Съобщение

Collapse
No announcement yet.

С нами бог

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Не бих казал, че има въобще каквато и да е връзка. И конкистадорите призовават Господ като им напече на едно определено място под броните, а за ПСВ съм виждал и английски пропагандни плакати "Бог е с нас". Де що християни има си приписват и Божията помощ за щяло и нещяло (дори наскоро някой твърдеше, че Бог бил българин ).
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #17
      А не е ли? :rock:
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #18
        andreev написа
        Предполагам Парабелум , че си виждал много снимки от балканските и първата световна война , можеш ли да ми кажеш с какви саби са били въоръжени офицерите по време на бойните действия , а и при недостига на хладно и огнестрелно оръжие. Защото става въпрос за тяхното въоръжение .
        На мен лично винаги ми е правело впечатление огромното разнообразие от саби, с които са изтипосани по снимките нашите офицери и подофицери. В момента например гледам една снимка на стената от около 1908-ма година на рота от 6 Търновски полк, на която офицеринът в средата е със фердинандова парадна сабя, вероятно немско производство, а фелдфебелът държи руска драгунска шашка. Притежавам другата ползвана от същия този фелдфебел сабя, а тя пък е бойна, без гравюри, руска шашка от батенбергово време с кожена кания с обратно захващане, но произведена за нашата армия от Алекс Копел в Солинген, демек тогавашната ширпотреба. Виждал съм също по снимките офицери с бойни френски, немски и руски саби, с казашки шашки и какви ли не още изпълнения от цяла Европа. Но никъде не съм виждал наши офицери с турски калъчи.

        Comment


          #19
          Mauser написа
          Притежавам другата ползвана от същия този фелдфебел сабя, а тя пък е бойна, без гравюри, руска шашка от батенбергово време с кожена кания с обратно захващане, но произведена за нашата армия от Алекс Копел в Солинген, демек тогавашната ширпотреба. Виждал съм също по снимките офицери с бойни френски, немски и руски саби, с казашки шашки и какви ли не още изпълнения от цяла Европа. Но никъде не съм виждал наши офицери с турски калъчи.
          Тогавашната ширпотреба сега струва по хиляда лева.Руските шашки са били на официално въоръжение в българската армия през този период, за запасните офицери и подофицерският състав , а до 1908 и на редовият състав на артилерията и кавалерията . Това са руски шашаки образец 1881г . офицерска и войнишка.
          Ползвам книгата на Въчков , не знам дали по въпроса е излизало нещо .

          Comment


            #20
            А нещо ми се върти в ума като: "Бог с нами, кто против нами!", има ли такова нещо?

            Comment


              #21
              А има ли изобщо някакво изследване за качествата на сабите произвеждани в отделните европейски страни? Ширпотребата за която стана дума струва 1000 лв., защото се среща рядко в наши дни а не поради някаква изключителност на изработката. Всъщност, в Европа на хладното оръжие в края на Х²Х и нач.на ХХ в. поне според мен се гледа по-скоро като на досадна необходимост(изключвам щикопоклонничеството в Русия). Един вид досадна необходимост някаква... Дори такива фенове на удара "На ножъ!" като нашите прадеди са предпочитали все пак да имат повечко джепане под ръка. Факта, че с малки изключения конницата не се използва масово в класическия си вид в конен строй(по обективни причини, разбира се) същэ навежда на мисълта че качеството а хладното оръжие не са вълнували кой знае колко генералитета.

              Comment


                #22
                багатур написа Виж мнение
                А има ли изобщо някакво изследване за качествата на сабите произвеждани в отделните европейски страни? Ширпотребата за която стана дума струва 1000 лв., защото се среща рядко в наши дни а не поради някаква изключителност на изработката. Всъщност, в Европа на хладното оръжие в края на Х²Х и нач.на ХХ в. поне според мен се гледа по-скоро като на досадна необходимост(изключвам щикопоклонничеството в Русия). Един вид досадна необходимост някаква... Дори такива фенове на удара "На ножъ!" като нашите прадеди са предпочитали все пак да имат повечко джепане под ръка. Факта, че с малки изключения конницата не се използва масово в класическия си вид в конен строй(по обективни причини, разбира се) същэ навежда на мисълта че качеството а хладното оръжие не са вълнували кой знае колко генералитета.
                Ако го няма в Гугъл - значи няма! =)) Шегичка.
                А ти с руска клавиатурна подредба ли си? ^ Как така го вкара това "е оборотное"?

                Comment


                  #23
                  Наскоро видях сабя със следните надписи от едната страна "С нами Бог"
                  от другата "За отвагу" . На дръжката на сабятя има предпазител, в края на дръжката има жълт пискюл, дръжката и канията са от черна кожа.
                  Около надписите си личи позлатата. За сабята знам че е наградна и руска. Човека дето я притежаваше каза че са произведени 600 такива, раздавани са за награждаване на български и руски офицери след руско турската освободителна война. Та въпросът ми е каква е тая сабя
                  парадна или бойна и колко такива са раздадени в България ако някой има информация де.
                  Last edited by Vulcho; 31-10-2009, 01:10.

                  Comment


                    #24
                    Дайте снимки колега иначе само ще гадаем.
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #25
                      И аз да се намеся, въпреки, че не съм специалист по оръжия.
                      Изразът "С нами Бог" е библейски. Използва го пророк Исая.
                      В оригинал звучи "Имману-ел". Пророк Исая е нарекъл сина си
                      Имануел. От там произлиза името Емануил (Манол).
                      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                      Comment


                        #26
                        Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                        Пророк Исая е нарекъл сина си
                        Имануел. От там произлиза името Емануил (Манол).
                        Исаия е нарекъл синовете си със звучните имена Шеарясув и Магер-шелал-хаш-баз
                        "Емануил" е пророчество за раждането на Иисус (Исаия 7:14).

                        Comment

                        Working...
                        X