Господи люди твоя и благослови..." След падането на Константинопол руската национална доктрина се формулира като Москва-третият Рим и пазителка на православието. Оттам стихът се налага в руската военна символика. Изобразяването му върху българските саби и кортици следва тази традиция.
            Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

            Comment


              #7
              andreev,
              Без да искам да се заяждам, струва ми се че си допуснал малка грешка и се налага корекция в името на темата. Навсякъде по света, от атеистичния Съветския съюз, през либерално-безбожна Франция до Ватикана и Иран Бог се пише с главна буква...
              Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

              Comment


                #8
                Parabellum написа
                Тцъ.Грешиш. Кавалерийските ни саби са били гравирани то едната страна с девиза "Напредъ", а от другата "С нами Богъ".
                Става въпрос за доставките преди Войните.По време на ПСВ сме внесли немски и австрийски саби, но без надписи.
                Ако не ти е проблем, би ли показал малко снимки на такива саби ако имаш ? (на тези дето пише "С нами Богъ")

                Comment


                  #9
                  fingolfin написа
                  Ако не ти е проблем, би ли показал малко снимки на такива саби ако имаш ? (на тези дето пише "С нами Богъ")
                  За съжаление бойна сабя с този надпис нямам.От тези саби са останали в България няколко бройки-останалите са били претопени.Самият аз такава сабя наживо не съм виждал.Впрочем виждал съм, но това беше едно срязано парче по средата на сабята с надписите.По тези надписи и по двата канала-остриетата на тези саби са били с два канала- разбрах че става въпрос за тази рядка сабя.

                  andreev написа
                  Май откривам ,че " С НАМИ БОГ " е имало само върху българските саби. Изобщо някой знае ли дали е имало бойни чужди саби гравирани по клина , освен наградни , призови и лично гравирани.
                  Руските саби също са имали този надпис и съответно вензелът на Александър или Николай.
                  Last edited by Parabellum; 08-09-2006, 04:19. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Ето стихът "С нами Бог!" в големия руски императорски герб, в немско знаме от 1915 и в токата на немски морски офицер от ВСВ
                    Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                    Comment


                      #11
                      Съжалявам за грешката и Станимер чарки е абсолютно прав в "С нами бог " бог се пише с главна буква , действително надписа го е имало и върху немските токи на колани , също съм виждал такава даже преди три месеца в гр. В.Търново ми предлагаха за 80 лв . на сбирката на антикварите . Не знам връзката на немците с православната идея. Във филма " Спасяването на редник Райън " също има малъка сцена за този надпис .Изобщо идеята е била популярна . Не знам връзката на западният свят с православието . Колкото до руските саби които споменва Парабелум Те са наградни саби и не са само с надписа " С нами Бог " а има и допълнение. Така че мисля , че единствените бойни саби които са били гравирани са българските и те не са били обезателно с "Напред", просо е гравирано " С нами Богь " а от другата страна е бил вензела на Фердинанд. Това е българската сабя образец 1905 г., дори се откриват повече такива саби , който на офицерите предполагам е било разрешено да задържат след воините. Първите саби с надпис " С нами Бог " са български но по руски образец - 1841г.
                      Иначе съм съгласен със Станимер за идеята на православието и Москва - трети Рим .

                      Comment


                        #12
                        andreev написа
                        Така че мисля , че единствените бойни саби които са били гравирани са българските и те не са били обезателно с "Напред", просо е гравирано " С нами Богь " а от другата страна е бил вензела на Фердинанд. Това е българската сабя образец 1905 г., дори се откриват повече такива саби , който на офицерите предполагам е било разрешено да задържат след воините. .
                        Колега, сабята която сте показали на снимката взета от Ибей-продавана от Миро-е парадна, а не бойна. Всички пардани саби на до абдикацията на Фердинад носят от една страна неговият вензел, а от другата девиза "С нами Богъ".Сабите Борисова емисия имат от едната страна девиза "За царя и Отечеството" а от другата вензелът на владетеля, но пак повтарям това не са бойни саби. Бойните ни саби са пруски образец с голям коронован лъв на на гарда, клинът е с два канала като от едната страна пише "Напредъ" а от другата "С Нами Богъ".Снимка на такава сабя не мога да предоставя, защото нямам.Единственото нещо което съм виждал останало от такава сабя беше клинът срязан от двете страни-само надписите стояха.
                        Има и още един модел бойни саби с надпис "С Нами Богъ"-те също са с голяма степен на рядкост-това са сабите Батембергова емисия, които са раздадени само на един випуск офицери и кавалеристи-випуск 86.Тези саби от едната страна имат този надпис, а от другата вензелът на Александър Батемберг.
                        Други въпроси?
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          Предполагам Парабелум , че си виждал много снимки от балканските и първата световна война , можеш ли да ми кажеш с какви саби са били въоръжени офицерите по време на бойните действия , а и при недостига на хладно и огнестрелно оръжие. Защото става въпрос за тяхното въоръжение .

                          Comment


                            #14
                            andreev написа
                            Не знам връзката на немците с православната идея. Във филма " Спасяването на редник Райън " също има малъка сцена за този надпис .Изобщо идеята е била популярна . Не знам връзката на западният свят с православието .
                            Те немците и те си имат Бог Надписът не е изрично православен. Горе-долу май всички викат "Бог е с нас, давайте напред!"
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #15
                              Немският Райх още от Бисмарк има претенцията да е наследник на Свещената Римска империя от времето след превземането на Константинопол и Йерусалим от латинските рицари, когато се обединяват "източния" и "западния" Рим. (не съм вещ по точно тези събития) Така че идеята е същата.
                              Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                              Comment

                              Working...
                              X